Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pinball Appreciation Thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pinball Appreciation Thread

    Μιας και oι περισσότεροι από 'δω πέρα θα 'χουν λιώσει ώρες ατελειώτες στα arcade στέκια αποφάσισα ν' ανοίξω ένα thread για να συζυτήσουμε για τα pinball games ή αλλιώς φλιπεράκια όπως τα λέμε στην Ελλάδα.

    Αν κι η αλήθεια είναι ότι όταν ήμουν μικρός ζήτημα είναι αν θα 'χα παίξει 2-3 φορές σε pinball machines σε arcade στέκια. Μεγαλύτερη εκτίμηση για τα pinball games (είτε σε φυσική μορφή είτε σε ηλεκτρονική) απέκτησα τα τελευταία χρόνια, τότε δηλαδή που άρχισα να έχω ακόμα μεγαλύτερη εκτίμηση για τα shmups (αν κι ανέκαθεν λάτρευα τα shumps τα τελευταία χρόνια είναι που άρχισα να κάνω διατριβή στην όλη κατηγορία). Έτσι στις περισσότερες κονσόλες με τις οποίες εξακολουθώ να ασχολούμαι θα παίζω όσα pinball games μου τραβούν το ενδιαφέρον (από το cult classic Alien Crush μέχρι το σχετικά άγνωστο αλλά αρκετά αγαπημένο από τους fans του είδος Fantastic Pinball Kyutenkai) και κάθε φορά που πηγαίνω σε κάποιο Mall με την παρέα όταν πηγαίνουμε στον τομέα με τα arcade games πάντα θα παίζω 2-3 παρτίδες σε κάποιο pinball machine (όπου και χάνω σχετικά γρήγορα). Σε κάποια φάση μάλιστα θέλω ν' αγοράσω κι εγώ ένα pinball machine (και φυσικά δεν μιλάμε για τα μπεμπέ που πουλάνε στα Jumbo).

    Iδού μερικά από τα αγαπημένα μου pinball videogames:
    - Crush Pinball series (Alien Crush, Devil's Crush, Jaki Crush και Alien Crush Returns)
    - Fantastic Pinball Kyutenkai
    - Rumble Roses Sexy Pinball
    - Pokemon Pinball
    - Metroid Prime Pinball
    - Pinball Hall of Fame: The Williams Collection

    Ιδού και μερικές προτάσεις για pinball videogames στο HG101:
    I have checked all pinball games that are mentioned on the articles (Naxat Crush Pinball series rules!) but I want to play more. :P So, any recommended ones? I'm interested for these formats: arcade,
    - Anime based on videogames list -

  • #2
    To agaphmeno mou Pinball htan to "Tales from the Crypt" opou oloi synagwnizomastan gia na spasoume o enas to record tou allou.
    To sygekrimno to eixe agorasei gia to magazi tou o pateras enos filou kai eixame thn politeleia na to paizoume "sxedon" tsampa

    Defterevon htan ena me thema Adams Family, ta ypoloipa den eixan kai poly epityxia giati htan sxetika me NBA, me forthga, me ekswghinous ktl ktl.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #3
      Ειχα λιωσει ενα διαστημα το demo του Addiction Pinball της Team17 (worms)...
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Εμένα πάλι ποτέ δε με συγκινούσε τόσο το Pinball. Όταν ήμασταν πιτσιρικάδες και πηγαίναμε τσούρμο στα Arcades όμως, κάθε φορά που όλα τα games που θέλαμε να μας φάνε τα λεφτά ήταν πιασμένα από τους μεγαλύτερους, τιμάγαμε τα άδεια Pinballs.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #5
          Το καλύτερο pinball (real) ήταν ένα με ποδόσφαιρο στο οποίο βάραγες και πέναλτι με την μπίλια!

          Επίσης αυτό με τον Indiana Jones ένα απ'τα ποια γνωστά pinballs.

          Comment


          • #6
            Respect για το thread! :resp:

            Ειμαι και γω fan (ανεμιστήρας) των pinball γιατι τα γουσταρω (τρελο επιχείρημα).

            Παρόλο που μ' αρέσουν δεν ειμαι πολύ καλος παιχτης, τουλαχιστον στα πραγματικα. Παντα τα high scores ειναι ποοοολυ πιο μπροστα και απορω πως τα κανουν!

            Απο τα πραγματικα, γνωστά ειναι τα stern pinball.
            Απο video games τρελο respect στο addiction pinball. Μπράβο rampo αγόρι μου! Καπου το '98 βγηκε και ακομα πιστευω δεν εχει να ζηλεψει σχεδόν τιποτα απ' τα καινουργια!
            Όποιος θέλει μπορεί να το κατεβάσει εδώ:

            snesorama.us αποτελεί την πρώτη και καλύτερη πηγή για όλες τις πληροφορίες που ψάχνετε. Από γενικά έως τα πιο απίθανα θέματα, το snesorama.us τα έχει όλα. Ελπίζουμε να βρείτε αυτό που ψάχνετε!


            Σε XP παίζει τζάμι!

            Μετά προτείνω Dream Pinball 3D για PC και Pinball FX2 για XBLA!! Στο τελευταίο παίζουν pinball tables με γνωστά ονόματα όπως Street Fighter και ήρωες της Marvel. Της Marvel έχουν βγει και στο PSN σαν Marvel Pinball (Αίσχος ντροπή μούργα και αλητεία που μετά την αλλαγή σε ελληνικό live δεν μου αναγνωρίζει τα tables από το Pinball FX1!!)
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #7
              Μου άρεσε πολύ ένα Addams Family pinball που είχα πετύχει σε αρκετά μαγαζιά. Τώρα από e-pinball αν δεν έχετε παίξει αυτό, τότε δεν έχετε παίξει τίποτα

              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #8
                Φοβερές προτάσεις Ryu_gr, θα τις τσεκάρω οπωσδήποτε. Και με την ευκαιρία, μπράβο για το upload σου στο SNESOrama (το καλύτερο ξενόγλωσσο community για videogames). Respect.

                Aπό Stern pinball tables έχω πετύχει το Iron Man στο Metro Mall στον Άγιο Δημήτριο.
                - Anime based on videogames list -

                Comment


                • #9
                  Ευχαριστώ! Πού να δεις τι έχει ανεβάσει ο Scatman! Το Rally table του addiction έχει και μουσικάρα!
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ryu_gr View Post
                    Πού να δεις τι έχει ανεβάσει ο Scatman!
                    Aπό pinball games ή γενικά; Eπειδή η προσφορά του Scatman στο SNESOrama (κι όχι μόνο καθώς υπάρχουν κι άλλα επίτημα ελληνικά μέλη που έχουν προσφέρει σπάνιο πράγμα) είναι γνωστή σε όλους μας.
                    - Anime based on videogames list -

                    Comment


                    • #11
                      Ναι γενικά μιλάω
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #12
                        Back from the dead! I ressurected this thread!

                        Το τελευταιο καιρο παιζω στο 360 δυο πολυ καλους εξομοιωτες Pinball.

                        Το ενα ειναι το The Pinball Arcadeκαι το αλλο ειναι το Pinball FX.

                        Και τα δυο ειναι καλες δουλειες, αλλα το πιο πιστο στην πραγματικοτητα ειναι το The Pinball Arcade.

                        Το Pinball FX ειναι λιγοτερο πιστη εξομοιοση, αλλα εχει περισσοτερα τραπεζια και πιο χαβαλε.

                        Παιζεται και διπλο vs!

                        Γενικα ειναι και τα δυο αξια για τα λεπτα τους.

                        Εαν καποιος γουσταρει κανα διπλο το Gamertag μου ειναι - Mamasou.

                        Comment


                        • #13
                          Δυνατό το FX 2. Και επιτέλους ξανά X-Men με Cyclops στη θέση του (Boss).

                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #14
                            το πήρα κι εγώ απο το hb, κυρίως spiderman παίζω

                            Comment

                            Working...
                            X