Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγαπημένα Box Arts

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Από καινούριους τίτλους ελάχιστα εξώφυλλα μου κάνουν εντύπωση.Ένα από αυτά είναι το

    Carpe diem

    Comment


    • #32
      Το NTSC cover του Resident Evil 4 είναι fail μπροστά στο PAL. Από την άλλη, το NTSC του SFIV μου αρέσει περισσότερο από αυτό που πήραμε εμείς.


      Στη τρέχουσα γενιά, όντως, δεν υπάρχουν πολλά box arts που να ξεχωρίζουν. Παρεμπιπτόντως, απογοητεύτηκα από το cover του L.A. Noir καθώς περίμενα κάτι πιο στιλάτο. Περιμένω να δω τι θα βάλουν στο Last Guardian. Το PAL του Heavy Rain μου άρεσε αρκετά πάντως.


      Να βάλω και κάτι από handhelds, στα οποία και γουστάρω πάρα πολύ τα covers των Patapon.








      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #33

        Comment


        • #34
          Μια παρατήρηση, σας διαβεβαιώ, με κανένα ύφος ή οτιδήποτε. Γράψτε ρε παιδιά και τπτ για τα game εξώφυλλα που βάζετε... Σαν θέμα για αφίσες θα γίνει στο τέλος της ημέρας και είναι κρίμα.

          Το λοιπόν μιας και αναφέρθηκε προηγούμενως από τον Loggo,

          Wonder Boy Revenge of Drancon- κοινώς το πρώτο wonder boy για το game gear.
          Δεν το είχα δει ποτέ το συγκεκριμένο εξώφυλλο. Ωστόσο όσο κι αν θυμίζει κάτι σε rpg των mid90s με Altered Beast, για κάποιο λόγο μου αρέσει. Ξέρω, ξέρω είναι εκτός κλίματος σε σχέση με το game, αλλά ίσως να προετοιμάζει για τη δυσκολία του τίτλου που είναι κάθε άλλο παρά αμελητέα. Όπως και να έχει υπέροχο game, είχα καθίσει πριν από λίγο καιρό με σβηστά τα φώτα και έπαιξα ένα δίωρο... Το τι εκνευρισμός δε λέγεται και τα game overs ερχόντουσαν το ένα μετά το άλλο. Υπέροχο game, τυχερός όποιος το είχε επιλέξει τότε λόγω εξωφύλλου.
          Το Dragon's Trap αν και σαφώς πιο εξελιγμένο σαν game, έχει πολύ άσχημο εξώφυλλο στο game gear... Καλά το Wonder Boy βέβαια στο Master System είναι στα πρότυπα του μινιμαλισμού- aka σαν σχέδιο παιδιού νηπιαγωγείου.

          Παιχνιδάρα αναμφισβήτητα αλλά ρε γμτ, μωρή SEGA of Europe, marketing τμήμα ro w/e ποιο παιδί στα 90s θα διάλεγε αυτό το game? Όλοι οι φιλοι μου με Master System είχαν κάτι Indiana Jone Last Crusade, Double Dragon, Batman Returns τα οποία σαφώς και ήταν κατώτερα σαν games- ειδικά το port του DD δε μου αρέσει καθόλου, ακόμη κι αν τότε φάνταζε ανώτερο του NES- δεν ήταν τελικώς.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #35
            Για το Darksiders τι να πω;Δεν το έχω παίξει ακόμα.Όμως βλέπεις το cover και πωρώνεσαι.Βλέπεις έναν μακρυμάλλη τύπο με ένα τεράστιο σπαθί πάνω σε ένα άλογο με φλεγόμενες οπλές.Τι μπορεί να είναι πιο badass από αυτο;



            Ήταν το πιο φτηνό παιχνίδι στο κατάστημα της γειτονιάς μου.Πολύ δύσκολος τίτλος και με μεγάλη διάρκεια.Έφτασα τελικό έκτης πίστας (από τις -υπέθετα-8) μέσα σε ένα τρίωρο,αλλά χωρίς save και με την μητέρα μου να θέλει να δει τηλεόραση,δεν το τελείωσα ποτέ.



            Αυτό μου το είχε δανείσει ένας φίλος.Πολύ ωραία ατμόσφαιρα,και αρκετά ζόρικος τίτλος επίσης.
            Carpe diem

            Comment


            • #36
              Αν τα βλέπαμε κιόλας... Ρε παιδιά, ακόμη να καταλάβετε ότι μέσο ImageShack οι περισσότεροι ΔΕΝ μπορούμε να δούμε τις photos και μας βγάζει βατραχάκια?

              Try TinyPic or PhotoBucket.

              Comment


              • #37
                Originally posted by Burai_Fighter View Post

                .
                Παίζει να το έκαναν και επίτηδες έτσι. Γενικά τα Wonder Boy είχαν μπερδέψει πολύ κόσμο τότε καθώς, στην ουσία, από τα έξι παιχνίδια που έχουν βγει μόνο το πρώτο ήταν platform game. Από το Wonder Boy II αρχίζει η σειρά Monster World που είναι τελείως διαφορετική και αντί για platform ήταν side scrolling Action/Adventure. Το 1991 που βγήκε το port στο Game Gear είχαν ήδη βγει τρία Monster World, οπότε παίζει να ήθελαν να το πλασάρουν ως Action/Adventure γι’ αυτό και να έκαναν έτσι το cover. Πονηρίδηδες.

                Πάντως η πλάκα είναι ότι αυτό που ξεκίνησε ως Wonder Boy, το παράτησε ο δημιουργός του για χάρη των Monster World και αυτό που ήταν clopy (Adventure Island), συνέχισε να βγάζει τίτλους με τη gameplay φόρμουλα του original Wonder Boy, WTF. Τα Adventure Island 2+3 στο NES είναι πολύ καλύτερα των Wonder Boy/Adventure Island 1 imo.

                Γυρνώντας στα box arts, πραγματικά, η πρώτη γενιά των covers του Master System με εκείνο το, αποτυχημένο, μινιμαλ sci fi στυλ εμπνευσμένο από Tron ήταν άπλα τραγική. Μετά τα σουλουπώσανε βέβαια στο στυλ του Mega Drive, αλλά τα πρώτα ήταν epic fail.

                Originally posted by Altair View Post
                [/URL]

                Αυτό μου το είχε δανείσει ένας φίλος.Πολύ ωραία ατμόσφαιρα,και αρκετά ζόρικος τίτλος επίσης.
                LOL, πραγματικά κακός τίτλος.


                Btw, για όποιον ενδιαφέρεται, ο Eric Chahi έχει ανεβάσει στο site του μια hi res έκδοση του artwork απ' το Another World.



                Φουλ οβ γουιν.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #38
                  Μπράβο πολύ ωραίο θέμα:resp: που ξυπνάει και αναμνήσεις

                  Κάποια απο τα box arts που αρέσουν και σε μένα ήδη αναφέρθηκαν, όπως αυτά των Shenmue, Shadow of the Colossus, Heavy Rain καθώς και ορισμένα άλλα. Για αρχή θα ξεκινήσω με δύο box arts.

                  Φυσικά το παρακάτω box art δεν προκειται να το ξεχάσω, ήταν το πρώτο 3d που έπαιξα και τερμάτησα, πω ρε μαγικές εποχές...



                  Την τωρινή εποχή ιδιαίτερα μου άρεσε το box art του Shogun 2



                  Είναι αυτό που είπε και ο Burai, δεν δέχνει τι ακριβώς θα δεις μέσα στο παιχνίδι, αλλά σε προιδεάζει για κάτι επικό.

                  Από μένα αυτά για αρχή.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #39
                    Την ώρα που αναρτήθηκε μία αγγελία και έβλεπα τπτ retro, θυμήθηκα κάποια άλλα!




                    Αυτά τα ολίγα από μένα, για να μην ξεχνάμε κάποια παιχνίδια θρύλους!
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Aion πρώτη φορά το ακούω αυτό που λες.Πάντως εγώ έχω υπολογιστή 7μιση χρονών και τα δείχνει,άρα κάποια μαλακία έχεις κάνει.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #41
                        Δεν είναι το PC ρε εσύ, απλά δείχνει μια εικόνα με το βατραχάκι και λέει Domain Unregistered, και αν θέλω να δω να κάνω register. Απότι ξέρω το κάνει και σε άλλους. Δεν ξέρω αν έκανα κάτι με τα cookies η φταίει το FireFox η κάτι.

                        Comment


                        • #42
                          Genika to imagesuck kanei vlakeies xwris logo.
                          Egw vlepw tis eikones xwris provlhma, alla mou exei vgalei provlhma se alles periptwseis, prospathiste na kanete upload se kanena kalo image uploader.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #43
                            Παίζει να το έκαναν και επίτηδες έτσι. Γενικά τα Wonder Boy είχαν μπερδέψει πολύ κόσμο τότε καθώς, στην ουσία, από τα έξι παιχνίδια που έχουν βγει μόνο το πρώτο ήταν platform game. Από το Wonder Boy II αρχίζει η σειρά Monster World που είναι τελείως διαφορετική και αντί για platform ήταν side scrolling Action/Adventure. Το 1991 που βγήκε το port στο Game Gear είχαν ήδη βγει τρία Monster World, οπότε παίζει να ήθελαν να το πλασάρουν ως Action/Adventure γι’ αυτό και να έκαναν έτσι το cover. Πονηρίδηδες.
                            Για μισό λεπτό. Το Wonder Boy III δεν ήταν ψιλό platform? Ξέρεις το κλασικό που έπαιζε στα 90s σε όλα τα arcadeάδικα. Το Dragon's Trap πάντως φαίνεται υπέροχο game. Δεν το έχω ολοκληρώσει γιατί θέλω να το αγοράσω πρώτα σε GG, αλλά στο emu όσο έπαιξα- κανά 2ωρο πρπ- κι από όσα έχω διαβάσει , πρέπει να είναι από τους καλύτερους τίτλους του Master System. Επίσης τέρμα μινιμαλιστικό και κακάσχημο είναι και το εξώφυλλο του Alex Kidd- το οποίο πρέπει να είναι και σπάνιο, αν δεν κάνω λάθος, σαν retail game γιατί η πρώτη φουρνιά Master System II το είχε φορτωμένο στη μνήμη.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #44
                              Ναι, έτσι όπως τα λες είναι για το Alex Kidd.

                              Το Dragon’s Trap (Monster World II) είναι μέλος της σειράς Monster World η οποία και αποτελεί ένα συνονθύλευμα side scrolling Action/Adventure με μια δόση platforming και μια παραπάνω δόση RPG από ό,τι θα συναντούσαμε στο Zelda (πάντα χωρίς levels όμως). Δεν έχει σχέση με το original Wonder Boy, απλά η Sega επέλεξε να το φέρει ως τέτοιο επειδή είχε ήδη χτίσει ένα όνομα στο συγκεκριμένο game lol.

                              Στην εποχή του ήταν εκπληκτικός τίτλος και, κατ’ εμέ, δικαίως θεωρείται το κορυφαίο παιχνίδι της κονσόλας (μαζί με το Phantasy Star) και ένα από τα κορυφαία στα 8-bit. Σήμερα είναι γερασμένος τίτλος οπότε δε ξέρω αν θα καταφέρεις να ασχοληθείς. Αν το επιχειρήσεις πάντως, σου προτείνω την έκδοση TurboGrafx (Dragon’s Curse) που ως 16bit version, τεχνικά τουλάχιστον, τρέχει πιο smooth. Κατά τ’ άλλα είναι, κλασικά, το ίδιο game με τις γνωστές αλλαξοκωλιές Sega – Hudson στα sprites. Το Wonder Boy in Monster World (Monster World III) στο Mega Drive είναι sequel και, αν και είναι κι αυτό αρκετά retro πλέον, παίζεται πιο εύκολα.

                              Btw, βγαίνει σε PSN και WiiWare (δυστυχώς μάλλον όχι σε XBLA WTF) το
                              Sega Vintage Collection που θα έχει:

                              Monster World IV (Genesis/Mega Drive)
                              Wonder Boy in Monster Land (Arcade)
                              Revenge of Shinobi (Genesis/Mega Drive)
                              Alex Kidd in Miracle World (Master System)
                              Wonder Boy in Monster World (Genesis/Mega Drive)

                              Τα βάλανε όλα εκτός από το Dragon's Trap, ποσο fail. Το Monster World IV δεν έχει βγει ποτέ έκτος Ιαπωνίας και θα γίνει localized, με τα πάντα όλα στα αγγλικά, για πρώτη φορά (επίσημα τουλάχιστον). Αξίζει και μόνο γι’ αυτό imo, ειδικά αν σε κάποιον άρεσε το πρώτο Shantae.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment


                              • #45
                                Another World,Ico και Beast Within απο τα αγαπημενα μου μακραν.

                                Για καποιον λογο γουσταρω τα απλα boxarts, αυτα που εχουν ενα φοντο ενα μικρο artwork και τον τιτλο.




                                Απο τα αγαπημενα μου ειναι και αυτα που εχουν απλα ενα gros plan στο προσωπο του πρωταγωνιστη. Τι καλυτερο απο 2 εκφραστικα ματια ;

                                Flashback. Ποτε δεν ημουν μεγαλος πλατφορμας, παντα ομως ειχα ενα σοφτ σποτ για αυτην την συνομοταξια των adventurοειδει platform τυπου flashback,another world,oddworld,BlackThorne,Heart of Darkness. Ισως να ειναι και λογος που γουσταρω τοσο το ΙCO (παντα το εβλεπα σαν "συνεχιστη" αυτου του ειδους) .


                                Longest Journey, απο τα αγαπημενα μου games και ενα απο τα καλυτερα adventure εβερ, με τρομερη αισθητικη και ιστορια.




                                Metal Gear Solid, Pure Awesomeness


                                Terranigma.Μου αρεσει πολυ το στησιμο και ο τροπος που αποδιδεται ο "ουρανος" της "κουφιας γης" του παιχνιδιου.



                                Secret of Mana. Μα ποσο μου αρεσει που ισα ισα που παρατηρεις τους χαρακτηρες μπροστα στο τεραστιο δασος.




                                Riven, Εξωγηινο οσο και ο κοσμος του παιχνιδιου.



                                Bonus
                                resistance 3
                                με δυο alternatives





                                Phalanx.Σαν game δεν λεει και πολλα, αλλα το artwork ειναι τοσο οτι ναναι cult που μου αρεσει

                                Comment

                                Working...
                                X