Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Game(r)s' Heaven: Nostalgia Inside

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Χαρχαρχαρχαρχαρ!!! Shining Force 2!!! Η κάτω φωτογραφία πάντως είναι από το ένα, και μάλλον από τη μάχη στον πρώτο πύργο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Το πρώτο ήταν τεράστια παιχνιδάρα, στο δέυτερο με εκνεύρισαν τα random encounters που, αν και προκλητικά, πετάγονταν ΣΥΝΕΧΕΙΑ όταν έψαχνες κάτι στο world map και έκανες μισή ώρα να πας από το ένα άκρο του χάρτη στο άλλο.
    [/b]
    Random encounters???Εξερεύνηση στο χάρτη??? Μήπως το μπερδεύεις με αυτό?



    Απλά παιχνιδάρα και από τα καλύτερα SRPG.

    Και λέγονταν Dragon Force.

    Comment


    • #17
      Aλλο ενα παιχνιδι το οποιο με "σημαδεψε" λογο των απιστευτα πολλων αλλα και αγαπημενων χαρακτηρων, αν και τελευταιας γενιας και αρκετα προσφατο, ειναι το Marvel VS Capcom 2: New Age of Heroes (εγω το ειχα στο Ps2). 56 χαρακτηρες απο παιχνιδια της Capcom (δεν ειχε κυκλοφορησει τοτε το Devil May Cry δυστηχως, αλλιως σιγουρα θα ηταν μεσα κι ο Dante) εναντιον διασημων υπερηρωων της Marvel, σχεδον οι περισσοτεροι ειναι εδω: απο τον Ryu, Ken, Akuma, Chun-Li, Guile, Bison και την υπολοιπη περιπου ομαδα του Street Fighter, μεχρι τον Mega-Man με τη Roll, τον Captain Commando, τον Strider Hiryu, την Μοrrigan και τη γατουλα Felicia απο τους Darkstalkers, και ως μεγαλη μας εκπληξη, την Jill απο τα Resident Evil! απο το αλλο στρατοπεδο κλασικα Wolverine, Cyclops, Storm, Rogue κι αλλους X-Men μαζι με ορισμενους εχθρους τους και τον Cable απο τους X-Men του μελλοντος, τον γνωστο μας Spider-Man (ηταν αδυνατο να λειψει!), τον τραμπουκο Captain America, Hulk, Silver Samurai, Ironman + Warmachine, μεχρι τον Thanos και Omega Red. γενικα το παιχνιδι ειναι αρκετα καλο για ατελειωτες μαχες, αν κι οταν παιζεις μονος σου ισως καταντα λιγακι βαρετο κι επαναλαμβανομενο (οπως καθε παιχνιδι ξυλου μεχρι να τα ξεκλειδωσεις ολα) για να μαζεψεις τους ποντους που χρειαζεται. απιστευτα μεγαλα και θεοτρελα combos, ενω ξεχασα να αναφερω στο ξεκινημα οτι παιζουν 3 εναντιον 3. και φανταστειτε τωρα τι θα γινοταν εαν κυκλοφορουσε αυριο ενα Marvel VS Capcom 3 συμφωνα με τα σημερινα δεδομενα και προσθετωντας ακομα περισσοτερους χαρακτηρες..!






      Comment


      • #18
        Τι παιχνιδάρα το Marvel vs Capcom 2. Το κακό είναι ότι έχει γίνει δυσεύρετο και πανάκριβο. Αναρωτιέμαι η άδεια της Capcom να φτιάχνει παιχνίδια με τους ήρωες της Marvel ισχύει ακόμα; Καιρό έχουμε να δούμε ανάλογο παιχνίδι...
        Insert Coin

        Comment


        • #19
          Δεν ισχυει η αδεια.. επισης τα mvc ποτε δε μου αρεσαν.. unbalanced και καπως κουραστικα με την αισθητικη τους.

          Ειναι ενα ονειρικο dream match αλλα τιποτα παραπανω imo παντα.

          Θα προτιμουσα να δω ενα 3ο CVS.

          Comment


          • #20
            Τι παιχνιδάρα το Marvel vs Capcom 2. Το κακό είναι ότι έχει γίνει δυσεύρετο και πανάκριβο. Αναρωτιέμαι η άδεια της Capcom να φτιάχνει παιχνίδια με τους ήρωες της Marvel ισχύει ακόμα; Καιρό έχουμε να δούμε ανάλογο παιχνίδι...
            [/b]
            και τι δεν θα δινα να κυκλοφορησει Marvel VS Capcom 3 με καμια 100αρα χαρακτηρες, και συμφωνω παιχνιδαρα τεραστια, απο τι θυμαμαι το GamePro ειχε δημοσιευσει οδηγο στρατιγικης του σε 3 τευχη!

            Comment


            • #21
              unbalanced και καπως κουραστικα με την αισθητικη τους.

              Ειναι ενα ονειρικο dream match αλλα τιποτα παραπανω imo παντα.

              Θα προτιμουσα να δω ενα 3ο CVS.
              [/b]
              unbalanced ισως αλλα κουραστικα οχι και τοσο με την αισθητικη τους, οχι για μενα τουλαχιστον. ελεος οταν εχει τοσους διασημους χαρακτηρες τι αλλο να ζητησει κανεις, και σιγουρα δεν προκειται να ειναι ολα τελεια (πχ και η μουσικη ηταν μια ασυναρτησια αλλα γιαυτο υπαρχει αμεση λυση). εκτος αν αναφερεσαι στα 2D γραφικα οπωτε αυτο ειναι αλλο θεμα...

              απο τι φαινεται εγω ειμαι των dream matches παιχνιδιων αφου περιμενω πως και πως το Super Smash Bros Brawl!

              Comment


              • #22
                Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο, για το αγαπημένο μου ίσως παιχνίδι Sonic. Το Sonic 3D. Αν και θα το ξέρετε, είχε κυκλοφορήσει για Mega Drive και Saturn τουλάχιστον, και μου άρεσε πάρα πολύ. Ο σχεδιασμός των περιοχών και των αντικειμένων ήταν πολύ όμορφος, ενώ δεν ήταν εύκολο - ανά διαστήματα έπρεπε να ιδρώσεις.

                Εσάς πώς σας είχε φανεί?
                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • #23
                  Το είχα λιώσει το Sonic 3D σε Mega Drive και αργότερα τελείωσα και την Saturn έκδοση.

                  Το Sonic 3D είναι πραγματικά πολύ αδικημένο παιχνίδι, για την ακρίβεια είναι περίπτωση τίτλου που είτε θα το γουστάρεις είτε θα το μισήσεις, κάπως έτσι έχει η κατάσταση εάν ρίξει κανείς μια ματιά στα διάφορα forum.

                  Παρόλο που δε φτάνει την ποιότητα των 2D τίτλων του Mega Drive εμένα μου άρεσε πάρα πολύ η γενικότερη φιλοσοφία του και το level design, ακόμα και αισθητικά μερικές πιστές ήταν κορυφαίες (η Rusty Ruin στην Saturn version ήταν πανέμορφη), το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Sonic 3D έγκειται στο γεγονός πως στην πραγματικότητα δεν είναι Sonic, αυτό αρκετός κόσμος δε μπόρεσε να το δεχτεί και χαλάστηκε, ειδικά όταν περίμενε με τόση αγονία το ντεμπούτο της σειράς σε 3D όπως μας λέγανε τότε.

                  Πραγματικά πάντως το Sonic 3D λίγη σχέση έχει από άποψη gameplay με τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς, εάν αντί για τον Sonic είχε έναν άγνωστο εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα κανείς δε πρόκειται να συνδύαζε το παιχνίδι με τους τίτλους της Sonic Team, ίσως τελικά αυτό να ήταν που το έφαγε περισσότερο, ότι τελικά πλασαρίστηκε σαν Sonic.

                  Όπως και να χει εμένα όχι μόνο δε με χάλασε αλλά είναι κι ένα από τα all time favorites από 16bit era.

                  Υ.Γ. Αξίζει να κατεβάσει κανείς το OST του Sonic 3D από έκδοση Saturn, η Saturn version είχε ξεχωριστό soundtrack εντελώς διαφορετικό από αυτό του Mega Drive (επίσης πολύ καλό με μερικά all time classics imo), απλά η Saturn version είχε σε αρκετές περιπτώσεις μια περίεργη, ξένη μουσική προσέγγιση για platform game που αξίζει να την ακούσετε.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #24
                    Εγω ειχα μικρη εμπειρια σε παιχνιδια sonic κι οταν ειχα δει σε φιλο το 3D μου χε αφησει πολυ θετικες εντυπωσεις. Βεβαια δεν ειχα την ευκαιρεια να ασχοληθω περισσοτερο εγω απο μονος μου.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #25
                      Για το OST μεμονωμένα κομμάτια εδώ http://gh.ffshrine.org/soundtracks/947
                      Ωστόσο έχω λινκ για ολόκληρο το Saturn Sonic 3D blast OST, αν ενδιαφέρεται κανείς.
                      NDS themes

                      Comment


                      • #26
                        μιας κι ανεφερα το Marvel VS Capcom 2 σε αυτο το θεμα, και να για να μην ανοιγω νεο τοπικ, βρηκα ορισμενα βιντεακια στο youtube απο το 3ο μερος της σειρας, φτιαγμενο σε Mugen (κατι που προσωπικα δεν εχω ιδεα τι ειναι, απλα γνωριζω πως μπορεις να φτιαχνεις δικα σου παιχνιδια προσθετωντας χαρακτηρες)...

                        Marvel VS Capcom 3 λοιπον:



                        Comment


                        • #27
                          Σε αυτά τα video είναι απλά απίστευτο το super move του Spidey, όπου αλλάζει η στολή. Πολύ ωραία ιδέα (Και η βλακεία είναι πως το είχα στο DC και δεν μπορώ να το βρώ με τίποτα....

                          Comment


                          • #28
                            Βασικα η κινηση αυτη ειναι καινουργια και δεν υπαρχει στο προηγουμενο Μarvel VS Capcom 2 που κυκλοφορησε κανονικα και πρεπει να εχεις. ειναι του 3, οπως και οι περισσοτεροι νεοι χαρακτηρες που ειδες (Sandman, Ghost Rider, Green Goblin, Thor, Zero κλπ).

                            Comment


                            • #29
                              I realised that Το είχα λιώσει το game στο DC...ΠΟΥ ΣΤΟ Δ%$##@ ΤΟ ΕΧΩ????

                              Comment


                              • #30
                                Συμφωνω 10000000% με το ποστ του Link. Για μενα το Sonic3D ηταν το καλυτερο παιχνιδι που εβγαλε ποτε το MegaDrive. Προσωπικη αποψη παντα..

                                Η πλακα με το παιχνιδι και εμενα ειναι η εξης: το τερματισα μια και μοναδικη φορα, και ηταν την νυχτα πριν αποχωρηστω για παντα το MegaDrive μου με τα λιγα παιχνιδια που ειχα με ενα PlayStation και το FIFA96 απο το τοτε υπερκαταστημα Teleclub στην Θεσσαλονικη. Ηταν η εποχη οπου οι ανταλλαγες και οι "αποσυρσεις" μηχανηματων μεσουρανουσαν. Πραγματικα θυμαμαι την συγκινηση που ειχα οταν τα εδινα αλλα και την απιστευτη χαρα μου οταν απεκτησα το PlayStation (η κοντρα με τον εαυτο μου που ηταν SEGικος και δεν επελεγε παρολα αυτα το Saturn ηταν τεραστια).

                                Απιστευτες εποχες...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X