Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Game(r)s' Heaven: Nostalgia Inside

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Πρoσωπικά πιο αγαπημένη και εμένα είναι το SNES και μετά μάλλον κάποιο από τα PS αν όχι το NES.Ωστόσο θα πω κάτι που λειτουργεί υπέρ του SNES,όλα τα games της εικοσάδας παίζονται υπεράνετα και σήμερα.Ο ορισμός του κλασικού never gets old gameplay.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #47
      Καλά το Super Nintendo ήταν εκπληκτική κονσόλα δε το συζητάμε, το αν είναι η καλύτερη και το ποια είναι η καλύτερη κλπ, είναι σχετικό, αρκετά υποκειμενικό, και?.άτοπο. Όλοι συμφωνούμε όμως πως ήταν κονσολάρα, απλά και όμορφα.

      Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τις επιλογές των παιχνιδιών του τεράστιου screwattack, όχι τόσο με την σειρά που τα έβαλε, αλλά με τις επιλογές συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό.

      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #48
        .. και για τους τεμπεληδες:

        1. super metroid
        2. zelda: alttp
        3. ff6
        4. chrono trigger
        5. super mario rpg
        6. secret of mana
        7. super mario world
        8. mega man x
        9. yoshi's island
        10. actraiser
        11. super castlevania iv
        12. contra 3
        13. super mario kart
        14. sf2 turbo
        15. tmnt iv
        16. starfox
        17. gradius iii/un squadron
        18. f-zero
        19. killer instinct
        20. dkc1

        -------------------------------

        Φυσικα σε καθε 20αδα ολοι θα εχουν μερικα παραπονα, αλλα οπως και να χει ειναι μια φοβερη προσπαθεια και μια πραγματικα πολυ καλη λιστα.
        Μπραβο στους τυπαδες, εχουν γουστο.

        Comment


        • #49
          ScrewAttack
          Angry Video Game Nerd: Super Mario Bros. 3 & The Wizard

          http://www.gametrailers.com/player/33161.html

          τα τελευταία 3 λεπτά απλώς ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

          ΒΕST ANGRY VIDEOGAME NERD VID EVER.-
          NDS themes

          Comment


          • #50
            Oντως δε γινεται να υπαρχει!!! The Power of the Super Mega Death Christ Colpells you!!! AAARGH!!!
            https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

            H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

            Comment


            • #51
              Κατεβασα το ESPGaluda για PS2 και ειναι το 1ο game της cave που δοκιμαζω.. Αρκετα ενδιαφερουσα η φιλοσοφια της και θα ασχοληθω οσο αντεξω (αν δεν εκνευριστω τραγικα πολυ με τον χαμο που επικρατει ).

              Αλλες προτασεις για PS2 shmups;
              Νομιζω για DC τα αναφεραμε τα βασικα οποτε θα ηθελα να ξερω τι επιλογες παιζουν και στα αλλα στρατοπεδα.

              Δεκτες και προτασεις για σχετικα νεα arcade releases που εχουν γινει emulate.

              Υ.Γ.

              Καπου βρηκα και το Mushihimesama της Cave για PS2 παλι αλλα θελει εγγραφη ο εν λογω tracker και καραδοκω στη γωνια για κενη θεση.

              Comment


              • #52
                Με επηρεάζεις για shooterάκια τώρα.Πάντως αν θες κάτι πρωτότυπο τσέκαρε το Senko no Ronde για 360.Είναι της G.Rev και αν είχα χρόνο θα ασχολιόμουν πολύ περισσότερο.Έγραψα κάποιες εντυπώσεις στο θέμα τι παίζετε αυτό τον καιρό.

                Καταραμένα shooterάκια και καταραμένες τιμές...Κοίταζα τιμές για Saturn shooters και DC και έφριξα.Αααχ να μην αγοράζω online εποχές Border Down,Trigger Heart etc

                Είδα λίγο και videos από Bangai-O για DS και ζαλίστηκα.Δεν καταλάβαινα τπτ...

                Δεν είναι σε παρόμοιο στυλ,να γίνεται ο χαμός,αλλά πολύ καλό,αν δεν το έχεις δοκιμάσει είναι το UN Squadron για SNES.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #53
                  Νιώθω τυχερός που έχω το Border Down από τότε που κυκλοφόρησε, πολύ καλό shump, από τα καλύτερα του Dreamcast.

                  IMO στο PlayStation 2 δεν βρήκα πολύ ενδιαφέρον υλικό.
                  Μπορει τα τελευταία χρόνια να έχω αποστασιοποιηθεί ελαφρώς από το άθλημα, αλλά συνεχίζω να παρακολουθώ και να δοκιμάζω αρκετά παιχνίδια.
                  Το ESPGaluda θέλω να το δω, για αυτό πείτε εντυπώσεις όσοι το παίξατε, το Mushi πάντως που ανέφερες Κώστα είναι δύσκολο, βασικά είναι από τα πιο κλασικά παραδείγματα του ?πυρά από παντού? έχω να το παίξω πολύ καιρό, αλλά παλιότερα ομολογώ ότι κάπου δε τη πολυπάλεψα κι όχι μόνο λόγο δυσκολίας, αν θες στο δίνω εγώ.

                  Πάντως μιας και το αποφάσισες να ασχοληθείς με shumps, ψάξε περισσότερο, εκτός από MAME φυσικά, σε, Saturn, Dreamcast, Mega Drive, PS1, SNES (αυτή είναι η σειρά imo). Σε PlayStation 2 θα επιμένω και θα το λέω ότι η καλύτερη πρόταση παραμένει το…mainstream Gradius V, απλά καταπληκτικό shump.

                  Πέρα από Treasure και Cave ρίξτε μια μάτια και στα shumps από Taito (Darius, G-Darius)και Technosoft (Thunder Force, Blast Wind, Hyper Duel) που ειδικά για αρχή είναι και πιο ανθρώπινα από τη hardcorήλα τύπου Mushi.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #54
                    Thanks for the info, μερικα παντως θελω απλα να τα δω απο περιεργεια, πχ mushihimesama - ξερω πως δεν παιζει καν να το φτασω μακρια αλλα οκ ξερετε... με τρωει να τα βρω καπου ολα αυτα.

                    Για dc το borderdown μου εχει ξεφυγει αλλα καπου θα το βρω κι αυτο..
                    Το galuda το επαιξα καμια ωρα και μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις.. Same for UN Squadron.

                    Ωραιο hobby παιδια παντως το ειδος αν και γενικα δεν τα παω καλα, αλλα οκ θεμα εξασκησης ειναι... Αντε, ενα retro night ακομα δεν εχει γινει.. ντροπη .

                    Comment


                    • #55
                      Xeno σου του έχω πει και από κοντά,κι εγώ δεν είμαι κανάς veteran στο είδος όπως οι jedah loggo(όταν βλέπω το χαμό που επικρατεί σε μερικά shooterάκια απογοητεύομαι...)Fan του είδους είμαι από εποχές R-type,Solar Striker και Burai Fighter.Aν και τα δύο πρώτα ποτε δεν κατάφερα να τα τελειώσω όσο κι αν προσπαθούσα.

                      Από SNES θα πρότεινα R-Type 3 και Axelay.Δυστυχώς δεν κατάφερα να ασχοληθώ το Πάσχα αν και το ήθελα πολύ.

                      Το UN Squadron θα ήθελα να το αγοράσω αλλά σε καλή τιμή.Το ήθελα από το Γυμνάσιο που το είχα βρει σε ένα κατάστημα με μτχ για 5000 άψογο αλλά δυστυχώς το είχαν κλέψει κάποιοι ενοικιαστές το cart-ήταν και ο μοναδικός κρίκος που είχα τότε με το Area 88...Πλέον το έχω βρει από 15? complete μέχρι 40-50(lol)
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #56
                        1. super metroid
                        2. zelda: alttp
                        3. <strike>ff6</strike> ? -> sf2 turbo
                        4. <strike>chrono trigger</strike> ?? -> contra 3
                        5. <strike>super mario rpg</strike> wtf? Squareattack top 20? -> super mario world 2
                        6. super castlevania iv
                        7. super mario world
                        8. super mario kart
                        9. mega man X2
                        10. secret of mana
                        11. Megaman X
                        12. Super Star Wars: Return of the Jedi
                        13. Axelay
                        14. <strike>sf2 turbo</strike> -> Sensible Soccer
                        15. <strike>tmnt iv</strike> wtf? -> Knights of the Round
                        16. <strike>starfox</strike> Face it, SuperFX was cool in 1992 -> Cybernator
                        17. <strike>gradius iii/un squadron</strike> -> Donkey Kong Country
                        18. <strike>f-zero</strike> Face it, Mode7 was cool in 1992 -> Actraiser
                        19. <strike>killer instinct</strike> You must be joking. Lame port of lame game -> chrono trigger
                        20. ff6 (Για να μην γκρινιάζεται τα έβαλα, εγώ δεν μπορώ να τα παίξω είναι βαρετά)
                        [/b]
                        Fixed.

                        Βρε καταραμμένοι ξεκινήσατε συζήτηση για shooters και δεν λέτε τίποτα; Καταρχίν γιατί γίνεται αυτή η κουβέντα εδω μέσα και όχι στα γενικά; Όλα τα παιχνίδια που αναφέρατε κυκλοφόρησαν μετά το 2002 και δεν είναι καθόλου Retro. Είναι μοντέρνα παιχνίδια, πολύπλοκα και πολλές φορές πανέμορφα. Γιατί τα κατατάσετε στα Retro λες και είναι το Darius ή το R-type; Κάποια στιγμή πρέπει να ανοίξω θέμα αλλά θέλει τρελή δουλειά και πολύ γράψιμο και δεν έχω την όρεξη.

                        Το ESPGaluda είναι καλό για εισαγωγή γιατί είναι έυκολο και έχει και έυκολο σύστημα scoring. Πέραν των γνωστών της Cave, να αγοράσετε το Gradius V που είναι πολύ καλύτερο από κάθε Prequel και γενικά είναι παιχνιδάρα αν και horizontal. Καληνύχτα πάω για ύπνο γιατί θα με ξενυχτίσετε στο θέμα αυτό.
                        Insert Coin

                        Comment


                        • #57
                          Για το TMNT IV πάντως θα διαφωνήσω.Καλό άγιο το Knights of the Round,και καλή μεταφορά αλλά imo δεν άντεξε τόσο πολύ στο πέρασμα του χρόνου όπως το Turtles IV.

                          Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα δεν μπορώ να διαφωνήσω πολύ,ωστόσο πολλά μπορεί να μπήκαν και ελέω αντίκτυπου την εποχή που κυκλοφόρησαν.Πάντως για το Killer Instinct όσο κι αν συμφωνώ,παραμένει ένοχη απόλαυση.

                          Όπως και να έχει σε μία κονσόλα όπως SNES ή Mega Drive υπάρχουν πολλές δυνατότητες για TOP lists.

                          EDIT:
                          Sensible Soccer ε??Δεν το έχω παίξει ποτέ να πω την αμαρτία μου...Ωστόσο θα προτιμούσα το ISS Deluxe.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #58
                            Συνεχιζω το ESP Galuda.. shooter με 4 κουμπια, wow .
                            Κατι μου λεει πως σιγουρα δεν εχω πιασει αρκετα απ τα οποια gameplay mechanics του.

                            Jedah λιγα λογια για τα Mario RPG / CT, θα εχεις να κανεις μαζι μου .

                            Comment


                            • #59
                              To Chrono Trigger ειναι υπέροχο, αλλά υποφέρει από το χειρότερο κακό: είναι JRPG, δηλαδή δεν έχει τίποτα από Role Playing (είσαι ο Crono και τέλος), έχει πολύ grinding, παίζεται με menus (σκεφτείτε το στο στυλ του Secret of Mana πόσο καλύτερο θα ήταν) και γενικά είναι ότι όλα τα JRPGs, παιχνίδι ανάπτυξης εξοπλισμού και στρατηγικής στο πολύ απλό. Κατακλύζεσαι με επιλογές που δεν κάνουν την διαφορά και απλά σου γεννάνε το ίδιο συναίσθημα με το Gran Turismo: μάζευε και ας μην παίζεις.

                              To Mario RPG είναι όλα τα παραπάνω με "άσχημα" γραφικά (το Mushroom Kingdom δεν ταιριάζει σε prerendered sprites).

                              3 κουμπιά έχει το ESP Galuda: Shot (hold to focus and slowdown), Kakusei, Guard Barrier. Το τέταρτο είναι rapid fire και υπάρχει μόνο στο PS2. Πάντως γενικά είναι εξαίρεση να είναι καλό το shooter με πάνω από 2 κουμπιά. Ακόμα και το Radiant Silvergun δεν μου άρεσε τελικά γιατί στην ουσία παίζεται με 6 κουμπιά.

                              Y.Γ.: Άνοιξα θέμα στο High scores sub forum για το Galuda. Περιμένω τα scores σου (τα δικά μου δεν είναι φυσικά τίποτα το ιδιαίτερο γιατί παίζω αραιά και για επιβίωση γενικά).
                              Insert Coin

                              Comment


                              • #60
                                Με αυτη τη λογικη κανενα jrpg δεν ειναι rpg και οντως ισχυει αν το δεις καπως ετσι, αλλα κατι τετοιο δεν εχει σημασια κατ εμε, διοτι κρινω το καθε τι με τα δεδομενα του ειδους και οχι με το τι θα επρεπε να ειναι επειδη το λεμε rpg απο συνηθεια.

                                Τα παιχνιδια στο στυλ SoM που αναφερεις προσωπικα τα βρισκω τρισχειροτερα και πιο βαρετα.

                                To CT το αξιολογω στο συνολο του και υπαρχουν αλλοι τοσοι παραγοντες στους οποιους τα παει πολυ καλα (call me soundtrack,storyline, replay value) αλλα οκ δεν εχει νοημα να ανοιξουμε και αντιπαραθεση για κατι τετοιο.

                                To Super Mario RPG παντως εξακολουθω να το θεωρω πανεμορφο και γενικα συμπαθητικο απο καθε αποψη.

                                Το ΚΙ μιας και το αναφερατε οντως ηταν πατατα, αλλα εγω και αλλοι πολλοι το λατρεψαμε γιατι ειχε ο,τι χρειαζοταν για να πετυχει εκεινη την εποχη.

                                Το galuda το τελειωσα με καμποσα credits ετσι για να δω τι γινεται στο τελος.. Ο ορος πονοκφαλος δεν αρκει για να περιγραψω τις ορδες απο σφαιρες στο τελος.. Στις 2 αντε 3 πρωτες πιστες τα πηγαινα μια χαρα, μετα και ζορισε πολυ και αρχισαν να ΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ τα ματια μου.
                                Περιττο να πω πως στο final boss κλειναν απλα τα ματια μου σε κατι φασεις...
                                Προσεχτε κι εσεις τις ορδες απο σφαιρες, υπνωτιζουν .

                                Απο εδω και περα θα ασχοληθω πιο σοβαρα ή τουλαχιστον θα δω που φτανω με 1 credit.

                                Comment

                                Working...
                                X