Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Game(r)s' Heaven: Nostalgia Inside

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Κύριοι τα Shoot-em-up τύπου Gradius και R-type τα έπαιζα σαν τρελός για ένα διάστημα και αγνούσα κάπως την ύπαρξη όλων αυτών των τίτλων καθώς νόμιζα ότι δεν έβγαιναν πλέον.

    Μήπως έχει κάποιος κάνα link με λίστα με τα Shoot-em-up του PS2 (τα παλιότερα τα ξέρω πάνω-κάτω) καθώς μάλλον είναι πολλά τελικά.
    https://www.emulator-zone.com
    I am an iteration closer to my desired solution!
    The World Ends With You

    I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
    Castlevania Lords of Shadow

    I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
    Hyperdimension Neptunia

    Comment


    • #62
      Dreamcast is the way to go (+ MAME ).
      Στο ps2 δε θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα παιχνιδια του ειδους, χωρις αυτο να σημαινει πως καποια δεν ξεχωριζουν.

      Σημερα επαιξα αρκετο ESP Galuda και αρκετο Ikaruga, ενω επαιξα και Dodonpachi και ESP Ra.DE.

      Μενω στο Galuda για την ωρα γιατι ειναι μια καλη αρχη με τη φιλοσοφια της Cave.
      Παντα γυρναω στο Ikaruga γιατι εχω παρεα για 2πλο και σημερα εφτασα και στην 4η πιστα (wow ).
      To Dodonpachi μου αφησε πολυ καλες πρωτες εντυπωσεις, αλλα ειναι σιγουρα αρκετα πιο ζορικο απ το Galuda.
      Τελος, με το Ra.De. δεν ασχοληθηκα πολυ, αλλα οκ ο,τι ειδα μου φανηκε στα γνωριμα πλεον δεδομενα.

      Επισης δοκιμασα το Radiant Silvergun αλλα σερνοταν (MAME).

      Υ.Γ.

      Δε μπορω να καταλαβω το hit box στα παιχνιδια της Cave (βλ. ESP Galuda κυριως). Πολλες φορες νομιζω πως επρεπε να ειχα πεθανει, αλλα κι ομως ζω..
      Μηπως μονο στο κεντρο του "σκαφους" ειναι ο παικτης τρωτος;

      Comment


      • #63
        Dreamcast is the way to go (+ MAME ).
        Στο ps2 δε θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα παιχνιδια του ειδους, χωρις αυτο να σημαινει πως καποια δεν ξεχωριζουν.
        [/b]
        Εδώ είναι μια λάθος εντύπωση από παραπληροφόρηση. Το PS2 έχει περισσότερα και καλύτερα shmups από το Dreamcast. Τα Arika ports (ESPGaluda & Dodonpachi Daioujou), το Gradius V, το Mushihime Sama και Ibara είναι υπεραρκετά για να δώσουν προβάδισμα στο PS2. Ξαναλέω ότι αυτή η εντύπωση για το Dreamcast βγήκε στο Internet από τις μοιρολογίστρες του, που εκθείαζαν κάθε shmup που βγήκε μετά το Ikaruga. Τα παιχνίδια αυτά δεν πλησιάζουν καν σε ποιότητα τα προαναφερθέντα του PS2. Τα καλύτερα shmup του Dreamcast είναι τα Ikaruga, Shikigami No Shiro II και Gunbird 2. Αν και είναι εξαιρετικά παιχνίδια, είναι λίγο πιο κάτω από αυτά του PS2.

        Δέστε τι ψηφίζουν και οι ειδικοί (δεν συμφωνώ πλήρως αλλά είναι καλό Top 25):
        http://shmups.system11.org/viewtopic.php?t=19544

        Postmortem Dreamcast shmups article: http://hg101.classicgaming.gamespy.com/dcs.../dcshooters.htm

        Σημερα επαιξα αρκετο ESP Galuda και αρκετο Ikaruga, ενω επαιξα και Dodonpachi και ESP Ra.DE.

        Μενω στο Galuda για την ωρα γιατι ειναι μια καλη αρχη με τη φιλοσοφια της Cave.
        Παντα γυρναω στο Ikaruga γιατι εχω παρεα για 2πλο και σημερα εφτασα και στην 4η πιστα (wow ).
        To Dodonpachi μου αφησε πολυ καλες πρωτες εντυπωσεις, αλλα ειναι σιγουρα αρκετα πιο ζορικο απ το Galuda.
        Τελος, με το Ra.De. δεν ασχοληθηκα πολυ, αλλα οκ ο,τι ειδα μου φανηκε στα γνωριμα πλεον δεδομενα.

        Επισης δοκιμασα το Radiant Silvergun αλλα σερνοταν (MAME).
        [/b]
        Το Dodonpachi είναι το καλύτερο shmup όλων των εποχών και δεν βλέπω να αλλάζει αυτό σύντομα. Το Radiant Silvergun μπορείς να το παίξεις καλά μόνο σε NTSC Saturn, αλλά δεν θα προέτρεπα ποτέ κανέναν να δώσει τόσα χρήματα για αυτό το παιχνίδι.

        Υ.Γ.

        Δε μπορω να καταλαβω το hit box στα παιχνιδια της Cave (βλ. ESP Galuda κυριως). Πολλες φορες νομιζω πως επρεπε να ειχα πεθανει, αλλα κι ομως ζω..
        Μηπως μονο στο κεντρο του "σκαφους" ειναι ο παικτης τρωτος;
        [/b]
        Το hitbox στα παιχνίδια της Cave είναι πάντα ένα μικρό τετράγωνο στο κέντρο του sprite. Επιπρόσθετα οι μερικές χοντρές σφαίρες έχουν και αυτές μικρό hitbox, γεγονός που σημαίνει ότι πολλές φορές οι σφαίρες και ο παίκτης κάνουν overlap. Η ιδέα είναι να εκμεταλλευτείς αυτό το χαρακτηριστικό για να περνάς μέσα από τις παχιές κουρτίνες από σφαίρες που σου ρίχνουν τα Bosses κυρίως.
        Insert Coin

        Comment


        • #64
          Θεωρώ ότι το Dreamcast υπερτερεί σε σύγκριση με το PlayStation 2, έχει περισσότερες ποιοτικές προτάσεις να δείξει από το PlayStation 2, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το PS2 δεν έχει κι αυτό τις δικές του, απλά προσωπικά θεωρώ πως αυτές περιορίζονται σε πολύ συγκεκριμένους τίτλους, πάντα IMO, οι τίτλοι του PS2 που ανέφερες είναι top κι ίσως ανώτεροι από τους αντιστοίχους top του Dreamcast, αλλά συνολικά σαν βιβλιοθήκη θεωρώ του Dreamcast ανώτερη, δεν έχει να κάνει με μοιρολογισμούς της μετά θάνατον ζωής, εξάλλου από τον καταιγισμό των shumps που κυκλοφορήσαν στη μετά Ikaruga εποχή στο Dreamcast, τα πολύ καλά μετριούνται στα δάκτυλα, Shikigami no Shiro 2, Psyvariar, Under Defeat, Border Down. Τέλος πάντων προσωπική άποψη.

          Όσον αφορά το Top-25 διαφωνώ σε αρκετές περιπτώσεις, ειδικά αρκετοί τίτλοι από 16bit era άνετα χωράνε στη θέση συγκεκριμένων τίτλων που βρίσκονται εκεί, αλλά όντως είναι καλή η λίστα.

          Btw, το Daioujou είναι καλός τίτλος, αλλά imo overrated.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #65
            Μπορείς να μου κάνεις μια λίστα με τα shmup του Dreamcast; Επειδή πολύ πριν μάθω τα απαραίτητα και εγώ είχα την εντύπωση ότι το Dreamcast είναι shooter's heaven, σε διαβεβαιώ ότι πραγματικά τα παιχνίδια που αναφέρεις δεν έχουν τίποτα που να τα ξεχωρίζει από το σωρό. Δέχομαι ότι μπορεί να είναι πιο προσβάσιμα αλλά και το FIFA είναι. Όλα αυτά που γράφω εννοείται ότι είναι προσωπικές εμπειρίες και δεν στηρίζονται πουθενά σε άλλες γνώμες. Τα παιχνίδια που αναφέρω τα έχω παίξει όλα και πραγματικά έφτασα στο συμπέρασμα ότι το Dreamcast έχει 3 πολύ καλά shooters και ως εκεί, άντε 4 με το Giga Wing. Εκεί που πραγματικά είχε παλιότερα προβάδισμα είναι τα fighting, αλλά ακόμα και εκεί το PS2 έχει καλύψει την διαφορά, ειδικά σε ότι αφορά την SNK. Το μόνο παιχνίδι που πραγματικά είναι καλύτερο στο Dreamcast είναι το Marvel vs Capcom 2 και αυτό διότι η έκδοση των PS2/Xbox έχει κάποια glitches που δεν υπάχουν στο arcade. To Garou Mark of the wolves έχει πιο πιστό port στο PS2. To 3rd Strike επίσης είναι πιο κοντά στο arcade στο PS2, αλλά μπορώ να δεχθώ ότι είναι χωρίς glitches στο Dreamcast. Το KOF XI αποκλειστικά σε PS2. Και μπορώ να γράψω πολλά ακόμα για τις συλλογές της SNK στο PS2.

            Εν κατακλείδι το Dreamcast ήταν πολύ μπροστά τότε, αλλά η βιομηχανία το προσπέρασε, γεγονός απόλυτα λογικό. Το λατρέψαμε (εγώ πήρα πρόσφατα VGA box και το χαίρομαι σε 480p) αλλά πλέον δεν μπορώ να το προτείνω αν κάποιος μου πει ότι επιθυμεί ένα μηχάνημα για 2D shooters & fighting. Το PS2 πλέον έχει μια μεγάλη γκάμα που περιλαμβάνει ότι καλύτερο έχει βγεί για τα 2 αυτά είδη την τελευταία δεκαετία.

            Το Daioujou είναι αριστούργημα, με μια μεγάλη απαίτηση όμως. Για να μπορέσεις να το παίξεις πρέπει να έχεις κάνει Master το DoDonpachi, πράγμα καθόλου εύκολο.
            Insert Coin

            Comment


            • #66
              Όπα όπα, εκτός από τις απαραίτητες γνώσεις, υπάρχει και το προσωπικό γούστο, δεν αμφισβητώ ότι είσαι ψαγμένος (ο Link είμαι ρε ξέρω ποιος είσαι), αλλά ούτε εγώ είμαι χθεσινός. Και χρόνια παίζω, και σε shump forums συζητάω και ξέρω πέντε πράγματα για το είδος τέλος πάντων. Το Dreamcast ήταν μια κονσόλα με πολύ καλή ποικιλία και ποιότητα στα shumps, δέχομαι ότι γουστάρεις περισσότερο το PS2, εγώ με τις δικές μου προσωπικές εμπειρίες και στις δυο κονσόλες κλείνω περισσότερο στο Dreamcast, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

              Μη μπερδεύεσαι, τα παιχνίδια που ανέφερα, δε τα ανέφερα ως τα next best thing μετά το Dodonpachi ή το Garegga, αλλά σαν τους τίτλους που στη μετά θάνατον ζωή του Dreamcast είχαν ποιότητα και δεν ακούστηκαν απλά για μοιρολατρικούς λογούς, όπως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι έγινε με τα περισσότερα shumps μετά το 2002 στη κονσόλα. Επίσης δε ξέρω πόσο σοβαρά έχεις ασχοληθεί με το Border Down πχ, αλλά προσωπικά μιας κι είχα αφιερώσει πολύ χρόνο στο παιχνίδι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι είναι από τα πλέον underrated shumps, με αρκετά ενδιαφέροντες μηχανισμούς και σε μένα ξεχώρισε από τον σορό όπως τον ονομάζεις.

              Όπως και να χει ακόμα και οι ειδικοί, στο Top-25 που παρέθεσες έχουν 7 τίτλους Dreamcast μέσα. Τέλος, δε ξέρω τι εννοείς με τον όρο πιο προσβάσιμο (Mainstream; Πιο προσιτά στο mastering; Κάτι άλλο;)
              Εάν εννοείς το πρώτο, τότε πραγματικά mainstream ή cult, εγώ ίδια τα αντιμετωπίζω, όχι μόνο στα shumps αλλά παντου, ενώ η καρά-mainstream σειρά Gradius, με το Gradius V έδωσε ίσως το καλύτερο shump από το 2000 και μετά και σίγουρα ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών.

              Τώρα εάν εννοείς το δεύτερο, τότε διαφωνώ και πάλι, καθώς έχει ουκ ολίγες φορές αποδειχθεί πως ακόμα και shumps πιο προσιτά στο mastering, βασιζόμενα στην απλότητα, ή στην πιο μετριασμένη δυσκολία, UN Squardon, Hyper Duel, μπορεί να είναι εξαιρετικά παιχνίδια.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #67
                Σιγουρα im no expert στο ειδος αλλα οντως στην τελικη θεμα γουστου ειναι.
                Τα μισα και βαλε παιχνιδια που ανεφερες για ps2 Jedah εχουν να κανουν με την cave.. δε λεω τιποτα για την ωρα γιατι δεν εχω πολυασχοληθει μαζι τους παντως δε βλεπω γενικα praise απο πουθενα για παιχνιδια τυπου mushihime .. εγω το πετυχα μπροστα μου γιατι λεγαν πως ειναι δυσκολο, bullet hell κτλ, αλλα αυτο δεν το κανει και ποιοτικο απαραιτητα.

                Δεν το λεω για να αμφισβητησω την ποιοτητα του, απλα αναφερω ενα παραδειγμα.

                Θα ηθελα απο περιεργεια να μου αναλυσει καποιος τι κανει το dodonpachi τοσο ξεχωριστο/ποιοτικο σε σχεση με τον ανταγωνισμο (μηπως να γινει θεμα για την cave ξεχωριστα;).

                Σημερα παντως παλι Ιkaruga επαιζα και μπορει να βελτιωνω τις επιδοσεις μου στις 2 πρωτες πιστες, αλλα στις αλλες 2 εξακολουθουν πολλα σημεια να μου φαινονται ακατορθωτα... Την 5η ουτε που την εχω δει ακομα.

                Comment


                • #68
                  Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παρεξηγιέστε. Αφού ξέρετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πω κάτι για να σας πειράξω, την γνώμη μου λέω σύμφωνα πάντα με αυτά που έχω παίξει. Για περισσότερες πληροφορίες προτείνω:

                  http://www.shmups.com
                  http://www.insomnia.ac
                  http://turn.to/vertical
                  http://www.world-of-arcades.net/
                  http://www.super-play.co.uk/
                  http://www.thestudio-uk.com/namakoteam/index.php
                  Insert Coin

                  Comment


                  • #69
                    Δεν το ειπα για κακο, οντως θα ηθελα να καταλαβω τη φιλοσοφια του dodonpachi και γιατι το ξεχωριζει ο κοσμος. Μαλλον θα καταφυγω στο να δω απο πρωτο χερι τι λενε αυτα τα communities.

                    Comment


                    • #70
                      [size=3] Kai ego san katoxos Dreamcast exo sxedon ola ta shooter tou Dreamcast: Ikaruga,Border Down,Shigikami No Shiro 2,Psyvariar 2,Chaos Field,Trizeal,Radirgy,Under Defeat,Karous kai Trigger Heart Exelica.Eno mou leipoun kati Zero gunner 2,gunbird 1,2,Last Hope kai alla isos pou den thimamai tora.
                      Gia mena prosopika ta kalitera itan : Ikaruga,Border Down,Under Defeat kai Karous pou afto den simainei oti itan xalia!
                      Gia ena kairo to Dreamcast theoroutane i kaliteri konsola gia shooters.Edo kai akoma stin Homebrew scene bgainoun shooters opos to Last hope kai se ligo kairo to DUX(pou dixni kalo gia homebrew).

                      Den exo paiksi shooters sto Playstation 2 opote den exo na fero gnomi pano s'auto. Thimamai mono kati shooters pou bgainane gia DC kai argotera gia PS2 kai GC.

                      Comment


                      • #71
                        Δε παρεξηγήθηκα ρε Jedah.

                        Μωρή αρρώστια Sybnie έχεις Ikaruga,Border Down,Shigikami No Shiro 2,Psyvariar 2,Chaos Field,Trizeal,Radirgy,Under Defeat,Karous kai Trigger Heart Exelica original; Είσαι μπροστά ρε, μακάρι κάποια στιγμή να τα πάρω κι εγώ, μόνο Ikaruga και Border Down έχω, είναι πολύ ακριβά όμως ρε γαμώτο και κάποια δεν αξίζουν τόσα λεφτά με τη καμία.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #72
                          Nai!!^^ Einai epeidi agapo auto to mixanima:$ Ante re Taito dose mas to Raiden 4!!!! :@

                          Comment


                          • #73
                            μακάρι κάποια στιγμή να τα πάρω κι εγώ, μόνο Ikaruga και Border Down έχω, είναι πολύ ακριβά όμως ρε γαμώτο και κάποια δεν αξίζουν τόσα λεφτά με τη καμία.
                            [/b]
                            Τα λεφτά που χρειάζεσαι για όλες αυτές τις μετριότητες σου εξασφαλίζουν ένα PS3 με κανα παιχνίδι. Μην πετάς τα λεφτά σου, δεν θα τα παίξεις. Ψάξε μόνο Gunbird 2 και Shikigami no Shiro II.


                            Nai!!^^ Einai epeidi agapo auto to mixanima:$ Ante re Taito dose mas to Raiden 4!!!! :@
                            [/b]
                            Εδώ δεν κυκλοφόρησε το III, εσύ περιμένεις το IV;
                            Insert Coin

                            Comment


                            • #74
                              Pantos sto Sega Club eixa tin timi na to paikso to 4! H Taito ebgale kati san petition gia poia konsola na kikloforisi to Raiden 4 kai anaferei mesa kai to Dreamcast gia epilogi. ^^
                              Pantos sta arcade edeixne arketa kalo!

                              http://raiden.mossjp.co.jp/raiden4/a...iondemand.html

                              Comment


                              • #75
                                Ε καλά τα παιχνίδια τα έχω παίξει, για τη συλλογή θα τα ήθελα απλά, αλλά δυστυχώς παραείναι ακριβά.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X