Announcement

Collapse
No announcement yet.

Indie/Alternative Rock

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Αφού ξεκινάς τώρα, άρχισε από τα γνωστά κλασσικά

    Strokes
    White Stripes
    Kaiser Chiefs
    Muse
    Arctic Monkeys
    Τον πρώτο μόνο δίσκο από The Killers (οι άλλοι είναι αίσχος)
    Black Rebel Motorcysle Club (ύψιστη γκρουπάρα)
    The Zutons (τρέλα!!!!)
    Stereophonics (επίσης ύψιστη γκρουπάρα)

    Από τελείως κλασσική brit pop πας σε Oasis, James, Smiths, Pulp, Radiohead, The Verve, Puressence (ντόινγκ), Placebo, Garbage...

    Και αν εμπεδώσεις αυτά και θες κι άλλο πας σε

    Arcade Fire
    Unisex
    ...And you will know us by the Trail of Dead
    The National
    I like trains

    και διάφορα άλλα περίεργα ημιάγνωστα γκρουπάκια σε alternative / indie / garage / post rock διαδρομές όπου ρωτώντας πας στην πόλη.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      Γελαω με το (ντοινγκ) του Τιτους για τους Puressence. Η Brit σκηνη ειναι τεραστιο κεφαλαιο, απο που να αρχισεις και που να τελειωσεις. 2 ονοματα οπως και να χει σημαδεψαν αυτη τη σκηνη στα 00s, πρωτα οι Libertines και μετα οι Arctic Monkeys. Oι Last Shadow Puppets ειναι side project του τραγουδιστη των Monkeys, κατι παρομοιο βεβαια δε νομιζω να βρεις (να βγαζει τοσο εντονα αυτο το retro υφος). Ο ενας δισκος τους βεβαια ειναι κορυφαιος, βαλε και τα My mistakes were made for loving you και Calm like you και εισαι μια χαρα. Για Arctic τα χουμε ξαναπει καπου πιο πανω, η ουσια οπως και να χει ειναι στα 2 τους πρωτα αλμπουμς.

      Oι Libertines παλι απορω πώς και δεν εχουν αναφερθει ακομα. Ζωντανεψαν μονοι τους μια σκηνη που ειχε λιγο πολυ πεθανει, ενω οι Monkeys κινηθηκαν σε πολυ διαφορετικα μονοπατια. Αυτα που προτεινει ο Titus ειναι πολυ καλα αλλα κινουνται σε πολυ ευρυτερα πλαισια. Για αρχη παντως οι Strokes ειναι σιγουρα εξαιρετικοι, στο 1ο τους αλμπουμ (Is this it), ΟΛΑ τα κομματια ειναι ενα κι ενα.

      Οι Elbow μιας και αναφερθηκαν πιο πριν συγγνωμη κιολας αλλα δε μου αρεσουν. Παντα τους εβρισκα λιγακι γλυκαναλατους, τους ειδα και απο κοντα περυσι και δεν αλλαξα αποψη.
      Oι I Like Trains σαν να μπηκαν σε αλλο δρομο, τους ειχα ξεγραψει αλλα αυτο που ακουσα μου αρεσε, καμια σχεση δεν ειχε με το στιλακι που ειχαν οταν τους ειδα με τον Titus.
      Thanks Raf για τα σχολια, το παλευω οσο μπορω το θεμα και τωρα που χω ακομα συνδρομη στο Spotify ακουω πολυ περισσοτερα πραγματα απ' οσα ακουγα παλια και μου ειναι πολυ πιο ευκολο να δοκιμασω νεα συγκροτηματα κτλ.
      Αλλο κολλημα των ημερων ειναι οι Flaming Lips, ολο και κατι θα γραψω σε επομενο ποστ. Εχει ασχοληθει κανεις μαζι τους;

      Κλεινοντας δε θα μπορουσα να μην παραθεσω μερικα κομματια των Libertines, ειχα χρονια να ασχοληθω μαζι τους αλλα φετος εφαγα και παλι τρελο σκαλωμα και ελιωσα για τα καλα λιγους μηνες πριν.




      Comment


      • #18
        Η αλήθεια είναι πως την έχω αφήσει παράμερα τη σκηνή τα τελευταία χρόνια, αφ'ενός επειδή δεν έχω Spotify (όταν ήμουν Αγγλία είχα σκιστεί, τώρα κινούμαι σε άλλα μονοπάτια) συνεχίζει μετά το μπαμ να βγάζει ωραίες μπάντες αλλά και διάφορα γλυκανάλατα τύπου Kasabian (μπλιιιιχ) από τότε που έγινε mainstream. Αυτά που πρότενα πάντως τα πρότεινα όντως στη βάση της γενικότητας, όχι της "εμπειρίας" (ποιά εμπειρία να δείξεις με Kaiser Chiefs στο κάτω κάτω?).

        Ορίστε και ένα πολύ ωραίο κομμάτι από μια μπάντα που ξεχάσαμε - Bloc Party!



        Καλά, πάρτε και δεύτερο

        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #19
          Η αλήθεια είναι ότι όσον αφορά την brit rock είχα μείνει στάσιμος σε προηγούμενες δεκαετίες, οπότε καιρός είναι να ανανεώσω τα ακούσματα μου, ευχαριστώ για τις προτάσεις, είναι ήδη στο μτορεντ .

          Comment


          • #20
            Τελευταια ακουω πολυ τους The Knife, electro-pop φαση απο Σουηδια μερια. Αρχικα μου ξυπνησαν αναμνησεις Royksopp αν και εν τελει εχουν αρκετα διαφορετικο προσανατολισμο. Το παρακατω κομματι ειναι μια καλη αρχη βεβαια:


            Οι Alt-j ειναι μια απο τις πιο νεες και υποσχομενες μπαντες της Brit σκηνης που για εμενα εχει πεσει δραματικα εδω και λιγα χρονια. Καποιοι βρισκουν πολλα κοινα με Radiohead, δε συμφωνω απολυτα αλλα τελοσπαντων. Μου πηρε αρκετη ωρα να συμπαθησω το πρωτο τους αλμπουμ αλλα οι τυποι εχουν κανει φοβερη δουλεια:


            Σειρα παιρνουν οι Youth Lagoon, μια ανακαλυψη που εγινε απο σποντα τελειως. Πολυ ιδιαιτερη μουσικη, one man project στην ουσια, αλλα δε θυμαμαι να εχω ακουσει κατι παρομοιο. Το παρακατω κομματι ηταν αρκετο για να ψαξω να δω τι λενε οι YL:


            Τελος ενα ονομα που χει κανει μεγαλο μπαμ τα τελευταια χρονια ειναι οι Animal Collective. Βρισκω τη μουσικη τους πολυ "δυσκολη", τα περισσοτερα τους κομματια με ξενιζουν πολυ, η φαση ειναι τελειως psychedelic pop. Το παρακατω τουλαχιστον ειναι σχετικα προσιτο μιας και ειναι και το πιο γνωστο τους κομματι:

            Comment


            • #21


              Μα ποσο πιο γαματη επιστροφη; Σε καποιους δεν αρεσει γιατι ο ηχος του γκρουπ φαινεται πως αλλαξε σε τεραστιο βαθμο, πραγμα που ισχυει, αλλα καλα καναν και δοκιμασαν κατι διαφορετικο - για την ακριβεια ηταν για εμενα η μονη λογικη κατευθυνση που μπορουσαν να παρουν.

              Arcade Fire και James Murphy (LCD Soundsystem) στην παραγωγη; Yeeeeeees. Guest star και ο David Bowie, τι αλλο να θελει κανεις; Αναμενω πώς και πώς το νεο αλμπουμ τους, για να δουμε λοιπον.

              Comment

              Working...
              X