Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το G-O αποχαιρετά το Steve Jobs

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το G-O αποχαιρετά το Steve Jobs

    Πέθανε ο σημαντικότερος άνθρωπος της τεχνολογίας των τελευταίων 10 χρόνων...
    The new unbelievably thin and portable iPad Pro with Apple M4 chip, the redesigned iPad Air in two sizes, and the all-new Apple Pencil Pro.


    R.I.P.

  • #2
    Originally posted by ChrisTop View Post
    Πέθανε ο σημαντικότερος άνθρωπος της τεχνολογίας των τελευταίων 10 χρόνων...
    The new unbelievably thin and portable iPad Pro with Apple M4 chip, the redesigned iPad Air in two sizes, and the all-new Apple Pencil Pro.


    R.I.P.
    Μόλις πριν το διάβασα στο Kotaku και στεναχωρήθηκα πάρα πολύ (τόσο που απορώ με τον εαυτό που επηρεάστηκε τόσο από την είδηση για τον θάνατο ουσιαστικά ενός "αγνώστου").

    Comment


    • #3
      μολις το διαβασα στο kotaku και εγω, R.I.P στον Steve Jobs και respect για οτι προσεφερε στην τεχνολογια

      Comment


      • #4
        Καλά είπαμε, όχι και ο σημαντικότερος .

        Comment


        • #5
          Όποιος δε την έχει δει, ας παρακολουθήσει την ομιλία του στο Stanford, είναι πάρα πολύ ωραία:

          Comment


          • #6
            Originally posted by Evans View Post
            Καλά είπαμε, όχι και ο σημαντικότερος .
            Ακομα και αν δεν ηταν αυτο, τοτε τουλαχιστον ηταν ο σημαντικοτερος στο χωρο του marketing εστω και θα αποτελει σημειο αναφορας για παρα πολλα χρονια. Η καινοτομια δεν ειναι αρκετη, το θεμα ειναι να εδραιωσεις και αυτο που πλασαρεις και κατι τετοιο το εκανε και με το παραπανω.
            Κριμα αν και ηταν προφανες πως δε θα αργουσε το αναποφευκτο .. και ολα αυτα 1 μερα μετα την conference της Apple.

            Copy paste απο αλλου που συνοψιζει καποια απλα πραγματα:

            He was the visionary of the Desktop
            He was the visionary of the modern smartphone
            He was the visionary of the modern Tablet
            He was the visionary of modern animation

            It was because of Jobs that Bill Gates was inspired to do Microsoft Windows
            It was because of Jobs that Google tried Android and MS tried Windows Phone 7
            It was because of Jobs HP tried touchpad and Android went tablet
            It was because of Jobs Animated movies are where they are today

            Comment


            • #7
              Κακός χαμός για το τίποτα αν θέλετε τη γνώμη μου, το πως κάποιοι αισθάνθηκαν δεμένοι μαζί του και στενοχωριούνται με την απώλειά του μου φαίνεται αδιανόητο και με προβληματίζει για την επιρροή των media στο κεφάλι μας - μάλλον την έχω υποτιμήσει.

              Ούτε άνθρωπος του πνεύματος ήταν, ούτε γνωρίζουμε (οι περισσότεροι τουλάχιστον) το ποιόν του, ούτε καμία από τις καινοτομίες του είχε επιρροή στην ποιότητα ζωής μας κι επίσης εργαζόταν για μια εταιρεία που όντως είναι κορυφαία, αλλά αποτελεί ακρογωνιαίο λίθο της σύγχρονης μαζικής κουλτούρας.

              Εντελώς τυχαίο παράδειγμα, τον περασμένο Δεκέμβρη πέθανε ο Don Van Vliet, απείρως σπουδαιότερη φυσιογνωμία καθότι εξαίσιος καλλιτέχνης, αλλά δεν είδα κανέναν να ασχολείται. Μάλλον κάποιοι είναι πολύ ερωτευμένοι με τα iPods τους.

              Το όλο "κράξιμο" δεν πάει σε άτομα εδώ μέσα, γενικότερη τοποθέτηση είναι. Απλώς δεν περίμενα ότι κι εδώ μέσα θα έχει στενοχωρηθεί κόσμος. Το R.I.P. σας καλά κάνετε και το λέτε, αλλά μέχρι εκεί μόνο μπορώ να σας καταλάβω, όλα τα υπόλοιπα τουλάχιστον με ξενίζουν.
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #8
                Δεν λέω RIP επειδή στεναχωρήθηκα που πέθανε κάποιος γνωστός μου, αλλά επειδή πέθανε ένας άνθρωπος που αυτά που έχει κάνει χρείουν απείρου σεβασμού και στην πραγματικότητα ΕΧΟΥΝ αλλάξει τον κόσμο. Εμένα μου φαίνεται παράξενο που δεν τον θεωρείς σημαντικό, ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει τα τεχνολογικά νέα τόσο πολύ όσο οι άλλοι για να καταλάβεις γιατί είναι τόσο Special και τι θα ήταν η Apple (εταιρία που έχει 48,5 δις δολάρια κέρδη!!!) σήμερα χωρίς αυτόν (χρεοκοπημένη μάλλον).

                Για μένα μετράει περισσότερο σαν άνθρωπος ο Bill Gates παρά π.χ. ο David Fincher... ή ο Lead Singer των Scorpions ή o τάδε Ζωγράφαρος...

                Comment


                • #9
                  Στο μόνο που θα συμφωνήσω TheCursed είναι ο ρόλος των media, προφανώς και παίζει ρόλο το πόσο προβαλλόταν η δουλειά του και το άτομο του. Είναι πιο εύκολο να στεναχωρηθείς για κάποιον που έχεις διαβάσει κατά καιρούς, παρά για κάποιον που δεν έχεις ξανακούσει.

                  Από εκεί και πέρα συμφωνώ με τον ChrisTop.

                  Comment


                  • #10
                    Ο πιο σημαντικός άνθρωπος στο χώρο μας είναι ο Iwata..ο Θεός να τον έχει καλά...
                    Παρόλα αυτά, ας αναπαύεται η ψυχή του Jobs....

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ChrisTop View Post
                      Για μένα μετράει περισσότερο σαν άνθρωπος ο Bill Gates παρά π.χ. ο David Fincher... ή ο Lead Singer των Scorpions ή o τάδε Ζωγράφαρος...
                      μου έκανε εντύπωση που στις παρουσιάσεις των νέων προιόντων της Apple ήταν απλά ντυμένος με ένα τζιν, μια μπλούζα και αθλητικά παπούτσια. Γενικά απέπνεε μια πραότητα.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by ChrisTop View Post
                        Δεν λέω RIP επειδή στεναχωρήθηκα που πέθανε κάποιος γνωστός μου, αλλά επειδή πέθανε ένας άνθρωπος που αυτά που έχει κάνει χρείουν απείρου σεβασμού και στην πραγματικότητα ΕΧΟΥΝ αλλάξει τον κόσμο.
                        Πολύ, πολύ συζητήσιμο αυτό. Εγώ δε νομίζω ότι ο κόσμος θα ήταν και τόσο διαφορετικός χωρίς αυτόν. Δηλαδή, εντάξει, αν τα 4 - 5 επιπλέον ή βελτιωμένα τεχνολογικά προϊόντα αλλάζουν τον κόσμο, τι να πω...

                        Originally posted by ChrisTop View Post
                        Εμένα μου φαίνεται παράξενο που δεν τον θεωρείς σημαντικό
                        Δεν είναι είπα αυτό. Συγκριτικά το έθεσα.

                        Originally posted by ChrisTop View Post
                        τι θα ήταν η Apple (εταιρία που έχει 48,5 δις δολάρια κέρδη!!!) σήμερα χωρίς αυτόν (χρεοκοπημένη μάλλον).
                        Εντάξει, αυτό ελπίζω να μη το θεωρείς σοβαρό επιχείρημα. Τι με νοιάζει που έσωσε την Apple; Καλά θα κοιμόμουν τα βράδια και χωρίς αυτήν...

                        Με την ίδια λογική ας εξυμνήσουμε και τον Σωκράτη Κόκκαλη που μετέτρεψε την INTRACOM και τον Ολυμπιακό σε εγχώριους κολοσσούς.

                        Originally posted by ChrisTop View Post
                        Για μένα μετράει περισσότερο σαν άνθρωπος ο Bill Gates παρά π.χ. ο David Fincher... ή ο Lead Singer των Scorpions ή o τάδε Ζωγράφαρος...
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #13
                          Δεν έσωσε απλά την Apple την έκανε μια απο τις μεγαλύτερες και την πιο κερδοφόρα επιχείρηση στον κόσμο μόνος του. Αυτός και ο εαυτός του δηλαδή. Και αυτό δεν το κατάφερε παράνομα, ούτε επειδή ήταν τυχερός, αλλά επειδή η προσωπικότητα του ήταν τέτοια που κατάφερε να εισάγει 32 (random number) τεχνολογίες και να γίνουν όλες επιτυχίες.
                          Εμένα αυτές one-man army φυσιογνωμίες πάντα με κέρδιζαν

                          Comment


                          • #14
                            R.I.P. Steve Jobs.
                            Αλλά ως εκεί.
                            Σιγά μην νιώσω θλίψη επείδη κάποιος πέθανε έχοντας κερδίσει τόσα χρήματα.Και τι έγινε που προσέφερε τόσα στην τεχνολογία;Έγινε η ζωή σας καλύτερη;Ευκολότερη ίσως.Επιχειρηματίας ήταν και σκεφτόταν το κέρδος και μόνο.Δεν είναι τυχαίο που η τιμολογιακή πολιτική της Apple είναι να πουλάει τα πάντα λες και είναι φτιαγμένα από χρυσάφι.Τώρα αν εσείς θλίβεστε που απεβίωσε,τι να πω;Ζωή σε λόγου σας.
                            Το να τον εκτιμάς ως επιχειρηματία,αποδεκτό.Αλλά ως εκεί και πάλι.
                            Πιο πολύ θλίβομαι που έχουν φύγει διάφοροι μεγάλοι καλλιτέχνες που με κάθε τους δημιουργία μου σηκωνόταν η τρίχα κάγκελο.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ChrisTop View Post
                              Δεν έσωσε απλά την Apple την έκανε μια απο τις μεγαλύτερες και την πιο κερδοφόρα επιχείρηση στον κόσμο μόνος του. Αυτός και ο εαυτός του δηλαδή. Και αυτό δεν το κατάφερε παράνομα, ούτε επειδή ήταν τυχερός, αλλά επειδή η προσωπικότητα του ήταν τέτοια που κατάφερε να εισάγει 32 (random number) τεχνολογίες και να γίνουν όλες επιτυχίες.
                              Εμένα αυτές one-man army φυσιογνωμίες πάντα με κέρδιζαν
                              Μωρέ εντάξει σε όλα αυτά, αλλά δεν τον κάνουν σημαντικό για την ανθρωπότητα σήμερα. Πες ότι βανδαλίζεις τους τάφους όλων των νεκρών καλλιτεχνών, φιλοσόφων και πολιτικών γιατί δε σε ενδιαφέρει αυτό που κάνουν, εκεί δε μπορώ να σου πω κάτι, ωστόσο κάποιοι απ' αυτούς διαμορφώνουν συνειδήσεις και αλλάζουν ζωές - άρα και πλάθουν σε έναν βαθμό τον κόσμο γύρω σου. Τι πιο σημαντικό απ' αυτό;

                              Αυτό που καταλαβαίνω πως θες να περάσεις με την παραπάνω λογική είναι ότι τον εκτιμάς περισσότερο, αλλά αυτό είναι εντελώς διαφορετικό από το κατά πόσο ήταν σημαντικός - βάση στην οποία εσύ έθεσες το ζήτημα.

                              Κατά τα άλλα, διαφωνώ κάργα και με αυτά σαν κριτήρια εκτίμησης μιας προσωπικότητας (το οποίο όμως, ξαναλέω, είναι άλλο πράγμα από την σημασία της στην εποχή της). Το επιχειρηματικό μυαλό, η ικανότητα marketing, οι γνώσεις επί του αντικειμένου της δουλειάς και η σκληρή προσπάθεια είναι ταλέντα που κάλλιστα τα βρίσκεις σε μονόπλευρες, κενές προσωπικότητες και δε με συγκινούν καθόλου. Καλώς βγάζει λεφτά κανείς με αυτά, βέβαια, γιατί μπορούν να είναι τα μόνα αντικειμενικά κριτήρια, αλλά αυτό πάλι είναι ένα τρίτο θέμα.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment

                              Working...
                              X