Announcement

Collapse
No announcement yet.

VG Ντοκυμανταίρ, άρθρα, και πάσης φύσεως εγκυκλοπα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Πολύ ενδιαφέρον άρθρο.
    Έχοντας λιώσει τον προκάτοχο του Dark Souls,το Demon's Souls,καταλαβαίνω τι εννοεί.Από την μικρή εμπειρία που έχω με Morrowind,Oblivion & Bioware rpgs σου λέω ότι δεν έχει καμία σχέση το Demon's Souls.Οι npc's στους τίτλους της From Software δεν είναι εκεί απλά για να σου δώσουν ένα quest ή να πουν μια παπάρα και να κάνουν τον κόσμο να φαίνεται πιο γεμάτος.Όλοι έχουν λόγο ύπαρξης.Πρέπει να το παίξεις για να καταλάβεις.


    υ.γ.Μιλάω για το Demon's γιατί με αυτό έχω ασχοληθεί,αλλά από όσα διάβασα δεν βλέπω τρελές διαφορές.Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τις Covenants,τεσπά.Καλύτερα να σου πει κάποιος που έχει ασχοληθεί περισσότερο.
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      The Making of PlayStation - EDGE

       

























      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #18
        Εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο, το διάβασα όλο με πολύ προσοχή. Είπε πολλά μέσα όμως θα συγκρατήσω ενδεικτικά το παρακάτω.

        PlayStation was the product of the right technology at the right time at the right place, but it took Sony to create it.
        Αφού τους "έφτυσε" η Nintendo, η Sony κατάφερε να ξεπεράσει τις προσδοκίες όλων και να φτιάξει μία από τις πιο δημοφιλείς home consoles όλων των εποχών, κάτι που η Nintendo χρειάστηκε 2 γενιές για να ξαναπάρει τα ηνία.

        Μπορούμε να βρούμε κάπου αντίστοιχα άρθρα και για άλλες εταιρίες / κονσόλες;

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #19
          Λογικά αν ψάξεις όλο και κάτι θα βρεις. Για όποιον ενδιαφέρεται πάντως, το EDGE έχει ανεβάσει στο site του διάφορα making of, που είχε κάνει σε παλιότερα τεύχη, για αρκετούς ιστορικούς τίτλους (Sega Rally, Final Fantasy VII, Wipeout κλπ).

          Για κονσόλα, ένα συμπαθητικό αφιέρωμα είναι αυτό, αλλά νομίζω ότι οι περισσότεροι το έχουν δει:


          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #20
            Τα making of του EDGE και του Retro Gamer είναι αρκετά καλά. Εδώ που είμαι έχω βρει δύο gaming περιοδικά- που βγαίνουν κάπως πιο αραιά από τον τυπικό gaming Τύπο. Πιο συγκεκριμένα το GEE και το Retro. Το τεύχος του Retro που πήρα έχει ένα αφιερωμα στο Satellaview καθώς και στο Xenogears( γενικά το τεύχος είναι σαν θεματική ενότητα το Spiel Kontrolle πως δηλαδή ελέγχει ο gamer το game αλλά και το αντίστροφο- γι'αυτό και το Xenogears) Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα μεταφράσω τα άρθρα και θα τα ανεβάσω- γιατί σε γερμανικά θα φάμε τα μουτρα μας. Απλώς δώστε μου λίγο χρόνο γιατί είναι και μεγάλα τα άτιμα και οι γνώσεις μου των γερμανικών μέρα με τη μέρα βελτιώνονται.

            Ένα ντοκιμανταιρ για την Indie Scene με αρκετά γνωστά άτομα
            Only $9.99, instant stream or download. Premiering worldwide June 12.



            Και το ποστάρω κι εδώ
            Post Mortem: Super Meat Boy
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #21
              The Making Of Metal Gear: part one

              Metal Gear celebrates its 25th anniversary this year. To celebrate games™ goes behind the scenes of each game in the series. In part one: the original Metal Gear, of course.
              http://www.gamestm.co.uk/retro/the-m...gear-part-one/
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #22
                Ένα πρώτο draft του puzzle design document του Grim Fandango από το 1996. Οποιος εχει παιξει το game και το θυμαται αρκετα θα δει οτι πολλα πραγματα τελικα αλλαξαν στη πορεια. Εχει ενδιαφερον παντως οπως και να χει γιατι δειχνει τη δομη και το στησιμο της πορειας του παιχνιδιου με πολύ οργανωμενο και επεξηγηματικο τροπο.



                Read the Grim Fandango document (2.4 meg PDF).

                This document is a first draft, dated April 30, 1996. It has lots of puzzles which didn't make it into the final game. Schafer also notes:

                "We didn’t have the last puzzle designed when I wrote that document, so I wrote two nonsense paragraphs and then overlapped them in the file so it would look like the final puzzle description was in there, but obscured by a print formatting error. That way I could turn the document in by the deadline."
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #23
                  Who Killed Rare?
                  Did Microsoft ruin Britain's greatest game studio?
                  Through a locked gate, down a winding path and by a still pond a few miles outside of the leafy village of Twycross, En…


                  Ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο για την πορεία της Rare μετά την εξαγορά από την Microsoft, με απόψεις πρώην μελών της ομάδας.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #24


                    Μια ανασκοπηση απο βασικα στελεχη της AM2 στο franchise του VF και στο πώς ακριβως φτασαμε μεχρι το VF5.
                    Θυμιζω πως φετος βγαινει σαν downloadable game (on-demand φαση) το Virtua Fighter 5: Final Showdown (αν το παρει εστω και 1 ατομο απο εδω περα βεβαια θα εκπλαγω και με το παραπανω).

                    Comment


                    • #25
                      Καθόλου έκπληξη όσοι και αν το πάρουν, το VF το αξίζει και εμείς ξέρουμε να εκτιμάμε τα παιχνίδια! Οπτικά το game είναι τέλειο και το final showdown έχει ακόμα πιο fluid animations, οπότε το σκέφτομαι! Τώρα για να ασχοληθώ σοβαρά δε νομίζω, ένα fighting game θέλει πολύ προσήλωση, εγώ απλά θα μάθω 2-3 βασικά και μετά θα πατάω κουμπιά και θα χαίρομαι! Αυτό είναι που μετράει!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #26
                        και το final showdown έχει ακόμα πιο fluid animations
                        Enweis oti exei epitelous fluid animation? Giati ta VF exoun trelo thema se afton ton tomea.
                        Deikse kana video.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Ναι σωστός ο ground, συμφωνώ μαζί σου. Σ' ένα VF match κάνει μπαμ το "απότομο" animation σε πολλές κινήσεις και δείχνει κάπως στο μάτι (εξαιρούνται κάποιες δυνατές κινήσεις που πρέπει να δείχνουν απότομες). Ας πούμε ότι στις εκδόσεις του 5 χωρίζονται οι κινήσεις σε αυτές με ομαλό animation και αυτές με "απότομο".

                          Το παρακάτω βίντεο όχι και τόσο κατάλληλο γενικότερα ( ) δείχνει αυτή τη βελτίωση (ειδικά στο σημείο που κάνει command throw και του βγαίνει απ' την άλλη).

                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #28
                            The Making of: Alan Wake
                            Remedy’s game took five years to emerge from the darkness of development. The studio explains how it finally saw the light.



                            The latest video game news, reviews and features from the team at Edge Magazine. Subscribe here today.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #29
                              The Rise and Fall of Sega Enterprises http://www.eurogamer.net/articles/20...ga-enterprises
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X