Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kingdom Hearts Saga

    αληθεια εχει ασχοληθει κανεις με το coded? αξιζει?? ειναι το μονο που δεν εχω παιξει απο την σειρα , πως ειναι συγκρητικα με το 358/2 days μιας και ειναι στην ιδια κονσολα? storywise παντως ενω γουσταρα πολυ θυμαμαι στο 2 αντε και στο birth by sleep , εχω χασει πλεον το ενδιαφερον με τοσα spin offs, νομιζω οτι το παρατραβανε λιγο μηπως ηρθε η ωρα για ενα HD kingdom hearts 3?

  • #2
    Συμφωνώ απολύτως όσον αφορά τα spin offs vaynard.

    Παρόλο που κυκλοφόρησαν πολλά παιχνίδια σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα πιστεύω ότι η σειρά βρίσκεται ακόμα σε πολύ καλά επίπεδα επειδή το κάθε game ήταν το λιγότερο πολύ καλό έως εξαιρετικό,με καλό story και πολύ καλούς gameplay μηχανισμούς.Το αποκορύφωμα είναι το birth by sleep,το οποίο ήταν απλώς καταπληκτικό.Δεν είναι τυχαίο ότι μεγάλο μέρος της kingdom hearts κοινότητας το θεωρεί το καλύτερο όλων.

    ΌΜΩΣ η square το ψιλοκούρασε.Καλό θα ήταν να βγει το dds και μετά ένα μεγαλειώδες 3 και να κλείσει εκεί η ιστορία.Δεν θα ήθελα να δω μια σειρά όπως τα kingdom hearts,την οποία αγάπησα όσο λίγα παιχνίδια,να γίνεται σούπα.Για τον ίδιο λογο δεν θέλω να δω metal gear solid 5.

    Όσον αφορά το recoded τώρα.Είναι πολύ καλό παιχνίδι κατά την γνώμη μου αλλά έχει τα θεματάκια του.Στα συν του,συνδυάζει τα καλά στοιχεία από αρκετά παιχνίδια της σειράς,όπως το platforming και την εξερεύνηση του 1 και τα ;)commands του birth by sleep και εισάγει νέα δικά του:Σε αρκετους κόσμους το gameplay αλλάζει.Πχ σε έναν οι μάχες γίνονται se stil turn based και θυμίζει τα κλασσικά final fantasy και σε έναν άλλο το παιχνίδι μετατρέπεται σε 2d platformer.Eίναι λίγο περίεργο αλλά μου άρεσε σαν ιδέα.Επίσης πολύ καλό είναι και το level up system που θυμίζει λίγο από panel system του 358 days και sphere grid του final fantasy 10.

    Στα αρνητικά τώρα,είναι η επανάληψη κόσμων,χαρακτήρων,μουσικών και γενικότερα περιεχομένουν από προηγούμενα kingdom hearts και το πολύ λίγο σε έκταση σενάριο το οποίο προχωρά ελάχιστα την ιστορία και δεν δικαιολογεί την κυκλοφορία νέου παιχνιδιού.Πολλοί το κατηγορούν σαν filler καθαρά παιχνίδι.Ίσως.Όμως ένας kingdom hearts fan θα περάσει καλά αν το πάρει σε bargain τιμή.

    Αυτά.Ελπίζω να βοήθησα με το ποστ μου.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #3
      Η αλήθεια είναι πως δεν έχω ασχοληθεί με το Re:Code μιας και το πήρα πρόσφατα εκτός από κάνα τεταρτάκι που του έριξα στην flashcard σαν δοκιμή. Από gameplay καλά πάει καθώς ακολουθεί το birth by sleep κάτι που για μένα είναι καλό μιας και είναι αρκετά εύχρηστο, και αντίθετα με το 358/2 days φαίνεται να έχει μια ποιο αξιόλογη πλοκή. Δεν είναι bith by sleep αλλά είναι ωραίο.

      Μαζί σου Deus, πως και πως θα ήθελα ένα HD remake των 1 kai 2. Κάτι είχε ακουστεί κάποτε αλλά κι εγώ χλωμό το βλέπω.

      Κάθομαι τώρα και κάνω replay το πρώτο στο Expert. Γιατί να πρωτοπώ; Για το ότι η κάμερα γυρνάει με R2 και L2 κάτι που μου έχει λήψει αφάνταστα; Για το gameplay που αν και με κάποιες δυσκολίες ήταν φανταστικό (στο 2 πιστεύω ήταν άψογο); Για το story που είναι από τα ποιο όμορφα που υπάρχουν; Το βρήκα, απλά θα ποστάρω αυτό μέσα στο spoiler...

       


      Μου φένεται ότι ξέφυγα λίγο αλλά έχω μια αδυναμία κι εγώ σαν άνθρωπος Ίσως το topic θα έπρεπε να μετονομαστεί σε Kingdom Hearts Saga

      EDIT: Από ότι φένεται o Deus με πρόλαβε και τα εξηγεί λίγο (πολύ βασικά) καλύτερα από μενα για το Re: Coded

      Comment


      • #4
        Replay το 1 ε;Αχ,χρωστάω και εγώ στον ευατό μου ένα replay του πρώτου,πάντα στο expert.To έχω τελειώσει 4 φορές τουλάχιστον και δεν το χορταίνω αυτό το παιχνίδι,άνετα ένα από τα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια ανεξαρτήτως μηχανήματος και κατηγορίας.

        Από ότι θυμαμαι είναι αρκετά ζόρικο στο expert πάντως...Δεν ξέρω αν το έχεις ξαναπαίξει,αλλά θα σε δυσκολέψει.Ειδικά τα bosses προς το τέλος και τα μυστικά bosses είναι πολύ ζόρικα.

        Το dearly beloved είναι απλά υπέροχο...Πολλές φορές το βάζω να το ακούσω όταν θέλω να ηρεμήσω.Γενικά λατρεύω την μουσική της σειράς.Κάποια κομμάτια τα έχω συνδέσει μάλιστα με συγκεκριμένες καταστάσεις-το twilight town theme το έχω συνδέσει με τα καλοκαίρια πχ.

        Real name: Lazy AfternoonsOne of the long awaited pieces of music!Music from KH2When you play this world as Roxas


        Aνατριχίλα λέμε.

        Αλήθεια δεν σου άρεσε το days;Εγώ το θεωρώ πολύ καλό και θεωρώ ότι είχε αρκετά δυνατές σκηνές.Θεωρώ ότι ο roxas είναι ένας από τους πιο τραγικούς χαρακτήρες σε videogame-ειδικά στο 2 που λέει looks like my summer vacation its over...

        Α και που είσαι,προτείνω να μετονομαστεί το τοπικ αντί kingdom hearts saga σε τοπικ εξύμνησης των kingdom hearts. γιατί έτσι το κόβω να τραβάει το thread.:xp:


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #5
          Βασικά το είχα ξαναρχίσει ποιο παλιά στο Expert και είχα φτάσει μέχρι τον Κέρβερο ο οποίος με έδειρε άσχημα . Το μόνο που έχω βγάλει 100% Proud είναι το Birth by Sleep (καταραμένε mysterious figure με Terra!!!).

          Τώρα στο 1 είμαι Olympus Coloseum 12 level έχοντας καταφέρει να νικήσω τον Squall , άμα νικήσω και τον Cloud τότε κομπλέ. Ξεκίνησα με βασικό στατιστικό άμυνα και δίνοντας μαγεία και μπορώ να πω ότι είναι από τους καλύτερους συνδυασμούς.

          Η μουσική του παιχνιδιού είναι σε άλλο επίπεδο. Μετά από πόσα χρόνια άκουσα το theme του Traverse Town και πραγματικά μου έφυγε το μυαλό.

          Δεν είπα ότι το days δεν μάρεσε απλά ότι δεν το θεωρώ και των καλύτερο Kingdom Hearts τίτλο (η θέση πάει στο bbs). Γουστάρω πολύ Roxas, είναι για μένα από τους ποιο ωραίους χαρακτήρες μαζί με την θεά την Aqua.

          Μου φένεται ότι όντως θα πω σε κάποιον mod να αλλάξει τον τίτλο .

          Comment


          • #6
            Nikhses Mysterious Figure me Terra?
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #7
              Ναι είναι εντελώς απάλευτο με terra.Εγώ κατάφερα να τον νικήσω με venus λόγω ταχύτητας.Ο Terra είναι πάναργος και θέλει ταχύτητα η συγκεκριμένη μάχη.Το είχα βγάλει με terra πάντως στο πιο δύσκολο επίπεδο(πάνω από proud) και ήταν το πρώτο μου playthrough!To recoded το είχα τερματίσει japanese και ως εκ τούτου δεν κατάλαβα χριστό από ιστορία και επίσης κάποιες αποστολές δεν μπορούσα να τις τελειώσω εντελώς λόγω του ότι δεν ήξερα τι ακριβώς να κάνω.Πάντως με είχε πορώσει πάρα πολύ το gameplay του και κάποια σημεία με δυσκόλεψαν πάρα πολύ(κάποιοι εχθροί συγκεκριμένα και όχι bosses).
              Nintendo I.D.: paixtis
              3ds friend code: 2664-2347-7128

              Comment


              • #8
                Kingdom Hearts στα 51 level (PCSX 2) και ξεκιναω RE : COM,
                στο τέλος αναγκάστηκα να κανω καινουργιο save state καθε 5 δευτερα.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Grimmtak View Post
                  Δεν είπα ότι το days δεν μάρεσε απλά ότι δεν το θεωρώ και των καλύτερο Kingdom Hearts τίτλο (η θέση πάει στο bbs). Γουστάρω πολύ Roxas, είναι για μένα από τους ποιο ωραίους χαρακτήρες μαζί με την θεά την Aqua.
                  Days ειναι σιγουρα το αγαπημενο μου kh, μετα το 2 και μετα το 1.
                  Το bbs δεν εχω ιδεα και το CoM το μισω απλα...
                  Ηταν το πρωτο kh που τερματισα το days και δεν ηθελα να ξυπνήσει ο sora.
                  Ειχε πολυ καλο voice acting και πολυ καλα γραφικα για DS
                  To kh1 ειχε επισης καλο voice acting αυτο που δεν μου αρεσε καθολου σε αυτον τον τομεα ηταν το 2, αλλα απο πλοκη το 2 ειναι μπροστα.

                  Παρολο που βγηκε το bbs ακομα δεν εχω βρει την απαντηση, καποιος που να το εχει παιξει να μου απαντησει.
                   
                  Γιατι μοιαζει ο vanitas με τον Sora;
                  Γιατι ο Roxas εχει την φατσα του Βεν;
                  Ο Τερρα εδωσε το κλειδι στον riku ο οποιος για ποιο λογο δεν το ειχε αλλα το πηρε ο σορα; (Οπως βλεπουμε στο secret ending του kh2 final mix)

                  Comment


                  • #10
                    Λοιπών LMS τέντωσε τα αυτιά σου και πάρε ένα λεξοτανιλ:

                    Ultimate spoiler is coming!

                    Να μην το δουν όσοι δεν έχουν τελειώσει το Birth by sleep και θέλουν να μάθουν την πλοκή παίζοντας το.

                     
                    Στο τέλος του BBS ο Ventus πέφτει σε κόμα και η Aqua τον πάει στο Castle Oblivion για να είναι ασφαλής. Τότε η ψυχή του Ven πηγαίνει στο σώμα του Sora για να βρει ας πούμε άσυλο (δεν ξέρω πως αλλιώς να το προσδιορίσω) και γι αυτό λοιπων ο Roxas έχει την μορφη που έχει και ο Sora έχει Keyblade.

                    Δεν έχει καμία σχέση λοιπών το ότι έδωσε ο Terra κλειδί στον Riku, ο οποίος με την σειρά του είναι συνδεδεμένος με τον Xehanort (Ansem στο 1). Καθώς Terra=Xehanort.

                    Τώρα γιατί ο Vanitas είναι έτσι δεν έχω ιδέα.

                    Αν έχω γράψει κάτι λάθος διορθώστε με.

                    Comment


                    • #11
                      Oles oi erwthseis tha apantithoun an paikseis to Birth by sleep kai diavaseis ta kryfa eggrafa tou, kalytera na mhn sto kanoume spoil emeis.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        re entwmetaksi exw i7 2600k kai den trexei to birth by sleep na poume alla ftaiei o java emulator mporei na daneistw kana psp sto melon
                        Originally posted by Grimmtak View Post
                        Λοιπών LMS τέντωσε τα αυτιά σου και πάρε ένα λεξοτανιλ:

                        Ultimate spoiler is coming!

                        Να μην το δουν όσοι δεν έχουν τελειώσει το Birth by sleep και θέλουν να μάθουν την πλοκή παίζοντας το.

                         
                        Στο τέλος του BBS ο Ventus πέφτει σε κόμα και η Aqua τον πάει στο Castle Oblivion για να είναι ασφαλής. Τότε η ψυχή του Ven πηγαίνει στο σώμα του Sora για να βρει ας πούμε άσυλο (δεν ξέρω πως αλλιώς να το προσδιορίσω) και γι αυτό λοιπων ο Roxas έχει την μορφη που έχει και ο Sora έχει Keyblade.

                        Δεν έχει καμία σχέση λοιπών το ότι έδωσε ο Terra κλειδί στον Riku, ο οποίος με την σειρά του είναι συνδεδεμένος με τον Xehanort (Ansem στο 1). Καθώς Terra=Xehanort.

                        Τώρα γιατί ο Vanitas είναι έτσι δεν έχω ιδέα.

                        Αν έχω γράψει κάτι λάθος διορθώστε με.
                         
                        me autin tin logiki o roxas einai nobody tou ventus????

                        Comment


                        • #13
                           
                          - O Roxas einai o Nobody tou Sora alla exei thn morfh tou Ventus.
                          O Ventus moirazetai thn kardia tou me tou Sora, afth einai h eidikh ikanothta tou Sora, (exei megalh kardia kai tous xwraei olous) lol
                          - O Terra den einai o Xehanort den ta egrapse kai poly kala o Grimmtak, afto den prepei na sou pw pws paei, prepei na paikseis kai na to deis.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14
                             
                            giati omws o roxas eixe asithimata sto days kai pantou petagontan spontes oti exei kardia (DiZ sto telos me ton Riku kalo paradeigma(he could feel sora-lol, a nobody cannot feel anything)

                            Comment


                            • #15
                               
                              O Nobody den exei kardia, akomh mia apodeiksh oti htan o Nobody tou Sora.
                              H kardia pou aisthanontai oloi mporei na einai tou Ventus.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment

                              Working...
                              X