Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί αποχωρήσεων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Όντως έχω αποχωρήσει και δε με βλέπω να γυρνάω πίσω, όχι τουλάχιστον άμεσα. Ο στραϊερ μου ανέφερε την ύπαρξη αυτού του thread και είπα να μπω και να δώσω μία απάντηση.

    Ξεκινάω με το παρακάτω:

    Originally posted by Altair View Post
    Με κάλυψε ο Deus.Όντως η κατάσταση έχει παραγίνει.Οκ είπαμε να έχουμε ένα φιλικό και παρεϊστικο κλίμα,αλλά πιστεύω κάπου η κατάσταση ξέφυγε και πλέον δεν γίνεται ουσιαστικός διάλογος.Τουλάχιστον όχι όπως κάποτε.Μόνο τρόλλινγκ,ειρωνίες κλπ.Και φταίμε όλοι σε αυτό.Ναι δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω.
    Κι εγώ έχω σκεφτεί πολλές φορές να αποχωρήσω,αλλά μένω κυρίως από συνήθεια.
    Το παρεΐστικο κλίμα θεωρώ ότι είναι αυτό που οδήγησε το φόρουμ στην κατάσταση που βρίσκεται. Μεγάλες παρέες δεν κρατάνε, πόσο μάλιστα όταν δεν υπάρχει τίποτε απολύτως που να δένει τα μέλη τους. Στην προκειμένη περίπτωση, όσο (χαζό)ρομαντικά και να το βλέπουμε, είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων που μοιραζόμαστε ένα κοινό ενδιαφέρον. Επειδή ακριβώς είμαστε τόσα χρόνια στον ίδιο ψηφιακό χώρο, νομίζουμε ότι έχουμε δικαιώματα ο ένας απέναντι στον άλλον και αισθανόμαστε ότι έχουμε την άνεση να κράζουμε/ειρωνευόμαστε/χλευάζουμε, πάντα υπό τη μάσκα της "πλάκας." Σε ένα υγιές forum, με πολλά νέα μέλη και καλή διάθεση δε θα συνέβαινε αυτό. Το ενδιαφέρον για τα videogames μετατοπίστηκε στο ενδιαφέρον για τη συζήτηση μεταξύ γνωστών για τα videogames. Νέα μέλη είναι σχεδόν αδύνατον να εγκλιματιστούν, γιατί ούτε κομμάτι της παρέας είναι, ούτε ενδιαφέρονται για τις "ιδιοτροπίες" μας/σας. Είναι σαν να σε συστήνει κάποιος στους φίλους του και κανένας να μη σου μιλάει, αντιθέτως μάλιστα να δέχεσαι ένα χιούμορ που και τρομερά κακόγουστο είναι (Somari, ramparter) και που ο άλλος δεν μπορεί να το αποκρυπτογραφήσει.

    Ενδιαφέρουσες συζητήσεις γίνονται (αν και μειώνονται - τουλάχιστον έτσι θυμάμαι γιατί δεν παρακολουθώ τι συμβαίνει τους τελευταίους 3 μήνες), αλλά ο θόρυβος έχει αυξηθεί σε επικίνδυνο βαθμό. Τα όσα είπε τότε ο Jedah θεωρώ πλέον ότι είναι 100% σωστά. Πολλά μέλη θα έπρεπε να γίνουν αβέρτα ban και πολλές συμπεριφορές θα έπρεπε να κοπούν μαχαίρι. Βέβαια αν γίνονταν τόσα μέλη ban, στο τέλος θα μέναμε 10-15 άτομα να μιλάμε. Fair enough, τουλάχιστον δε θα υπήρχε θόρυβος και θα υπήρχε έδαφος για νέα - πιο ουσιαστικά - μέλη.

    Το κακό σε όλα αυτά, βέβαια, είναι ότι δημιουργούνται συγκεκριμένες τάσεις "trolling" και όλα τα υπόλοιπα μέλη αναγκάζονται να τις ανέχονται. Κάποιοι βέβαια ακολουθάνε, αλλά μετά χάνεται τελείως το νόημα του φόρουμ. Από όσο ξέρω, σκοπός είναι η συζήτηση πάνω στη βιομηχανία, όχι στα internet memes.

    Μου λείπει η καθημερινή επικοινωνία με straier, phantom duck, nooto, τα καθαρά fun posts των ground zero και vaynard. Δεν μπορώ να πω ότι δε με εκνευρίζε το posting σου altair (επειδή κάνεις πολύ off-topic), αλλά τουλάχιστον όταν θες να γράψεις εντυπώσεις και να εισαι on-topic το κάνεις. Posting άλλων μελών επίσης μπορεί να τραβούσε το ενδιαφέρον μου και να κάναμε κάποια συζήτηση. Το γενικότερο κλίμα όμως είναι υπερβολικά ενοχλητικό. Το να κάνεις μία κουβέντα ή να περιμένεις μία κυκλοφορία και ξαφνικά να αρχίζει ο Α άσχετος το trolling "Just for his - personal - sense of humor" δε με ικανοποιεί, γιατί αυτό το "personal" για κάποιο λόγο θεωρείται "general." Mε Burai και Laharl έχω κρατήσει επικοινωνία (προφανώς), οπότε δε νομίζω η απουσία μου να τους στεναχωρεί, ούτε εμένα μου λείπουν τα posts τους. Ό,τι είναι να πούμε, θα το πούμε από κοντά είτε από το τηλέφωνο.

    Το gamers-odyssey εδώ και πολλούς μήνες (για να μην πω χρόνια) έχει πεθάνει, απλά αρνούμαστε να το παραδεχτούμε. Βάλτωσε, μένει στάσιμο, δεν μπαίνουν μέλη, φεύγουν παλιά μέλη (10 ετών στην περίπτωσή μου). Τι άλλο χρειάζεται για να νεκρώσει ένα φόρουμ;

    Comment


    • #32
      To forum παρ'όλο που προσπαθεί με νύχια και με δόντια, δεν neogaf-ίζει αρκετά. Troll more.

      Aπ'την άλλη, πολλά άτομα που "φύγανε" ή έστω δεν γράφουν πια εδώ, είναι μια χαρά ενεργά σε άλλα gaming forums όπου,

      α) Το κίνητρο συζήτησης προέρχεται από τους συντελεστές του site μιας και αυτοί τροφοδοτούν τη σελίδα με άρθρα προς σχολιασμό.

      β) Ένα τεράστιο μερίδιο της πίτας του γραπτού λόγου πλέον έχει εισχωρήσει σε σχολιασμό των άρθρων που αναρτώνται. Μάλιστα στη περίπτωση του Authority δεν υπάρχει καν λόγος ύπαρξης forum αφού οι πάντες κάνουν αυτό.


      Στη δική μου περίπτωση, εδώ και αρκετό καιρό έχω εξαπλώσει την ιντερνετική μου άποψη περί gaming και σχολιάζω το hobby μου όπου θεωρώ ότι είναι καλύτερα, σκανάροντας το ενδιαφέρον που υπάρχει το εν λόγω χρονικό διάστημα για το τίτλο που παίζω, διαδικασία την οποία βρήκα και συνεχίζω να βρίσκω αρκετά ανανεωτική αν συνυπολογίσω πως εδώ και μερικά χρόνια ήμουν μονογαμικός με το Gamers Odyssey. Oι λόγοι που το κάνω είναι αυτονόητοι και δεν παρεκλίνουν του κανόνα της ανταλλαγής απόψεων. Αν θελήσω να μιλήσω για το Swtor που παίζω αυτόν τον καιρό, δεν θα το κάνω εδώ, θα το κανω στο forum με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το παιχνίδι. Θα μπορούσα να αρχίσω solo μαραθώνιο όπως ο Ground Zero για το FFXIV όμως δεν βρίσκω το λόγο.


      Αυτή τη στιγμή που τίθεται ξανά το ίδιο ζήτημα αυτοκριτικής και ψυχανάλυσης δεν έχουν αλλάξει και πολλά από την τελευταία φορά που τέθηκε. Είμαστε μια κοινότητα που γνωρίζουμε τι χρώμα σώβρακο φορά ο διπλανός μας. Πλέον δεν είμαστε μόνο gaming απόψεις, είμαστε ισχυρές προσωπικότητες που όλοι γνωρίζουν τα συν και τα πλην μας, δεν μπορούμε να καμουφλαριστούμε και να κρυφτούμε από κανέναν ακριβώς επειδή έχουμε μια διαδρομή να μας ακολουθεί από πίσω. Σκεφτείτε μόνο πόσα χρόνια είμαστε μαζί. Το να προσπαθούμε να ακυρώσουμε αυτή τη διαδρομή για να μεταμορφωθούμε σε κάτι που δεν είμαστε δεν το θέλει κανένας κατα βάθος. Ειδικά από τη στιγμή που έχουμε ξεπεραστεί από άλλες gaming κοινότητες για τους λόγους που έγραψα στην αρχή.

      Ακριβώς για αυτό το moderating βρίσκετε εκεί που βρίσκετε. Όλοι περιμένουν από όλους να συμπεριφέρονται με κοινή λογική και κανείς δεν θέλει να κάνει τον μπάτσο στο φίλο του ή να μπει στη διαδικασία διαγραφής άκυρων και flame posts πολύ απλά γιατί η πρώτη αυθόρμητη αντίδραση που βγαίνει όταν έρχεται αντιμέτωπος με μια τέτοια κατάσταση είναι "κοίτα τον μαλάκα, πάλι σε ταλαιπωρία με βάζει" και όχι να τον κάνει "ντα" τραβόντας του το αυτάκι.

      Όταν το συζητούσαμε ξανά το θέμα είχα ρίξει μια πρόταση που βρήκε μηδενική ανταπόκριση. Θα δω πως θα κυλήσει το θέμα και αν κρίνω απαραίτητο θα την επαναφέρω. Για την ώρα αναμένω να δω περσσοτέρων απόψεις πριν συνεχίσω να γράφω.
      sigpic

      Comment


      • #33
        Το θέμα είναι ότι, στο Gamers Odyssey, προσφέρεται μια επιλογή στα μέλη του που δεν υπάρχει σε άλλα forum, τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό. Η επιλογή αυτή δεν είναι άλλη από την ισότιμη δυνατότητα συνδιαμόρφωσης της κοινότητας. Αν κάποιο μέλος αισθάνεται ότι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουν, μπορεί να ανοίξει ένα θέμα στο εν λόγω section, να εκφράσει τις απόψεις του, να βάλει τους υπόλοιπους να προβληματιστούν, να ακολουθήσει συζήτηση, κι αν κριθεί αναγκαίο να αλλάξει κάτι, αυτό θα γίνει.

        Ειδικά από τη στιγμή που:

        - H βασική ανάγκη για συζήτηση πάνω στο αντικείμενο παραμένει ζωντανή.
        - Υπάρχουν πράγματα για τα οποία ένα μέλος πιστεύει ότι αξίζει να μείνει στο forum.

        Είναι προτιμότερο να κάνει τα παραπάνω, παρά να αποχωρίσει. Και αυτό δε πάει μόνο στον Evans, αλλά και στα υπόλοιπα μέλη (Jedah, FiOth κλπ). Και προσωπικά δε μου καίγεται καρφί για το Gamers Odyssey, το θέμα είναι να υπάρχει ένας χώρος όπου θα μας δίνεται η δυνατότητα να συζητάμε. Αυτό, όσον αφορά ελληνικές κοινότητες, μπορεί να γίνει μόνο εδώ και στο Game Over. Τα υπόλοιπα multiplatform forum, από το Authority μέχρι το Enternity, δεν έχουν κόσμο.

        Οπότε, όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, είτε το διαλάμε και πηγαίνουμε όλοι στο Game Over, είτε καθόμαστε εδώ και προσπαθούμε να διορθώσουμε ό,τι πιστεύουμε ότι χρήζει διόρθωσης.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #34
          εγω το παραδεχομαι ωρες ωρες τρωω φλασιες σκαλωνω ασχημα και μου βγαινει ο ελιτισμος ειδικα σε gameplay θεματα γιατι τα ψυριζω ειμαι και υπερβολικα ισχυρογνώμων σε αντιπαραθεσεις που...απλα τις λατρευω, i love debates αλλα και επιδεικνυω τις γνωσεις μου, xoxo ψωνιο

          ο καθενας εχει τα δικα του χαραχτηριστικα απο εκει και περα πιστευω οτι η λεπτεπιλεπτη ειρωνια και το εξυπνο trolling παντα χρειαζονται σε ενα forum διαφορετικα το να συμφωνουνε ολοι σε ολα και να βλεπουμε συνεχεια σε καθε post κατεβατα σεντονια και βαθυστοχαστες αναλυσεις θα ητανε βαρετο, γενικα δεν δημιουργητε hype οταν ειναι ολα ηρεμα

          πιστευω δηλαδη στην χρυση αναλογια ολων των παραπανω, αν κανετε μια βολτα στο neogaf θα δειτε οτι η δικια τους αναλογια δεν απεχει και πολυ απο αυτη στο GO (αν εξαιρεσουμε φυσικα την διαφορα στα μεγεθη των χρηστων που ειναι τεραστια)

          evans, για μενα το προβλημα εστιαζεται ποιο πολυ στο γεγονος οτι οι περισσοτεροι χρηστες του forum δεν παιζουνε πλεον αρκετα που εχει ως αποτελεσεμα το 80% των χρηστων να εχει αναλογια σε gaming και non gaming threads 1 προς 20 σχεδον, χαραχτηριστικο παραδειγμα ο cursed δες τα posts του σε off topic βλεπεις αυτοματως οτι ειναι γαμω τα παιδια για κουβεντα, αλλα ψαχνω να βρω post του σε gaming thread με τηλεσκοπιο

          θα ειχε ενδιαφερον ενα poll ποσες ωρες αφιερωνετε πανω κατω καθε βδαμαδα για gaming

          απο εκει αρχιζει το προβλημα και λογω της τεραστιας γκαμας της gaming βιομηχανιας σε διαφορα genres υπαρχουνε διαφορες υποκουλτουρες παιχτων που διαιρουνε ακομα περισσοτερο τον ειδη περιορισμενο αριθμο των χρηστων που παιζουνε και ασχολουνται συστηματικα στο forum

          evans καταλαβαινω την απογοητευση σου αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτος σοβαρος λογος απο το να μπαινεις στο forum πραγματικα, στο χερι του καθενα ειναι να δωσει την κατευθυνση που θελει στο forum μονο ετσι θα δωσει και στους υπολοιπους το ερεθισμα να ακολουθησει, μακαρι και τα ατομα που εφυγαν να αφησουνε τους εγωισμους κατω και να επιστρεψουνε τι να πω

          μη τα περνετε ολα τοσο κατακαρδα και μην φοβαστε να τσαλακωθητε μεσα στο forum, οι καθωσπρεπισμοι ειναι για τα διοικητικα συμβουλια, τα games υπαρχουνε για να μας διασκεδαζουν πανω απο ολα!!

          Comment


          • #35
            Προσωπικά θα γυρνούσα και σήμερα, αν σταματούσε να υπάρχει trolling σε αυτόν τον εξαιρετικά εκνευριστικό βαθμό. Μπαίνω στο Α θέμα για να συζητήσω, δε θέλω trolling, δε θέλω posts τύπου "Κοίτα πόσο χάλια πουλάει το παιχνίδι που γουστάρετε" ή "Κοίτα το rating του παιχνιδιού που γουστάρετε, sucks," ειδικά από άτομα που δεν ενδιαφέρονται. 100% βασικό για μένα, το έχω αναφέρει δεκάδες φορές, έχω μαλώσει με άτομα πολλές φορές για αυτό, ποτέ δεν έγινε, σηκώθηκα κι έφυγα. Ας μου δώσει κάποιος ένα λόγο για να μπαίνω σε ένα φόρουμ που η διάθεσή μου χαλάει λόγω τέτοιων συμπεριφορών. Μπορούμε όλοι να είμαστε πιο συνεπείς; Μπορούμε να αποφεύγουμε την επίδειξη του "χιούμορ" μας σε άσχετες περιστάσεις; Αν ναι, τότε η κοινότητα πιστεύω θα ανέβει αρκετά σκαλιά.

            Βέβαια γιατί να αλλάξει κάτι τώρα. Υπάρχουν δεκάδες καλύτερα fora (τι σημασία έχει αν είναι ελληνικά ή ξένα), που θα μπορείς να κάνεις πολύ αξιόλογες συζητήσεις. Για 2-3 μέλη μόνο έμπαινα-μπαίνω και ίσως ξαναμπώ σε αυτό το φόρουμ, όσο όμως υπάρχει τόσος θόρυβος...

            @Vaynard: Συμφωνώ με αυτό που λες (για το πόσοι παίζουν πόσο κτλ) και για την αναλογία. Δε με απασχολεί η αναλογία, αρκεί να γίνεται καλή συζήτηση για games και να μην υπάρχει τόσος θόρυβος. Ανθρώπους και συμπεριφορές δε θα προσπαθήσω να αλλάξω.

            Comment


            • #36
              κοιταξε σε κανενα forum δεν γινεται αυτο που λες ,οσο επικοδομιτικο thread και να φτιαξεις αμα καποιος θελει να trollarei θα trollarei ειδικα αν δει οτι τσιμπας , στο χερι σου ειναι να τον αγνοησεις η απλα να τον βαλεις στη θεση του, δεν ξερω τι να σου πω με εχεις μπερδεψει λιγο στο τι πραγματικα θες, o πυρηνας του forum ειναι 20-30 ατομα το πολυ αν θες ανεφερε τα nicknames που σε ενοχλουνε με τετοια posts και να το συζητησεις μαζι τους...

              Comment


              • #37
                Συγνώμη, δεν πιστεύω ότι το trolling πρέπει να είναι μέρος του παιχνιδιού. Σε μία σοβαρή συζήτηση δε χωράει trolling.

                Comment


                • #38
                  Μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν θεωρούν πρότυπο το neogaf.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #39
                    δεν νομιζω οτι διαφωνει κανενας με αυτο, εγω αλλο ειπα οτι αν καποιος θελει να τρολαρει θα τρολλαρει, αντι λοιπον να γενικολογουμε και να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας λες και ειμαστε οι χιλιαδες χρηστες, πες ποιοι και που, σε εχουνε πειραξει τοσο troll posts να δουμε τι εχουνε να πουνε και αυτοι

                    Comment


                    • #40
                      Mπορει το παρειστικο κλιμα να διωχνει κοσμο,αλλα αυτο ειναι τελικα το gamers odyssey,μια παρεα με τα κακα και τα ασχημα του,αυτη ειναι η ταυτοτητα του ως συνεχεια των προηγουμενων φορουμς,οπου συμμετειχε η ιδια πανω κατω παρεα.

                      Μπορει να γινει σαν ολα τα αλλα φορουμς ευκολα,να μαζεψει περισσοτερο κοσμο και να διαμαρτυρομαστε παλι για την ποιοτητα του φορουμ λογο των πολλων αποψεων(οπου αναγκαστικα θα υπαρχει πολυ σαβουρα αναμεσα ποστς).

                      Πιστευω οτι το ιδανικο θα ηταν ενα φορουμ 50 ενεργων μελων,οι 10 να ασχολουνται πολυ με το 360 gaming,οι αλλοι 30 με το pc,ps3,wii gaming και οι αλλοι 10 με multiplatform gaming και να γινονται μονο σοβαρες συζητησεις χωρις να υπαρχει το παρειστικο κλιμα,αλλα δεν μπορει να γινει κατι τετοιο,
                      Ειναι αδυνατον.

                      Η θα εχεις πολυ κοσμο και θα ετοιμαστεις για τονους απο σαβουροποστς,αλλα θα εχεις και κατι να πεις τελικα.
                      Η θα ανεχτεις το παρειστικο κλιμα με οτι αυτο συνεπαγεται,σε ενα φορουμ λιγων ατομων(απο τα οποια τα περισσοτερα εχουν κατι να πουν).
                      Δεν μπορεις να τα εχεις ολα νομιζω.

                      Τωρα βελτιωση μπορει να υπαρχει,αυτο ειναι δεδομενο,αλλα θεωρω οτι ο καθενας επιλεγει να φυγει ή να συμμετεχει λιγοτερο για διαφορετικους λογους.


                      Originally posted by Loggo
                      Μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν θεωρούν πρότυπο το neogaf.
                      Δεν μπορει απο την φυση του να ειναι προτυπο το neogaf για το gamers odyssey.

                      Αλλα για μενα ναι μια χαρα ειναι το neogaf.Θα βρεις τα παντα εκει.Trolling,ειρωνια,fanboyσμο,σοβαρα ποστς,μελη που εχουν ενα επιπεδο γνωσεων παραπανω,ποστς απο devs,ολα τα νεα κτλ κτλ.
                      Η κοινωνια η ιδια.Το τελειο φορουμ κατ'εμε.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by Loggo
                        Μάλλον είμαι από τους λίγους που δεν θεωρούν πρότυπο το neogaf.
                        το ανεφερα κυριως επειδη η δομη του GO πλησιαζει του neogaf
                        τωρα για το προτυπο η οχι δεν θελω να παρω θεση ενταξει περι ορεξεως...
                        παντως περα απο το κοσμο που εχει μαζεψει, σε οποιο thread και αν μπω ενος game παντα ειναι up to date και οι περισσοτεροι που γραφουνε το εχουνε κανει συνηθως φυλλο και φτερο gampleplay wise και αυτο μετραει πολυ για μενα

                        Comment


                        • #42
                          Έχω δει το θέμα εδώ και κάποιες μέρες και είπα να γραφτούν πρώτα κάποια πράγματα για να έχω μια ιδέα σε τι κλίμα θα κινηθεί η κουβέντα. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όσα γράφτηκαν από τον Evans.

                          Aπό την άλλη, δεν είμαι και ο καταλληλότερος να μιλήσω για μαραθώνιους gaming και συνεχή ενασχόληση, μιας και περνάω σιγά σιγά στο κοινό που θα παίζει έναν δύο καινούριους home console τίτλους το χρόνο. Ο δικός μου ελεύθερος χρόνος έχει περιοριστεί σε μεγάλο βαθμό από το καλοκαίρι και έπειτα με ένα μικρό Pause το φθινόπωρο που ασχολήθηκα- έλιωσα με Meat Boy και όχι όσο θα ήθελα με το Radiant silvergun. Από εκεί και πέρα μόνο mobile portable gaming. Τελείωσα 3DS games- impulse αγορά λόγω τιμής εδώ στα ξένα- και iphone adventures όπως το Hector.

                          Θα ήθελα πολύ να γράφω εντυπώσεις αναλυτικά αλλά από ένα σημείο και έπειτα με έπιασε και μένα μια φάση βαρεμάρας. Σε τελική ανάλυση τι να γράψω φερ'ειπείν για το Tales of the Abyss 3D που παίζω όποτε προλαβαίνω ή για το Sonic Colours και Resi 4 Wii που να μην έχει ήδη γραφτεί.

                          Η φάση μου θυμίζει την εποχή που ήμουν στο στρατό και έμπαινα σε εξόδους να διαβάσω κανά post και έβλεπα ένα all vs Akira ή όποιον άλλο εκείνη την περίοδο έγραφε τα μαργαριτάρια του.

                          Λυπάμαι και εγώ που κάποια άτομα φύγανε αλλά ήταν και επιλογή τους. Ο FiOth πχ με τον Ren και τον Vucci κάνανε δική τους κοινότητα. Μάλιστα πολλά άτομα μέσω πμ μας είχαν προσεγγίσει για να είμαστε μέλη και εκεί. Το νόημα βέβαια από ένα σημείο και έπειτα χάθηκε- νομίζω πλέον είναι οffline. O Disciple θεωρώ πως ήταν εν δυνάμει μια σημαντική απώλεια, αλλά πραγματικά ήταν λυπηρό το πώς είχε κάνει δεύτερο account για να τρολάρει, άτομα που μέχρι πρότινος μιλάγαμε μαζί του πολύ άνετα και φιλικά. Και εξακολουθώ να τον θεωρώ σοβαρή παρουσία με πολύ καλή χρήση της γλώσσας και σωστή κριτική ικανότητα- και από μουσικά γούστα είνα τοπ- απλά έχει ένα πάθος με την Ν. Ο Scatman θεωρώ πως έφυγε από εγωισμό περισσότερο, αλλά το ότι τα posts του αναφέρονται σε ένα πολύ περιορισμένο κοινό είναι γεγονός- πολλώ δε μάλλον που δεν έχουμε χρόνο για τις δυτικές κυκλοφορίες, πού καιρός για τις ανατολικές only.

                          Το τρολάρισμα είναι ένα θέμα όπως το περιγράφει και ο Evans. Ο Τanno είναι ο Tanno. Είναι ανάγκη κάθε μα κάθε φορά που γράφει κάτι "ιδιαίτερο" να βγούμε να του την πούμε και να τον ειρωνευτούμε?? Eιναι αλήθεια αναγκαίο όταν ο χ τελειώσει το μέτριο Splatterhouse να πεταχτούμε να του πούμε- εκεί πυο έχει γράψει ένα κατεβατό και ψάχνει μια ανταπόκριση- να γράψουμε... λολ πώς άντεξες τα bugs ή τι βλακείες κάθεσαι και παίζεις όταν υπάρχει το Α ή Β ΑΑΑ game?

                          Αντιλαμβάνομαι πως ο χρόνος μιας και όλοι πάμε προς τα πρώτα άντα σιγά σιγά, μειώνεται αρκετά. Αλλά ρε γμτ πώς είναι δυνατόν όταν δω nicks όπως του Deus, nooto, Loggo etc να ξέρω πως θα διαβάσω κάτι που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον και κατά πάσα πιθανότητα θα ασκεί και σωστή κριτική. Γιατί το να διαβάσω "Ρε dude πόσο γαμάει το War for Cybertron, τι γραφικά τι ατμόσφαιρα κτλ"- το οποίο είναι χρυσή μετριότητα btw- δε μου λέει κάτι.

                          Τέλος πάντων, αντιλαμβάνομαι πως έχω γράψει κάπως ανακατωμένα τα όσα σκεφτόμουν αλλά είμαι λίγο μετά το σχόλασμα και έχω και μία course σε λίγο οπότε, συγγνώμη. Κατά πασα πιθανότητα θα αργήσω και να απαντήσω, απλά just my 2 cents στην κουβέντα που γίνεται.

                          EDIT:
                          Στο πόδι λίγο αλλά δεν είναι κάπως γελοίο να υπάρχουν 38 guests ας πούμε και 6 members. Αφού όλοι παρακολουθούν τι γράφεται εν τέλει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δεν πυροβολούμε και κανέναν αν κάνει login
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #43
                            Αλλά ρε γμτ πώς είναι δυνατόν όταν δω nicks όπως του Deus, nooto, Loggo etc να ξέρω πως θα διαβάσω κάτι που θα μου κεντρίσει το ενδιαφέρον και κατά πάσα πιθανότητα θα ασκεί και σωστή κριτική. Γιατί το να διαβάσω "Ρε dude πόσο γαμάει το War for Cybertron, τι γραφικά τι ατμόσφαιρα κτλ"- το οποίο είναι χρυσή μετριότητα btw- δε μου λέει κάτι.
                            burai συμφωνω με οσα εγραψες

                            αλλα εδω εχω μια μικρη ενταση , δυστυχως δεν εχουνε ολοι οι χρηστες την ιδια ευχερεια στο γραπτο λογο οποτε οταν ενα κειμενο δεν ειναι καλογραμμενο αυτοματως στο μυαλο σου του βαζεις ενα handicap ασχετα με το αν θα συμφωνησεις με το περιεχομενο, ετσι αποτρεπεις πολυ κοσμο με gaming γνωσεις και αφθονες gaming εμπειριες απο το να σου δωσει ενα ερεθισμα η μια πληροφορια αν θες και το καταλληλο σερβιρισμα απο πισω, ετσι δημιουργειται μια μικρη προκαταληψη

                            αυτο ειναι τελειως αδικο για τους περισσοτερους που δυστυχως δεν ειναι ουτε γιατροι ουτε δικηγοροι η με 3 πτυχια και 2 master, προσωπικα θελω πισω απο τα posts να βρισκονται ανθρωποι που μπορω να αντιληφθω τα γουστα τους τις προτιμησεις τους , τον ενθουσιασμο τους το hype τους την τρελα τους το παθος τους, αλλα και τις ιδιοτροπιες/ιδιαιτεροτητες τους ακομα και αν δεν συμφωνω με αυτα που γραφουν, αλλα πανω απο ολα (το ξανατονιζω) να μην φοβουνται να τσαλακωθουνε και να ερθουνε σε μια (επικοδομιτικη η μη) αντιπαραθεση φτανει βεβαια να σεβονται τους υπολοιπους στο forum και τις αποψεις τους

                            ακομα και αυτο το παραδειγμα που εδωσες ''Ρε dude πόσο γαμάει το War for Cybertron, τι γραφικά τι ατμόσφαιρα κτλ" που, μεσα σε ολα τα αλλα θα μου δειξει και τον ενθουσιασμο του αλλου, οσο και αν φαινεται τρελο-παλαβο καμια φορα το προτιμω απο το να διαβασω απροσωπες αναλυσεις και κατεβατα που ειναι σαν ξυλινα reviews και συνηθως χρησιμοποιουνε ολο το λεξικο του μπαμπινιωτη , αμα ηθελα κατι τετοιο υπαρχουνε δοξα το θεο ενα σωρο sites

                            my 2 cents

                            Comment


                            • #44
                              Poly mavrila epese kai den eimoun etoimos.
                              Den fantazomouna kan oti yphrxan tetoia provlhmata.

                              Στη δική μου περίπτωση, εδώ και αρκετό καιρό έχω εξαπλώσει την ιντερνετική μου άποψη περί gaming και σχολιάζω το hobby μου όπου θεωρώ ότι είναι καλύτερα, σκανάροντας το ενδιαφέρον που υπάρχει το εν λόγω χρονικό διάστημα για το τίτλο που παίζω, διαδικασία την οποία βρήκα και συνεχίζω να βρίσκω αρκετά ανανεωτική αν συνυπολογίσω πως εδώ και μερικά χρόνια ήμουν μονογαμικός με το Gamers Odyssey. Oι λόγοι που το κάνω είναι αυτονόητοι και δεν παρεκλίνουν του κανόνα της ανταλλαγής απόψεων. Αν θελήσω να μιλήσω για το Swtor που παίζω αυτόν τον καιρό, δεν θα το κάνω εδώ, θα το κανω στο forum με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για το παιχνίδι. Θα μπορούσα να αρχίσω solo μαραθώνιο όπως ο Ground Zero για το FFXIV όμως δεν βρίσκω το λόγο.
                              Afto to pragma to kanw edw kai para polla xronia kai distyxws sthn dikh mou periptwsh to GO einai to mono site pou mporw na grapsw gia to paixnidi pou mou aresei, xwris h amesws epomenh apanthsh na einai:

                              - To FF7 einai kalytero
                              - Pote tha ginei remake tou FF7?
                              - Ta FF einai moufa
                              - H SE exei na vgalei kalo game apo to FF10 kai meta
                              - H Square htan kalyterh kai h SE mas klevei edw kai xronia

                              Protimw na grafw monos mou kai na diavazw 1 post tou Straier kathe 1-2 mhnes para na asxoloumai KSANA me aftes tis syzhthseis pou den exoun kanena nohma kai kamia sxesh me to thema.

                              Toulaxiston an einai na thn kanete apo to Forum osoi thn kanete peite kai kanena geia ok?
                              To na fygeis einai dikaiwma sou, alla to na eksafanizesai einai kati teleiws diaforetiko egw etsi to vlepw.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • #45
                                Και καλά κάνεις G_0, μου αρέσει το blog-ίστικο ύφος που έχεις φτιάξει στο FFXIV και διαβάζω συνεχώς τα updates σου.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X