Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πέθανε ο Δημήτρης Μητροπάνος

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πέθανε ο Δημήτρης Μητροπάνος

    Ω ναι. Τον τελευταίο καιρό νοσηλευόταν σε ιδιωτικό νοσοκομείο και τα τελευταία χρόνια είχε περάσει πολλές περιπέτειες με την υγεία του (μεταμόσχευση νεφρού κλπ). Τελικά, αυτές τις μέρες, πέθανε σε ηλικία 64 ετών.

    Ίσως ακουστεί υπερβολή αλλά για μένα αυτός ο άνθρωπος ήταν ζωντανός θρύλος στο ελληνικό τραγούδι, πολύ περισσότερο από άλλα πιο γνωστά και διαφημισμένα ονόματα. Ποτέ δεν πρόδωσε το είδος του, τη λαϊκή μουσική, ήταν πάντα αυθεντικός στη συναναστροφή του με τον κόσμο χωρίς προσποιήσεις και συμπεριφορές ντίβας, και η φωνή και τα τραγούδια που είπε έχουν αφήσει τεράστια ιστορία και πραγματική κληρονομιά, ξεπερνώντας πάρα πολύ τα όρια του "λαϊκού" της "νύχτας" και του "σκυλάδικου".

    Χίλια κρίματα. Στενοχωρήθηκα πολύ. Να'ναι καλά εκεί που βρίσκεται.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Ζωντανός θρύλος, όπως είπες. Δε μπορώ να γράψω τπτ άλλο.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      Κρίμα.Πραγματικά λυπηρό ακόμα και για μένα που δεν είμαι φαν της ελληνικής μουσικής.Τα τραγούδια του Μητροπάνου ήταν από τα λίγα που μου αρέσουνε.
      Αναπαύσου εν ειρήνη!Η μνήμη σου και η κληρονομιά σου θα μείνουν για πάντα.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Originally posted by Titus View Post
        αυτός ο άνθρωπος ήταν ζωντανός θρύλος στο ελληνικό τραγούδι, πολύ περισσότερο από άλλα πιο γνωστά και διαφημισμένα ονόματα.
        Ποιους δηλαδή; Γιατί εγώ έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει πιο γνωστό ή διαφημισμένο όνομα στη χώρα.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #5
          Άλλο σεβαστό, άλλο διαφημισμένο
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Somari View Post
            Άλλο σεβαστό, άλλο διαφημισμένο
            Η διαφήμισή του ουσιαστικά σταμάτησε όταν έπαψε να είναι το πρώτο όνομα. Λογικό είναι, δε μπορείς να είσαι ο δημοφιλέστερος για πάντα, όλοι οι καλλιτέχνες κάποτε χάνουν δημοτικότητα.

            Για εμένα όμως είναι αδιάφορο αν τα τελευταία χρόνια ο Κιάμος και ο κάθε Κιάμος γινόταν sold-out διακόσιες ή τριακόσιες φορές πιο γρήγορα, το ζήτημα είναι πως τον Μητροπάνο όλοι τον ξέρουν και σε όλους αρέσει, σε βαθμό που κάνει "τζιζ" να αρθρώσει κανείς το αντίθετο.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #7
              Ναι μόνο που ο Μητροπάνος έμεινε με (όση) δημοτικότητα είχε τα τελευταία χρόνια λόγω φωνής, όχι επειδή είχε γυρίσει όλα τα πρωινάδικα (αυτό λογικά θα εννοούσε ο Τίτος). Η αυτοπροβολή του ήταν πολύ περιορισμένη.

              Τώρα περι "τζιζ" ο καθένας γουστάρει ότι θέλει,ας έχει τα @@ να μην ακούει τον κάθε "τζιζ", εγώ δε θα νιώσω και άσχημα επειδή γουστάρω Μητροπάνο.
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #8
                Δεν αρέσει σε όλους κάνεις λάθος.Ξέρω πολλούς που δεν τους αρέσει η μουσική του και άλλους τόσους που τρελαίνονται βέβαια, ανάμεσα τους και εγώ.
                Κρίμα πάντως έφυγε πολύ νωρίς.Η φωνή του και η παρουσία του θα λείψουν από τον μικρό μας κόσμο.
                Nintendo I.D.: paixtis
                3ds friend code: 2664-2347-7128

                Comment


                • #9
                  Τα ονόματα "Νταλάρας", "Αλεξίιου" και "Μαρινέλλα" (μη χέσω) έχουν τύχει πολύ μεγαλύτερης προβολής και αποδοχής από τα Μέσα και τη βιομηχανία του θεάματος, χωρίς απαραίτητα να έχουν αντίστοιχη θέση στη συνείδηση του κόσμου.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #10
                    Emena maresoun kai o ntalaras kai h aleksiou kai h marinela pantws.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Titus View Post
                      Τα ονόματα "Νταλάρας", "Αλεξίιου" και "Μαρινέλλα" (μη χέσω) έχουν τύχει πολύ μεγαλύτερης προβολής και αποδοχής από τα Μέσα και τη βιομηχανία του θεάματος, χωρίς απαραίτητα να έχουν αντίστοιχη θέση στη συνείδηση του κόσμου.
                      ΟΚ, τώρα με τα παραδείγματα κατάλαβα καλύτερα σε ποια βάση το θέτεις. Βέβαια, νομίζω πως και οι τρεις αυτοί τυγχάνουν επίσης πολύ μεγάλης υπόληψης, τουλάχιστον μεταξύ των ανθρώπων της γενιάς των γονιών μας.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #12
                        Eίμαστε λίγο για γέλια σαν λαός. Από το πρωί έχει στηθεί ένα "πανηγύρι" στο facebook. Άτομα που σε πραγματικές καταστάσεις θα προτιμούσαν να πάνε σε ένα μαγαζί να ακούσουν γατάκια του στυλ κιαμου η θεοδωριδου σημερα λυπουνται για τη μεγαλη απωλεια. Το γελοιο της υποθεσης ειναι οτι οντως τους "αρεσει" και ο Μητροπάνος, για αυτο θα συμφωνησω λιγο πολυ και με αυτο που λεει ο Cursed.

                        η φωνή και τα τραγούδια που είπε έχουν αφήσει τεράστια ιστορία και πραγματική κληρονομιά, ξεπερνώντας πάρα πολύ τα όρια του "λαϊκού" της "νύχτας" και του "σκυλάδικου"
                        Ολη η ουσια της αξιας του για την ελληνικη μουσικη σε μιση προταση... Ειχα την τυχη να τον ακουσω πριν μερικα χρονια ζωντανα και πραγματικα στεναχωριεμαι που δεν εκατσε να βρω παρεα για να τον ακουσω ξανα απο τοτε που επεστρεψε στις πιστες.
                        Και επειδη η μοιρα παιζει περιεργα παιχνιδια, ενα τραγουδι του, οχι απο τα πολυ γνωστα και διαφημισμενα, σε συνεργασια με εναν αλλο μεγαλο του ελληνικου τραγουδιου που εφυγε την ιδια μερα πριν απο 4 χρονια.

                        Comment


                        • #13

                          Comment


                          • #14
                            Θρύλος της Ελληνικής μουσικής.
                            R.I.P.

                            Comment


                            • #15
                              Όταν το έμαθα, πραγματικά κάτι έσπασε μέσα μου. Κριμα, δεν ξέρω τι άλλο να γράψω. Τα τελευταία χρόνια Βέγγος, Παπάζογλου, Μητροπάνος...
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X