Announcement

Collapse
No announcement yet.

Virtua Fighter 5: Final Showdown

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Virtua Fighter 5: Final Showdown



    Επειδη για το εν λογω παιχνιδι προβλεπω απειρα posts ειπα να ανοιξω ολοκληρο thread.
    Trolling aside εχω ορεξη να γραψω 2 λογια και ας τα βλεπω και μονος μου - και ενα ατομο να πεισω (Ryuuuu!) επιτυχια θα ειναι.

    Το παιχνιδι κυκλοφορησε αρχες Ιουνιου σε XBLA/PSN για 1200 MSP ή 13 ευρω νομιζω. Το απλο VF5 ειναι τουλαχιστον 6 χρονια παλιο, μπορει και λιγο παραπανω, αλλα το VF5: FS υπαρχει εδω και 2-3 χρονια στα arcades. Η SEGA δεν ειχε προθεση να το βγαλει σε κονσολες με δεδομενη την εμπορικη αποτυχια, αλλα μετα απο την πιεση του community ειπαν να δωσουν λυση μεσω digital distribution σε μια απιστευτα καλη τιμη.
    Το παιχνιδι περιλαμβανει ολα τα κλασικα modes πλην story mode, εχει ενα εκτενεστατο training/tutorial, απιστευτο character customization και σαν bonus εχουν συμπεριλαβει τα OSTS ολων των VF.
    Tα DLC packs περιλαμβανουν character customizations για οποιον ενδιαφερεται να κανει τον χαρακτηρα του κυριολεκτικα αγνωριστο.

    Το οτι σε καποιους μπορει να μην αρεσει το ξερω, το οτι καποιοι δεν το παιζουν γιατι εχει φημη του δυσκολου τιτλου ειναι το μεγαλυτερο πσραμυθι στα χρονικα. Το παιχνιδι εχει γινει πολυ προσιτο και προσβασιμο και ο καθενας με μια μικρη εμπειρια στο χωρο μπορει να εξεικοιωθει με τα βασικα εστω που χρειαζονται.

    Το online θεωρειται αριστο για τα δεδομενα του ειδους, πραγμα παραπανω απο θετικο.
    Περιττο να πω πως δεν το εχω καν δει, αλλα μεσα στον Ιουλιο θα βρω κονσολα να ασχοληθω ο κοσμος να χαλασει.

    Η καλυτερη αρχη για να ασχοληθει κανεις ειναι το παρακατω video:


    Αυτα για την ωρα, στην πορεια θα παραθεσω και κανα vs video.



  • #2
    Εγώ το έχω στο ps3 αλλά είμαι τέρμα casualας στα fighting . Λογικά θα το έχουν και άλλοι psn+ users από το forum. Αν θέλει κανείς σάκο του μποξ με χαρά θα τον βοηθήσω .

    Comment


    • #3
      Πέρα από τα βίντεο το game με τα turorial + practice σε καθοδηγεί πλήρως για να μάθεις τα κόλπα του VF. Από κει και πέρα θέλει χρόνο για να φτιάξεις ένα play-style με τις κινησούλες, τις στρατηγικές σου και είσαι κομπλέ, έτοιμος για ring. Αυτό θέλει χρόνο βεβαίως, μια-δυο φορές να κάνεις practice δεν αρκεί αν είσαι νέος γιατί μετά θα τα ξεχάσεις. Εγώ ακόμα είμαι στο μαθαίνω-ξεχνάω, γιατί θέλει πολύ επανάληψη η φάση για να σου μείνουν αυτά που μαθαίνεις. Αν έχω φτιάξει ψιλο-solid Σαρίτσα θα πω να παίξουμε!

      Α! Κάτσε να βάλω νέο avatar για πάρτη του Xeno μιας και έκανε ωραίο thread!
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #4
        με ειχε ρωτησει και ο igognito μαλλον ενδιαφερεται και αυτος, παιζει να το ψησω και γω θα εξαρτηθει απο καποιους παραγοντες

        Comment


        • #5
          Μακαρι να του δωσεις μια ευκαιρια, το υποβαθρο το εχεις οποτε σε 1 βδομαδα θα χεις πιασει τα βασικα μια χαρα.
          Ryu η Sarah ειναι καλη για αρχη, θεωρειται ευκολη, εχει μεγαλα αλλα σχετικα απλα combos και η οποια δυσκολια ειναι στο να μαθεις να πηγαινεις απο το normal στο flamingo stance. Απο εκει και περα το παιχνιδι παιζεται γυρω απο το σωστο evading μιας και οι επιθεσεις βαρανε straight, quarter-circular ή half- circular, οποτε θες αντιστοιχα evade οπουδηποτε / evade απο τη σωστη πλευρα / οχι evade. Tα throw escapes επισης εχουν γινει πολυ απλα αν και πλεον ειναι guessing game που εχεις νομιζω 1/3 πιθανοτητα να κανεις escape. Παλια μπορουσες να κανεις multiple throw escape αλλα και τα throws ηταν περισσοτερα οποτε και παλι ηταν δυσκολο. Πλεον το καναν πιο "‘noob-friendly" το ολο θεμα.
          Επισης τα combos εχουν γινει πιο μεγαλα πλεον, παιζουν πολλες ιστοριες αν κανεις stagger τον αντιπαλο και μετα τον σκασεις σε κανα τοιχο, φευγει μιση μπαρα ανετα.

          Το αν θα παιξω online ειναι πονεμενη ιστορια, εδω καλα καλα δε μπορω να παιξω γενικοτερα. Vaynard ξερεις ποιοι ασχολουνται ηδη ψιλοσοβαρα στην Ελλαδα;

          Comment


          • #6
            Στο greek-dojo το έχουν πάρει ζεστά το θέμα.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #7
              Solid Snake λογικά θα το έχω κι εγώ όταν γυρίσω Αθήνα,οπότε παίζουμε παρέα.
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                ryu για πες ποιοι το πιασανε απο dojo , εσυ το κατεβασες παιζεις καθολου online η με ποιους offline

                xeno τα βασικα σε μια βδομαδα? lol σε ποιον νομιζεις οτι μιλας?:boff: σε μερικες ωρες εχει γινει η δουλεια

                Comment


                • #9
                  Έβαλα τα μεγάλα μέσα και θα κάνει post o Zaelock σε λίγο να ρίξει φως!

                  Πάρτε και ένα εξτραδάκι!

                  Έτσι ξεκίνησαν όλα!!! Η προ-greek-dojo εποχή!!!. Zaelock πες τα εσύ!

                  How to Make a Website with free web hosting services & cheap web hosting for ecommerce & small business hosting. Create & Make a Free Website with Affordable web hosting provider free website promotion tools & web stats. Free Website Builder, Templates, & Best Free Web Hosting. How to Create a Website
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #10
                    Καλα δεν εννοω throw/evade κτλ, εχει πολυ ψωμι το παιχνιδι αν το δεις σοβαρα, τωρα αν γινεις master σε 1 μερα οκ respect. Ξερω πως διαφοροι παιζουν στο gda αλλα κι εγω ονοματα θελω. Εχω δει Zaelock να γραφει στο VFDC και να λεει πως γινεται χαμος, αλλα καλο ειναι να μου πει και κανας αλλος τι παιζει πιο εμπεριστατωμενα γιατι στο GD πλεον κανουν μισο post ανα μηνα οπως ειδα πριν καποιες μερες που τσεκαρα.
                    Αν ημουν κοντα θα το ειχα πιασει ηδη, αλλα εστω κι ετσι θελω να κραταω επαφη με τα βασικα, αν και πλεον πρεπει να το παρω αποφαση πως θα ασχολουμαι περιστασιακα οπως εκανα και με το SF4 και δυστυχως δεν αρκει αυτο.

                    Comment


                    • #11
                      καλα master δεν γινεται κανενας σε λιγες ωρες, αλλα τα βασικα μια βδομαδα? ε ξερω γω


                      για να ακουσουμε τι παιζει στο gda γιατι και εγω εχω να κατευω καιρο

                      Comment


                      • #12
                        To game ειναι απλά GODLIKE!!!!!!!!!!!!

                        Νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να πω μία ιστορία σχετικά με την Ελλάδα και το Virtua Fighter

                        Πρώτα θα δώσω δύο ιστορικά links Χρονολογία 2002/08/25


                        How to Make a Website with free web hosting services & cheap web hosting for ecommerce & small business hosting. Create & Make a Free Website with Affordable web hosting provider free website promotion tools & web stats. Free Website Builder, Templates, & Best Free Web Hosting. How to Create a Website


                        Την εποχή του VF4 (δεν θέλω να πάω ποιο πίσω) το Virtua Fighter ήταν πολύ ενεργό, αρκετά παιδιά παίζανε κάθε μέρα παρόλα αυτά το επίπεδο ήταν αρκετά μέτριο με κάποιες καλές στιγμές. Το virtuagreece είναι ο πρωκάτοχος του greekdojo πράγμα που ελάχιστει γνωρίζουν αλλα είναι γεγονός ^^

                        Το Virtua Fighter είχε πάντα λίγους αλλά πολύ φανατικούς παίχτες φυσικά ένας από αυτους είμαι και εγώ. Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα group από 9 άτομα που παίζουμε σε καθημερινή βάση. Μπορείτε να παρακολουθίσετε το live stream στο

                        http://www.twitch.tv/zaelock

                        Υπάρχουν όλα τα επίπεδα παιχτών αυτή τη στιγμή από αρχαριους μέχρι high level παίχτες. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι μία πολύ καλή αρχη για κάποιον που ξεκινάει το virtua fighter τώρα αλλά και chalenge για κάποιον που ξέρει.. η νομίζει ότι ξέρει μουχαχαχαχα

                        ...just kidding

                        Ονοματα?

                        Zaelock
                        Ace
                        Thanos
                        Achilies
                        SV
                        Hidan
                        Harverster
                        Gallos
                        Bele

                        Comment


                        • #13
                          Απο τα αγαπημένα μου fighting games.
                          Αν και έχω το VF5 θα το τσιμπήσω μια απο αυτές τις μέρες το Final Showdown μιας και η VF5 έκδοση για το PS3 δεν ήταν καλή.
                          Μόνο με 3 παίχτες ξέρω να παίζω καλά.

                          Comment


                          • #14
                            Η αλήθεια είναι ότι το VF5 για ps3 ήταν ... ας πούμε πατάτα για να μην πούμε τοίποτα χειρότερο.

                            Comment


                            • #15
                              Δε με τραβάει, όπως όλα τα 3D fighting games... Κάτι παιδιά μου είπαν να το πάρω, αλλά δεν... Περιμένω και το KoF XIII από zavvi...

                              My Street Fighter 4 FanFiction Project: fav.me/d3k2f2f

                              Comment

                              Working...
                              X