Announcement

Collapse
No announcement yet.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • για να δούμε

    David Hayter Possibly Teases His Return As Solid Snake In MGS5, Konami Exec Comments On Release Date

    Ex-voice actor of Big Boss, David Hayter has responded to a fan query regarding his possible appearance as Solid Snake in Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain. When asked by a fan that whether it’s safe to assume he is Solid Snake in MGS5, Hayter’s response is rather twisted.

    “I’m not “not allowed” to not tell anyone about anything,” he tweeted back. Brain twister, right? If you read closely, he is saying that he is allowed to to not tell anyone regarding this. In the past, there have been some vague indicators that Hayter may be returning back to the series. Audio files which sound similar to him were found last month in the PC version of Metal Gear Solid V: Ground Zeroes, and Hayter’s friend Quinton Flynn, the voice actor for Raiden stated that he was told that he is still Solid Snake and Kiefer Sutherland has only taken over the role of Big Boss.
    Hayter has stated on a couple of times that he is not involved with the game in anyway. But there is a theory among fans that Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain will possibly bridge events till the original Metal Gear which was released in 1987. Hideo Kojima has also explicitly stated in the past that Solid Snake will return in Metal Gear Solid 5, however those statements were made before the game was announced.
    But close to the release of Ground Zeroes earlier in 2014, Kojima was asked by GameInformer whether The Phantom Pain will close the gap between the stories of Solid Snake and Big Boss, to which he replied, “Please don’t look me in the eyes because I’m so tempted to tell you and I shouldn’t. What I should say is that there is a specific way for the games to put things together.” He was also asked about his ideal candidate for Solid Snake’s VO by CVG back during E3 2013, to which he replied, “Well he’s a child… I don’t know if I have someone to recommend but let me think! (laughs) At the same time I don’t even know if Solid Snake will make an appearance in this game. If we said anything right now it would be a spoiler and bad for the fans, so we’re going to stay away from that question.”
    Take this with a grain of salt as Hayter may be just playing around with his fans.
    On a related note, Konami’s Tora Shiro took to Neogaf to share his thoughts on the release date of the game. “Trust me, it’s only compounded by how much I want that info out, as well– so we can get to talking about more fun parts of the game. It seems we’re all just really hinging on that release date,” he said. He also confirmed that the game is scheduled to be released in 2015 and won’t slip in 2016.
    Hideo Kojima will be showcasing new information at the Taipei Games Show On January 31st, so let us hope that he finally gives us the release date then.
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Kανονικά αυτό το ποστ έπρεπε να είχε γίνει και νωρίτερα, ενώ πιθανώς πλέον δεν έχει νόημα να το κάνω στο συγκεκριμένο χώρο( μεσολάβησε και η ευχάριστη επιστροφή του παλιού forum στο ενδιάμεσο) Νωρίτερα γιατί δεν είχα υπολογίσει κάποια μάλλον ευχάριστα απρόοπτα, καθώς και ένα μικρό burnout με το gaming που μεσολάβησε. Από την άλλη πλευρά καθώς εδώ έγραψα τα ποστ των εντυπώσεων για την τριλογία του Big Boss, νομίζω πως δικαιωμάτικά η θέση των δύο τελικών ποστ εντυπώσεων οφείλει να είναι εδώ στο συγκεκριμένο θέμα. Το βράδυ κατά πάσα πιθανότητα θα έχω τελειώσει και την main story του chapter 2, καθώς πριν λίγο ξεκλείδωσαν η side op 150 όπου πρέπει να βρεις την Quiet αλλά και η mission Τhe Man who sold the world που είναι και το true ending.

      Σχετικά με τον τίτλο έχω να γράψω και δε με νοιάζει αν φαίνεται υπερφίαλο, ή ότιδήποτε άλλο πως πρόκειται για τον καλύτερο τίτλο, ανεξαρτήτως είδους που έχω παίξει τα τελευταία πολλά χρόνια. Δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο καλύτερος και πιο ολοκληρωμένος θα ήταν ο τίτλος αν ο Kojima δεν τα είχε σπάσει με την Κonami, λόγω των ηλίθιων εμμονών της δεύτερης. Εμμονές οι οποίες δυστυχώς είναι ο κύριος λόγος που ο τίτλος χάνει σε κάποια σημεία. Ευτυχώς όμως παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της εταιρείας να διαλύσει τον τίτλο με ανοησίες τύπου FOBs( online mode που σου επιβάλλεται με το έτσι θέλω σχεδόν στο 1/3 του παιχνιδιού) και παράλογα development times από ένα σημείο και έπειτα καθώς και μια τάση για συνεχές grinding/ farming για resources. Ειδικά τo FOB mode είναι κατά βάση τρόπος να ξοδέψεις MB coins, την in game currency που δε χρησιμεύει και σε τπτ άλλο όσον αφορά το single player κομμάτι αλλά έπρεπε η Konami να βάλει και εδώ το χεράκι της δεν της έφτανε το Metal Gear Online... Να αναφέρω επίσης πως ο τίτλος ενώ ρέει πολύ όμορφα μέχρι και το τέλος του πρώτου chapter, φαίνεται απίστευτα άνισος στο δεύτερο κεφάλαιο. Το 2ο κεφάλαιο ενώ έχει κάποιες από τις πιο συγκλονιστικές στιγμές του τίτλου, αποτελείται ουσιαστικά από 6-7 main missions μεταξύ των οποίων παρεμβάλλονται παλαιότερες main missions με difficulty modifiers για παραπάνω πρόκληση.( οι οποίες είναι μόνο για τους καμμένους με τον τίτλο όπως εγώ ) Παράλληλα για να ξεκλειδώσεις τις επόμενες main story missions πρέπει να παίξεις κάποιες side ops για να προχωρήσει ο χρόνος και να πετύχεις κάποια προαπαιτούμενα. Ευτυχώς δεν έχουν καμμία σχέση με τα cryptic conditions του Peace Walker. Εκτός βέβαια και αν φταίει το γεγονός πως έχοντας παίξει το PW ήμουν υποψιασμένος. Όπως και να έχει όλα τα παραπάνω είναι πταίσματα γιατί το gameplay είναι καταπληκτικό.

      Ο τίτλος είναι σπουδή πάνω στην τέχνη του infiltration και για μένα ο αρτιότερος stealth τίτλος ever. Κάνεις infiltration πχ σε ζούγκλα με απίσττευτα challening εχθρούς, για να βρεθείς ξαφνικά σε μια έπαυλη όπυ πρέπει να σώσεις έναν όμηρο μέσα από οπλισμένους σαν αστακούς εχθρούς. Επιπρόσθετα αν τα κάνεις μαντάρα σκάει μύτη και ένα ελικόπτερο σαν ενισχύσεις. Περιττό να πω πως την πρώτη φορά που δοκίμασα να κάνω headshot στο πιλοτήριο του ελικοπτέρου με το ολοκαίνουριο sniper rifle με high penetration και το είδα μετά από λίγο να στριφογυρνάει σαν τρελό εκτός ελέγχου και να συθλίβεται στα βράχια, ένιωσα απίστευτα badass. Εδώ είναι και η μεγάλη επιτυχία του gameplay. Επί της ουσίας αν σκεφτείς να κάνεις κάτι, όσο τρελό κι αν φαίνεται εκ πρώτης, λογικά θα έχει αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικά υπάρχει vid στο youtube όπου ένας απίστευτος τύπος( εχω ποστάρει κάποια vids πιο πάνω) παγιδεύει με C4 ένα τζιπάκι, το κάνει extract με fulton ενώ απο πάνω περνάει ένα gunship και όταν συναντιούνται στον αέρα ενεργοποιεί τα C4 διαλύοντας το enemy gunship!!! Αυτό πρακτικά σημαίνει άπειρο replayability. Έχω παίξει αρκετές αποστολές πολλές φορές με τελείως διαφορετικούς τρόπους μόνο και μόνο γιατί είναι απίστευτα διασκεδαστικό να ανακαλύπτεις νέες στρατηγικές- ούτε για trophies, ούτε για bragging rights, απλώς γιατί είναι fun.

      gameplay wise ο τίτλος είναι διαμάντι, άπειρος σεβασμός στον Kojima και την Kojima Productions κάνανε εξαιρετική δουλειά. Δεν το περίμενα παίζοντας το Ground Zeroes πως θα έχουν κάνει τέτοια πρόοδο. Επίσης οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον nooto γιατί τα ποστ του για τα Phantom Pain/ Ground Zeroes ήταν αφορμή για να ασχοληθώ με την τριλογία του BB. Εντάξει το Peacewalker αν και πολύ καλός τίτλος, σίγουρα δεν έχει γεράσει καλά, αλλά τέτοια εξέλιξη με τα GZ/ PP δεν την περίμενε πιστεύω, ούτε ο πιο αισιόδοξος fan της σειράς.

      Θα γράψω ακόμη ένα ποστ σχετικά με το σενάριο και τις εντυπώσεις μου όταν με το καλό τελειώσω τον τίτλο όσον αφορά το true ending. Από εκεί και πέρα σιγουρα θα συνεχίσω μέχρι το 100% ε πιο χαλαρούς ρυθμούς. Είμαι πλέον στις 90 ώρες και έχω 51% completion rate.

      Θα μπορούσα στα του gameplay να αναφέρω πάρα πολλά πράγματα, πόσες απίθανες καταστάσεις έχουν συμβεί, πώς έχω γλιτώσει τελευταία στιγμή, να γράφω για την ποικιλία που προσθέτουν στο gameplay οι buddies χωρίς να υποχρεώνεσαι να τους χρησιμοποιήσεις ντε και καλα( προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει το D Walker μόνο μία φορά μέσα στις 90 ώρες που παίζω)και άλλα πόσα, αλλά φοβάμαι πως θα κάνω spoil τον τίτλο και σε αυτό το κομμάτι και θα είναι κρίμα.


      Και επίσημα τέλος με το σενάριο. Ήταν αναμενόμενα συγκλονιστικός ο επίλογος και πραγματικά αλλάζει πάρα πολλά πράγματα. Βασικά δεν αλλάζει πολλά πράγματα, απλώς εξηγεί πολλά ενώ παράλληλα αλλάζει ουσιαστικά το status quo της σειράς και φυσικά του Big Boss που είναι και ο σημαντικότερος ίσως χαρακτήρας. Moυ άρεσε πάρα πολύ, thumbs up etc etc

      Οι cutscenes αλλά και η εξέλιξη της ιστορίας μέσω του gameplay είναι ΑΑΑ. Ωστόσο πολύ βασικό ρόλο παίζουν πλέον οι κασέτες. Εκεί εκτυλίσσονται μερικά από τα πιο σημαντικά γεγονότα, όχι μόνο της τριλογίας αλλά και ολόκληρης της σειράς.

      Επίσης ο τελευταίος διάλογος πριν το κλείσμο είναι απίστευτος. Δεν αναφέρομαι περαιτέρω δεν αξίζει ούτε καν σε spoiler tag να μπούνε κάποια από τα όσα γίνονται γιατί έστω και κατά λάθος μπορεί να γκρεμιστεί όλο το story και είναι κριμα.

      Επίσης ο επίλογος της Quiet αλλά και η mission που την αφορούσε ήταν καταπληκτικά. Η mission όσον αφορά την πρόκληση μου έβγαλε την πίστη, αλλά εν τέλει τα κατάφερα και προς έκπληξή μου, παρά τα αρκετά deaths έπιασα με την πρώτη το S Rank

      Επιτέλους τελείωσα με τους τρεις τίτλους, οπότε πλέον μπορώ να προχωρήσω. Αν και μετά από όλο αυτό, δεν ξέρω αν θα υπάρξει κάτι να με γεμίσει τόσο πολύ. Ήταν από τις ομορφότερες εμπειρίες που έχω βιώσει και μου θύμισε τον λόγο που χαίρομαι τόσο πολύ το hobby. 10άρι ακατέβατο.

      EDIT:
      Και το τελευταίο ποστ που έκανα

      Τέλος να γράψω πως μόλις είδα το extra blu ray που υπάρχει στην CE( από τα πιο ευχάριστα 70€ που ξόδεψα)και περιέχει το extra επεισόδιο που δείχνει τι ήθελαν να κάνουν στο επόμενο chapter. Εντάξει η Konami μπορεί να πάει να μπιπ... Καμμία σχέση με την εταιρεία που αγάπησα για τόσους τίτλους. Μιλάμε για έναν καταπληκτικό τίτλο και δεν έδωσαν καν τον χρόνο που χρειαζόταν ο Kojima για να βάλει τις τελευταίες πινελιές... Έστω να τον άφηναν να το κυκλοφορούσε σαν DLC/ expansion... Αντ'αυτού έχουμε το MGO και τα MB coins( όχι ότι είναι κακό το MGO, ίσα ίσα) αλλά οι FOBs και τα MB coins είναι ο Konami/ Capcom τρόπος για microtransactions σε full price games.

      Κλείνοντας θα πω, πως πραγματικά δεν μπορώ να πιστέψω πως δε θα ξαναδούμε Metal Gear στο άμεσο μέλλον... Ίσως είναι καλύτερα έτσι, γιατί χωρίς τον Kojima και τους συνεργάτες του δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Επίσης η ιστορία μάλλον έχει ειπωθεί όπως έπρεπε, έχουν όλοι closure με αυτό τον τρόπο, ενώ καλύπτονται και τα όποια κενά. Το ζήτημα είναι πως χάσαμε ένα, από ότι φαίνεται στο Lost Episode, καταπληκτικό επίλογο. Πάλι καλά που το συμπεριέλαβαν στο blu ray αλλά σίγουρα δεν είναι το ίδιο. Σίγουρα το true ending στο episode 46 είναι επαρκές, αλλά το κανονικό τέλος είναι το Lost Episode και έτσι θα έπρεπε να είναι το αντίο στη σειρά.

      Επίσης το documentary που υπάρχει μαζί στο blu ray, είναι απίστευτη αμερικανιά και σε σημεία cringeworthy PR, αλλά οκ απλώς ήθελα κάπου να το γράψω

      Άντε να δούμε τι μας επιφυλάσσει το μέλλον με το Death Stranding.
      Last edited by Sinclair; 03-08-2016, 09:13 PM.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ευχαριστούμε τον Τζεφφ Κεκλυ που δήλωσε δημόσια οτι το mgs v tpp είχε και 3το επεισόδιο με τον Solid Snake και David Hayter αλλα ο Kojima δεν του είπε τον λόγο γιατι το έκανε . Μου κάνει εντύπωση που ο Hayter άρχισε να μιλάει πολυ άνετα οταν ο Kojima πήγε στη sony !

        Comment


        • Tι έχει το MGSV TPP;
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Originally posted by BigBOSS View Post
            Tι έχει το MGSV TPP;
            Καλα δεν το ήξερες ;;;;;!

            Comment


            • Νομίζω δεν κατάλαβε τι εννοούσες. Ούτε εγώ κατάλαβα λέξη για να είμαι ειλικρινής.

              Comment


              • Lol, ουτε εγω

                Comment


                • Θελω να πω οτι θα υπάρξει και συνέχεια στο MGS5 απο τον Kojima, λογικά θα ανακοινώσει νεο mgs τίτλο για τα 30 χρόνια ! Αυτο φαίνεται και στην κασέτα στο τελος του Phantom Αλλα και με τον Ocelot και Kaz ! Ειναι ακριβώς εκεί που αρχίζει το MG1 .

                  Comment


                  • Μακάρι αλλά πως θα γίνει αυτό; Ο Kojima έφυγε από την κοναμι και τα δικαιώματα τα έχει αυτή, έτσι δεν είναι;


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Originally posted by Deus View Post
                      Μακάρι αλλά πως θα γίνει αυτό; Ο Kojima έφυγε από την κοναμι και τα δικαιώματα τα έχει αυτή, έτσι δεν είναι;
                      Οι metal gear fans δεν καταλαβαινουν απο τετοια. Που να δεις κατι threads στο 4chan με κατι θεωριες απιστευτα τραβηγμενες.

                      Comment


                      • Προσεύχομαι να φαλιρίσει η Konami, να την αγοράσει ο Kojima και να βγάζει όσα Metal Gear θέλει, όπως τα θέλει, όποτε τα θέλει. Όμως μάλλον με την σκέψη θα μείνουμε δυστυχώς.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Originally posted by Roronoa View Post
                          Οι metal gear fans δεν καταλαβαινουν απο τετοια. Που να δεις κατι threads στο 4chan με κατι θεωριες απιστευτα τραβηγμενες.
                          Mε έψησες να μπω και να το ψάξω.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Δεν βλέπω καθόλου αυτές τις θεωρίες. Οι χρονολογιες ειναι ξεκάθαρες σε κάθε mgs στους τίτλους τέλους . Είχα μπερδευτεί λιγο στον επίλογο με το MGS4 απο τον Big Boss και την Eva. Με το MGS5 ο Kojima το ξεκαθάρισε με το time line. Και κάτι ακομα ,τα δικαιώματα του mgs τα πήρε η Sony το καλοκαίρι του 2012. Δυο μήνες πριν ανακοινωθεί το MGS5 ως ground zeroes. Αλλα αυτο ειναι άλλη ιστορία . Ειμαι ικανοποιημένος με αυτο που έκανε ο Kojima ,εδώ έκανε μαγκα την κοναμι, δεν θα φτιάξει άλλο MGS για το σπιτι του την Sony ?
                            Last edited by majorfox; 21-07-2017, 02:48 PM.

                            Comment


                            • Originally posted by majorfox View Post
                              Δεν βλέπω καθόλου αυτές τις θεωρίες. Οι χρονολογιες ειναι ξεκάθαρες σε κάθε mgs στους τίτλους τέλους . Είχα μπερδευτεί λιγο στον επίλογο με το MGS4 απο τον Big Boss και την Eva. Με το MGS5 ο Kojima το ξεκαθάρισε με το time line. Και κάτι ακομα ,τα δικαιώματα του mgs τα πήρε η Sony το καλοκαίρι του 2012. Δυο μήνες πριν ανακοινωθεί το MGS5 ως ground zeroes. Αλλα αυτο ειναι άλλη ιστορία . Ειμαι ικανοποιημένος με αυτο που έκανε ο Kojima ,εδώ έκανε μαγκα την κοναμι, δεν θα φτιάξει άλλο MGS για το σπιτι του την Sony ?
                              Ποτε τα πηρε τα δικαιωματα? Αφου η κοναμι συνεχιζει και βγαζει παιχνιδια metal gear.
                              Και η sony δεν ειναι σπιτι του, εχει δικο του studio.
                              Last edited by Roronoa; 21-07-2017, 02:57 PM.

                              Comment


                              • Θα σέβεστε !


                                Comment

                                Working...
                                X