Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Άστο το sale.... με γδύσανε πάλι...

    Comment


    • Originally posted by Deus View Post
      Τόσο καλό το tokyo mirage; Στιλ persona δεν είναι αυτό;
      Personίζει ναι. Καλά δεν είναι και κάτι σούπερ, αλλά ευχάριστο μέχρι στιγμής. Είμαι αρχή ακόμα.

      Comment


      • Εγώ ψήνομαι να αγοράσω το parasite eve 2 για να το έχω στο βιτακι.

        Άρχισαν να σκάνε μύτη τα πρώτα reviews για το star ocean 5. Το θάβουν όλοι. Τελικά η tri ace είναι μία εταιρεία ή του ύψους ή του βάθους, από την μια βγάζει εκπληκτικά παιχνίδια όπως τα star ocean 2 και valkyrie profile 1,2 και από την άλλη ορισμένα παιχνίδια της δεν βλέπονται.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Έπεσε στα χέρια μου το Star Ocean για λόγους δουλειάς. Μόλις βρω χρόνο θα γράψω εντυπώσεις.

          EDIT: oh god why....
          Last edited by Grimmtak; 07-07-2016, 02:21 PM.

          Comment


          • Ωχ, για πες, 20 ευρώ είναι καλά για να το πάρει κάποιος ή να περιμένουμε για να το βρούμε ακόμα φθηνότερο;


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Τσάμπα το έχω και δεν πιστεύω ότι αξίζει ιδιαίτερα...

              Πως γίνεται να μην έχει collisions και να περνάς μέσα από τα NPCs;;;;;;;

              Το combat μου φαινόταν καλό, μέχρι που ανακάλυψα το counter abusing, που απλά θέλει mashing της άμυνας.

              Από γραφικά κάτι λέει, αλλά το character design είναι λες και βλέπεις αυτές τις ζωντανές κούκλες από θρίλερ.

              Το μόνο που μου αρέσει είναι το growing system, τα respawns για εύκολο grinding και το framerate(!).

              2 ωρίτσες του έριξα μέχρι στιγμής, λογικά μέχρι την επόμενη Πέμπτη θα έχω full review.
              Last edited by Grimmtak; 07-07-2016, 11:00 PM.

              Comment


              • Δεν ήξερα που να το γράψω οπότε ας είναι εδώ να μη χαθεί στο τι παίζετε.
                Παίζω το Chrono Trigger με σχετικά αργούς ρυθμούς.Έχω παίξει 5 ώρες,το party μου είναι level 12 και αποτελείται από τους Crono,Lucca,Marle.Είμαι στο μέλλον (Future μου γράφει),μετά το bike race το οποίο το πέρασα με τη μία.
                Ακολουθούν MINI SPOILER,όχι για την ιστορία,αλλά για τα θετικά του παιχνιδιού.ΙΜΟ,καλό θα είναι όσοι δεν έχουν ιδέα,όπως εγώ,να τα ανακαλύψουν μόνοι τους παίζοντας.
                Εντυπώσεις:Πως γίνεται ένα παιχνίδι τόσο αρχαίο να μοιάζει τόσο φρέσκο μετά από τόσα χρόνια;Το battle system του αν και φαίνεται απλό στην αρχή,δεν είναι,μου αρέσει που παίζει ρόλο το spacing των εχθρών και πρέπει να περιμένεις πχ πότε να ρίξεις ένα tech που τους πιάνει όλους.Το σύστημα με τις random battles εδώ γίνεται πολύ ενδιαφέρον.Δεν περπατάς δηλαδή όπου να'ναι και γίνονται μάχες.Ξέρεις σε περίπου ποιο σημείο θα εμφανιστούν εχθροί (πχ κοντά σε chests),ενώ κάποιους τους βλέπεις κιόλας,με αποτέλεσμα να μπορείς να τους αποφύγεις.Πχ στο Prison Towers μπορείς να πας πίσω από τους εχθρούς όταν δεν κοιτάνε και να τους ρίξεις λιπόθυμους.Δεν παίρνεις εμπειρία,αλλά σου δίνει αντικείμενα.Ή το άλλο,στους υπονόμους που δεν πρέπει να κάνεις την παραμικρή φασαρία γιατί πετάγονται εχθροί,οπότε απλά αποφεύγεις αντικείμενα που συναντάς.Κλασσικό ocd εγώ,ότι άχρηστο αντικείμενο έβλεπα,αμέσως έτρεχα πάνω του να δω τι θα γίνει,τσουπ,πάρε μάχη.
                Αυτό που με εκνεύρισε βέβαια ήταν τα ποντίκια στο Site 16.Έπεφτα πάνω τους,μου κλέβανε potions,έτρεχα πάνω τους μπας και τα πάρω πίσω,κλέβανε κι άλλο.Έχασα καμιά 10αριά potions έτσι.
                Ευτυχώς που το παιχνίδι στα δίνει απλόχερα.
                Αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται και ο μηχανισμός των tech combos ο οποίος όσο αναπτύσσονται οι χαρακτήρες και θα αποκτάω περισσότερους,πιστεύω θα έχει περισσότερο βάθος.

                Ακολουθεί SPOILER για την ιστορία.
                Δεν έχω προχωρήσει πολύ,έχω δει και τον Frog,αλλά θέλω να σταθώ στην Trial.Πόσο πολύ μου άρεσε που ανάλογα του τι έχεις πράξει,αλλάζει την έκβαση της δίκης,αν και όχι το τελικό αποτέλεσμα δυστυχώς.

                Η ατμόσφαιρα του τίτλου είναι εξαιρετική,ντυμένη με πανέμορφα μουσικά θέματα να συνοδεύουν την κάθε εποχή.Λάτρεψα την διαφορά ύφους,από το σκοτεινό παρελθόν,στο "φωτεινό" παρόν,και στο ζοφερό μέλλον.

                Τέλος να ρωτήσω κάτι.Όχι που δε θα ρώταγα.:p
                Το κανονικό παιχνίδι όταν πρωτοβγήκε είχε την επιλογή για ATB ή όχι;Όταν ξεκίνησε,εγώ το ενεργοποίησα κι έτσι έχει αρκετή αγωνία να μην μου επιτεθούν οι εχθροί όσο σχεδιάζω τι θα κάνω.Αλλά η αλήθεια είναι πως θα το ήθελα όσο πιο κοντά γίνεται στην παραδοσιακή εμπειρία γι'αυτό και δεν διαβάζω καν guide παρά μόνο μετά που καθαρίζω μια περιοχή.Ευτυχώς ότι έχασα ως τώρα,μπόρεσα και τα πήρα με roundtrips.

                Κατά τ'άλλα είναι αρκετά εύκολο κι ευχάριστο.Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους jrpg fans και όχι μόνο.Ναι εμένα περιμένατε,ξέρω.
                Carpe diem

                Comment


                • Πολύ ωραίο ποστ. Keep it up!

                  Ναι, το πρωτότυπο είχε επιλογή για atb, για την ακρίβεια ο μηχανισμός εμφανίστηκε για πρώτη φορά στο final fantasy 4, δεν ηταν καινοτομία του chrono trigger.

                  Θα συμφωνήσω μαζί σου πάντως πως ο τίτλος ρέει πάρα πολύ ευχάριστα, οι μηχανισμοί του ήταν πολύ μοντέρνοι για το 1995 που κυκλοφόρησε με αποτέλεσμα να παίζεται πολύ άνετα ακόμα και σήμερα. όσο το προχωράς οι μάχες θα γίνονται ακόμα πιο σύνθετες και οι εκπλήξεις στην ιστορία θα δίνουν και θα παίρνουν, δεν έχεις δει ακόμα τίποτα.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Είχα την εντύπωση πως βγήκε το 1993 το Chrono Trigger.Όσο για το ΑΤΒ το ξέρω ότι εμφανίστηκε πρώτη φορά στο FF4.

                    Όταν βρω χρόνο να το συνεχίσω θα επανέλθω.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Δυστυχώς έχει πέσει πολύ δουλειά και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ όπως πρέπει.
                      Ακολουθεί μίνι ενημέρωση προόδου.
                      Πλέον η ομάδα μου αποτελείται από 4 μέλη,πήρα τον Robo ο οποίος είναι συμπαθέστατος για κάποιο λόγο.Έμαθα μαγεία,έφτασα End of Time και πλέον είμαι λίγο στα χαμένα ως προς τα που να πρωτοπάω.Μου φαίνεται δεν γλυτώνω τον guide.
                      Αστείο σκηνικό SPOILER.
                      Πήγα να πουλήσω μαγκιές,στον τυπά που δεν πρέπει να αντιμετωπίσω ακόμα,ονόματα δε λέμε,τον φτάνω μέχρι την 3η φάση άνετα,και κάπου εκεί με εκμηδένισε.

                      Πάω να συνεχίσω.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Δεν ξέρουμε ποιον τυπά εννοείς.
                        Δε χρειάζεται οδηγό το Chrono Trigger, κάτι δε θυμάσαι...
                        Το μόνο hint που σου δίνω είναι να προσέχεις τι θα κάνεις με τα ειδικά μπαούλα που δε μπορείς να ανοίξεις ακόμα.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Όσο προχωράω τόσο πιο πολύ με κουράζει το τελευταίο Star Ocean... αν μου λέγαν ότι είναι τόσο κακό δεν θα τους πίστευα.

                          Comment


                          • Τα προηγούμενα τα έχεις παίξει; Αν ναι, συγκριτικά με αυτά τι λέει το παιχνίδι;


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Και κάπως έτσι αύριο κυκλοφορεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σειράς, τίτλος Super Robot Taisen για home console στα ΑΓΓΛΙΚΑ!( μόνος εντός Ασίας, για πληθυσμούς που μιλάνε κυρίως αγγλικά)
                              Coming 5th August 2016! First from the Super Robot Wars OG series, Super Robot Wars OG The Mood Dwellers in English for PlayStation 4 - coming to Singapore, ...


                              Σαν δηλωμένος mecha/ super robot fan που είμαι εννοείται πως είχε μπει προπαραγγελία μόλις είχε ανεβεί στο play-asia.

                              EDIT:
                              Προφανώς υπάρχουν και τα SRT: Original Generation 1+2 για GBA και Endless Frontier για DS( τα οποία έχω από day one) αλλά εδώ μιλάμε για κανονικό τίτλο με φοβερά/ ποζεράδικα moves και φοβερό animation!
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Originally posted by Deus View Post
                                Τα προηγούμενα τα έχεις παίξει; Αν ναι, συγκριτικά με αυτά τι λέει το παιχνίδι;
                                Δεν έχω παίξει κάποιο παλιότερο. Όλα έχουν αυτό το Tales of στυλ στο combat;

                                Comment

                                Working...
                                X