Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μιας και ξαναανοιξα το vita προσφατα, καποια παιχνιδια γενικα μου τραβηξαν το ενδιαφερον (το I am setsuna λενε οτι ειναι spiritual successor του Chrovo Trigger, και το legend of heroes εχει κυκλοφορησει αν δεν κανω λαθος με πολυ καλες κριτικες) για vita και για αλλες πλατφορμες.







    Last edited by nooto; 05-08-2016, 01:46 PM.

    Comment


    • Αν και προχωράω αρκετά αργά ας γράψω την μικρή μου πρόοδο στο Chrono Trigger.Συνάντησα την Ayla και πήγα για κυνήγι υλικών ώστε να κάνω trade.
      Μου αρέσει πολύ που το παιχνίδι είναι γεμάτο μικρά hints παντού ενώ παράλληλα οι μάχες ακόμα και με τους απλούς εχθρούς απαιτούν διαφορετική τακτική.Πχ οι μάχες με τους edible frogs ή με τους Ogron και τα clubs τους.Δε λέω περισσότερα για αποφυγή spoiler.Ναι δεν είναι θέμα ιστορίας,είναι gameplay mechanism αλλά όπως το ανακάλυψα εγώ έτσι θα ήταν ωραίο να το ανακαλύψει και όποιος άλλος έχει σκοπό να ασχοληθεί.Ξέρω οι πιο πολλοί το έχετε ήδη παίξει άρα για ποιον Grimmtak χτυπάει η καμπάνα;
      Carpe diem

      Comment


      • Δε θυμάμαι τι γίνεται με αυτούς Altair, για μοιράσου.

        Το Setsuna διάβασα πως δυστυχώς δε θα βγει για Vita στη δύση. Για το World of Final Fantasy δεν ξέρω, πόσα ακόμα crossover και πόση Lightning να αντέξουμε οι άμοιροι;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Το Setsuna ακούω από εδώ και από κει ότι είναι μικρό. Το World μ' αρέσει πάρα στο θέμα του gameplay από όσο έχω δει. Γενικά από τα 7 pre-orders που έχω κάνει για το υπόλοιπο 2016, μόνο το Rise of the Tomb Raider δεν είναι RPG, οπότε πάω για overdose με το genre .

          Comment


          • Originally posted by straier View Post
            Δε θυμάμαι τι γίνεται με αυτούς Altair, για μοιράσου.

            Το Setsuna διάβασα πως δυστυχώς δε θα βγει για Vita στη δύση. Για το World of Final Fantasy δεν ξέρω, πόσα ακόμα crossover και πόση Lightning να αντέξουμε οι άμοιροι;
            Οι Edible Frogs κάθε φορά που τους χτυπάς,κάνουν counter με Water,ποτέ δεν ψοφάνε με ένα χτύπημα είτε είναι μαγεία είτε απλή επίθεση,οπότε απλά χτυπάς τους άλλους εχθρούς που είναι σαν φίδια,οι οποίοι ναι μεν δεν πεθαίνουν,αλλά τρώνε τους EDIBLE frogs για να healάρουν,τους σκοτώνουν με τη μία,αλλά εσένα δεν σου επιτίθενται ποτέ.

            Οι Ogrons,αν θυμάμαι καλά το όνομα,είναι σαν trolls.Απλοί εχθροί που ψοφάνε αμέσως.Όταν όμως φέρουν Clubs για κάποιο λόγο αντέχουν πολύ περισσότερο damage,οπότε χρησιμοποιείς φωτιά για να τα κάψεις,τα πετάνε,και μετά θέλουν ένα χτύπημα για να τους αποτελειώσεις.

            Ο τίτλος είναι γεμάτος τέτοιες μικρές ιδέες και λεπτομέρειες,οι οποίες μπορεί να μην είναι κάτι ιδιαίτερο από μόνες τους,αλλά όλα μαζί συνθέτουν ένα σύνολο εξαιρετικό και φρέσκο.
            Carpe diem

            Comment


            • Α ΟΚ ναι, το Chrono Trigger δεν είναι δύσκολο παιχνίδι αλλά δε γίνεται ποτέ βαρετό ακριβώς για οι μάχες σε κρατάνε σε εγρήγορση με την ποικιλία τους με τους μηχανισμούς τους, άσχετα αν σπάνια κινδυνεύεις να πεθάνεις.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Τελείωσα ένα κειμενάκι για το star ocean 5. Απογοητεύτηκα απλά.

                Comment


                • Προχώρησα λίγο ακόμα,άρχισα να ζορίζομαι σε κάποια σημεία,με αποτέλεσμα να χρειαστεί να αλλάξω τον εξοπλισμό μου και τον τρόπο που παίζω.Αναφέρομαι στη μάχη με τον
                   
                  Magus,όπου χρειάστηκε να βγάλω το Rage Band,έριξα μπόλικες επιθέσεις με Masamune και σε πολλούς γύρους περίμενα να δω σε τι θα αλλάξει το Barrier.

                  Τώρα θα ήθελα να μάθω τι ομάδα προτείνετε για να συνεχίσω.Tι ικανότητες θεωρείτε πως πρέπει να μάθω οπωσδήποτε;Όχι τίποτε άλλο,αλλά οι χαρακτήρες που δεν έχω στην ομάδα,μπορεί να ανεβαίνουν level αλλά δεν μαθαίνουν νέες ικανότητες.
                  Ο συνδυασμός Crono,Frog,Marle για την ώρα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.BTW μου αρέσει πολύ το origin story του Frog.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Το FFXV έφαγε delay για Νοέμβριο.... θα κάνουν και άλλο event για να το ανακοινώσουν τώρα;....

                    Comment


                    • Δεν πειράζει,τόσα χρόνια περιμένουμε.Ας βγει όπως πρέπει τουλάχιστον,και να είναι για καλό η αναβολή,μην κόψουν υλικό για τα dlc πχ ή δεν ξέρω κι εγώ τι.Βέβαια μπορεί να έγινε για να συμπέσει με την κυκλοφορία του PS4 Neo;Bundles μυρίζομαι.

                      Από κει και πέρα στο CT έφτασα στο Zeal,αλλά νομίζω πως χάθηκα.Μ'αρέσει πάντως που έμαθα τόσα πολλά πράγματα για την ιστορία εκεί.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Προόδου συνέχεια,είμαι στις 20 ώρες στο Chrono Trigger,
                         
                        μόλις έβαλα φτερά στο Epoch,πήρα το Chrono Trigger (Time Egg) κι ετοιμάζομαι να δω τι πρέπει να κάνω ώστε να αναστήσω τον Crono.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Ωραίος, έχεις φτάσει σε πολύ καλό σημείο. Συνέχισε και θα δεις πως τα sidequests που θα ακολουθήσουν θα σε αποζημιώσουν και με το παραπάνω. Σχετικά με αυτό που ρώτησες πιο πάνω, μπορείς να τελειώσεις το παιχνίδι με οποιονδήποτε συνδυασμό χαρακτήρων επιθυμείς, εγώ πάντως χρησιμοποιούσα ούτε λίγο ούτε πολύ όλους τους χαρακτήρες έτσι για ποικιλία.

                          Γκριμ τα star ocean 1,2,3 είναι εξαιρετικά σαν παιχνίδια. Τα 1,2 έχουν καλό σύστημα μάχης και ιστορία, το 3 έχει εξαιρετρικό σύστημα μάχης και gameplay αλλά σενάριο που το λες στην καλύτερη περίπτωση αμφιλεγόμενο, έχει ένα plot twist το οποίο απλά έχει αφήσει εποχή με το πόσο άκυρο είναι.:p Το 4 από την άλλη είναι απλώς απαράδεκτο, το σύστημα μάχης καταντάει πολύ σύντομα κουραστικό επειδή δεν απαιτείται στρατηγική και κάνεις συνέχεια το ίδιο πράγμα και το σενάριο είναι Α Ι Σ Χ Ο Σ, απλά το χειρότερο που έχω δει. Λυπάμαι που και το 5 είναι κακό παιχνίδι, λατρεύω την επιστημονική φαντασία και για αυτό το περίμενα αλλά μετά από τις κριτικές που έχει πάρει στην καλύτερη περίπτωση θα το αγοράσω στα 20 ευρώ. Το review σου, (πολύ καλό review btw) είναι από τα σχετικά επιεική που έχω δει, κάποιοι του έχουν βάλει ακόμα και 3!

                          Το αγαπημένο μου πάντως είναι το 2 λόγω σεναρίου, έχει την καλύτερη ιστορία από star ocean game και το gameplay είναι αξιοπρεπές.

                          Σ
                          Last edited by Deus; 21-08-2016, 10:47 PM.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Βλέπω ότι χρωστάω συνολικές εντυπώσεις για το Chrono Trigger.Θα γίνει κι αυτό.Έλεγα για μίνι ρηβιού,όπως και για το Dragon Quest 4 αλλά εντάξει θα δείξει.

                            Το DQ 4 όντας αρχαίο έχει κάποια θέματα.Πχ κάνει save μόνο σε ναούς,ο πρωταγωνιστής δε βγάζει άχνα,έχει αργό ρυθμό,θέλει κάμποσο grinding και η ποικιλία στους εχθρούς είναι μικρή ως τώρα.Κατά τ'άλλα είναι το κλασσικό jrpg της εποχής εκείνης.
                            Αυτό που το διαφοροποιεί κάπως,είναι πως σε κάθε κεφάλαιο,είναι διαφορετικός ο πρωταγωνιστής (ή οι πρωταγωνιστές) με διαφορετικά συν και πλην,διαφορετικά κίνητρα και διαφορετική ιστορία.Όλοι μαζί στο τέλος συναντώνται για να συνδράμουν τον κεντρικό πρωταγωνιστή που γνωρίσαμε (?) στον πρόλογο.Το ερωτηματικό μπήκε,γιατί ουσιαστικά,είναι ένα τέταρτο και ίσως λέω και πολύ,και δεν ξέρουμε τίποτα.Έχω παίξει 9+ ώρες και ακόμα δεν έχω ιδέα ποια είναι η κεντρική ιστορία.Οκ,υπάρχουν δαίμονες στον κόσμο,πρέπει να τους σκοτώσεις.Από κει και πέρα όμως,οι "παράπλευρες" ιστορίες έχουν ενδιαφέρον.
                            Ο Ragnar είναι ο κλασσικός ήρωας που αναλαμβάνει να λύσει μια υπόθεση απαγωγής παιδιών,η Alena είναι το tomboy πριγκήπισσα που επιθυμεί να δει τον κόσμο,ενώ ο Torneko,o αγαπημένος μου ως τώρα,είναι οικογενειάρχης και δουλεύει σε μαγαζί πουλώντας όπλα.Σκοπός του,να ανοίξει το δικό του μαγαζί.Τα χρήματα έρχονται με το σταγονόμετρο,αλλά στο κεφάλαιο του Torneko έχω βγάλει άπειρα και σκέφτομαι να συνεχίσω να βγάζω ή να προχωρήσω το παιχνίδι.
                            Last edited by Altair; 20-10-2016, 11:59 PM.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Kemco has been a publisher for a long time, and many gamers may know us as a gaming company specializing in RPGs. Well, that's true. Since becoming a global publisher we were looking for the chance to reach more fans of the genre, and we thought: why can't we provide our RPG experience to PlayStation [...]
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X