Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Βασικα Ground δεν νομιζω οτι εχει βγει εκτος Αμερικης.

    Rodifire συμφωνω. Το 1 μαρεσε κι εμενα περισσοτερο απτο 2.Ειδικα το Intro με τη μουσικουλα τα εσπαγε.
    Το 5 ομως ειναι μαλλον η κορυφη. Υποψιν δεν εχω παιξει πολυ τα 3,4...
    Λες μαλλον για το Wild Arms After Code. To εχω εγω σε Αμερικανικο αλλα ΙSO... Βασικα δεν το εχω ασχοληθει μαζι του, αλλα ειναι remake του 1! Γιατι να το κανω?
    Το προβλημα σου οφειλεται σε ISO Problem. Το συνανταω συχνα πυκνα σε διαφορα games. Πας στο gamefaqs ή αλλο, βρισκεις DEX saves γαι το Wild Arms,τα κατεβαζεις, τα συνδεεις με τη memory του ePSXe (Μονος αυτος ειναι συμβατος) και κανεις Load στο παρακατω σημειο

    Evans Αρπαζομαι ε?
    Βασικα συμφωνω απολυτα μαζι σου. Η συνολικη ποιοτητα εμπειριων που προσφερε το PS2 ειναι ανωτερη απο αυτη του PSX που εαν εξαιρεσεις καμια 8-10αρια Games, τα υπολοιπα ηταν πολυ κατω..
    Για το Xenosaga, ακουω 100-150 ωρες gameplay και με πιανει πονοκεφαλος...Δεν ειμαι ετοιμος για τοσο μεγαλη διαρκεια.

    Σαν RPG στο PS2 ξεχωρισα το Suikoden 3. Oντως Φοβερο game που μου θυμισε τα παλια. Εχει κατι retro επανω του, ισως φταινε και οι περιεργοι χαρακτηρες

    Mεγαλυτερη φρικη EVER ηταν το FInal Fantasy X-II κ αν δεν κανω λαθος το Evergrace...απα-πα-πα...το X-II δεν ηταν τοσο κακο αλλα..τι αλλαγη ηταν αυτη?
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #32
      όντως το Intro ήταν όλα τα λεφτά καθόμασταν και το βλέπαμε συνεχεία με τον bro μου (γιατί τα παίζουμε μαζί τα rpg πωρωμένοι και η 2 στα τέρματα με τέτοια) πάντα θέλαμε να το ξανά αρχίσουμε και μόλις είδαμε το Wild Arms Alter Code : F είπαμε εδώ είναι η ώρα, έχει πολλές διάφορες όμως σε πολλά, τα 3,4,5 τα έχω αλλά δεν ασχολήθηκα πολύ να ξέρω αλλά έτσι που τα είδα καλά είναι
      όσο για την βοήθεια που μου έδωσες στο πως να καταφέρω δεν κατάλαβα και πολλά μάλλον είμαι πολύ άσχετος αν μπορούσες να μου πεις τι ακριβός χρειάζομαι και πως θα το εκτιμούσα
      το παρήγγειλα παντός από e-bay και θα έρθει σύντομα λες και αυτό να έχει πρόβλημα?
      από ότι γραφή είναι σφραγισμένο
      υπάρχει emulator ps2 για pc? και τα παίζει κανονικά?
      επίσης 3 ακόμα rpg που θυμήθηκα τώρα ήταν πολύ ωραία το breath of firre FFVII FFVIII(το 8 μάρεσε λίγο ποιο πολύ επειδή κινούσα εγώ τον χαρακτήρα ενώ στο 7 ο bro έτσι τα πάμε εμείς μισά μισά )
      I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

      SEGA SATURN

      Comment


      • #33
        Για το Xenosaga, ακουω 100-150 ωρες gameplay και με πιανει πονοκεφαλος...Δεν ειμαι ετοιμος για τοσο μεγαλη διαρκεια.[/b]
        Ε 25 το πρώτο, 25 το δεύτερο, 35 το τρίτο...

        Όταν βρεις χρόνο να ασχοληθείς, έχεις τα μέσα που είναι, θεωρητικά, το δύσκολο στη χώρα μας. Δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο από άποψη gameplay, αλλά πίστεψε με, τέτοιο σενάριο και character developing δεν έχεις δει.

        Comment


        • #34
          Rodifire, δε χρειαζεσαι περισσοτερες εξηγησεις . Το Original CD λογικα θα σου δουλευει σα ρολοι
          Yπαρχει Ps2 emu -> http://www.pcsx2.net/ Εκει θα βρεις τα παντα που θες μεχρι και συμβατοτητα..αλλα ας μην κανουμε emu κουβεντα εδω, θα ξεφυγουμε ;)


          Σοβαρα?
          Omg, Θυμαμαι ειχα δει post σου Evans (ή μηπως δεν ησουν εσυ? Δεν ειμαι σιγουρος ) και μιλουσες για τοσες ωρες διαρκειας .
          θεωρησα πως για να βγαλει κανεις τη Τριλογια, θα χρειαστει 300-400 ωρες .
          Δε λεω καλη η διαρκεια αλλα...400 ωρες? xD .
          Σιγουρα το εχω στα υποψιν , και οι 30-50 ωρες ακουγονται μια χαρα. Απλα αυτην την εποχη "σκαλιζω" περισσοτερο το PSX,DS.

          Oλοι μιλανε για ενα εξαισιο game, δε μπορει να εχετε αδικο.
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #35
            Χωρίς να έχω ασχοληθεί πολύ με τα RPG του PSΧ θα πω και εγώ ότι τα rpg του ps2 είναι απλά άπειρα!Έχω να σημειώσω:

            Final Fantasy X-XII
            Disgaea:Hour Of Darkness
            Grandia II
            Digital Devil Saga
            Shadow Hearts 1&2(especially 2)
            Dragon Quest VIII
            Star Ocean:Till the end of time
            Suikoden III

            Το καθένα για διαφορετικούς λόγους.Αυτά νομίζω είναι must play για κάθε rpgakia,μαζί με πολλά ακόμα βέβαια ...Evans βρες χώρο για το Star Ocean,δεν θα το μετανιώσεις.Είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό game που έχει ένα εξαίσιο σενάριο,πολύ ωραίο battle system και πολλά sidequest.Αξίζει πάρα πολύ ;)

            Τα wild arms που αναφέρατε τώρα...Έχω παίξει μόνον το 3 και δεν μου πολυάρεσε.Battle system just sucks,αλλά είχε πολύ έξυπνη εξερεύνηση σε στυλάκι zelda.Χτύπα με εκείνο το αντικείμενο εκεί για να ανοίξει ο διακόπτης κτλ.Βέβαια δεν φτάνει με την καμία το Zelda


            Comment


            • #36
              θεωρησα πως για να βγαλει κανεις τη Τριλογια, θα χρειαστει 300-400 ωρες .[/b]
              Δεν έχεις κι άδικο. Η τριλογία θα σου πάρει με το ζόρι 100 ώρες, άντε και λίγο παραπάνω αν ασχοληθείς με τα sides. Οι υπόλοιπες είναι στο meta-gaming
              sigpic

              Comment


              • #37
                True trueeee .

                Xenosaga Ep1+Database+Pied Piper+Xenosaga Ep2+Xenosaga Ep3+Database+Ending+Couple of hours to coprehend and cool+Jinx's Translations+Replay+2nd Replay= RPG Paradise .

                PS: What a nerdish post...

                Comment


                • #38
                  Δυστυχως το ps2 δεν το ειχα παρει απο την αρχη ζεστα και ετσι δεν εχω παιξει πολλα απο τα RPG του.

                  Εχω ασχοληθει με τα Okami,Dragon Quest 8,FF12(τα 2 πρωτα τα εχω τελειωσει) και λιγο KH.

                  Αν γυριζα τον χρονο πισω σιγουρα θα ειχα ασχοληθει και με τα Shadow Hearts,KH και Suikoden.

                  Comment


                  • #39
                    Krima giati eixe poly potential to wild arms.

                    Kati allo pou to kratousa kai den to elega, den tha sygxwresw pote apo to PS2 to oti den evgale Breath of fires.... an einai dynaton!
                    Ean to Chrono trigger einai to RPG pou xathike me to PS1 tote me ton erxomo tou PS2 xathikan ta Breath of Fire kai Legend of Dragoon...

                    Kai an anarwtietai kapoios, oxi to Dragon quorter to aisxos den to thewrw Breath of fire, na mou feroun pisw ta palia
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #40
                      όντως μόνο ένα βγήκε και αυτό λένε ότι δεν είναι ωραίο
                      παντός εγώ που το είδα είναι πολύ διαφορετικό αλλά δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ παντός δεν είχε καμία σχέση στον τρόπο μάχης με τα παλιά υπέροχα breath of fire που ξέραμε
                      I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

                      SEGA SATURN

                      Comment


                      • #41
                        Γιατι ρε τι ειχε το Dragon Quarter? Μια χαρα ηταν και μαλιστα αρκετα διαφορετικο.
                        απλως ειχε μερικες παραξενιες την πρωτη ~κυριως~ φορα που το επαιζες.
                        Μια χαρα ηταν :icon_twisted:

                        Βασικα βγηκε Legend of Dragoon στο PS2 αλλα ηταν fighting xD . Παραλιγο να το αγορασω
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • #42
                          το τερματίσατε το Legend of Dragoon? εγώ το είχα φτάσει στο 3cd έπαιζα πολλές ώρες την μέρα με τον bro αλλά όμως χάλασε η memory δεν θυμάμαι πως ακριβός και χάσαμε όλα τα saves και βαριόμασταν να τα ξανά κάνουμε όλα αυτά
                          είχε πολύ ωραίο τρόπο μάχης που έπρεπε να πατάς κουμπιά, μόνο που δεν μου άρεσε που πέθανε ένας άνθρωπος και πείρε ένας άλλος περίεργος την δύναμη του(για τα ονόματα δεν θυμάμαι καθόλου νομίζω ήταν πράσινο χρώμα) και δεν του άρεσε του αδερφού μου σαν χαρακτήρας αυτός.
                          εσάς ποιος χαρακτήρας σας άρεσε από τα breath of fire 1,2,3(το 4 δεν το τερμάτισα ούτε πρόλαβα να φτάσω μακριά και έτσι δεν ξέρω πολλά)
                          εμένα περισσότερο από όλους ο Bo στο πρώτο και μετά είμαι ανάμεσα στον garr του 3 και τον bow του δεύτερου
                          I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

                          SEGA SATURN

                          Comment


                          • #43
                            To PS2 είχε την απόλυτη κυριαρχία για πολλά χρόνια, και έτσι συγκέντρωσε την αφρόκρεμα των Ιαπωνων Devs και όχι μόνον.

                            Θα αρχίσω απο τα παιχνίδια που θέλω να παίξω.
                            Το Xenosaga με τραβάει πολύ αλλα όλο κατι γίνεται και το αναβάλω.
                            Πιο παλιά είχα αρχίσει το δευτερο μέρος αλλα αμέσως το σταμάτησα γιατί το βαρος στην ιστορία ειναι τεραστιο και χωρις το πρωτο μερος δε παει πουθενα. Το πήρα λίγο μετά αλλα ακομα δεν έχω αποπειραθεί να βουτήξω.

                            Εχω ακούσει οτι το Grandia III δεν είναι τόσο καλό, αλλα σαν οπαδός της σειράς και παν'απο όλα κολλημένος με τα real time combos το θέλω να πάρει!

                            Eχω ερωτευτεί τα visuals του Odin Sphere. Χμμ, και αλλο ενα στη wishlist.

                            Ναι, ναί! Tα Shin Megami Tensei θα μου αρέσουν σίγουρα σαν jfreakhappy που είμαι αλλά δεν έτυχε ποτέ να παίξω κανενα απο δαυτα. Και όταν βγήκε Αμερικα το Persona 3 παιζόντουσαν αφραγκιές, no time ktl...
                            Απο τα παραπάνω ειναι το μόνο σίγουρο που θα πάιξω σχετικα συντομα.


                            Τωρα για καποια που έπαιξα...

                            To FFX είναι η απόλυτη κλασσικούρα στο turn based gameplay, πολύ πολύ υπερεκτιμημένο με μια απο τις χειρότερες ιστοριες σε ff. Καλό παιχνίδι απλα η ιστορία ήταν κλισέ όσο δε πάει, και οι χαρακτήρες ήταν για το τσίρκο εκτος ίσως απο τη Lulu που παραήταν Sexy.

                            KH είναι παραδειγμα του τι γίνεται όταν βάζουμε, μετριότατο gameplay και φανταχτερή παρουσίαση με σεφ τον Nomura. Το πρωτο ήταν αξιόλογο, το δευτερο ήταν για μπουνιές.

                            Και αν αναφερθούμε στα KH, τοτε θα μείνει απέξω το Okami; Capcom και ξερό ψωμί και Zelda αντιγραφή αλλα καλή! Ίσως το αγαπημένο μου ps2 game. Ίσως...

                            Όταν είχε βγεί το Shadow hearts το είχα νοικιάσει και μου φανηκε εντάξει παιχνίδι. Το συστημα μάχης ηταν πρωτοποριακό και η ατμόσφαιρα έλεγε πολύ. Αλλαααά...Καπου βαρεθηκα και δεν ξαναασχολήθηκα.

                            Tales of yeah! To Legendia είναι μούφα αλλα το Abyss είναι το καλύτερο μεχρι στιγμής. Τα remakes(destiny) δεν τα έχω δει. Eξαλου υπάρχει το psp για αυτά.
                            Φυσικά το Star Ocean 3 μου άρεσε πολύ. Ηταν λίγο lame στο τέλος βέβαια.

                            To Valkyrie Profile:Silmeria είναι ακατεργαστο διαμάντι όπως και το προηγούμενο άλλωστε. Must buy, must play.

                            To DQ8 είχε κατι το παραμυθένιο αλλα δεν αντεχεται το συστημα μάχης. Παραείναι oldschool για τα γούστα μου. Σαν συνολο λέει όμως.

                            Mechas ftw oπότε ασχολήθηκα με το Front Mission 4. Η ιστορία ήταν πιο σοβαρή απο το 3 και γενικά δεν έχασα το χρόνο μου. Αν όμως δεν έχετε παίξει κάποιο απο τα προηγουμενα της σειράς μπορεί να το βρείτε λίγο βαρετό. Κατα τα άλλα κλασσικό tactics rpg.

                            Disgaea παίζω τωρα στο psp. To afternoon of darkness, που ουσιαστικά είναι το πρώτο της σειράς με καποια extra. Πολύυυυ καλό αλλα μετα τα FFT, Jeanne D'arc και το X, θα βλέπω τετραγωνάκια σε λίγο.

                            Το FFXII ήταν το παιχνίδι μου για το 2006. Το έπαιξα 2 φορές, μια στα ιαπωνικά-μια στα αγγλικά, το γουσταρα και τις δύο. Δεν έχει το βαθύ character development ούτε τα τρελά plo twists αλλα το gameplay είναι χρυσό.

                            Εχω και μια εκπληξη. Namco X Capcom το πήρα απο ebay πριν λίγο καιρό και καραγουστάρω.
                            Capcom fans το οφείλεται στον εαυτό σας.

                            FFX-2 ασχολίαστο.
                            Unlimited Saga μουφιά τρελή.
                            .hACK 1+2. Έλεος τα πήρα μόνο για τα Ova.

                            φιού...








                            Comment


                            • #44
                              Δοκίμασε το Shadow Hearts Covenant, πολύ καλύτερο του πρώτου. Σε παρακαλώ, δοκίμασε το, σε όσους το πρότεινα, όλοι με έγραψαν . ΌΛΟΙ όμως. Και για να σου βάλω και challenge, η non-gamer κοπέλα μου τα έχει τερματήσει και τα δύο, όπως έχει ασχοληθεί και με Xenosaga. Άντε .

                              Comment


                              • #45
                                εγω μαλλον θα αναφερω τα πιο λιγα. μεγαλωσαμε πλεον και που καιρος για RPGaming. αλλα απο οσα ασχοληθηκα στο PS2:

                                Final Fantasy X
                                Final Fantasy X-2
                                Final Fantasy XΙΙ
                                Kingdom Hearts
                                Kingdom Hearts 2
                                Xenosaga Episode I: Der Wille zur Macht
                                Legaia 2: Duel Saga

                                επισης ετυχε να δω λιγακι τα εξης δυο που ειχε νοικιασει ενας φιλος παλιοτερα, αν και ειναι πολυ παλια και πλεον δεν θυμαμαι τιποτα, με τα δυσκολιας αναγνωρισα και τους τιτλους:

                                Wild Arms 3
                                Grandia II

                                και τελος...
                                Εχω και μια εκπληξη. Namco X Capcom το πήρα απο ebay πριν λίγο καιρό και καραγουστάρω.
                                Capcom fans το οφείλεται στον εαυτό σας.
                                [/b]
                                αυτο ελεγα να του ριξω μια ματια λογο των πολλων χαρακτηρων που εχει αλλα οταν διαβασα οτι οι μαχες ειναι περισσοτερο στρατιγικης και τα γραφικα μοιαζαν καπως απλα ξενερωσα και το αφησα.

                                γενικα μπορω να πω οτι παλιοτερα επαιζα πολυ περισσοτερο, τωρα πια δεν εχω την υπομονη να καθομαι να διαβαζω και να εξερευνω και να περιμενω μεχρι να αναλαβω δραση. και καπως ετσι κλεινει μαλλον η καριερα μου σαν RPGamer.

                                Comment

                                Working...
                                X