Announcement

Collapse
No announcement yet.

Halo 4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Αυτό λέω να κάνω. Για κάνα online είσαι μέσα?

    Comment


    • #17
      Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
      Παίξε το Campaign Legendary και αργότερα τα προχωρημένα chapters του Spartan Ops στο ίδιο επίπεδο δυσκολίας. Πέρα από τον μεγάλο αριθμό των αντιπάλων υπάρχει και καλύτερο A.I. σε αυτό το mode. Εκεί θα βρεις αυτό το βήμα που αναζητάς σύμφωνα με κοσμάκι που το έχει δοκιμάσει.
      Νομίζω είχε και το reach κάτι αντίστοιχο(ένα mode που έρχονταν συνέχεια ορδές εχθρών με ολοένα και αυξανόμενη δυσκολία).Είναι κάτι παρόμοιο?
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • #18
        Eσύ μιλάς για το Firefight που πρωτοεμφανίστηκε στο Halo 3 ODST και μετά επέστρεψε στο Reach.
        Carpe diem

        Comment


        • #19
          Halo 4 Limited Edition has arrived! Wheeee!
          Καμία άποψη προς το παρόν καθώς έπαιξα μονο για 10 λεπτά. Βασικά μια άποψη: Τα γραφικά είναι ουάου! Το πήγαν δυο σκαλιά πάνω. Δεν το περίμενα αυτό...
          Θα επανέλθω όταν ασχοληθώ περισσότερο.


          Comment


          • #20
            Originally posted by Aion View Post
            Αυτό λέω να κάνω. Για κάνα online είσαι μέσα?
            Το δικό μου 360 Elite είναι από τα ελάχιστα συστήματα παγκοσμίως που αναγνωρίζουν το δισκάκι του Halo 4 έπειτα από εκατοντάδες προσπάθειες οπότε το έστειλα τις προάλλες στην MS μπας και διορθώσει το πρόβλημα. Day 1 το πήρα αλλά μου φαίνεται θα το παίξω μετά απο κανά μήνα.

            Πάλι καλά που η MS Hellas θα μου το φτιάξει (λες και είχε πρόβλημα) τσαμπέ μετά από αρκετά τηλεφωνήματα.

            Comment


            • #21
              Έλα ρε μαχητή! Υπομονή. Αυτά συμβαίνουν και στους καλύτερους spartans... ;)
              Περίεργα modes βλέπω για online και πρέπει να ενημερωθώ λιγάκι. Μάλλον θα το καθυστερήσω λίγο για multi αλλά θα γίνει και αυτό οπότε μην αγχώνεσαι!


              Comment


              • #22
                Σοβαρά!? Έχω Elite και εγώ αλλα ευτυχώς παίζει μια χαρά. Δεν θα είχα ΚΑΜΙΑ διάθεση να περάσω από τέτοια ταλαιπωρία, άσε που στο παρελθόν το άνοιξα κιόλας και πειραματίστηκα πάνω του. PLUS το ότι είμαι από Κύπρο που δεν υποστηρίζεται επίσημα από την Microsoft. Άστα να πάνε θα ήταν.

                Το online είναι αναβαθμισμένο και γ*μάει! Ακόμα δεν το έχω εξερευνήσει όλο, Team Slayer παίζω περισσότερο. Άντε ρε κοπιάστε! Chaoscrow θα σε κάνω add.

                Comment


                • #23
                  Halo 4 Solo Legendary Spartan Ops Episodes 1 - 10 flawless. Άδικο και δύσκολο αλλά στο τέλος το δάμασα.

                  Comment


                  • #24
                    Ren το παιχνιδι γενικα σου αρεσε? Πολυ ωραια γραφικα (υπερβολικα ωραια για Χ360), η ΑΙ ειναι εκει, υπαρχουν ωραιες περιοχες αλλα το level design ειναι τελειως διαφορετικο απο τα προηγουμενα... Πολυ πιο κλειστος σχεδιασμος, με shooting galleries ακομα και σε επιπεδα διαδρομους πολλες φορες (στη ζουγκλα πχ νομιζα οτι επαιζα killzone) και παραλληλα υπαρχουν καποια levels που ειναι τερμα βαρετα και επαναλαμβανομενα (πχ το κομματι που παιρνεις το αεροπλοιο και επισκεπτεσαι 3 μονοτονα γκρι stations πατωντας διακοπτες - ειναι καρμπον στη λογικη με μια απο τις πιστες του Reach με το ελικοπτερο με πολυ χειροτερη ωστοσο ενορχηστρωση-). Επισης ενω εχει καλα setpieces, σε καμια περιπτωση δεν θα ελεγα οτι φτανουν οποιοδηποτε απο τα παλιοτερα παιχνιδια στο sandbox του τι μπορεις να κανεις...

                    Κραταω επιφυλλαξεις γιατι δεν εχω παιξει τιποτα απο spartan ops αλλα θα ελεγα οτι παροτι ειναι σχετικα καλο παιχνιδι γενικα, με τιποτα δεν φτανει τα Halo της Bungie... Κριμα που η Bungie βεβαια δεν καταφερε να δωσει τετοιο οπτικο τομεα... Δεν εχω ασχοληθει δυστυχως καθολου και με multi λογω ελλειψης Gold αλλα κατι που το ιδιο το παιχνιδι δεν με τρελανε κατι τα πολυ αρνητικα που ειχα διαβασει για το online, εν τελει το αφησα (ειναι και το μονο της σειρας που το παρατησα καπου στη μεση στο legendary).

                    Να πω επισης οτι σεναριακα παροτι το σεναριακο μονοπάτι (με την Cortana) ειναι καλο, ανα στιγμες (με βαση το πως διαμορφωνεται η κυρια πλοκη) νομιζα οτι βλεπω το Matrix Reloaded και την σκηνη με τον αρχιτεκτονα... με αλλα λογια το παραβρηκα υπερβολικο...

                    Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου παντως!

                    Comment


                    • #25
                      Καταρχήν , να ξεκινήσω λέγοντας ότι η συνεχής ενασχόληση με το παιχνίδι τους τελευταίους μήνες με έκανε να κατανοήσω καλύτερα τους μηχανισμούς του. Έτσι, θεωρώ ότι οι αρχικές μου εντυπώσεις ήταν υπερβολικές.

                      Όσον αφορά τα γραφικά μου έκανε θετική εντύπωση που η 343 Industries κατάφερε να τα αναβαθμίσει σημαντικά σε σχέση με τα προηγούμενα μέρη της σειράς χωρίς όμως να αποφεύγει κάποιους περιορισμούς. Τα μικρότερης κλίμακας επίπεδα με την πιο corridor τοποθέτηση σε σχέση πάντα με τα παλαιότερα Halo ή τλχ. με το Reach, ο μικρότερος αριθμός των εχθρών στην οθόνη πάντα στο campaign setting, ο δισδιάστατος ουρανός, η σαφώς μικρότερη ποικιλομορφία του terrain κάθε πίστας όπως και η υποχρεωτική " return to battlefield"ένδειξη αν παρεκλίνεις λίγο από την πορεία σου, είναι άμεσα εμφανείς ελλείψεις που συνέβησαν για να μπορέσει η εταιρεία να δώσει μεγαλύτερη λεπτομέρεια σε πιο οφθαλμοφανή κομμάτια του τεχνικού τομέα όπως τα textures, τα μοντέλα των χαρακτήρων, τα πανέμορφα cut scenes, την πλήρη απουσία της blur τεχνικής που είχε το Reach και φυσικά ένα ρευστό frame rate χωρίς επιβραδύνσεις.

                      Το Story δεν είναι κακό αλλά το βρήκα αρκετά μελό όπως η σχέση του Masterchief με το A.I. Cortana που έπαιξε βασικό ρόλο στιο παιχνίδι και αναλύθηκε περισσότερο από όσο έπρεπε. Δεν μου άρεσε όσο των προηγούμενων Halo διότι εδώ έχουμε να κάνουμε κυρίως με μία ρήξη μεταξύ 2 χαρακτήρων στα πρόσωπα των Masterchief και του Didact ενώ στα προηγούμενα Halo έχουμε συγκρούσεις μεταξύ πολιτισμών που εξελίσσεται σε μεγαλύτερο εύρος δράσεως.

                      Gameplay wise το θεωρώ πάλι κατώτερο του Reach αφού με το τελευταίο έχει περισσότερες ομοιότητες από τα υπόλοιπα μέλη της I.P. Το A.I. των εχθρών ακολουθεί πιο συμβατικούς ρυθμούς με το εύρος κινήσεων εχθρών και συμμάχων να δείχνει περιορισμένο ακόμα και στο Legendary difficulty. Η απόφαση αυτή πάρθηκε ώστε να δοθεί περισσότερο βάρος στην ιστορία κάνοντας έτσι το παιχνίδι πιο δίκαιο χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν απαιτείται προσοχή.

                      Πριν πω για το Spartan Ops να πω ότι η έλλειψη Firefight mode είναι μεγάλο μείον για το τίτλο για τα δικά μου γούστα. Εν ολίγοις, το Spartan Ops είναι μια μικρή εξέλιξη των γεγονότων που ακολουθούν την ιστορία του Halo 4 όπου από chapter σε chapter αντιμετωπίζεις ορδές από εχθρούς και όταν λέω ορδές γίνεται ένας μικρός πανικός και στις περισσότερες φορές σου επιτίθονται πολλοί μαζί όπου χάνεις τα αυγά και τα πασχάλια. Σε Solo Legendary φτύνεις αίμα αν σκοπεύεις να το πας χωρίς deaths. Είναι ένα εύχαριστο mode που ακολουθεί μια συγκεκριμένη συνοχή (με πολλές cheap τεχνικές όπως spawned enemies σε κοντινή απόσταση) χωρίς να διαθέτει το αριθμό των modes και την arcade δράση που έχει το firefight.

                      Το multiplayer είναι love or hate. Είναι αισθητά πιο γρήγορο από του Reach, φτιάχνεις εσύ τα λεγόμενα loadouts που τα ξεκλειδώνεις όλα μετά από λίγα sessions. Το respawn είναι άμεσο. Τα συνεχόμενα kills χωρίς deaths σου εμφανίζουν τυχαία πιο δυνατά όπλα και άλλα καλούδια να τα χρησιμοποιήσεις σαν bonus ανεξάρτητα από αυτά που υπάρχουν στους χάρτες. Πλέον έχουν προστεθεί πολλές playlists και σε γενικές γραμμές μου αρέσει πιο πολύ από του Reach.

                      Τέλος,θεωρώ το Halo 4 μια αξιόλογη προσπάθεια από την 343. Είναι όμως άμεσα αντιληπτό ότι η απουσία της Bungie έριξε την ποιότητα που μας έχει συνηθίσει η σειρά. Το story ακολουθεί δικαιολογημένα μια νέα πορεία λιγότερα ενδιαφέρουσα από ότι ξέραμε μέχρι τώρα. Η έλλειψη firefight mode, scoring system, theater film σε campaign και άλλα modes, η ύπαρξη μόνο 5 multiplayer χαρτών στις γνωστές deathmatch playlists, η ανυπαρξία υποστήριξης forge χαρτών για το multiplayer παρόλη την ανώτερη εκδοχή του Forge mode που έχει υπάρξει σε Halo, η σύντομη χρονικά υποστήριξη του τίτλου με DLC και της ενισχυμένης έκδοσης με όλο το εξτρά περιεχόμενο είναι ζητήματα που αποδεικνύουν ότι η Microsoft πίεσε ασφυκτικά την 343 να κυκλοφορήσει ένα μέλος της πιο επιτυχημένης της I.P. της με πολλές ελλείψεις.

                      Το Halo 4 κατ' εμέ είναι χειρότερο από τα άλλα κύρια μέλη της σειράς που υπάρχουν στο Xbox 360 αλλά σαν FPS το βρίσκω ακόμα ανώτερο gameplay wise από Killzone, Resistance, Crysis, Rage και άλλα τέτοιας combat oriented νοοτροπίας σύμφωνα πάντα με την αξία των όσων προσφέρει το δισκάκι. Αναμένω ένα Halo 5 να διαθέτει ποιότητα όπως μας έχει συνηθίσει τόσα χρόνια η σειρά. Το αν και πότε θα το παίξω είναι άλλη ιστορία.

                      Comment


                      • #26
                        Το τελειωσα και σε Legendary και γενικα συμφωνω με οσα εχεις γραψει Ren. Το κακο με αυτο το παιχνιδι σε οτι αφορα το πως θα κρινεται στο μελλον ειναι οτι εγινε τρομερη προσπαθεια να δειχνει ομορφο (πολυ ωραια γραφικα, σταθεροτατο framerate κλπ) και ετσι καπου περιοριστηκε η κλιμακα, το μεγεθος των firefights αλλα και η ποικιλια των τερεν, πραγμα που θα χτυπησει αρκετα στην επερχομενη συλλογη (remaster + 1080p 60 fps σε ολους τους τιτλους).

                        Anyway ειναι οντως καλη προσπαθεια παντως και αρκετα γεματο game που το μεγαλυτερο προβλημα του τελικα ηταν η κονσολα στην οποια κυκλοφορησε. Προσωπικα αναμενω πολυ την συλλογη για να δω τι δουλεια θα εχουν κανει και εκει.

                        Comment

                        Working...
                        X