Announcement

Collapse
No announcement yet.

Epic Mickey 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Epic Mickey 2

    Μιας και πλησιάζει ο καιρός σε λίγες ημέρες, ανοίγω αυτό το thread για να μιλάμε χωρίς να μπλεκόμαστε με τον προηγούμενο τίτλο. Το Epic Mickey είναι ένα παιχνίδι που μου προσφέρει συναισθήματα που κανένας άλλος τίτλος δεν είχε καταφέρει ποτέ να κάνει. Αξιοποιεί με τέλειο τρόπο την ~90ετή πορεία της εταιρίας και αποτελεί φόρο τιμής στην ιστορία της εταιρίας που έκανε διάσημο τον ποντικό, η οποία όμως έχει ξεχαστεί από το μεγαλύτερο μέρος του κόσμου.

    Αυτή τη στιγμή είμαι στη φάση που παίζω τον πρώτο τίτλο και κάνω ανάλυση σε ό,τι βρίσκω. Παρ' όλο που έχω γράψει μέχρι στιγμής 6 posts σεντόνια, δεν έχω καλύψει παρά μόνο ένα μέρος του παιχνιδιού. Όσο το ξανακοιτάω, τόσο παρατηρώ καλοφτιαγμένες λεπτομέρειες, πραγματικά οι δημιουργοί του παιχνιδιού το έχουν πάρει στα σοβαρά και μας προσέφεραν έναν επικό τίτλο.

    Το θέμα είναι πως αναλώθηκαν πολύ στο παραπάνω και σε κάποια φάση έχασαν το δάσος κοιτάζοντας ένα ένα κάθε δέντρο. Η κάμερα ήταν πολύ εκνευριστική και ο κόσμος ήταν πολύ γραμμικός, χωρίς να σε αφήνει να γυρίσεις πίσω κάθε φορά για να τον ξαναθαυμάσεις. Το auto save αντί να σε διευκολύνει, σε εμποδίζει να παίξεις όπως θέλεις. Μιλάμε για πράγματα τα οποία έχουν εξαλειφθεί από τα Platforms εδώ και πολύ καιρό. Σίγουρα σε καμία περίπτωση τα παραπάνω δεν καθιστούν τον τίτλο unplayable, όμως είναι κρίμα να ρίχνουν άπειρη δουλειά και να τα σκ@τwνουν σε απλές λειτουργίες, σαν να φτάνουν στην πηγή και να μην πίνουν νερό ένα πράμα.

    Τέλος πάντων, για το Epic Mickey 2 τώρα. Ακολουθούν μερικά βίντεο που έχουν βγει

    10λεπτο gameplay, beta version


    Η εισαγωγή του παιχνιδιού


    Paint and Thinner gameplay trailer


    Oswald gameplay trailer


    Gameplay trailer


    Ο σχεδιαστής του παιχνιδιού, Warren Spector, μιλάει για τη συνεργασία του με τον Marv Wolfman (Crisis on Infinite Earths της DC, έχει γράψει και ορισμένα σενάρια για Disney, Ducktales κυρίως όπως το Scrooge's Quest)




    Δηλώσεις του Warren Spector
    Αυτό που έχασαν οι παίκτες από τον πρώτο τίτλο αλλά θα το δουν στον επερχόμενο είναι ότι ο Mickey θα παρουσιαστεί και θα ενεργεί σαν ένας ήρωας στο στυλ των Link, Mario και Sonic, στα πλαίσια όλων των platform κυκλοφοριών που έχουν υπάρξει κατά καιρούς. Ένα σημείο στο οποίο η ομάδα έδωσε μεγάλη βάση και προσοχή είναι η κάμερα του παιχνιδιού. Δούλεψαν πάρα πολύ σκληρά και όταν λέω πάρα πολύ σκληρά εννοώ πάρα πολύ σκληρά. Πιστεύω ότι κάναμε μία εξαιρετική δουλειά πάνω σε αυτά τα σημεία έτσι ώστε να δώσουμε τη δυνατότητα στον παίκτη να ξέρει που πρέπει να πάει.

    Βάλαμε επίσης και ένα μικρό πραγματάκι που λέγεται two-player co-op. Τώρα ο κεντρικός παίκτης θα παίρνει το ρόλο του Mickey και όποια άλλη στιγμή θέλει ένας φίλος του θα μπορεί να αναλάβει το ρόλο του Oswald. Όλα έχουν σχέση με την δύναμη των δύο ηρώων μας
    enternity.gr

    Είναι τρελό, υπάρχουν δύο τρόποι που μπορεί κανείς να εξελίξει ένα τέτοιο project με τόση πολλή δουλειά. Είτε να έχεις 700 εργαζόμενους σε ένα κτίριο, κάτι το οποίο πραγματικά δεν θέλω και δεν σκοπεύω να κάνω, είτε να βρεις συνεργάτες από όλο τον κόσμο.

    Έτσι λοιπόν, έχουμε ανθρώπους που δουλεύουν στο Leamington του Ηνωμένου Βασιλείου, στην Βουλγαρία, στην Κίνα, στον Καναδά, στην Καλιφόρνια και στη Γιούτα. Έχουμε μία τεράστια εικονική ομάδα. Φυσικά, υπάρχει πλήρης συνεννόηση μεταξύ των ομάδων. Για παράδειγμα, τα επίπεδα του παιχνιδιού δημιουργούνται στην Μεγάλη Βρετανία, υπό την επίβλεψή μας και μετά από καθημερινή επικοινωνία.

    Η έκδοση για το 3DS, με την ονομασία Power of Illusion, αναπτύσσεται από την Dreamrift, ενώ η το Αγγλικό στούντιο είναι η Blitz Games, η οποία είναι υπεύθυνη για τις εκδόσεις του PS3 και του Xbox 360.
    enternity.gr

    Οι next-gen εκδόσεις είναι περίπου έναν μήνα πίσω ωστόσο τρέχουν παράλληλα. Αν σκεφτούμε στη Junction Point κάτι σχετικά με αυτή του Wii, τότε θα επωφεληθούν και οι άλλες δύο αφού θα ενσωματωθεί και σε εκείνες και τούμπαλιν.

    Δεν ήθελα να φτιάξω μια ομάδα 700 ανθρώπων και το στούντιό μου έχει ειδικευτεί πλέον στο Wii. Δεν είμαι φαν της ιδέας ότι πρέπει ντε και καλά να φτιάξουμε διαφορετικά παιχνίδια για διαφορετικές πλατφόρμες. Έχουμε μια εμπειρία που θέλουμε να μεταδώσουμε, μια εμπειρία που θέλουμε να πούμε. Ένας από τους στόχους μας στο Epic Mickey ήταν να φτιάξουμε κάτι που θα έκανε μέχρι και δημιουργούς να αναρωτηθούν πώς ήταν δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο στο Wii


    Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το Wii είναι η κύρια πλατφόρμα αλλά υπάρχει αμφίδρομη σχέση μεταξύ αυτού και των PS3/Xbox 360. Η ισχύς των κονσόλων αυτών μας επιτρέπει να κάνουμε περισσότερα πράγματα σε ό,τι έχει να κάνει με τις φωτοσκιάσεις, την ανάλυση, το οπτικό αποτέλεσμα εν γένει. Δημιουργήσαμε νέα στοιχεία για τη “μεγάλη” έκδοση, οπότε δεν μιλάμε απλώς για αυξημένες αναλύσεις
    byteme.gr

    700 άτομα δουλεύουν στο project του Epic Mickey 2, τη στιγμή που η Junction Point, δηλαδή η αρχική εταιρία, έχει 160 εργαζόμενους σε αυτό. Έχουν μπει δηλαδή στο παιχνίδι ένα σωρό άτομα και διαφορετικές εταιρίες. Απ' ό,τι φαίνεται η Disney έχει πάρει πολύ ζεστά το θέμα και θέλει να γίνει πολύ δουλειά προκειμένου να βγάλει κι άλλο πετυχημένο videogame franchise. Καλό ή κακό δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι πως κρίνοντας από όλα τα παραπάνω, το μέλλον του Epic Mickey αναγράφεται ΕΠΙΚΟ.

    Η συλλεκτική έκδοση του παιχνιδιού περιλαμβάνει ένα stick Oswald 8 Gb γεμάτο με Disney υλικό, μία φιγούρα Μίκυ ή Oswald και ένα cell από το καρτούν του Oswald του 1928 "The Fox Chase". Μόνο και μόνο για το cell είναι must buy



    Το περιμένουμε για Wii, PS3, XBOX360 και Wii U στις 18 Νοεμβρίου για Αμερική και 23 Νοεμβρίου για Ευρώπη. Για PC και Mac θα κυκλοφορήσει στις 10 Δεκέμβρη. Το spin-off για το 3DS "Epic Mickey 2 - Power of illusion" θα κυκλοφορήσει τις ίδιες ημέρες με την κυκλοφορία του Epic Mickey 2.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

  • #2
    Πολύ καλό ΟΡ.
    παραθέτω review των 2 τίτλων από το Gametrailers.







    Tη συλλεκτική από που θα τη βρούμε;
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Έψαχνα κι εγώ ανηλεώς για τη συλλεκτική έκδοση, και παρατήρησα πως είναι διαθέσιμη για προπαραγγελία αποκλειστικά και μόνο από το Game.co.uk. Η έκδοση για PS360 κάνει 60£ ενώ για Wii 50£ + 10£ για μεταφορικά. Δηλαδή συνολικά ~85€ για PS360 και ~75€ για Wii. Ίσως να το έκαναν έτσι επειδή δεν είχαν περισσέψει πολλά cells και όντως είναι περιορισμένη η διαθεσιμότητα, δεν ξέρω. Πάντως αν την βγάλω με ξηρούς καρπούς και μακαρόνια για τον επόμενο μήνα, μάλλον θα τσιμπήσω την έκδοση του PS3.


      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        Μιας που το ανέφερες και για να μην ανοίγουμε νέο θέμα ιδού τρία βίντεο απ'το Power Of Illusion.









        Όποιος έχει 3DS και δεν το πάρει θα πρέπει να ντρέπεται.

        Comment


        • #5
          To user feedback απο το 3ds demo (US) ειναι ως επι το πλειστον αρνητικο παντως...

          Comment


          • #6
            Επίσης και το epic mickey 2 έχει μαζέψει αρκετά χαμηλά reviews ως τώρα.Αναμένουμε και άλλα για να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα.Λένε ότι η κάμερα διορθώθηκε αλλά προβλήματα συνεχίζουν να υπάρχουν όπως άγαρμπο άλμα,κακο ΑΙ του oswald κ.α.Δεν βαριέσαι,θα το πάρω σίγουρα όντας μεγάλος ντισνευ φαν αλλά σε price drop.

            Το power of illusion με ψηνει ελαφρώς περισσότερο αλλά όχι για πενήντα ευρώ.

            Phantom εξαιρετικό ποστ όπως πάντα.;)


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #7
              Οντως, το EM2 παιρνει πολυ χαμηλα scores.. 5 απο EDGE, Gamespot, C- απο 1up, 2/10 (!) απο το Destructoid... Στο 1 η ολη ιδεα αρχικα μου ειχε τραβηξει το ενδιαφερον, αλλα το gameplay ηταν μετριοτατο (imo) και ο ελεγχος του χαρακτηρα και της καμερας θελαν μπολικη δουλεια. Αν αντιλαμβανεσαι ολα τα references κτλ (a la Phantom), τοτε ξεχνας πολλα πραγματα, αλλα αυτο δεν ισχυει για ολους. Στο 2 τουλαχιστον περιμεναμε να εξαλειψουν καποια βασικα προβληματα, αλλα απ' οτι φαινεται η ομαδα που δουλεψε στον τιτλο δεν εκανε καποια σοβαρη προσπαθεια.

              Οσο για το παιχνιδι του 3DS κυριως το κατακρινουν γιατι δεν ειναι το απλο (και γρηγορο/ευχαριστο) platformer που θα περιμεναν σαν sequel του Mega drive τιτλου και το gameplay γινεται πολυ αργο και κουραστικο λογω brush/thinner που χρησιμοποιουνται συνεχως και σε αναγκαζουν μια να σαι με το d-pad και μια με το stylus.

              Comment


              • #8
                Το Power of Illusion μου αρέσει άπειρα, η σειρά Illusion είναι αγαπημένη και μου άρεσαν όλα τα στοιχεία της. Το καινούργιο κρατάει την Old-scholl-ίλα (αργό άλμα, πηδάς με τον κώλο πάνω στους εχθρούς κλπ) και ίσως να είναι από τα στοιχεία που ξενίζει ορισμένους. Από το demo που είδα, φάνηκε να έχει τα θεματάκια του (σταματάς συχνά τη ροή του παιχνιδιού για να ζωγραφίσεις αντικείμενα π.χ.), όμως όχι κάτι τραγικό. Γενικά όσο έβλεπα το βίντεο, έπιασα τον εαυτό μου να θέλει απεγνωσμένα να είναι αυτός που θα ελέγχει τον Μίκυ. Σίγουρα θα πέσει δανεικό 3DS για αυτό το παιχνίδι.

                Με το Epic Mickey 2 πάλι δεν ξέρω τι παίζει. Προς αποφυγήν spoilers δεν έχω δει καν τα βιντεάκια που παρέθεσα επειδή θέλω πρώτα να τελειώσω το πρώτο. Πάντως όπως το ακούω, δεν μου φαίνεται καθόλου άσχημο. Ελπίζω να μην το γυρίσουν μόνο στο platform και να κρατήσουν όοοοολες αυτές τις ψαγμένες αναφορές που έχουν κάνει το πρώτο παιχνίδι εξαιρετικό.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #9
                  Συνεχίζει να είναι τίγκα στις αναφορές το ΕΜ2 όπως διάβασα,αλλά ναι,γενικά δεν έχει πολύ καλά σχόλια.Το Illusion φαίνεται πολύ καλύτερο.Και τα 2 θα αγοραστούν απλά όχι άμεσα.όσον αφορά την συλλεκτική,ελπίζω να τη στείλει το game και να μην τρομπάρει όπως με τα Witcher 2/ME3.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Απ' ό,τι βλέπω, το Epic Mickey 2 παίρνει πολύ μέτριες βαθμολογίες (προσθέστε το IGN που του έδωσε ένα 6). Εν κατακλείδι, εκεί που συμφωνούν όλοι είναι πως έχει πολλά gameplay issues, από το co-op έως τον γενικό χειρισμό και την κάμερα. Βασίστηκαν πάλι κυρίως στον σχεδιασμό των κόσμων και δεν έριξαν δουλειά εκεί που έπρεπε κανονικά να ρίξουν, δηλαδή στους μηχανισμούς που κάνουν playable και ευχάριστο ένα plaform. Αν και μέχρι να το παίξω επιφυλάσσομαι, δεν μπορώ παρά να πω κρίμας. Πάντως προσωπικά είμαι πεπεισμένος πως θα το ευχαριστηθώ για τους ίδιους λόγους που μου αρέσει και το Epic Mickey 1.

                    Για το Power of Illusion από την άλλη δεν έχω πετύχει πολλά reviews, όμως γενικά έχω πετύχει αρκετά καλές εντυπώσεις διάσπαρτες στο net. Τα κύρια θέματά του είναι η μικρή διάρκεια και το πως σταματάς πολύ συχνά για να ξοδεύεις χρόνο στο γράψε σβήσε στην οθόνη αφής.

                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #11
                      Η κυκλοφορία του PC θα καθυστερήσει μέχρι τον Ιανουάριο του 2013. Μακάρι (αν και δεν το βλέπω) να διορθώσουν και τα διάφορα bugs που έχει το παιχνίδι αφού το καθυστερούν που το καθυστερούν.

                      Gamespy has revealed that the PC version of Epic Mickey 2 has been delayed to January 2013. According to the spies, no specific reason was given for the delay. Obviously, Disney had trouble creating a game for so many platforms, and the PC version was the one that got pushed back. Well, let’s hope that … Continue reading Disney Epic Mickey 2 PC Delayed To January 2013 →

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #12
                        Μια ματιά της συλλεκτικής έκδοσης του παιχνιδιού. Το συγκεκριμένο είναι για το PS3 αλλά υποθέτω δεν θα αλλάζει για XBOX360 / Wii.

                        Εκτός της συσκευασίας και του παιχνιδιού, ουσιαστικά η έκδοση περιλαμβάνει ένα cel του καρτούν "Fox Chase" του Oswald του 1928, ένα USB 8Gb με πράμα από την Junction Point και μία φιγούρα είτε του Μίκυ είτε του Όσβαλντ που αλλάζει από πακέτο σε πακέτο. Απ' ό,τι έχω καταλάβει δεν είναι μόνο δύο διαφορετικές φιγούρες, είναι αρκετές.








                        Αντικειμενικά, η έκδοση είναι πανάκριβη γι' αυτά που προσφέρει. Το μοναδικό που δικαιολογεί εν μέρει την τσιμπημένη τιμή είναι το Cel του original cartoon. Για την φιγούρα, ήμουν κωλόφαρδος και μου έτυχε μία πολύ όμορφη (ασπρόμαυρος Μίκυ που τα σπάει) όμως είναι πολύ πιο μικρή από την αντίστοιχη του Μίκυ που έδινε η συλλεκτική έκδοση του πρώτου παιχνιδιού. Πολύ πιο μικρή όμως. Για σύγκριση παραθέτω και την εικόνα του Μίκυ από το Epic Mickey 1 για να δείτε ιδίοις όμμασι. Η μεγάλη φιγούρα δεν περιλαμβάνεται στο παιχνίδι, είναι από το Epic Mickey 1.




                        Στο Cel πάλι ήμουν κωλόφαρδος και μου πέτυχε ένα του Oswald σε πάρα πολύ χαρακτηριστική φάση του καρτούν. Πίστευα πως θα μου τύχαινε κανένα άσχετο πλάνο όμως ήταν πολύ κομπλέ. Ο κυριότερος λόγος που δεν μετανιώνω τα λεφτά που έδωσα.

                        Αν όντως είναι 8.000 τα Cels (που είναι φυσιολογικό νούμερο) και είναι μοιρασμένα στις 3 εκδόσεις, τότε εικάζουμε πως υπάρχουν περίπου ~2.500 κομμάτια για κάθε έκδοση αν αυτά είναι μοιρασμένα ισότιμα. Δεν ξέρω αν θεωρείται τόσο συλλεκτική από νούμερα αντιτύπων, όμως από πλευράς του Cel είναι όντως collector's item. Αυθεντική εικόνα από το φιλμ του πρώτου χαρακτήρα του Disney, από καρτούν της πρώτης χρονιάς κυκλοφορίας του. Πιστεύω στο ebay από καμιά 40αριά δολλάρια θα ξεκινάνε αυτά.



                        Το usb ήταν ο κυριότερος λόγος που πήρα το παιχνίδι. Δυστυχώς ήταν πολύ κατώτερο των προσδοκιών μου. Αν βάλω στο YouTube "Warren Spector question / answers" θα βγάλει πολύ περισσότερα βίντεο αντίστοιχου ενδιαφέροντος από αυτά που περιλαμβάνονται, αφήστε που πάρα πολλά κυκλοφορούν ήδη εκεί πέρα. Ήλπιζα για original υλικό ξέρω 'γω, ή τουλάχιστον για κάτι που δεν θα είχαμε δει μέχρι τώρα.

                        Ας τα βγάλουν και στο YouTube, αλλά το να γεμίζουν το φλασάκι με βίντεο που έχουν ήδη κυκλοφορήσει οι ίδιοι ελεύθερα πριν την κυκλοφορία του παιχνιδιού, δεν είναι τίποτα άλλο παρά μία αρπαχτή. Από τα 8 Gb έχουν γεμίσει τα ~1,5Gb. Αναλυτικά τι περιλαμβάνει:





                        BTS 1 - Introduction
                        BTS 2 - History of Oswald
                        BTS 3 - The power of storytelling
                        BTS 4 - The power of characters
                        BTS 6 - The power of music (Δεν ξέρω τι απέγινε το BTS 5)
                        Intro - Mad Doctor musical

                        Από καρτούν έχει μέσα:
                        Lonesome ghosts
                        Mickey's delayed date
                        The whalers

                        Το ξενέρωμα με τα παραπάνω, είναι πως αντί να περιλαμβάνουν τα φουλ καρτούν που κυκλοφόρησαν το 1930-1940, τα έχουν πετσοκόψει και τα έχουν ονομάσει "short version" χάριν ευφωνίας. Κρατάνε σχεδόν το 1/3 από την original διάρκειά τους, αντί για 6 λεπτά ξέρω 'γω κρατάνε 2. Μάλλον το κάνανε για να μην τα διαρρεύσει κανείς, όμως από την άλλη πόσο τσίπηδες είναι οι τύποι για να βάλουν τέτοια ανοσιουργήματα; Έχουν περάσει 5-6 δεκαετίες από τότε, FFS βάλτε τα κανονικά καρτούν μέσα να τελειώνει η υπόθεση. Γι' αυτό το αγοράσαμε το ρημάδι.

                        Τέλος πάντων, από λοιπά βίντεο το φλασάκι περιλαμβάνει 10 βιντεάκια Warren Spector Question. Τα πιο ενδιαφέροντα κατ' εμέ απ' ό,τι περιλαμβάνεται μέσα:
                        1 - How is the game better than the first Epic Mickey
                        2 - How did the idea of the wasteland and its characters arise
                        3 - What technical improvements have been made to the game
                        4 - Oswald and Ortensia. Tell us about Wasteland's most famous couple\
                        5 - Tell us a bit more about wasteland
                        6 - What does the future hold for the characters of Epic Mickey
                        7 - How do Disney's Theme Park's influence the game design? Will we ever see an Epcot level?
                        8 - How do characters come from Disney history into Junction Point's Wasteland
                        9 - How did you approach making an Epic Mickey game
                        10 - How did the creative team come up with Wasteland and its characters

                        Όοοοολα τα παραπάνω βίντεο διαρκούν περίπου 2-4 λεπτά. Αρκετά βρίσκονται και στο internet.


                        Γενικά ούτε κρύο ούτε ζέστη η συλλεκτική έκδοση. Δεν κλαίω τα φράγκα που έδωσα κυρίως λόγω του Cel, όμως δεν νομίζω πως αξίζει τα λεφτά της για κάποιον που δεν καίγεται για την ιστορία της Disney, πόσο μάλλον για κάποιον που δεν είναι σίγουρος αν του αρέσει το παιχνίδι.

                        Άλλες συλλεκτικές εκδόσεις εξαντλούνται αμέσως. Πιστεύω πως η συγκεκριμένη θα ξεμείνει στα ράφια των μαγαζιών επειδή προορίζεται σε περιορισμένο κοινό που όσοι ήταν να την πάρουν, θα την πάρουν έτσι κι αλλιώς. Ήδη το Game έριξε την τιμή 10£ και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα πέσει κι άλλο .

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #13
                          Μεγιές Phantom.Κι εγώ θεωρώ πως λόγω ποιότηττας θα πέσει η τιμή οπότε ίσως κάποια στιγμή να την τσιμπήσω κι εγώ.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #14
                            Φχαριστώ.

                            Τώρα που ξαναμπήκα στο site του Game βλέπω πως έχουν βάλει 50% κάτω τις συγκεκριμένες εκδόσεις αλλά δεν αναγράφει χαμηλότερη τιμή. Όποιος θέλει ας το ψάξει

                            Game.co.uk

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • #15
                              Epic Mickey developer Junction Point Studio closed its doors, a Disney representative confirmed to Polygon today. The Disney-owned Austin, Tex.-based studio employed about 160 people in early 2012. ...


                              Τιτλοι τελους για τη Junction Point, αλλα με τα reviews των 2 τελευταιων τους παιχνιδιων φαινοταν η δουλεια απο μακρια..

                              Comment

                              Working...
                              X