Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χριστούγεννα 2012-2013

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Χριστούγεννα 2012-2013

    Ε ε έρχονται!



    Μπήκαμε και στον Δεκέμβρη λοιπόν, έρχονται τα Χριστούγεννα ταχύτατα. Τι παίζει για φέτος? Πως σκοπεύετε να τα περάσετε αν δεν έρθει τελικά το τέλος του κόσμου? Ο Άγιος Βασίλης τι θα σας φέρι?

    Εγώ πρέπει να ήμουνα πολύ, παρα πολύ φρόνιμος αυτή την χρονια, έτσι ο Άι Βασίλης θα μου φέρι ένα ταξίδι στην Αγγλία, Λονδίνο συγκεκριμένα (23/12 φεύγω 02/01 έρχομαι). Καθαρά για shopping και για το feeling τον Christmas, που το Λονδίνο πιστεύω είναι από τα top μέρη για να το νιώσεις. Κανονίζω τώρα το πρόγραμμα για το που θα πάω και τι θα κάνω, βρήκα αρκετά, όμως αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι ενδιαφέρον καλός (ποσο μάλλον για VideoGames/Anime/Action Figures stores).


  • #2
    Eσένα στη χρωστάω με τα χριστούγεννα γιατί παλιά στο animexclusive είχες ποστάρει μια εικόνα του Leon απο το RE4 με ένα αλυσοπρίονο και με τη λεζάντα "ENJOY CHRISTMAS... THEY MAY BE YOUR LAST" και εγώ ο μαλάκας β' γυμνασίου τότε το έκανα χριστουγεννιάτικη κάρτα στο μάθημα των καλλιτεχνικών και την είδε η γκόμενα που γούσταρα και μονομιάς ξενέρωσε.

    Comment


    • #3
      Its nice to get it off your chest brother.

      Comment


      • #4
        WTF!?! Έλα ρε, σοβαρά!? Και ποτε δεν το ανέφερες... Αχαχαχαχα! Τι μου θύμισες τώρα... Έχεις ακόμα την photo? Στο AnimeXclusive ποιος ήσουν?

        Και νόμιζα είμαι εγώ ο υπερβολικός που έγγραφα για έκθεση ότι το αγαπημένο μου πράγμα στο δωμάτιο μου είναι το PlayStation και έκανα διαφήμιση το κάθε παιχνίδι.

        Μάλλον η χωρίστρα του Leon θα ξενέρωσε την γκόμενα.

        :resp:

        Comment


        • #5
          Ο chief είμαι ρε πόσες φορές θα το πούμε;

          hipster masterchief: having halo signatures before they were cool

          Comment


          • #6
            Καλά τώρα άνοιξες τοπικ για να μας πεις οτι πας Λονδίνο; Σα τις Κατίνες που σε ρώτανε αν σπουδάζει το παιδί σου για να σου πούνε πως το δικό τους είναι σε καλό πανεπιστίμιο; Ουστ ρε επιδειξία !

            Comment


            • #7
              Luffy ωραίο vatar:troll::troll:

              Comment


              • #8
                haha thnx !

                εχασες που δεν ακολούθησες πήγαμε σε ροκαδικο μετα είχε βιζιτούδες και ναρκωτικα, άσε πολυ badass o Rampidis ειχε ενα πουρο και τιναζε τη σταχτη στα χέρια των κοριτσιών!

                Comment


                • #9
                  Eίμαι κομάντο εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα. Ετοιμάζομαι τώρα για την έφοδο στην πόλη. Τα γεγονότα έρχονται... Αμαρτωλοί μετανοείτε!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by sub_zero View Post
                    Eίμαι κομάντο εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα. Ετοιμάζομαι τώρα για την έφοδο στην πόλη. Τα γεγονότα έρχονται... Αμαρτωλοί μετανοείτε!
                    "Ξέρω τι θες να δεις... εντάξει λοιπόν ετοιμάσου!"

                    Comment


                    • #11
                      Τύφλα να χει η team ninja... κρύβε λόγια συνέλληνα... ο καιρός γαρ εγγύς

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Hipster Luffy View Post
                        Καλά τώρα άνοιξες τοπικ για να μας πεις οτι πας Λονδίνο; Σα τις Κατίνες που σε ρώτανε αν σπουδάζει το παιδί σου για να σου πούνε πως το δικό τους είναι σε καλό πανεπιστίμιο; Ουστ ρε επιδειξία !




                        Your argument is invalid;)
                        Originally posted by Raf View Post
                        Ο chief είμαι ρε πόσες φορές θα το πούμε;

                        hipster masterchief: having halo signatures before they were cool
                        A καλά αλτσχάιμερ. Πλέον όμως διακρίνω κάποια αποχη από την σειρά και ίσος να είναι ανησυχητικό.

                        Comment


                        • #13
                          ποσο μάλλον για VideoGames/Anime/Action Figures stores
                          CEX @ Totenham Court Road for games

                          Υπόγειο μαγαζί με arcades ακριβώς δίπλα από το CEX

                          Trocadero @ Piccadilly for Anime figures (μαγαζί στα αριστερά λίγο μετά την κεντρική είσοδο) + διάφορα random arcades στους πάνω ορόφους

                          Πριν προχωρήσω σε άλλα μέρη που πιστεύω ότι αξίζουν, να σου δώσω μία σημαντική συμβουλή:

                          ΜΑΚΡΙΑ από ποδηλατόδρομους και γενικά από σημεία που περνάνε ποδηλάτες. Έκλεψαν το κινητό της κοπέλας μου πριν από 2 μέρες (iPhone 4) μέσα από τα χέρια της, ενώ έβγαζε φωτογραφίες. Σκέψου ότι περάσαμε 3 μήνες Λονδίνο, οπότε ξέραμε πώς να κινούμαστε και πώς να προσέχουμε τα πράγματα μας. Την ενημέρωσαν στο αστυνομικό τμήμα ότι είναι μία νέα μόδα: ποδηλάτες με κουκούλα να κλέβουν κινητά και μάλιστα σε πολύ κεντρικά σημεία (την έκλεψαν ακριβώς έξω από το UCL, μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του Λονδίνου, 5 λεπτά από Βρεττανικό μουσείο και Russel Square).

                          Γενικά φρόντισε να πας Camden, Covent Garder, The Seven Dials (7 μικρά δρομάκια μεταξύ Covent Garden και Charring Cross Road).

                          Στα Seven Dials έβλεπα και πολλά μαγαζία με ρούχα και αρκετά εστιατόρια, οι τιμές βέβαια ξέφευγαν για τα δικά μου μέτρα. Έχε το στο μυαλό σου. Υπάρχει και μία respect πλατεία με καφέ σε ένα στενάκι σε ένα από τα Dials, λέγεται Neal's Yard:



                          Αν σου αρέσουν τα όμορφα cafe/tea rooms, φρόντισε να πας και στη Yumcha, υπάρχει τόσο σε έναν παράδρομο της Oxford Street, όσο και στην Camden (σε έναν όροφο κοντά στην ανοιχτή πλατεία με διάφορα φαγητά, δίπλα στο ποτάμι). Είναι πολύ ιδιαίτερο και το τίμησα αρκετές φορές.



                          Must η διαδρομή από Parliament έως Tower Bridge. Πολύ περπάτημα περιμετρικά του Τάμεση με μικρές στάσεις σε Saint Paul's Cathedral, Tate Gallery, Shakespeare's Globe, Borough Market + διάφορα στενά δεξία και αριστερά. Σε αυτή τη διαδρομή θα βρεθείς κοντά και στο The Shard, το ψηλότερο κτίριο του Λονδίνου. Όταν φτάσεις St Paul's, περνάς τη Millenium Bridge και συνεχίζεις από εκεί έως την Tower. You can't go wrong, μιλάμε για πολύ πλούσιο περίπατο.

                          Επίσης δεν μπορείς να μην δεις ωραία πράγματα σε Charring Cross και όλους τους δρόμους εκεί κοντά. Αφιέρωσε μία μέρα σε μεγάλη βόλτα στο κέντρο, συνδυάζοντας Charring Cross, Trafalgar, Strand, pubs στην Strand, Covent Garden για paella και shopping (+Apple Store).

                          Μια που θέλεις shopping, πάνε και Regent Street. Πρώτα Piccadilly, μετά Regent Street για ΠΟΛΛΑ μαγαζιά και τέλος Piccadilly Circus όπου συνεχίζεις είτε Oxford, είτε παίρνεις Tube για οπουδήποτε θέλεις.

                          Τα γνωστά πάρκα είναι must αν σε ενδιαφέρουν. Green Park για να δεις και το παλάτι, Hyde Park γιατί αξίζει, Regent's Park ΑΛΛΑ διάβασε και παρακάτω για το τελευταίο .

                          Πάνε Camden για χαλαρό shopping (κυρίως τουριστικά κτλ), φαγητό (ξέχνα βέβαια τη διατροφή που κάνεις, μιλάμε για βρώμικο άλλου επιπέδου), αραλίκι σε κανά καφέ, ακόμα μεγαλύτερη βόλτα στο Stables Market (θα πάθεις πλάκα).

                          Μυστικό στην Camden είναι η διαδρομή περιμετρικά του ποταμού που περνάει από εκεί. Όταν τελειώσεις τη γύρα, πάνε στο ποταμάκι και άρχισε να περπατάς προς το ζωολογικό κήπο και φτάσε μέχρι το Regent's Park. Είναι μία απίθανη διαδρομή, πολύ ήρεμη και όμορφη, καμία σχέση με τα πολλά άλλα που θα δεις στο κέντρο του Λονδίνου.

                          Αν σου αρέσουν οι υπαίθριες αγορές, τράβα Σαββατοκύριακο από το Nottinghill. Ωραία αγορά, με διάφορα μπιχλιμπίδια, πολύ κόσμο και πολλά πράγματα να δεις. Όχι από τις αγαπημένες μου, αλλά αν έχεις χρόνο και θέλεις να δεις τα "βασικά" του Λονδίνου, αξίζει.

                          Δε νομίζω να είχες όρεξη για μουσεία κτλ, αλλά και να είχες, απέφυγέ τα. Το Λονδίνο είναι πανέμορφο και σε μία τέτοια περίοδο αξίζει να είσαι 24/7 στο πόδι και να χαίρεσαι την πόλη, παρά να χάνεις το χρόνο σου σε gallery. Αυτά για πιο μίζερες περιόδους (αν και το Λονδίνο ποτέ δεν είναι μίζερο).

                          Ελπίζω να περάσεις καλά, αν και δε γίνεται να μην περάσεις καλά στο Λονδίνο. Πρόσεχε λίγο τα λεφτά βέβαια, γιατί ξεφεύγεις εκεί που δεν το περιμένεις.

                          Για μετακινήσεις, αγόρασε Oyster card από ένα tube station, σου δίνει σημαντικές εκπτώσεις (από 4 λίρες, 2.2 για tube, μία αντίστοιχα καλή και σε λεωφορεία). Κάνει 5 λίρες και είναι refundable, οπότε πριν φύγεις, τη δίνεις πίσω και σου δίνουν τις 5 λίρες + το υπόλοιπό σου (εκτός και αν γουστάρεις να την κρατήσεις για ενθύμιο).

                          Πρόταση μου είναι να κάνεις μεγάλες διαδρομές και να γυρίζεις μετά με tube, εκτός και αν βολεύει να συνδιάσεις το γυρισμό με κάποιες άλλες περιοχές. Χάνεται πολύ ώρα στο περπάτημα και είναι τέτοια η πόλη που δεν καταλαβαίνεις πότε περνάει η ώρα. 10 μέρες δεν είναι τίποτα για να δεις τα βασικά, σκέψου ότι εγώ 3 μήνες (παρά λίγες μέρες) και δεν κατάφερα να δω πολλά (σίγουρα όμως απέκτησα μία άνεση στη μετακίνηση).

                          Αν έχεις smartphone, αγόρασε μία sim card από vodafone. Με 10 λίρες top up, έχεις 500 μηνύματα προς όλα τα δίκτυα και 500mb data plan αν θυμάμαι καλά (και σου μένουν οι 10 λίρες, δεν τις ξοδεύεις). Για μένα είναι life saver αυτό το πακέτο, μια που μπορείς να μιλάς με φίλους και να έχεις μόνιμα google maps. Το είχα προτείνει σε όλους τους φίλους που με επισκέφτηκαν και δεν τους χάλασε καθόλου.

                          Αυτά . Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Hipster Luffy View Post
                            haha thnx !

                            εχασες που δεν ακολούθησες πήγαμε σε ροκαδικο μετα είχε βιζιτούδες και ναρκωτικα, άσε πολυ badass o Rampidis ειχε ενα πουρο και τιναζε τη σταχτη στα χέρια των κοριτσιών!
                            Ρε μλκ ουτε που θυμαμαι τοσο που ειχα πιει...
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Hipster Luffy View Post
                              Καλά τώρα άνοιξες τοπικ για να μας πεις οτι πας Λονδίνο; Σα τις Κατίνες που σε ρώτανε αν σπουδάζει το παιδί σου για να σου πούνε πως το δικό τους είναι σε καλό πανεπιστίμιο; Ουστ ρε επιδειξία !


                              ειναι πλέον προκλητικά τέτοια thread για την Ελλάδα

                              καπιτάλα aion
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment

                              Working...
                              X