Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χριστούγεννα 2012-2013

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    την ίδια γνώμη έχει η πλειοψηφία των Άγγλων που έχω ρωτήσει
    Σε λίγους Άγγλους αρέσει το Λονδίνο, επειδή το Λονδίνο δεν είναι Αγγλία . Αν πας σε οποιαδήποτε άλλη πόλη της Αγγλίας θα καταλάβεις γιατί το λέω αυτό, δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση το πώς είναι η χώρα με το πώς είναι το Λονδίνο.

    Comment


    • #32
      Fail είσαι και φαίνεσαι.
      Θα γίνουμε κουρούμπελο, θα την πέσουμε σε ό,τι κινείται και μπορεί να κάνουμε και κάνα session 4πλο Tetris απλά και μόνο γιατί είμαστε πολύ μπροστά.

      Comment


      • #33
        Ρε παιδιά, πείτε και τίποτα για το τι σκοπεύετε να κάνετε εσείς ή αν θα πάρετε κάποιο δώρο από τον Άγιο Βασίλη.
        Originally posted by straier View Post
        Βέβαια, δεν είναι στα άμεσα σχέδιά μου η αγορά ζακετών των 150 ευρώ.
        Κακός. Να γίνει.
        Originally posted by Raf View Post
        Δεν είμαστε όλοι "χεσμένοι" σαν και εσένα :p
        Δεν καταλαβαίνω για πιο πράμα μιλάς. :niania:

        Evans έγραψες, νάσε καλά. Καθυστέρησα να απαντήσω μέχρι να επεξεργαστώ το post και να προχωρήσουμε λίγο στο πρόγραμμα. Λοιπόν...

        Το CEX με τα arcades το είχα πετύχει όταν έψαχνα για τέτοια μέρη στο google, όμως μου ξέφυγε. Καλά που το ανέφερες... Αν και απότι βλέπω από reviews Άγγλων, το μέρος έχει ξεθωριάσει. Όπως και να έχει όμως θα περάσουμε την μέρα που θα αφιερώσουμε στην Oxford & Regent Street, μιας και είναι σχετικά κοντά.

        Για το Trocadero είχαμε ήδη κανονίσει. Έχει και TokyoToys μέσα. Θα περάσουμε και από αυτό την ίδια μέρα.

        Αυτό με τα κλεφτρόνια το έχω ακούσει από αρκετούς. Να σου πω την αλήθεια, δεν το περνώ πολύ τοις μετρητοίς (ή τουλάχιστον, δεν το έπαιρνα), Αφγανιστάν θα πάω? Ok το έγκλημα είναι αυξημένο, όμως την νύχτα μπορείς να κυκλοφορήσεις μέσα στην πόλη χωρίς προβλήματα, έτσι? Γεμάτο κάμερες είναι το Λονδίνο απότι ξέρω.

        Για Camden High Street λες, ή Camden Road? Covent Garden λογαριάζαμε να περάσουμε Christmas Day, που έχω ακούσει ότι γίνονται και διαφορα activities/shows on street, αλλα εκείνη την μέρα τα καταστήματα θα είναι κλειστά. Μπορεί όμως και να μην προλάβουμε να πάμε και να το κανονίσουμε άλλη μέρα, καθώς την συγκεκριμένη μέρα (την μιση τουλάχιστον) μάλλον θα την φάμε στο Ripley's Believe It Or Not. Στα The Seven Dials και Neal's Yard Square θα μπορούσαμε να τα συνδυάσουμε επίσης αυτή την μέρα.

        Για το Yumchaa έχω την εντύπωση ότι κάπου το έχω ξανακούσει/δει. Νομίζω από 9gag, όπου το συσχέτισαν με το DragonBall, κάτι τέτοιο.

        Την συγκεκριμένη διαδρομή που λες (Parliament), νομίζω θα κάνω την μιση τουλάχιστον πηγαίνοντας στο St Paul's Cathedral, περνώντας και μέσα από Hydepark (κάπου εκεί θα μένουμε άλλωστε). Λογαριάζουμε να την κάνουμε ποδηλατώντας. Είναι 3 λίρες ανά ώρα, και απότι είδαμε είναι γεμάτη με bike stations η πόλη. Έτσι είναι ή θα τα ψάχνουμε? Χριστούγεννα μέρα θα είναι, έτσι δεν θα υπάρχει πολύ κίνηση, θα είναι πιο χαλαρά λογικά. Κράνος δεν έχουμε, δεν ξέρω αν παίρνεις από εκεί. Το The Shard δυστυχώς για το κοινό ανοίγει Μάρτη νομίζω, κάπου εκεί, έτσι θα αρκεστούμε στο Tower 42.

        Για τις οδούς που λες, εκεί κοντά θα τριγυρίζουμε, όμως δεν ξέρω κατά ποσο θα έχουμε χρόνο για ήρεμη βόλτα περπατώντας. Έχουμε τόσα πολλά να κάνουμε... Ίσος να μην προλάβουμε. Ζωολογικό κήπο θα πάμε επίσης.

        Oyster Card σκοπεύαμε να αγοράσουμε. Για 10 ημερες ποσο κάνει περίπου?

        Αυτό που είπες για την sim card θα το ψάξουμε περισσότερο καθώς ακούγεται ενδιαφέρον και χρήσιμο. Ειδικά αν δεν καταφέρουμε να έχουμε GPS.

        Να σε ρωτήσω, για ντύσιμο, τι παίζει? Να ντύνομαι αρκούδα ε? Ψάχναμε για shoes ξεκούραστα και καλά για περπάτημα, συνάμα αδιάβροχα, και κατά προτίμηση να μην είναι leather. Καλά δεν υπάρχει πιο δύσκολος συνδυασμός. Αναγκαστήκαμε στο τέλος να αγοράσουμε δερμάτινα, αδιάβροχα, εντελώς χαμηλά, με αερόσολα μεν, αλλα δεν είναι και τόσο ξεκούραστα. Αν πάω με τα workout shoes που έχω θα πλημμυρίσει το πόδι μου με τόσο περπάτημα στην βροχή?

        Η νυχτερινή ζωή τι λέει? Μπορείς να κυκλοφορήσεις? Άκουσα στο Λονδίνο μονο μαύρους βλέπεις στα clubs και τέτοια, ισχύει?

        Thanks για τον χρόνο σου. Συμφωνώ με αυτό για τα μουσεία. Δεν σκοπεύουμε να πάμε σε πολλά (αν και θα ήθελα), και ίσος τα μειώσουμε κίάλλο. Και σε μνημεία το ίδιο. Είναι τέτοια η εποχή που πάμε που... Απλά δεν γίνετε.

        Όσο για τα αζουλίαρικα trolls εδώ μέσα

        Comment


        • #34
          Αυτό με τα κλεφτρόνια το έχω ακούσει από αρκετούς. Να σου πω την αλήθεια, δεν το περνώ πολύ τοις μετρητοίς (ή τουλάχιστον, δεν το έπαιρνα), Αφγανιστάν θα πάω? Ok το έγκλημα είναι αυξημένο, όμως την νύχτα μπορείς να κυκλοφορήσεις μέσα στην πόλη χωρίς προβλήματα, έτσι? Γεμάτο κάμερες είναι το Λονδίνο απότι ξέρω.
          Κοίτα, σου δημιουργείται η αίσθηση ότι είναι φοβερά ασφαλές μέρος το κέντρο και όντως είναι, αλλά για να λέει η αστυνομία η ίδια ότι υπάρχει ένα νέο trend όπου ποδηλάτες κλέβουν κινητά, ε καλό είναι να το προσέχεις. 3 μήνες εγώ κυκλοφορούσα άνετα με φωτογραφική και κινητό στο χαλαρό, απλά έχε το στο μυαλό σου, δεν είναι τόσο δύσκολο να είσαι ένα κλικ πιο μακριά από ποδηλατοδρόμους. Δε σου λέω ότι κλέβουν 1 στους 2 πεζούς, απλά δε θέλεις να σου συμβεί. Ξαναλέω, το είπε η αστυνομία στην κοπέλα μου, όχι ένας random πεζός ;) .

          Για Camden High Street λες, ή Camden Road?
          Δε θυμάμαι ποια ακριβώς είναι η στάση που κατεβαίνεις, εγώ μόνιμα περπατούσα οπότε τα tube stations δεν τα κατέχω. Έχω την αίσθηση όμως ότι λέγεται Camden Street. Αν ψάξεις για Camden Market θα τη βρεις την περιοχή, είναι μόνο μία .

          Δεν αξίζει να πάτε αν είναι κλειστή η αγορά πάντως, εκεί πας για τον τζέρτζελο και την καμενιά, όχι για αξιοθέατα. Μην ξεχάσεις περίπατο στο ποταμάκι, αξίζει ΠΑΡΑ πολύ και θα δεις κάτι που δεν το βρίσκεις εύκολα σε τουριστικούς οδηγούς.

          Είναι 3 λίρες ανά ώρα, και απότι είδαμε είναι γεμάτη με bike stations η πόλη. Έτσι είναι ή θα τα ψάχνουμε?
          Στάσεις βρίσκεις πάρα πολλές και αν έχετε smartphones (android, iphone νομίζω και blackberry) μπορείτε να κατεβάσετε application που λέει που βρίσκονται στάσεις κοντά σας. Είναι σχετικά φτηνές και καλές λύσεις και νομίζω ότι μπορείς να το πάρεις και για μισή ώρα με μία λίρα.

          Οι στάσεις αυτές είναι της τράπεζας Barclays, οπότε ψάξε ανάλογα.

          Oyster Card σκοπεύαμε να αγοράσουμε. Για 10 ημερες ποσο κάνει περίπου?
          Δεν έχω ιδέα δυστυχώς :/ . Δε χρησιμοποιούσα πολύ tube επειδή περπατούσα, κάτι φίλου που ήρθαν πήραν 10ήμερη και θυμάμαι ότι τους είχε εξυπηρετήσει πάρα πολύ. Αν θυμάμαι καλά πλήρωσαν γύρω στις 20-25 λίρες, αλλά ήταν τσαμπέ τόσο tube, όσο και buzzes.

          Α, αξίζει να πάρετε μία φορά λεωφορείο για να κάνετε μία μεγάλη διαδρομή. Μία που πιστεύω ότι αξίζει είναι από Russel Square -> Nottinghil. Περνάει από πολλά κεντρικά σημεία και αν κάθεσαι πάνω μπροστά μπροστά βλέπεις ωραία μέρη. Θα περάσει από όλη την Oxford που είναι super να τη βλέπεις από ψηλά. Αυτό βέβαια αν έχετε χρόνο. Πάντως ναι, αν πάτε Nottinghill αξίζει να το κάνετε έτσι.

          Για application για διαδρομές εγώ χρησιμοποιούσα το Pubtran (Android). Παίρνει τα δεδομένα του από το tfl, οπότε είναι πάρα πολύ ενημερωμένο και έχει πάρα πολλές πληροφορίες.

          Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αν έχετε data plan στο κινητό, η ζωή σας θα γίνει υπερβολικά εύκολη. Μείνετε μακριά από orange για χρεώνει απίστευτα. Οι δικιές μου προτάσεις είναι:

          Vodafone sim card pay as you go: με 10 λίρες top up, 500MB, 500 SMS προς όλα τα δίκτυα (σου μένουν τα 10)

          3 sim card pay as you go: με 15 λίρες top up, άπειρo internet, 300 λεπτά προς όλα τα δίκτυα, 3000 SMS προς όλα τα δίκτυα (ξοδεύεις τα 15, οπότε σου μένει 0 υπόλοιπο, αλλά δε θα το χρειαστείτε)

          Η 3 δίνει και πάρα πολύ γρήγορο internet. Θα μπορείτε να μιλάτε με skype πίσω στην Κύπρο αν χρειαστεί, να σερφάρετε άνετα στο internet και γενικά να είστε άνετοι. Εγώ 3 έχω στο κινητό μου και είμαι πάρα πολύ άνετος. Σκεφτείτε το σοβαρά, αξίζει πάρα πάρα πολύ και με τα κατάλληλα apps θα βρίσκετε το δρόμο σας πολύ γρήγορα.

          Να σε ρωτήσω, για ντύσιμο, τι παίζει?
          Καλοκαίρι ήμουν εγώ Λονδίνο, οπότε δεν ξέρω τι καιρό θα κάνει τώρα. Βάσει του York που έζησα πέρισυ όλο το χρόνο, θα έχει αρκετό κρύο, ειδικά για εσάς που είστε από Κύπρο (Θεσσαλονίκη έχω συνηθίσει τους κρύους χειμώνες, αλλά η Κύπρια συγκάτοικός μου μου είχε πει πέρισυ ότι πρώτη φορά ένιωσε τέτοιο κρύο στη ζωή της). Φανελάκι, μάλλινη μπλούζα και χοντρό πανωφόρι για μένα είναι must. Ένα κασκόλ και γάντια θα βοηθούσαν σίγουρα.

          Σχετικά με τα παπούτσια, ένα καλό μποτάκι θα ήταν η σίγουρη λύση, ειδικά αν μπορείς να το συνδυάσεις με κανέναν εργονομικό πάτο. Τώρα αν δεν παίζει κάτι τέτοιο, ένα αθλητικό δε θα σε χαλούσε τόσο πολύ. Η βροχή στην Αγγλία δεν είναι τόσο υπερβολική όπως οι δικιές μας Ελλάδα (φαντάζομαι και Κύπρο). Είναι συχνή, αλλά ψιλόβροχο. Απλά ο καιρός είναι τόσο απρόβλεπτος που δεν μπορείς να βασιστείς στο αν θα κάνει drizzling ή shower . Καλύτερη λύση το να πάρεις και μποτάκι και αθλητικό και παίζεις ανάλογα.

          Διαφορετικά, υπάρχουν τα sports direct, μεγάλη αλυσίδα αθλητικών στην Αγγλία, όπου βρίσκεις πολλά καλά παπούτσια σε καλές τιμές. Φίλοι που γνωρίζουν μου είπαν ότι συγκριτικά με την Ελλάδα οι τιμές είναι super. Μπες στο site τους και ρίξε μία ματιά, μπορεί να βρεις κανά αθλητικό που σου αρέσει σε τιμή που αξίζει, οπότε αγοράζεις από εκεί.

          Η νυχτερινή ζωή τι λέει? Μπορείς να κυκλοφορήσεις? Άκουσα στο Λονδίνο μονο μαύρους βλέπεις στα clubs και τέτοια, ισχύει?
          Δεν έβγαινα πολύ, δε μου αρέσει το clubbing και η όλη νοοτροπία των Άγγλων στην τρόπο που διασκεδάζουν με βρίσκει... αντίθετο . Σε clubs δεν μπήκα ποτέ λοιπόν, σε pubs πήγα σε μερικές και μπορώ να πω ότι παίζουν ωραίες επιλογές. Απλά εμένα δε με ενθουσιάσαν τόσο πολύ.

          Αξίζει πάντως να πας βόλτα από Piccadilly το σαββατόβραδο, όχι τόσο για να κάτσεις σε κάποιο μαγαζί, όσο για να δεις τι κυκλοφορεί. Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα τέτοιο μπάχαλο, από μεθυσμένους να μαλακίζονται σε τρομερό βαθμό μέσα στη μέση του δρόμου, μέχρι και λεωφορείο με δισκόμπαλα μέσα όπου γινόταν κανονικό party εν κινήσει.

          Thanks για τον χρόνο σου.
          Don't mention it, με το Λονδίνο, αν και έζησα λίγο καιρό εκεί και μόνο ως τουρίστας, έχω μία ιδιαίτερη σχέση και θέλω να βοηθάω όποιον πάει εκεί. Είναι μία αχανής πόλη όπου μπορείς να χάσεις άπειρα χρόνο και χρήμα αν δεν έχεις 2-3 κατευθύνσεις και ακριβώς επειδή υπάρχουν 100000000000000000000000000000 πράγματα να δεις και να κάνεις, οι συμβουλές είναι πάντα χρήσιμες. 2 φίλοι μου που ήρθαν έχουν να το λένε ότι τους βοήθησα πάρα πολύ, γιατί αλλιώς θα χάνονταν για τα καλά με τόσες επιλογές.

          Συμφωνώ με αυτό για τα μουσεία. Δεν σκοπεύουμε να πάμε σε πολλά (αν και θα ήθελα), και ίσος τα μειώσουμε κίάλλο. Και σε μνημεία το ίδιο. Είναι τέτοια η εποχή που πάμε που... Απλά δεν γίνετε.
          Μπορείτε να πάτε στα πιο εμπορικά ώστε να δείτε λίγο το πώς είναι οι εκθέσεις μέσα. Παίξτε στα σίγουρα, δηλαδή Natural History Museum και Βρεττανικό που είναι τσάμπα. Το Βρεττανικό είναι στο κέντρο, σε γενικές γραμμές ανάμεσα σε Russel Square και Totenham Court Road, ενώ το Natural History είναι στην Cromwell Street. Επίσης 1 λεπτό από το Natural History βρίσκεται το Victoria and Albert, που είναι ένα γιγάντιο, επιβλητικό κτίριο με τραγικά πολλά εκθέματα. Μπορείτε να μπείτε για 5 λεπτά, να νιώσετε άσχημα που πατήσατε ένα τόσο λαμπερό πάτωμα και να βγείτε ταπεινωμένοι από τη χλίδα .

          10-15 λεπτά από αυτά τα δύο βρίσκεται το Harrods όπου αξίζει να πάτε για να δείτε τον random σεΐχη με το τουρμπάνι και το χρυσό ρολόι που αξίζει όσο οι χώρες μας να κάνει τον περίπατό του. Το Harrods είναι κάτι που κατά την άποψή μου πρέπει να το κάνετε witness, μόνο και μόνο λόγω του χρήματος που παίζει. Τώρα σετ μαχαιροπίρουνα που κοστίζει 600,000 λίρες δε βλέπεις κάθε μέρα . Θα πάτε μετά σαν κύριοι στην έκθεση με τα χριστουγεννιάτικα να πάρετε κανένα στολίδι για το δέντρο να νιώσετε σπουδαίοι .

          Αυτά, ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε. London baby .

          Comment


          • #35
            sigpic

            Comment


            • #36
              Το πρόγραμμα σχεδόν τελειωσε. Χρήσιμες οι πληροφορίες σου Evans. Σε κάποια από τα μέρη που πρότεινες σημειώσαμε να πάμε, όπως και για καμια βόλτα με λεωφορείο.

              Αυτό με τις sims δεν το πολυκατάλαβα ακόμα. Ας πούμε θέλω να πάρω μια 3 sim, την παίρνω από mini market? Περίπτερο? ΄Η καλύτερα από κατάστημα με κινητά? Πως ακριβώς λειτουργεί?

              Καλά και Harrods θα πάμε, να ξεφτιλιστούμε. Σε ένα από τα restaurants μέσα έχει στο menu του hamburger 80 λιρών! Scarfs 300 λιρών και βάλε... Τον κ*λο φοβάμαι μην μας πιάσουν εκεί που περπατάμε.

              Comment


              • #37
                Πας σε ενα μαγαζι της 3 και ζητάς pay as you go SIM card. Την αγοράζεις και βάζεις 15 λίρες μεσα και μετα τους ζητάς να σου ενεργοποιησουν το προγραμμα για τις 15 λίρες με unlimited Internet, κτλ.

                Αν δεις iPhone ισως ειναι πιο περίπλοκη η διαδικασία.

                Γενικα μπείτε σε ενα κατάστημα 3 και μετα σε Vodafone και ενημερωθείτε. Η 3 ειναι γρηγορότερη (αισθητά μάλιστα), αλλα ισως βγει λιγο πιο ακριβή. Επίσης προσφέρει απεριόριστο Ίντερνετ.

                Άντε κα καλα να περάσετε .

                Comment


                • #38
                  Ok βρήκα τα locations καταστημάτων τους. Thank you.

                  Comment

                  Working...
                  X