Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με τι παιχνίδια ασχοληθήκατε τη χρονιά που πέρα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Με τι παιχνίδια ασχοληθήκατε τη χρονιά που πέρα

    Ένα τόπικ για όλους εμάς τους late adopters που αργούμε να παίξουμε κάποιους τίτλους στην ώρα τους. Εννοείται πως δεν αφήνουμε απέξω τους early adopters.Εδώ λοιπόν θα γράφουμε με ποιους τίτλους ασχοληθήκαμε,τελειώσαμε κλπ τη χρονιά που πέρασε και άμα γουστάρετε κάνετε και μια λίστα με τα αγαπημένα σας.Είτε με σειρά προτίμησης είτε αλφαβητικά,είτε τυχαία
    Άμα θέλετε να γράψετε και κάνα σχόλιο επιπλέον για τα παιχνίδια που σας πώρωσαν περισσότερο,σας ξενέρωσαν ή δεν ξέρω κι εγώ τι,καλοδεχούμενο.

    Σκέφτομαι ότι θέλω να βάλω όριο για ένα τίτλο από κάθε franchise στη λίστα,αλλά δεν μπορώ να διαλέξω ποιο από τα 3 Mass effect να βάλω μέσα, είναι τόσο ξεχωριστά και τόσο γαμάτα και τα 3 που δεν μου πάει.Του χρόνου.
    Α,ένας περιορισμός.δεν μπορείτε να βάλτε παιχνίδι που έχετε ξαναπαίξει άπειρες φορές εκτός κι αν το τελειώσατε φέτος πρώτη φορά.


    Επίσης αν θέλετε βάζετε στον τίτλο του ποστ σας σε ποια χρονιά αναφέρεστε, 2012 για φέτος,2013 του χρόνου τέτοια εποχή κλπ ώστε να μην κάνουμε άλλο θέμα κάθε φορά

    Φέτος ασχολήθηκα με τα εξής: Halo Combat Evolved Anniversary, Killzone 2, LA Noire, Magic 2013,Professor Layton and The Curious Village, Resident Evil Revelations, Spider-Man: Shattered Dimensions, Tales of the Abyss, The Witcher, Trials Evolution.

    Σχόλιο: Από τους παραπάνω τίτλους,θέλω με την πρώτη ευκαιρία να συνεχίσω τα Tales of the Abyss,Resident Evil Revelations.Με το Trials Evolution ασχολούμαι όποτε βρίσκω ευκαιρία.

    Φέτος τελείωσα τα εξής: Ace Attorney: Apollo Justice, Assassin’s Creed 3, Call of Duty 4: Modern Warfare, Ghost Trick, Journey, Kingdom Hearts 358/2 Days, Kingdom Hearts Re:Coded, LittleBigPlanet Portable, Machinarium, Mass Effect, Mass Effect 2,Mass Effect 3, Prototype, Rayman Origins, Shank 2, Sly 2 Band of Thieves, Sonic 4 Episode 1, Super Mario 3D Land, Super Princess Peach, Terminator Salvation, The Legend of Zelda: Minish Cap, Yoshi’s Island.

    Ειδική μνεία σε τίτλους που και να τους τελειώσεις δε λέει κάτι,αν δεν κάνεις το κάτι παραπάνω, πχ fighting & shmups: Akai Katana, DoDonPachi Resurrection, King of Fighters XIII, Playstation All Stars Battle Royale (ναι ξέρω,πήρα πλατίνα,αλλά δε λέει κάτι αυτό) Soul Calibur V, Super Street Fighter IV AE, Street Fighter X Tekken, Tekken Tag Tournament HD, Tekken Tag Tournament 2,Virtua Fighter 5: Final Showdown.

    Σχόλιο:Θα ήθελα κάποια στιγμή να ασχοληθώ περισσότερο με το King of Fighters XIII το οποίο μου αρέσει πολύ, αλλά δεν το βλέπω δυστυχώς. Το ίδιο ισχύει και για το Virtual Fighter 5 Final Showdown.


    Τα αγαπημένα μου παιχνίδια για το 2012 είναι τα παρακάτω:
    Με αλφαβητική σειρά ώστε να μην έχω περίεργα διλήμματα.

    1)Assassin's Creed 3
    2)Ghost Trick
    3)Journey
    4)Mass Effect
    5)Mass Effect 2
    6)Mass Effect 3
    7)Rayman Origins
    8)Sly 2 Band of Thieves
    9)Super Mario 3D Land
    10)Yoshi's Island

    Κάνοντας μια αναδρομή και αναλογιζόμενος τις δυσκολίες που πέρασα φέτος,είτε αυτό λέγεται, χάνω όλα τα saves,χαλάει η τηλεόραση για κοντά 2 μήνες και μετά μένω χωρίς τηλεόραση άλλους 4μιση μήνες,καλά πήγα,τελείωσα κάμποσα rpgάκια και γενικά μεγάλους σε διάρκεια τίτλους.

    Ελπίζω να σας αρέσει το θέμα.




    Υ.Γ.Αυτό το ποστ γράφτηκε υπό την επήρεια του Dystopia (Iced Earth),πίνοντας τσάι με μέλι γιατί με έχει πεθάνει ο λαιμός μου.
    Υ.Γ. 2 Αυτό το ποστ γράφτηκε στις 28/12/12 που δεν είχα τελειώσει ακόμα το ΜΕ3,αλλά οκ, στη μέση ήμουν,οπότε υπέθετα μέχρι τις 31/12/12 που λογικά θα το είχα τελειώσει δεν θα αλλάξει κάτι στις συνολικές μου εντυπώσεις,όπως κι έγινε δηλαδή.
    Carpe diem

  • #2
    Έπαιξα και τερμάτισα τα Chrono Trigger, Professor Layton and the Last Specter και έπαιξα φτάνοντας σχεδόν στον τερματισμό το Dragon Quest IX, όλα στο DS και όλα εν μέσω της θητείας μου.

    Comment


    • #3
      Στον στρατό στο PSP τερμάτισα τα:
      Final Fantasy Dissidia
      Kingdom Hearts: Birth By Sleep (Έπος παιχνίδι. Από τα καλύτερα της σειράς)
      Castlevania Dracula X Chronicles
      Metal Slug Anthology
      Ratchet & Clank Size Matters
      Puzzle Quest
      Final Fantasy VII: Crisis Core (Αυτό δεν το τερμάτισα επειδή ένας μου έκανε overwrite το save *&$@$#!%$&)

      Επίσης από fightings ασχολήθηκα πάρα πολύ με:
      Street Fighter Alpha 3 Max
      Tekken Dark Ressurection
      Tekken 6
      Dragonball Shin Budokai 2


      Λοιπά παιχνίδια εκτός PSP που ασχολήθηκα και τερμάτισα:
      Rayman Origins
      Sonic Generations
      Giana Sisters: Twisted Dreams
      Batman Arkham Asylum
      Epic Mickey
      Street Fighter X Tekken


      Αυτά απ' όσο μπορώ να θυμηθώ.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • #4
        Ghost Trick στο DS
        Settlers Online (browser strategy)
        Team Fortress 2
        Kingdom Rush (browser tower defense)
        Fire Emblem Heroes of Light and Shadow (fant translation)
        Goldeneye Source

        Δε θυμαμαι κατι αλλο.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Με την ευγενική χορηγία του:

          http://www.backloggery.com/grimmtak

          κατάφερα κι έβγαλα τα παιχνίδια που τελείωσα μέσα στο 2012 στο παρακάτω spoiler

           

          Uncharted 3
          Gears of War
          Assassin's Creed Brotherhood
          Kingdom Hearts
          Bastion
          Kingdom Hearts Chain of Memories
          Alan Wake + DLC
          Kingdom Hearts 358/2 Days
          The Last Story
          Zelda: Four Swords
          Batman Arkham Asylum GOTY
          Kingdom Hearts 2
          The Legend of Zelda Ocarina of time 3D
          Kingdom Hearts RE: Coded
          RAGE
          Dynasty Warriors 7
          Pokemon Blue
          Devil MAy Cry
          Comic Jumper
          Outland
          Tales of the Abyss
          Devil May Cry 2
          Phoenix Wright: Trials and Tribulations
          Assassin's Creed Revelations
          Twisted Metal
          Pandora's Tower
          RAAM's Shadow (Gears of War 3)
          Ace Attorney Apollo Justice
          inFamous Festival of Blood
          Shank
          Scott Pilgrim vs The World
          Sly Racoon
          Kingdom Hearts 3D
          Devil May Cry 3
          Sly 2
          Blazblue Calamity Trigger
          Sly 3
          Bioshock
          Final Fantasy XIII-2
          Ratchet & Clank
          Max Payne
          Ratchet & Clank 2
          Darksiders
          Max Payne 2
          Darksiders 2
          Ratchet & Clank 3
          God of War Chains of Olympus
          Bayonetta
          Batman Arkham City GOTY
          Halo Wars
          Epic Mickey
          Blazblue Continuum Shift EXTEND
          Halo Combat Evolved Anniversary
          Assassin's Creed 3


          Μερικά facts από τα παραπάνω:

          Sly,Ratchet & DMC Collections: Τα παιχνίδια αυτά αντιπροσωπεύουν τα εφηβικά μου χρόνια. Πολύ λιώσιμο και επιτέλους μπορώ να λέω ότι τα τελείωσα 100%.

          Kingdom Hearts Marathon: Πραγματικά αυτή η σειρά θα είναι πάντα τοπ για εμένα με εξαίρεση βέβαια το μετριότατο re:Coded. Είπα κιόλας να τα παίξω στο hard κάτι το οποίο ήταν απόλυτα σωστό ειδικά στο 2 που ήμουν στο υπέρ-χαλαρό.

          Batman Arkham Series: Πραγματικά αυτά τα παιχνίδια με έκαναν να λατρέψω τον Batman σαν σοβαρό ήρωα και όχι όπως παρουσιάζεται στα καρτούν και τις ταινίες.

          Darksiders: Ενώ το 1 δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο για μένα το 2 μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι που έπαιξα φέτος και το βάζω πάνω από το AC3 για λόγους που θα πω παρακάτω.

          Tales of the Abyss: RPG με τα όλα του με γαμάτο gameplay, γαμάτο story. Αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο με την σειρά Tales of όσο μπορέσω τουλάχιστον.

          Assassin's Creed: Έπαιξα brotherhood, revelations και 3 φέτος. Τα 2 πρώτα χωρίς να λέω ότι είναι κακά παιχνίδια τα θεωρώ milking του έπους του 2 και το 3 ενώ είχε απίστευτη ποικιλία νέου υλικού είχε και απίστευτη ποικιλία από Bugs τα οποία μου έσπασαν τα νεύρα, τουλάχιστον η UBi βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι νέο patch. To 2 λοιπών διατηρεί τον θρόνο του ως καλύτερο παιχνίδι της σειράς.

          Πραγματικά αν μπορούσα θα έγραφα για κάθε παιχνίδι ξεχωριστά αλλά με πιέζει αρκετά ο χρόνος. Άντε να κάνω και την αρχή για 2013 με Tales of Graces f. Καλό λιώσημο λοιπών να έχουμε και φέτος

          Comment


          • #6
            Τελείωσα τα εξής:
            Kingdom Hearts 3d
            Kingdom Hearts Birth by Sleep Final Mix
            Resident Evil Revelations

            Έπαιξα αλλά δεν τελείωσα τα εξής:
            Resident Evil 6(απλά δεν το τελείωσα σε όλα τα σενάρια)
            The Legend of Zelda Majora's Mask(το ξαναπαιζω μετά από καιρό κ έβγαλα το 3ο dungeon μέχρι στιγμής)
            Pro Evolution Soccer 2013

            Ειδική μνεία στο:
            Goldeneye Source

            Η λίστα μου για το 2012 είναι:
            1)The Legend of Zelda Majora's Mask
            2)Kingdom Hearts 3d
            3)Kingdom Hearts Birth by Sleep Final Mix
            4)Resident Evil Revelations
            5)Goldeneye Source
            6)Resident Evil 6
            7)Pro Evolution Soccer 2013
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #7
              Η χρονιά τελείωσε.Τι παίξατε και τι τελειώσατε τη χρονιά που πέρασε;Βάλτε τα top games σας.

              Τop 5 Games 2013:

              1)The Last of Us
              2)Grand Theft Auto 5
              3)Assassin's Creed IV Black Flag
              4)Tomb Raider
              5)Resogun

              Απογοήτευση της χρονιάς: God of War Ascension,δεν ήταν κακό,απλά δεν ήταν κάτι αξιομνημόνευτο.

              Χειρότερο παιχνίδι της χρονιάς:Batman Arkham Origins PS3 EDITION.Το παιχνίδι μου άρεσε πολύ,αλλά η συγκεκριμένη έκδοση είναι τόσο χάλια που άνετα κερδίζει τον συγκεκριμένο τίτλο.

              Best 2013 Game που έπαιξα αλλά δεν πρόλαβα να το παίξω εντός της χρονιάς και κατά τ'άλλα αξίζει μια θέση στη λίστα μου:Brothers A Tale of Two Sons.

              Λίστα με τα 10 καλύτερα παιχνίδια που έπαιξα το 2013 ανεξαρτήτως πότε βγήκανε,σε τυχαία σειρά,ξεκινάω με το Νο 6 μιας και τα 5 πρώτα τα έχω βάλει και παραπάνω.

              6)Castlevania Lords of Shadows
              7)Saint's Row The Third
              8)The Walking Dead Season 1+ 400 Days
              9)Sly 3 Honour Among Thieves
              10)Sleeping Dogs
              Bonus Entry: Metroid Zero Mission
              Carpe diem

              Comment


              • #8
                Παιχνιδια που επαιξα και τελειωσα το 2013

                 

                Colin McRae: Dirt
                Mass Effect 2
                Jeanne D'arc (PSP)
                Resident evil: Code Veronica (DC)
                Ys I Chronicles (PSP)
                Alan Wake
                Angelica Weaver Catch me when you can
                Anodyne
                Aztaka
                Bastion
                Ben there,Dan that!
                The Binding of Isaac
                Botanicula
                Machinarium
                Dear Esther
                Ether Vapor Remaster
                Fallout 3
                Fortix 2
                FTL:Faster than Light
                Half Life
                Half Life :Blue shift
                Half Life :Opposing force
                Ittle Dew
                Mc Pixel
                Portal 2
                Puzzle Agent
                Puzzle Agent 2
                Recettear:An item shop's tale
                Call of duty 2
                Sonic & all star racing transformed
                Super Meat Boy
                To the moon
                Transcripted
                Wizorb
                The walking Dead
                Super Panda Adventures
                Sonic Generations
                Satazius
                Gunpoint
                Rogue Legacy
                Electronic Super Joy
                Trine 2
                Mark of the Ninja
                Blood of the werewolf


                Παιχνιδια που επαιξα αλλα δεν ολοκληρωσα το 2013 (αλλα επαιξα πανω απο 2-3 ωρες ή και πολυ παραπανω γιατι δεν "τερματιζουν")

                 


                Super Hexagon
                Sonic Adventure DX
                Hotline Miami
                Thomas Was Alone
                Toki tori
                Medal of Honor Allied Assault
                Medal of honor Breakthrough
                Medal of Honor Spearhead

                Awesomenauts
                Neverwinter
                Counter Strike:Global Offensive
                Path of Exile
                Dota 2



                Τοπ 10 του 2013 ασχετος χρονιας κυκλοφοριας

                Portal 2
                Dota 2
                Path of exile
                CS:GO
                FTL
                Sonic & all star racing transformed
                The walking Dead
                Rogue Legacy
                Alan Wake
                Hotline Miami

                Comment


                • #9
                  PS3

                  The Last of Us
                  Bioshock Infinite
                  Tomb Raider
                  GTA 5
                  MGS
                  MGS2 HD
                  MGS3 HD
                  MGS4
                  MGS Revengeance
                  ZOE HD
                  ZOE 2 HD
                  Rayman Legends
                  Puppeteer
                  Guacamelee
                  Brothers
                  Rain
                  Hotline Miami

                  3DS

                  FE: Awakening
                  Luigi's Mansion 2
                  Donkey Kong Country Returns 3D
                  Ace Attorney 5 Dual Destinies
                  Zelda ALBW
                  Crimson Shroud
                  Fallblox

                  Others

                  Tearaway (PSV)
                  Secret of Mana (SNES)
                  Wild Guns (SNES)
                  Xenoblade (Wii)
                  Zelda: Skyward Sword (Wii)
                  The Room (iOS)
                  To The Moon (PC)
                  Gone Home (PC)

                  Πολυ γεματο το 2013 απο games οπως φαινεται και απο τη λιστα εδω που τα λεμε.
                  GOTY το The Last of Us χωρις δευτερη σκεψη και ξεχωριζω σιγουρα μετα το GTA5 απο μεγαλες παραγωγες και τα Brothers/Hotline Miami απο μικρες παραγωγες. Αξιζει μια αναφορα και στο Revengeance, αλλη μια παιχνιδαρα απο την Platinum και ας ηταν μικρο σε διαρκεια.

                  Απο φορητα Zelda, FE, Luigi's Mansion, Tearaway κυριως.. ολα ηταν αριστα πραγματικα.
                  Προσωπικα με απογοητευσε το Bioshock Infinite, οχι πως δεν ηταν καλο αλλα ειχα μεγαλυτερες προσδοκιες. Το Tomb Raider ηταν μεν καλο αλλα λιγους μηνες μετα θα το χαρακτηριζα "forgettable" σαν εμπειρια και σε αυτο συνεβαλε και η υπεροχη του TLOU σε ολα τα σημεια.

                  Developer/Publisher της χρονιας Nintendo με ασυζητητι με τον 2ο να ναι πολυ πισω. Ηταν απο τις καλυτερες χρονιες της εταιρειας, Mario World 3d, Pikmin 3, Fire Emblem, Zelda ALBW, Luigi's Mansion, Animal Crossing, Wind Waker HD, Pokemon X/Y και τελος W101, Phoenix Wright (publishing).
                  Το 3DS κυριως ειχε μια φοβερη χρονια και ειλικρινα πιστευω πως εχει καλυτερο library απο το DS στα πρωτα του 2 χρονια. Το hardware μπορει να ειναι μετριο, αλλα απο software με κρατησε απασχολημενο και με το παραπανω.

                  Αναμενουμε να δουμε τι θα παρει σειρα το 2014 και κυριως τι αλλο θα δουμε στο μετωπο του PS3 γιατι οσο υπαρχει υλικο δε βλεπω λογο να παρω ακομα next-gen console και οπως φαινεται θα χουμε πραγματα να μας κρατησουν απασχολημενους.

                  Comment


                  • #10
                    Μόνο το Bioshock για μένα φέτος. No WRPG no fun.

                    Comment


                    • #11
                      Mιλώντας για φετινές κυκλοφορίες, απ'οσα έχω παίξει μέχρι σήμερα εκείνο που στο σύνολό του θα έλεγα ότι μου άρεσε περισσότερο θα ήταν το Tomb Raider από τους "μεγάλους" τίτλους.

                      Νομίζω ήρθαν όλα και έδεσαν τέλεια με το συγκεκριμένο. Εντός εποχής σε στήσιμο, οι τοποθεσίες ήταν απίστευτες, η ροή του gameplay φανταστική, η διάρκεια γεμάτη και η πρωταγωνίστρια άψογη στο ρόλο της. Έπαθα πλάκα με το Tomb Raider, ήταν από εκείνα τα παιχνίδια που απλά δεν ξέρεις τι να περιμένεις και στο τέλος καταλήγεις να λες "πωωω σπέρνει το παιχνίδι..." πολλές φορές κατά τη διάρκειά του.

                      Το χειρότερο παιχνίδι, μακράν, που έπαιξα ήταν το Defiance. Ήθελα μάλιστα να καώ τόσο πολύ στη σαπίλα του απόλυτου τίποτα που κατέβασα και είδα τον πιλότο καθώς και τρία (!!!) επεισόδια της σειράς. Για να είμαι ακριβοδίκαιος τόσο το παιχνίδι όσο και η σειρά έχουν εκείνη την αξιοπερίεργη κακογουστιά που ενώ ξέρεις ότι είναι εντελώς σκατά γουστάρεις ανελέητα. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

                      Κudos σε όλα τα παιχνίδια ανεξαιρέτως που έπαιξα φέτος από μικρά στούντιο, οι δημιουργίες εκεί έχουν ξεφύγει.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Να και τα δικά μου και λίγα σχόλια για το καθένα.

                        PS3

                        NBA 2K14
                        Σταθερή αξία.

                        GTA V
                        Το καλύτερο sandbox που έχω παίξει μαζί με το RDR.

                        Injustice
                        Λίγο που έπαιξα μου φάνηκε σαν MK reskin.

                        The Walking Dead
                        Δεν το θεωρώ videogame αλλά interactive visual novel, παρόλα αυτά ήταν πολύ ωραίο και προσωπικά μου άρεσε πιο πολύ απ'την σειρά (μέχρι και season 2 που έχω δει).

                        Lego LOTR
                        Μάλλον το πιο βαρετό LEGO απ'όσα έχω παίξει, ίσως επειδή κάνει την ιστορία skip πολύ γρήγορα.

                        Bioshock Infinite
                        Φοβερή ιστορία και art direction, μέτριο παιχνίδι.

                        Tomb Raider
                        Καλύτερο απ'ότι περίμενα, αλλά με χάλασε το autopilot platforming και οι optional tombs.

                        God Of War: Ascension
                        Καλούτσικο. Είχε μάλλον τα καλύτερα puzzles σε GOW, αλλά ήταν το χειρότερο απ'όσα έχω παίξει.

                        Dark Souls
                        Αν και δεν το θεωρώ από τα καλύτερα games που έχω παίξει είναι φοβερή εμπειρία και σου μένει χαραγμένο στο μυαλό.

                        Νi Νo Κuni
                        Υπέροχο και πανέμορφο με αρκετά θεματάκια μεν που όμως δεν ρίχνουν την συνολική εμπειρία.

                        Far Cry 3
                        Από τις εκπλήξεις της χρονιάς. Αν είχε και καλύτερα quests/collectibles θα ήταν σούπερ.



                        Wii U

                        Nintendo Land
                        Πολύ περισσότερο 'game' από το Wii Sports. Μπόλικο content να ξεκλειδώσεις, ωραία χρήση του gamepad.

                        NSMBU/NSLU
                        Αισθητικά ψιλοαδιάφορο, αλλά έχουν το καλύτερο level design σε 2D Mario.

                        Pikmin 3
                        Πολύ όμορφο και διασκεδαστικό. Στα top 3 που έπαιξα φέτος.

                        Wonderful 101
                        Επίλα από Kamiya. Έχει τρελό learnign curve και τα καλύτερα bosses ever.

                        Wii Sports Club
                        Για τοv casual μέσα μου. Το WM+ βοηθάει την εμπειρία, αλλά το online lag είναι απάλευτο.

                        Trine 2
                        Πανέμορφο, ήρεμo και σούπερ διασκεδαστικό.

                        Super Mario 3D World
                        Μετά το completion το βάζω ισάξιο με το πρώτο Galaxy. My GOTY.

                        Wind Waker HD
                        Πέρα των wow graphics βελτιώνει τα όποια προβλήματα του original.

                        NES Remix
                        Wario Ware meets NES classics, άκρως εθιστικό.


                        Στην τελική ήταν μία πολύ καλή χρονιά. Θέλω να ευχαριστήσω το Far Cry 3 γιατί με έσωσε σε μία περίοδο που πραγματικά δεν μπορούσα να παίξω κάποιο game, είχα βαρεθεί όλους και όλα. Το setting του (τροπικό νησί) με έκανε να το παίξω και μετά παραδόξως με έπιασε μία μανία για gaming που κρατά ακόμα (Μέχρι και Dark Souls έπιασα μετά).

                        Το Wi U δεν με χάλασε δεδομένου ότι όλα τα exclusives του για φέτος ήταν το ένα καλύτερο απ'το άλλο.

                        Μένει να παίξω TLOU και DS II και μάλλον πάει και αυτή η γενιά.

                        Comment


                        • #13
                          Πολύ καλή και για εμένα αυτή η χρονιά όσον αφορά τα games που τελείωσα.Ήταν λίγα αλλά όλα τους ένα και ένα και πέρασα πολύ καλά.Ξεκινάω λοιπόν.

                          Ni no Kuni για ps3.

                          Φοβερό παιχνίδι, πανέμορφο και με ψυχή. Μου θύμισε την παλιά καλή χρυσή εποχή των ανατολικών rpg. Αν έλειπαν κάποια θεματάκια θα ήταν τέλειο αλλά είναι από τα παιχνίδια που σου μένουν. Προσωπικά το αγάπησα. 8.5/10

                          Batman arkham city

                          Όχι απλά το καλύτερο superhero videogame αλλά και ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών στο πολύ άνετο. Μεγάλο, σκοτεινό με φοβερό σενάριο, μυστικά και περιεχόμενο ικανό να σε κρατήσει για πολλές ώρες και άφθαστη ατμόσφαιρα.

                          10/10

                          Fire emblem awakening

                          Δεν το έχω τελειώσει ακόμα όμως μου άρεσαν πολύ οι gameplay προσθήκες του, γίνεται πολύ πιο στρατηγικό το παίξιμο. Δεν μου άρεσε το ότι υπάρχει δυνατότητα powerlevelling ενώ στα παλιά fire emblem τα exp ήταν περιορισμένα και έπρεπε να προσέχεις πως το αξιοποιείς.

                          Crimson shroud

                          Μικρό και περιορισμένου budget διαμαντάκι από τον θεό Yazumi matsuno με απροσδόκητα καλή ιστορία και σύστημα μάχης και φοβερή ατμόσφαιρα. ΓΤα 8 ευρώ που κοστίζει τα αξίζει και με το παραπάνω. 8/10

                          Το the moon

                          Αριστούργημα. Το καλύτερο soundtrack των τελευταίων ετών και πολύ συγκινητική ιστορία. 8/10 Μοναδική και αξέχαστη gaming εμπειρία για εμένα

                          Legend of zelda skyward sword

                          Ξεκίνησε τέλεια αλλά στην πορεία με κούρασε σε βαθμό να μην μπορώ να αποφασίσω αν με απογοήτευσε πιο πολύ αυτό ή το twilight princess. Πολύ καλό παιχνίδι γενικά αλλά σαν zelda κάνει και άλλα βήματα πίσω. Άντε να δούμε τι θα λέει το επόμενο 3d παιχνίδι της σειράς αλλά προσωπικά δεν είμαι πού αισιόδοξος, τα 2d zelda είναι νομίζω σε καλύτερη μοίρα. 7.5/10

                          Code of princess 3DS

                          Brawler με στοιχεία rpg από τους δημιουργούς του guardian heroes αλλά με πολύ μικρές πίστες, slowdown και αρκετά αστεία ιστορία. Σε αντίθεση με το guardian heroes δεν με κέρδισε και το βαρέθηκα γρήγορα

                          Soul sacrifice

                          Καλό αλλά από ένα σημείο και μετά επαναλαμβάνεται. Δεν ειναι του στιλ μου αλλά είναι πολύ καλή επιλογή για τους κατόχους vita. Πολύ σκοτεινό και με πολύ customisation.8/10

                          The last of us

                          To καλύτερο survival που έχω παίξει με σωστή απόδοση του setting και της φρίκης που επικρατεί. Εδώ οι προμήθειες είναι περιορισμένες όπως πρέπει να είναι σε παιχνίδι του είδους. Η ηθοποιία και η ανάπτυξη χαρακτήρων καθώς και η απόδοση του κόσμου και του σεναρίου είναι για σεμινάριο. 10/10 άνετα και είναι το προσωπικό μου goty.

                          Μario and luigi dream team 3ds

                          Πολύ καλό παιχνίδι με εξαιρετικό gameplay,πρόκειται για rpg με turn based μάχες. Πολύ διασκεδαστικό αλλά σε σημεία θα μπορούσαν να ποφευχθούν οι γκιμικιες και πλατειάζει ελαφρώς με κάποια fetch quests αλλά το 8/10 το παίρνει με το σπαθί του.

                          Final Fantasy 7 hardcore mod

                          Είναι το ff7 που ξέρουμε και αγαπάμε αλλά πολύ πιο δύσκολο. Τέλειο για όποιον θέλει να ξαναπαίξει το παιχνίδι με μεγαλύτερη πρόκληση και επιπλέον περιεχόμενο. Συγχαρητήρια στον δημιουργό.

                          Επίσης έχω ξεκινήσει αλλά δεν έχω ακόμα τελειώσε τα kingdom hearts final mix, dust an elysian tail και bravely default. Το δεύτερο είναι αριστούργημα και απορεί κανείς πως ένα μόνο άτομο δημιούργησε κάτι τόσο καλό.

                          Τέλος έχω πάθει την πλάκα μου με το bravely default. Έχει τα production values ενός final fantasy του snes με job system και καταπληκτική μουσική, προκλητικές μάχες και ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ artwork. Όσοι γουστάρετε τα ff και τα jrpg γενικότερα πάρτε το με κλειστά μάτια.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Ωραίος Deus.Χαίρομαι που συμφωνούμε για την ποιότητα των Arkham City & The Last of Us.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Παιχνίδια που τελείωσα μέσα στο 2013:
                              1)The Legend of Zelda:A Link Between Worlds (93/100) (απίστευτο παιχνίδι και ένα από τα καλύτερα 2d Zelda μετά από καιρό!)
                              2)Metal Gear Solid:Snake Eater 3D (90/100) (επιτέλους κατάφερα και τελείωσα το 3 έστω και στο 3ds, το καλύτερο της σειράς και για μένα!)
                              3)ZombiU (85/100) (το καλύτερο παιχνίδι του launch του WiiU και το καλύτερο survival horror που έχω παίξει, πραγματικά το παιχνίδι δίνει μαθήματα σε games τύπου resident evil πώς πρέπει να είναι τα πραγματικά survival horror!)
                              Nintendo I.D.: paixtis
                              3ds friend code: 2664-2347-7128

                              Comment

                              Working...
                              X