Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gamers και metal μουσική

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gamers και metal μουσική

    Γεια σας και πάλι!!

    Μια άλλη απορία μου που μου έχει δημιουργηθεί,είναι γιατί το gaming παντρεύετε συνήθως με τη metal μουσική...που οφείλετε; οι 9/10 gamers που έχει τύχει να γνωρίσω μου'χουν πει ότι γουστάρουν metal,και μου κάνει εντύπωση,γιατί στατιστικά να το πάρεις οι metalάδες να'ναι περίπου το 1-2/10 (της νεολαίας) στην ελλάδα.

    Δηλαδή να αισθάνομαι ιδιαίτερος που παίζω video-games,αλλά συνήθως ακουώ pop,dance-pop,synth-pop,κτλ;

  • #2
    Μάλλον στο γεγονός πως πρέπει να είναι λίγο "α" nerd για να ψαχτείς γενικά... Από metal μέχρι games
    Ενώ ποπ, λαική κλπ, σου σερβίρεται στο πιάτο κάθε μέρα.
    Μετά είναι και το τι "δινει" το κάθε είδος. Η μέταλ σαν μουσική ταιριάζει πολύ περισσότερο στα ακούσματα που έχει συνηθίσει ένας gamer.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • #3
      80s kai 90s pop kai rock akouw.
      Metal para poly spania kai analoga me to Metal ews kai katholou.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #4
        εχει δικαιο ο somari καπως ετσι εχουνε τα πραγματα


        αλλα η synthpop light ακουσμα? που περιλαμβανει απο kraftwerk ,petshopboys,duran duran, μεχρι mesh,seabound, cruxshadows, vnv nation, neuroticfish κτλ? please ειναι μια μεγαλη μουσικη ταμπελα με τεραστια γκαμα σε goth ριζες και αναλογο υφος (που τυγχανει να ειναι απο τις αγαπημενες μου μουσικες σκηνες, εξου και το nerdrage)



        αν πατε σε ενα goth club πχ second skin (η ποιο παλια αν πηγαινατε darksun,rebound,dada,underworld σαββατα) θα εκπλαγειτε γιατι θα ακουσετε/ακουγατε πολυ synthpop οπως και futurepop

        Comment


        • #5
          @Vaynard Κοίτα,άλλο οι Kraftwerk,άλλο οι Pet Shop Boys και άλλοι οι Duran Duran. Βασικά πιο κοντά στη synth-pop είναι οι τελευταίοι,ειδικά στα πρώτα τους album...μετά το γυρίσανε σε πιο rock.

          Αλλά απ'όσο ξέρω η synth-pop έχει τις βάσεις της στο new wave,και όχι στο goth



          @Somari Το τελευταίο δε το'πιασα....ότι η metal είναι πιο κοντά στα ακούσματα του gamer. Συνήθως απ'όσο έχω κάνει μια έρευνα από διάφορα παιχνίδια,η μουσική που παίζει πιο πολύ στα games,είναι η techno σε στυλ Prodigy (κυρίως στα racing games),αλλά και η τελοσπάντων "ήρεμη" ορχηστρική μουσική,δε ξέρω πώς να την ονομάσω,που παίζει στα RPG ή στα platform games.

          Comment


          • #6
            οχι φιλτατε το synthpop περιλαμβανει τεραστια γκαμα με πολλα παρακλαδια ψαξτο λιγο στο net, και θα καταλαβεις, οπως και το newave που συμπεριλαμβανει ακομα ποιο χαοτικη γκαμα και ειναι ξαδερφος της dark alternative σκηνης

            ενα πολυ ενδιαφερον γενεαλογικo δεντρο με τα περισσοτερα ειδη της ηλεκτρονικης μουσικης, ο τυπος εχει κανει απιστευτη δουλεια

            Comment


            • #7
              αλλά και η τελοσπάντων "ήρεμη" ορχηστρική μουσική,δε ξέρω πώς να την ονομάσω,που παίζει στα RPG ή στα platform games
              Η οποία έχει τις ρίζες της στην κλασσική μουσική, όπως και η Ροκ (εξου και οτι εχουμε symphonic rock, και όχι symphonic σκυλάδικη, εκτός από παραδείγματα παρωδίας)
              Το συναίσθημα που βγάζει δηλαδή αυτό
              AKA the main boss theme for Bowser. By far my favorite of all the SMG music. This is from the Super Mario Galaxy OST Platinum Version.

              είναι πιο κοντά σε αυτό
              Mirror Mirror by Blind Guardian, from the album Nightfall In Middle Earth. Lyrics in Video.

              παρά σε αυτό
              Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


              για αυτό εξάλλου υπάρχουν τραγούδια σαν αυτό:


              (για να μη μιλησω για τις επιρροες pink floyd στα games)
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #8
                Somari, συγνώμη αλλά θα διαφωνήσω κάθετα σε όλα όσα έγραψες.

                Το Metal στην Ελλάδα είναι μόδα τα τελευταία τριάντα χρόνια, όχι η κυρίαρχη αλλά έχει πολύ κοινό. Ακόμα και μόνο ένας με δυο στους δέκα νέους να είναι "μεταλάδες" ή να ακούνε αρκετά Metal (που πιθανότατα είναι και παραπάνω στα αστικά κέντρα) δεν είναι καθόλου μικρό ποσοστό δεδομένου του πόσοι ήχοι υπάρχουν εκεί έξω.

                Ο λόγος που είναι συνδεδεμένο με το gaming στα μυαλά πολλών (εκ των οποίων ένας είναι ο Gift απ' ό,τι κατάλαβα ) δεν είναι το... ψάξιμο (LOL!) αλλά το ότι και τα δυο απευθύνονται πάνω - κάτω στον ίδιο τύπο ανθρώπου. Μπορώ να ξεκινήσω ολόκληρη κοινωνιολογική ανάλυση επ' αυτού, αλλά μάλλον πιο πολύ θα κουράσω και θα προκαταβάλλω κόσμο αρνητικά εναντίον μου, παρά θα δώσω κάτι (και για να προλάβω καταστάσεις, όχι, για τίποτα από αυτά δεν υπάρχει κάποια στατιστική έρευνα).

                Ενδιαφέρον έχει το προσωπικό μου παράδειγμα (το οποίο προφανώς και δε λέει τίποτε απολύτως για την κοινωνία από μόνο του, απλώς το καταθέτω και το θεωρώ μια ακόμη επιβεβαίωση της θεωρίας μου): Η φάση της ζωής μου στην οποία ουσιαστικά έκοψα το gaming ήταν η ίδια φάση στην οποία άρχισα σιγά - σιγά να μειώνω το Metal, ξεκινώντας αρχικά από το να περιορίζομαι σε συγκεκριμένες μπάντες με πολύ ιδιαίτερο ή "μη-Metal" ήχο και φτάνοντας σήμερα στο σημείο να ακούω γενικά ελάχιστο Metal και αυτό κυρίως λόγω κοινωνικού περίγυρου.

                Somari, η αναφορά στις κλασικές ρίζες του Rock είναι αστεία και αφορά την ελαφρά εγγύτητα σε τεχνικές λεπτομέρειες, το θέμα είναι πως οι λεπτομέρειες αυτές, όντας απ' τις πλέον "μηχανιστικές" στη μουσική επιστήμη, μελετώνται διεξοδικά στα ωδεία ακόμη και σε χαμηλό επίπεδο, με αποτέλεσμα να έχει περάσει αυτή η άποψη. Η πραγματικότητα είναι πως το Rock στην ουσία δεν είναι πιο κοντά από τα υπόλοιπα σύγχρονα είδη στην κλασική και ακόμη και να ήταν, η απόσταση παραμένει τόσο χαοτική ώστε μικρές διακυμάνσεις σε αυτήν μπορούν άνετα να προσπεραστούν.

                Το Metal έχει όντως κάποια παραδείγματα καλλιτεχνών που έχουν προσπαθήσει να γεφυρώσουν αυτό το χάσμα (συζητήσιμο το πόσο τα κατάφεραν), αλλά το βέβαιο είναι πως η φράση "εχουμε symphonic rock, και όχι symphonic σκυλάδικη" είναι εντελώς παραπλανητική. Το "σκυλάδικο" είναι ουσιαστικά εμπορικό, εκφυλισμένο λαϊκό και αν θες τη γνώμη μου το λαϊκό έχει συνδυαστεί με κλασική και ορχηστρικά στοιχεία πολύ πιο επιτυχημένα από το Rock.

                Αυτά τα ολίγα από εμένα, γιατί σε τέτοια θέματα κάθε γραμμή που γράφω είναι φτυαριά που ανοίγει τον τάφο μου.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • #9
                  Exei plaka to pws poly ligoi "metalades" paramenoun metalades otan megalwnoun.
                  To 99% twn metalladwn gnwstwn mou sygekrimena exoun allaksei akousmata.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Exei plaka to pws poly ligoi "metalades" paramenoun metalades otan megalwnoun.
                    To 99% twn metalladwn gnwstwn mou sygekrimena exoun allaksei akousmata.
                    Όχι ρε, τι λες τώρα, όλο εμπάθειες, προκαταλήψεις και στερεότυπα είστε...

                    Εν τω μεταξύ έχει τρομερό ενδιαφέρον να κοιτάξεις και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας αυτού του 1% το οποίο συνεχίζει να ακούει Metal και μετά τα (ας πούμε) 35...
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • #11
                      Από όσα άτομα ξέρω,μόνο εγώ κι άλλος ένας παραμένουμε στο μέταλ,όλοι οι άλλοι ακούνε σκυλοπόπ κυρίως ή έχουν πάει σε άλλα μουσικά ιδιώματα.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Ground_zero View Post
                        Exei plaka to pws poly ligoi "metalades" paramenoun metalades otan megalwnoun.
                        To 99% twn metalladwn gnwstwn mou sygekrimena exoun allaksei akousmata.


                        Μπορεί απλά να αλλάζουν την εμφάνισή τους,λόγω δουλειάς,οικογένειας,κτλ.

                        Δε μπορεί ένας 40αρης-50αρης να κυκλοφορεί με κοτσίδα σκισμένα t-shirt,και καρφιά...εκτός αν είναι επαγγελματίας.

                        Comment


                        • #13
                          Εκτός από το κοινωνιολογικό, στα περί κοινών ριζών τι πιστεύετε;
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Somari View Post
                            Η οποία έχει τις ρίζες της στην κλασσική μουσική, όπως και η Ροκ (εξου και οτι εχουμε symphonic rock, και όχι symphonic σκυλάδικη, εκτός από παραδείγματα παρωδίας)
                            Το συναίσθημα που βγάζει δηλαδή αυτό
                            AKA the main boss theme for Bowser. By far my favorite of all the SMG music. This is from the Super Mario Galaxy OST Platinum Version.

                            είναι πιο κοντά σε αυτό
                            Mirror Mirror by Blind Guardian, from the album Nightfall In Middle Earth. Lyrics in Video.

                            παρά σε αυτό
                            Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


                            για αυτό εξάλλου υπάρχουν τραγούδια σαν αυτό:


                            (για να μη μιλησω για τις επιρροες pink floyd στα games)

                            Τι να σου πω βρε φίλε...δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι ποιο κοντά σε πιο. Ούτως ή άλλως έχω συνηθίσει,όταν παίζω video-games να χαμηλώνω τη μουσική αυτού που παίζω,και να βάζω δική μου,του γούστου μου.

                            Comment


                            • #15
                              Ίσως για να το θέσω λίγο διαφορετικά, η ροκ και η μέταλ είναι μουσικές "storytelling πόρωσης"... ααργκ δε το διατυπώνω σωστά
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X