Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Witcher 3: Wild Hunt

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Same here. Again, keep us posted ;)

    Comment


    • Ποστάρω εδώ κάτι γρήγορο και περισσότερα αφού προχωρήσω το παιχνίδι.
       
      Αν είναι δυνατόν 2 μέρες τώρα και δεν έχω συνέλθει από το outcome των πράξεών μου. Εν ολίγοις, ελευθέρωσα το Whispering Ghost το οποίο μπήκε μέσα στην μαύρη καλλονή και ελευθέρωσε τα παιδιά από τις μάγισσες. Το πνεύμα όμως εξολόθρευσε ολόκληρο το χωριό Downwarren (πρώτο σκαμπίλι)που είχε ανάμειξη με τις ladies of the wood με τελικό αποτέλεσμα να πεθάνει η γυναίκα του βαρόνου,(δεύτερο σκαμπίλι) παρόλο που βρήκα την σωστή κούκλα και στο τέλος να κρεμάστει και ο ίδιος ο βαρόνος. Εκεί έφαγα και τρίτη σφαλιάρα και το έσβησα το Xbox.
      Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν πήρα με ιδιαίτερη σοβαρότητα την προειδοποίηση των κωλόγριων, ότι θα καταραστούν την Anna αν δεν σκοτώσω το πνεύμα (τλχ. όχι death outcome) και δεν ξέρω στο σημείο όπου μιλάς με τις 3 μάγισσες (σου δίνει 2 επιλογές - να τις αντιμετωπίσεις ή αν ξαναβρεθούν στο διάβα σου να τις εξοντώσεις) αν η πρώτη επιλογή επιφέρει αλλαγές στο ρου της ιστορίας του βαρόνου.
      Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να τις καθαρίσω για να μην κάνουν curse την Anna και αν επιλέξω να μην ψάξω για την Tamara θα έχω διαφορετικό φινάλε σε αυτό το κομμάτι της ιστορίας; Questions ,questions...
      Γενικά έχει ωραία quests ο τίτλος και βρήκα και το story της Keira Metz ενδιαφέρον, μόνο που οι επιλογές και το τέλος αυτού του story συμπλέγματος είναι πολύ πιο εύπεπτες και ξεκάθαρες. Την έστειλα στο Kaer Morhen. Το ίδιο έκανα και με το Letho και γενικά οποιοδήποτε χαρακτήρα μπορώ να στείλω στο οχυρό των Witchers το κάνω. Κάτι μου λέει ότι θα μου χρειαστούν και καλό είναι να έχεις συντρόφους.

      Comment


      • Ρεν

         
        αναφέρεσαι στην αποστολή που πρέπει να επιλέξεις αν θα απελευθερώσεις το πνεύμα που είναι κάτω από το μεγάλο δέντρο;


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Ναι Deus, σε αυτό αναφέρομαι.

          Comment


          • Είμαι λίγο πριν το τελευταίο quest του main game. Είμαι γενικά πολύ ευχαριστημένος από το πόνημα της CD Project αλλά έφαγα ένα αρκετά δυνατό ξενέρωμα σε 2 σημαντικά quests του παιχνιδιού.
             
            Συμμετείχα στην δολοφονία του Radovid, στην ουσία η Philippa το σκότωσε αλλά μετά στην πόλη δεν άλλαξε τίποτα. Σαν να μην συνέβη τίποτα. Long Live King Radovid. Καταλαβαίνω ότι για λόγους προπαγάνδας και υψηλού ηθικού να το έχουν γαργαλήσει το θέμα αλλά και μετά που σώζω τον Roche και Ves από του Dijkstra τα χέρια πάλι στο παιχνίδι δεν συμβαίνει τίποτα. Ούτε διάλογος μεταξύ του Geralt και του Dijkstra, ούτε τίποτα. Απλά τον καθάρισα σαν να πάλεψα common bandit και η ζωή συνεχίζεται λες και σκότωσα harpies.

            Καταλαβαίνω ότι θα ήθελε πόρους και πολύ περισσότερο χρόνο να δώσουν σε κάθε μεγάλο quest λεπτομερές outcome και αυτό να φανεί και στο gameplay αλλά σε τέτοιας ποιότητας τίτλο κάνει μπαμ. Αν ήταν για το Dragon Age: Inquisition θα έλεγα who cares; Πάλι σταφύλια και μούσκουλα θα συλλέγω για τον κάθε fetchοquest giver.

            Comment


            • Βασικά ήθελα να απαντήσω και στο προηγούμενο ποστ σου Ρεν αλλά το ξέχασα. Απλά.

              Στην συγκεκριμένη αποστολή έκανα το ίδιο με εσένα αλλά είχα εντελώς διαφορετική εξέλιξη.
               
              Απελευθέρωσα και εγώ το πνεύμα αλλά στο τέλος πήγα μαζί με τον βαρώνο και τους στρατιώτες του εκεί που ήταν οι 3 μάγισσες, πολεμήσαμε κάτι τέρατα και στο τέλος ο βαρώνος έφυγε για να ψάξει την γυναίκα του που είναι κάπου στον κόσμο. Όταν πήγες πρώτη φορά στο crookbarg borge πήγες στο δάσος για να βρεις το path of sweets (δεν θυμάμαι πως ακριβώς λεγόταν) ή πήγες να μιλήσεις με την γριά και τα ορφανά;

              Σχετικά με τις τελευταίες αποστολές που αναφέρεις, και εγώ είχα απογοητευτεί ελαφρώς, περίμενα να δω να επικρατεί χάος και αναρχία στην πόλη αλλά τελικά η ζωή συνεχίστηκε κανονικά. Το ίδιο και όταν σκοτώνεις τον αρχηγό των inquisitors, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πήρε χαμπάρι ότι σκοτώθηκε ένα τόσο σημαντικό άτομο.

              Πάντως μην απογοητεύεσαι, ο τερματισμός θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              •  
                Πήγα και μίλησα με την γριά πρώτα. Διαπίστωσα ότι αν πας και ελευθερώσεις το πνεύμα πριν μιλήσεις στην γριά για να αρχίσει το quest τα παιδιά σώζονται και η γριά δεν πεθαίνει, διότι το παιχνίδι λαμβάνει υπόψην ότι δεν έκανες συμφωνία με τις μάγισσες . Το θέμα είναι ότι πρέπει να ξέρεις την περιοχή για να το πας με αυτόν τον τρόπο το quest και την πρώτη φορά απλά δεν γίνεται να μυρίσεις τα νύχια σου.


                Τελείωσα το main game μετά από 333 ώρες και 1 λεπτό και απλά είναι από τις κορυφαίες rpgάρες των τελευταίων ετών. Ξεκίνησα στο καπάκι το Witcher 2 μέσω Xbox One BC και μετά συνεχίζω με Witcher 3 New Game Plus και τα expansions. Πραγματικά γούσταρα τόσο πολύ με το σύμπαν του παιχνιδιού που όταν βγήκα έξω για καφέ ξενέρωσα τόσο πολύ διότι οι συζητήσεις με φίλους είναι πως τα περνάς ρε μαλάκα; Βαριέμαι που ζω, τα ξύνω κτλ. και λέω μέσα μου με τι μαλάκες έμπλεξα.

                Comment


                • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                  Τελείωσα το main game μετά από 333 ώρες και 1 λεπτό κ
                  σωπα ρε συ τοσο πολύ; που ακομη και με τις δυο επεκτάσεις μου φαινονται υπερβολικά πολλές τοσες ώρες

                  και γω το ξεκινησα στο NG+ αλλά προς το παρον το άφησα, θα ασχοληθω λογικά αργοτερα, αν και θέλω να παιξω καποια στιγμή το Deus Ex Mankind Divided και φυσικά το Tyranny.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Originally posted by BigBOSS View Post
                    σωπα ρε συ τοσο πολύ; που ακομη και με τις δυο επεκτάσεις μου φαινονται υπερβολικά πολλές τοσες ώρες

                    και γω το ξεκινησα στο NG+ αλλά προς το παρον το άφησα, θα ασχοληθω λογικά αργοτερα, αν και θέλω να παιξω καποια στιγμή το Deus Ex Mankind Divided και φυσικά το Tyranny.
                    Εμ με ξέρεις εμένα. Παίζω στο death march. Δεν βιάζομαι καθόλου, κάνω τα πάντα, ψάχνω κάθε μικρό και μεγάλο θησαυρό, ακόμα και γι' αυτά που δεν υπάρχουν ενδείξεις, μαζεύω κάθε χαζομάρα που βρίσκω στο δρόμο μου, έχω looτάρει ότι μπορείς να αρπάξεις, έχω γίνει ένας μικρός Κροίσος!

                    Comment


                    • Παιδιά μόνο σε εμένα φαίνεται πως το leveling γίνεται απελπιστικά αργά; Κάνω ότι side σκάει στον χάρτη μου, αλλά και πάλι καταλήγω να είμαι 1-2 level κάτω (στην καλύτερη) από τα quests που ανοίγουν. Με την ίδια νοοτροπία παιξίμαστος στα 2 πρώτα ήμουν σε πολύ καλύτερο επίπεδο
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Το πολύ exp το παίρνεις κάνοντας main quests ανεξάρτητα από το level στο οποίο είσαι. Τα υπόλοιπα side quests σου δίνουν αρκετά λιγότερο exp, το οποίο μειώνεται με κάθε level που περνάς το default του quest και τα treasure hunts αν δεν κάνω λάθος σου δίνουν ελάχιστο εως καθόλου. Προχώρα πάντως και θα ανέβεις γρήγορα. Στην αρχή θα είσαι πιο κάτω σε level απο εχθρούς αλλά σύντομα θα τους φτάσεις. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν εχθροί σε συγκεκριμένα σημεία των χαρτών της κάθε περιοχής που θα είναι σε μεγάλο level και σε 1-2 περιπτώσεις (δεν θα σου πω που) που θα απαιτούν να κάνεις τα πάντα από quests κτλ. για να είσαι σε ένα αποδεκτό επίπεδο. Το σίγουρο είναι ότι και με διαφορά 10 levels , ακόμα και σε περιπτώσεις που έχει κόκκινη ένδειξη ο εχθρός σαν νεκροκεφάλη, μπορείς να το νικήσεις αν παίξεις προσεκτικά κ εκμεταλλευτείς potions, oils κτλ.

                        Comment


                        • Εχω εδω και 1 χρονο την goty οποτε αποφασισα επιτελους να το ξεκινησω, καμια ωρα εχω παιξει οποτε δεν εχω πολλα να πω, θα ακολουθησει ωστοσο post πρωτων εντυπωσεων τις επομενες ημερες.

                          Comment


                          • Originally posted by nooto View Post
                            Εχω εδω και 1 χρονο την goty οποτε αποφασισα επιτελους να το ξεκινησω, καμια ωρα εχω παιξει οποτε δεν εχω πολλα να πω, θα ακολουθησει ωστοσο post πρωτων εντυπωσεων τις επομενες ημερες.
                            Μου δωσες μια ωραία πάσα να πω ότι επειδή έχω και εγώ την GOTY το τελευταίο patch (το 1.51 αν θυμάμαι καλά) του βγαλε τα μάτια του παιχνιδιού.Πολλά glitches στους διαλόγους και στον ήχο γενικότερα. Είναι πραγματικά κρίμα για ένα τόσο μεγάλο έπος και μια τέτοια αλησμόνητη παιχνιδάρα να υπάρχουν τόσα πολλά τεχνικά θέματα.Δεν είναι game breaking, αλλά θα έλεγα ότι ώρες ώρες είναι αρκετά εκνευριστικά.

                            Comment


                            • Κακώς το έχω αφήσει το τελευταίο διάστημα για χάρη πιο "casual" παιχνιδιών.

                              Το παιχνίδι σε κερδίζει από την πρώτες στιγμές δείχνοντας ωραίους διαλόγους και εκφράσεις, πλούσιο κόσμο και γραφικά, λίγο γυμνό (σταθερή αξία) ενώ κρατάει φοβερή ισορροπία μεταξύ action και rpg.

                              Στην αρχή πίστευα ότι θα φάω κάνα 2ωρο με βαρετά cut-scenes μέχρι να ξεκινήσει το παιχνίδι, αλλά αντιθέτως ήξεραν πολύ καλά τι έκαναν στην εισαγωγή. Ειδικά στο τέλος με αυτό που γίνεται με το training dummy τους παραδέχτηκα.

                              Λίιιγα τεχνικά θεματάκια υπάρχουν όπως είπε ο Naked Snake αλλά για μένα ήταν στάλες στον ωκεανό (π.χ. το κεντράρισμα για να αλληλεπιδράσεις με αντικείμενα).

                              Ο κόσμος του παιχνιδιού είναι το κάτι άλλο!
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Να δώσω και εγώ λοιπόν κάποιες εντυπώσεις.
                                Το καλοκαίρι έπαιζα το πρώτο, και μου είχε αρέσει πάρα πολύ. Σκεπτόμενος πως το επειδή ήταν γραμμικό και όχι open world, είχε το πλεονέκτημα της καλύτερης ανάπτυξης χαρακτήρων όπως και άλλα γραμμικά action rpg / adventures (πχ Zelda). Για τον ίδιο λόγο έπαιξα και το δεύτερο, το οποίο μου άρεσε επίσης πάρα πολύ. Με βαριά τη καρδιά , έβαλα το τρίτο, περιμένοντας να αντικρίσω κάτι σαν το Skyrim, δηλαδή τεράστιους κόσμους για εξερεύνηση, αλλά "παγωμένους" χαρακτήρες (ξέρετε αυτό το πράγμα στα RPG της Bethesda όπου του NPC το σπίτι μπορεί να παίρνει φωτιά και αυτός να σου μιλάει σαν ρομποτάκι, μιας και είναι λογικό σε ένα game τόσο μεγάλο να μην μπορούν να κάνουν διαφορετικό animation / εκφράσεις για τον κάθε NPC).

                                Oh boy i was wrong. OH BOY I WAS SO FUCKING WRONG.

                                Δε ξέρω πόσες εργατοώρες πήγαν σε αυτό το προϊόν, αλλά το θεωρώ πλέον milestone για το είδος. Κάθε sidequest, κάθε treasure hunt κάθε witcher contract, όλα έχουν τον δικό τους "χαρακτήρα", όλα έχουν μια απολαυστική ιστορία από πίσω που σε καθηλώνει. Σε επίπεδο gameplay επίσης το ίδιο (τρομερό το concept με τα mutations, ειδικά αν έχεις και το Blood and Wine expansion). Επίσης σαν μέγεθος είναι πολύ μεγάλο (έχω και τα 2 expansions, παίζω καμιά ωρίτσα τη μέρα, έχω κλείσει τρίμηνο και τώρα σιγά σιγά φτάνω στο τέλος, και έχω ασχοληθεί ελάχιστα με treasure hunts, monster nests etc, παίζω κυρίως τα main + side quests).

                                Όσον αφορά τα bugs εγώ αυτά που αναφέρατε δε τα παρατήρησα, αντιθέτως ειδικά για το μέγεθος του το θεωρώ τεχνικά αρτιότατο (να μην ξανααναφέρω την Bethesda, έτσι; ).

                                9,5/10 από εμένα.

                                Εdit: ΛΟΛ, τι τρεις μήνες έγραψα, είδα το προηγούμενο ποστ μου και μιλάμε για πεντάμηνο.
                                Last edited by Somari; 08-01-2018, 09:48 PM.
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X