Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αφού έδωσα ένα κάρο λεφτά και πήρα οθόνη UWQHD με GSYNC, ας παίζω έστω και δεκάχρονα
    παιχνίδια. Αλλη αίσθηση πραγματικά.
    Απαράδεκτο οι νέες κονσόλες ακόμα να μην υποστηρίζουν αυτήν την ανάλυση, αντί νσ επικεντρώνονται στα 4Κ. Απαιτεί διπλάσια ισχή σε σχέση με fullhd, αντί για τετραπλή. Στους Η/Υ τουλάχιστον βγαίνουν patches για παλιά παιχνίδια, ακόμα και να μην τις υποστηρίζουν.

    Comment


    • Comment


      • Originally posted by Roronoa View Post
        First comment
        PC gaming isn't dead. Console gaming isn't dead. You, if you're reading this, aren't dead. Want a cookie?
        Carpe diem

        Comment


        • Προς το παρόν βέβαια αυτό είναι μάλλον αναληθές οπότε ανούσιο το βίντεο (και για άλλους λόγους φυσικά)...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Τώρα τι το ψάχνεις κι εσύ με references, κάτι παραπάνω θα ξέρει ο εκάστοτε youtuber.

            Comment


            • Originally posted by straier View Post
              Προς το παρόν βέβαια αυτό είναι μάλλον αναληθές οπότε ανούσιο το βίντεο (και για άλλους λόγους φυσικά)...
              https://newzoo.com/insights/articles...ile-taking-42/
              Βεβαια το 31% ειναι μαζι με το handheld gaming.

              Επισης νομιζω απο αποψη playerbase το PC gaming ειναι και εκει μεγαλυτερο αλλα βαριεμαι να ψαχνω sources.


              (btw στο video αναφερετε και σε hardware sales, 30bil σε ενα χρονο, αλλα who cares about that )
              Last edited by Roronoa; 10-05-2017, 02:11 PM.

              Comment


              • Τελος παντων delete επειδή πάλι σε παιδαριώδη flame wars θα καταλήξουμε.

                Comment


                • Originally posted by Evans View Post
                  Τελος παντων delete επειδή πάλι σε παιδαριώδη flame wars θα καταλήξουμε.

                  FeelsBadMan

                  Comment


                  • Κοιτάτε, μια στις τόσες δεν είναι κακό.

                    Comment


                    • Βεβαια το 31% ειναι μαζι με το handheld gaming.
                      Δεν αλλάζει κάτι, άλλωστε με το switch τα όρια είναι πλέον δυσδιάκριτα (άσε που η αγορά των handheld είναι κάτω από 3%), εγώ σου μετράω και browser games, πάλι πίσω είναι.
                      Επισης νομιζω απο αποψη playerbase το PC gaming ειναι και εκει μεγαλυτερο
                      Γιατί πού αλλού είναι; Το θέμα είναι πού είναι τα $$. Μετράμε και αυτούς που παίζουν μόνο μέσω online υπηρεσιών όπως το pirate bay;
                      αλλα βαριεμαι να ψαχνω sources.
                      Έλα μωρέ θα ψάχνουμε και πηγές τώρα...άσε που μπορεί να μην ταιριάζουν με το επιχείρημά μας...
                      (btw στο video αναφερετε και σε hardware sales, 30bil σε ενα χρονο, αλλα who cares about that )
                      Ε τότε να μετρήσουμε και τα έσοδα από κονσόλες. Για να μην αναφέρουμε και το γεγονός ότι το pc δεν το χρησιμοποιείς μόνο για να παίζεις παιχνίδια...
                      Τελος παντων delete επειδή πάλι σε παιδαριώδη flame wars θα καταλήξουμε.
                      Κανονικά δε θα ασχολούμουν αλλά αφενός έχω όρεξη, αφετέρου το ανεκδιήγητο υφάκι των συγκεκριμένων youtubers δε με άφησε (ειδικά όταν όλα όσα λένε στηρίζονται σε σαθρή βάση). Επίσης μου βγαίνουν φονικές διαθέσεις όταν ακούω για την ανωτερότητα του χειρισμού με ποντίκι-πληκτρολόγιο (επειδή το να πατάς wasd μεταξύ 50 ακόμα κουμπιών είναι ο ορισμός της εργονομίας, άλλωστε γι'αυτό φτιάχτηκαν τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια, τι όχι;).
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Originally posted by straier View Post
                        Δεν αλλάζει κάτι, άλλωστε με το switch τα όρια είναι πλέον δυσδιάκριτα (άσε που η αγορά των handheld είναι κάτω από 3%), εγώ σου μετράω και browser games, πάλι πίσω είναι.
                        Το switch τωρα βγηκε, αλλα σου το δινω πως τα handheld ειναι πολυ μικρο ποσοστο.

                        Originally posted by straier View Post
                        Γιατί πού αλλού είναι; Το θέμα είναι πού είναι τα $$. Μετράμε και αυτούς που παίζουν μόνο μέσω online υπηρεσιών όπως το pirate bay;
                        Hardware?
                        Sorry αλλα δεν ειμαι επενδυτης. Αλλα οι επενδυτες το βλεπουν.



                        "The amount of gamers in the world has reached 1.8 billion, with 1.2 billion gamers playing on PC.

                        62% of gamers use a PC while 56% use a console."

                        Originally posted by straier View Post
                        Έλα μωρέ θα ψάχνουμε και πηγές τώρα...άσε που μπορεί να μην ταιριάζουν με το επιχείρημά μας...
                        you are welcome.

                        Originally posted by straier View Post
                        Ε τότε να μετρήσουμε και τα έσοδα από κονσόλες. Για να μην αναφέρουμε και το γεγονός ότι το pc δεν το χρησιμοποιείς μόνο για να παίζεις παιχνίδια...
                        Και τις κονσολες μπορεις να τις εχεις μονο για netflix.



                        $30 δις ΜΟΝΟ απο gaming hardware.

                        H αληθεια ειναι πως δεν μπορω να βρω καλα στοιχεια για το μεριδιο αγορας του console hardware για 2015-2016, αλλα τα προηγουμενα χρονια ηταν παντα μεγαλυτερο (για PC) και το pc gaming hardware ανεβηκε πολυ.




                        Originally posted by straier View Post
                        Κανονικά δε θα ασχολούμουν αλλά αφενός έχω όρεξη, αφετέρου το ανεκδιήγητο υφάκι των συγκεκριμένων youtubers δε με άφησε (ειδικά όταν όλα όσα λένε στηρίζονται σε σαθρή βάση). Επίσης μου βγαίνουν φονικές διαθέσεις όταν ακούω για την ανωτερότητα του χειρισμού με ποντίκι-πληκτρολόγιο (επειδή το να πατάς wasd μεταξύ 50 ακόμα κουμπιών είναι ο ορισμός της εργονομίας, άλλωστε γι'αυτό φτιάχτηκαν τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια, τι όχι;).
                        Κοιτα, δεν υπαρχει αμφιβολια πως σε καποια games το mouse/kb ειναι κατα πολυ ανωτερο. Οπως και σε καποια αλλα ειναι το gamepad καλυτερο. Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ μοχλων και mouse σε shooter games και δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ d-pad και wasd για fighting/platform games. Και imo αυτα δεν ειναι προσωπικές προτιμήσεις, ειναι αντικειμενικες αληθειες.

                        Το περιμενα παντως πως θα τσιμπησετε με το video αλλα οχι και τοσο Εχω και πιο hardcore βιντεακια αν θελετε.
                        Last edited by Roronoa; 11-05-2017, 02:54 PM.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          Επίσης μου βγαίνουν φονικές διαθέσεις όταν ακούω για την ανωτερότητα του χειρισμού με ποντίκι-πληκτρολόγιο (επειδή το να πατάς wasd μεταξύ 50 ακόμα κουμπιών είναι ο ορισμός της εργονομίας, άλλωστε γι'αυτό φτιάχτηκαν τα πληκτρολόγια και τα ποντίκια, τι όχι;).
                          Το λες επειδη δεν παιζεις competitive games στα οποια mouse/kb ειναι κατα πολυ ο καλυτερος συνδυασμός. Εντάξει απο την αλλη δεν ειναι καλος συνδυασμός για άλλα παιχνιδια πχ dark souls/rocket league αλλα καταλαβαινεις τι σου λεω.

                          esports brah..

                          Comment


                          • Και μονο που λεει οτι το 44% των gamers αυτη τη στιγμη ειναι γυναικες κατι δεν παει καλα με την ερευνα . Προφανως εχει να κανει με το πως οριζεται το game και οι gamers, γενικα παντως το να βγαινουν αναλυσεις που να λενε ακομα και οτι το PC εχει 100 φορες παραπανω χρηστες απο τις κονσολες δεν θα μου φαινοταν περιεργο (τα εχουμε πει 100 φορες) και εχει να κανει με αυτο που ειπα πιο πανω... και η μανα μου παιζει παιχνιδια στο laptop της, των 3 δεπτερολεπτων, αρα ειναι gamer και μεσα στο 44% . Anyway παροτι νομιζω οτι κοροιδευμαστε, αυτες οι αναλυσεις ΔΕΝ μιλουν για μας, καταλαβαιτε το . Εμεις ειμαστε εντος του ποσοστου αλλα κομματι του, οχι ολοκληρο το ποσοστο. To 3% που λεει ο straier για τα handhelds παιζει να μας αντιπροσωπευει περισσοτερο απο τους 1.2 δις του PC...

                            with 1.2 billion gamers playing on PC
                            Και μετα αυτο
                            $30 δις ΜΟΝΟ απο gaming hardware.
                            Μα καλα μονο 30 ευρω εδωσαν αυτοι 1.2 billion players ?

                            Οσο για το video, να πω και εγω το κορυφαιο επιχειρημα μου, η naughty dog εβγαλε 100% παραπανω κερδος στο ps4 αποτι στο PC στο 2017. PC gaming sucks
                            Last edited by nooto; 12-05-2017, 12:16 AM.

                            Comment


                            • League of Legends generated $1.7 billion revenue in 2016

                              'Uncharted 4: A Thief's End' Sold An Incredible 8.7 Million Copies In 2016

                              1.7bil vs 522? mil

                              Console gaming




                              (το ξερω πως το LoL δεν ειναι πραγματικο παιχνιδι αλλα κουβεντα να γινεται)

                               

                              Comment


                              • Roronoa μπορεί να έχουν 1,2 δισεκατομμύρια άτομα υπολογιστή αλλά είναι αδύνατο να ξέρουμε πόσοι από αυτούς είναι gamers, πόσοι από αυτούς είναι συστηματικοί gamers και όχι απλά να έτυχε να γράψουν το steam στον σκληρό τους και πόσοι από αυτούς παίζουν και σε κονσόλα ή κονσόλες. Είναι απλά αδύνατο να δώσουμε απάντηση σε αυτά τα ερωτήματα, για να έχεις κάποια ποσοστά που έχουν σεβαστές πιθανότητες να ισχύουν είναι απαραίτητο να γίνουν έρευνες από σοβαρές και έμπειρες εταιρείες δημοσκοπήσεων κάτι το οποίο είναι και χρονοβόρο και πάρα πολύ ακριβό σαν διαδικασία. Για αυτό καλό θα ήταν να μην ακούμε τον κάθε κομπλέξικό του youtube που έχει ανάγκη να κοκορευτεί ότι η δική του προτίμηση είναι η ιδανική και η πιο δημοφιλής.
                                ΄
                                Όσον αφορά το ποια μέθοδος χειρισμού είναι η ιδανική απλά θα πω ότι δεν υπάρχει, αυτό εξαρτάται από το τι βολεύει τον καθένα και από το είδος παιχνιδιού. Σαφώς ο συνδυασμός ποντικιού και πληκτρολογίου είναι η καλύτερη επιλογή για moba και rts αλλά δεν είναι σοβαρός ισχυρισμός το να πούμε πως είναι γενικά ο καλύτερος τρόπος χειρισμού επειδή κάποιοι που το παίζουν τρελοί mastah gamers με τρελο skill γουστάρουν να κάνουν επίδειξη, με την ίδια λογική τα arcade stick που είναι απαραίτητα για τα fighting games, που είναι τα πιο περίπλοκα και απαιτητικά games, κάνουν σκόνη τους άλλους τρόπους χειρισμού.

                                Κατά τα άλλα δεν θα σχολιάσω καθόλου τα περί πωλήσεων κτλ κτλ. Ένα θα πω μόνο, από ότι βλέπω εγώ που γουστάρω να παίζω σε όλες τις πλατφόρμες χωρίς κόμπλεξ και αναγνωρίζω το τι καλό έχει να προσφέρει η καθεμία ανήκω στην μειοψηφία. Έχω παίξει και baldurs gate και sonic και uncharted και Zelda και Mario κτλ κτλ. Οι περισσότεροι αντί να κοιτάνε να απολαμβάνουν το χομπι αυτό αναλώνονται σε ανούσιες κόντρες.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X