Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • σε αναλυσεις 1080p και πάνω ναι μπορει να μην ειναι playable, σε μικροτερες αναλυσεις οπως 768p μια χαρά playable θα ειναι. Αυτο κάνουνε και στις κονσολες ριχνουνε αναλυσεις, frame rate, ποιοτητα κτλ για να τρέχει σε κονσολα του 2005. Να θυμισω πως το Alan Wake στο 360 ετρεχε σε μολις 540p.
    Εννοω σε PC αντιστοιχης ηλικιας, εκτος αν νομιζεις οτι το optimize που κανει ο developer στην κονσολα μπορεις να το κανεις εσυ στο PC του 2005 με configuration στο control panel των options.


    Για μένα απο τα σημαντικοτερα πλεονεκτήματα του pc gaming έναντι του console gaming, πέρα απο τις αποκλειστικότητες, ειναι η ελευθερια που προσφέρει το pc ως ανοιχτή πλατφορμα, τα mods που ειναι τεράστιο κεφάλαιο και το υποτιμούνε πολύ οι console gamers σαν να μην υπάρχει, το γεγονος οτι μπορεις να τρέξεις σχεδόν τα πάντα στο παρον hardware και λογισμικό ανεξαρτήτως του hardware και software που υπήρχε και στο οποίο έτρχε την εποχή κυκλοφορίας του και φυσικά η διαφορά ποιοτητας υπέρ του pc στον οπτικό τομέα.
    Σου ειπα ειναι σωστα ολα αυτα.

    Comment


    • Blizzard gaming,MOBA,Trading card games,F2P,MMO,MMORPG υπάρχουν σε κονσόλες.
      Diablo 3,LOTR κάτι,Magic the Gathering,Warframe,FFXIV τα παραδείγματα.

      ΒigBOSS μην μιλάς για παιχνίδια που δεν έχεις παίξει,σε παρακαλώ πολύ δηλαδή.
      Carpe diem

      Comment


      • Ενώ εσυ εχεις παίξει ολα οσα αναφέρεις :Ρ .

        Comment


        • 1. στις κονσολες εχουνε κυκλοφορησει ανα διαστηματα απο εποχες dreamcast/ps2 10-20 mmorpgs η συντριπτικη πλειοψηφια δευτερης διαλογης απο τα χιλιαδες mmorpgs που κυκλοφορουνε στην αγορα τωρα αν αυτο νομιμοποιει τις κονσολες να περιφανευονται για mmorpgs δεν εχω λογια

          και μιλαμε για ενα genre που καποια παιχνιδια του διατηρουν αξιολογο fanbase για αρκετα χρονια και με οικονομιες τεραστιες οπως το WoW, το eve online , το aion , το rift , το swtor το tera και πολλα μα παρα πολλα αλλα (και ακομα περισσοτερα αγνωστα κορεατικα σε μας)..... (υπηρχαν φυσικα και λαμπρες εξαiρεσεις σαν το ff14 αλλα και παλαιοτερα με ff11 και phantasy star online στις κονσολες) αλλα για ρωτηστε ομως τον ground zero ποσοι παιζουν ff14 απο το pc και ποσοι απο το ps3/4 να δειτε την διαφορα

          2. trading cards games η μονη σειρα που αξιζει ετσι ισα ισα να παρεις μια ιδεα σε κονσολες ειναι το duels of the plainswalkers που και αυτο ειναι το magic με δεκα ετοιμα decks για να μυηθουν οι νεοτεροι και να περασουνε μετα στο mtgo

          3.moba games σε κονσολες? ποιο lotr moba ποιος ασχολειται με αυτο? μηπως τα 100 εκατομμυρια του playerbase στο league of legends παιζουνε σε κονσολες? αυτοι του dota 2? σκεφτεται η Riot να κυκλοφορησει το LoL και σε κονσολες και δεν μας το λεει?

          4. η blizzard με το diablo 3 αρμεγει χρημα οσο γινεται γιατι ειναι το μονο απο τα games της (το HS που κυκλοφορει σε ipad ειναι αλλη περιπτωση) που μπορει να μπει κατω απο τους περιορισμους μιας κονσολας

          να βαλουμε στην κουβεντα και φαινομενα τυπου team fortress 2? η μηπως οι κονσολακηδες δεν μπορουν να αντιληφθουν τετοια μεγεθοι?

          Comment


          • Originally posted by Evans View Post
            Ενώ εσυ εχεις παίξει ολα οσα αναφέρεις :Ρ .

            Εγώ δεν έκραξα κανένα από αυτά.

            Vaynard είπα ότι υπάρχουν,όχι ότι έχουν την ίδια παρουσία.Και μην αγχώνεσαι,δυστυχώς τα ίδια σκατά θα γίνουνε σιγά σιγά.
            BTW το TF2 το έπαιξα στο Χ360.Οπότε ότι θες κάνε.

            Κάτι ακόμα βασικό.Κάπου είδα ότι αναφέρατε emulators.Μου λέτε δηλαδή,ότι χρησιμοποιείτε υπολογιστή για να παίζετε παιχνίδια κονσόλας και κατά τα άλλα προτιμάτε υπολογιστή από κονσόλα;Ok,makes sense.
            Carpe diem

            Comment


            • Ε makes sense εκτος αν θες να παιξεις πχ yoshi's island και κατεβαζεις να συνδέσεις snes στην crt tv. Δεν αμφισβητεί κανεις την ποιότητα της κονσολας και τα παιχνιδια που εχει ουτε την προσφορα της στο gaming γενικα. απλα λεμε τις επιλογες που εχεις με ενα pc σημερα.

              Comment


              • Κάτι ακόμα βασικό.Κάπου είδα ότι αναφέρατε emulators.Μου λέτε δηλαδή,ότι χρησιμοποιείτε υπολογιστή για να παίζετε παιχνίδια κονσόλας και κατά τα άλλα προτιμάτε υπολογιστή από κονσόλα;Ok,makes sense.
                Μιλάμε για άλλη εποχή όμως μην ξεχνάς. Αν η κουβέντα αυτή για κονσόλες και pc γινόταν το 1995 ξέρω γω θα λέγαμε άλλα πράγματα, τότε ο διαχωρισμός ήταν ξεκάθαρος και σε διάφορα επίπεδα. Το να θες να δεις σήμερα κάποια παιχνίδα του snes/ps1/whatevah δεν έχει να κάνει με το ποια θεωρείς καλύτερη πλατφόρμα για gaming σήμερα.

                Btw νομίζω ότι η κουβέντα ξεφεύγει όταν ψάχνουμε αν οι κοσνόλες έχουν mmo, strategy κτλ... Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για είδη που οι κονσόλες πάντα τα αγνοούσαν και στην τελική είναι ένα μικρό μέρος της πίτας που δεν είναι καθόλου παράξενο τους περισσότερους να μην τους ενδιαφέρει καν. Το θέμα δεν είναι τι δεν κάνουν οι κονσόλες αλλά το γεγονός ότι οι υπολογιστές ουσιαστικά κάνουν όσα κάνουν και αυτές συν τα extra που προαναφέρθηκαν.

                Comment


                • Καλύτερη πλατφόρμα για gaming σήμερα,είναι η κονσόλα.Αυτός είναι ο σκοπός της,είναι φτιαγμένη γι αυτό και μόνο.Ο υπολογιστής είναι καλύτερος για όλα τα υπόλοιπα,αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    Καλύτερη πλατφόρμα για gaming σήμερα,είναι η κονσόλα.Αυτός είναι ο σκοπός της,είναι φτιαγμένη γι αυτό και μόνο.Ο υπολογιστής είναι καλύτερος για όλα τα υπόλοιπα,αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς.
                    Θα ηθελα ισχυρά επιχειρηματα για τους λογους που η καλυτερη πλατφορμα για gaming ειναι η κονσολα. Το οτι ειναι φτιαγμενη για αυτο και μονο δεν ειναι πλεονεκτημα, ειναι μειονέκτημα.

                    Οσο για τα παιχνιδια/genres που ανεφερες και υπαρχουν και σε κονσολες ειναι μονο ενα δειγμα. Στην κυριολεξια. Δεν θα παρεις κονσολα για να παιξεις moba και mmorpg.

                    Btw, το TF2, η εκδοση για PC ειναι απείρως καλυτερη απο τις εκδοση για τις κονσολες.

                    Οσο για τους emulators, ναι θα παιξεις παιχνιδια εκει γιατι περα απο την ευκολια προσφερουν και βελτιωμενα γραφικα με βλετιωμενες αναλυσεις, ειναι αρκετα καλος λογος.

                    Comment


                    • Ο υπολογιστής δε συγκρίνεται με τις κονσόλες σε επίπεδο πλατφόρμας, η Steam συγκρίνεται με το PS4, XBONE, WiiU κτλ . Άλλο πλατφόρμα, άλλο γενικότερη κατηγορία hardware (παίζω με τις λέξεις τώρα, αλλά τα περισσότερα πλέον κρίνονται σε επίπεδο βιβλιοθήκης και υπηρεσιών ).

                      Ένα βάσιμο επιχείρημα που κανένας hardcore κονσολάκιας δε φέρνει είναι οι υπηρεσίες των σύγχρονων κονσολών, που είναι ενσωματωμένες στη συνολική εμπειρία που αυτές προσφέρουν. Αυτό ναι, είναι κάτι που καλώς ή κακώς οι υπολογιστές δεν το έχουν ακόμα σε ένα τόσο integrated και βέλτιστο user-friendly επίπεδο.

                      Comment


                      • Originally posted by Evans View Post
                        Ο υπολογιστής δε συγκρίνεται με τις κονσόλες σε επίπεδο πλατφόρμας, η Steam συγκρίνεται με το PS4, XBONE, WiiU κτλ . Άλλο πλατφόρμα, άλλο γενικότερη κατηγορία hardware (παίζω με τις λέξεις τώρα, αλλά τα περισσότερα πλέον κρίνονται σε επίπεδο βιβλιοθήκης και υπηρεσιών ).

                        Ένα βάσιμο επιχείρημα που κανένας hardcore κονσολάκιας δε φέρνει είναι οι υπηρεσίες των σύγχρονων κονσολών, που είναι ενσωματωμένες στη συνολική εμπειρία που αυτές προσφέρουν. Αυτό ναι, είναι κάτι που καλώς ή κακώς οι υπολογιστές δεν το έχουν ακόμα σε ένα τόσο integrated και βέλτιστο user-friendly επίπεδο.
                        Ποιες υπηρεσιες?

                        Το steam ειναι μια υπηρεσία, το PC σαν πλατφορμα ειναι μεγαλυτερη απο το xbox live και το psn που περιορίζετε μια κονσολα.
                        Μπορω να παιζω ενα παιχνιδι απο το steam ή το battle.net client ή drm-free, να κανω capture με το προγραμμα της επιλογης μου, να μιλαω με τους φιλους μου με το πρόγραμμα της επιλογης μου και να εχω ανοιχτο και τον browser και μαζι με ολα αυτα να εχω ανοιχτο και οποιο προγραμμα θελω να παιζει μουσικη.

                        Comment


                        • Σου λεει σαν user friendly εμπειρία, αν εισαι γνωστης(!) στο pc προφανως μπορεις να κανεις πολλα περισσότερα.

                          Αυτες τις υπηρεσιες βεβαια τις πληρώνεις πλεον με οτι αυτο σημαίνει.

                          Comment


                          • Originally posted by Roronoa View Post
                            Ποιες υπηρεσιες?

                            Το steam ειναι μια υπηρεσία, το PC σαν πλατφορμα ειναι μεγαλυτερη απο το xbox live και το psn που περιορίζετε μια κονσολα.
                            Μπορω να παιζω ενα παιχνιδι απο το steam ή το battle.net client ή drm-free, να κανω capture με το προγραμμα της επιλογης μου, να μιλαω με τους φιλους μου με το πρόγραμμα της επιλογης μου και να εχω ανοιχτο και τον browser και μαζι με ολα αυτα να εχω ανοιχτο και οποιο προγραμμα θελω να παιζει μουσικη.
                            Τα ξέρω όλα αυτά, μιλάω για integrated λειτουργίες στις εκάστοτε υπηρεσίες που οδηγούν σε ένα καλύτερο user-experience (όπως είπε και ο ΙΗΝΕ).

                            Για παράδειγμα, στο PS4 κάνεις share με το πάτημα ενός κουμπιού, επειδή αυτή η λειτουργία είναι ενσωματωμένη στο λειτουργικό της κονσόλας. Το ίδιο μπορείς να το πετύχεις και στους υπολογιστές (προφανώς), απλώς θέλει να τρέχεις άλλα προγράμματα στο background και πιθανότατα η απαιτούμενη πολυπλοκότητα είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη των κονσολών.

                            Comment


                            • Ναι, οι κονσολες ειναι πιο user friendly, αλλωστε αυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα.
                              Αλλα δεν χρειαζεται να εισαι και κανας χακερας για να βαλεις 2 προγραμματα και να τα τρεξεις.

                              Comment


                              • Ενταξει οτι εβαλαν ενα ασχημο share (to facebook) αντι για το διαχρονικο select εγω δεν το εχω για καλο παντως..

                                Comment

                                Working...
                                X