Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ένας από τους χρυσούς κανόνες στο user experience είναι το recognition rather than recall και τα shortcuts, το γεγονός και μόνο ότι υπάρχει ένα εξειδικευμένο κουμπί για κάτι που συνήθως θέλει μισό εκατομμύριο clicks είναι πολύ καλό . Εγώ πάντως θέλω να αγοράσω PS4 κυρίως για αυτόν το λόγο, γιατί θα μπορώ να κάνω sharing όλα τα awesome moments τόσο εύκολα και γρήγορα .

    Comment


    • do u even shadowplay bro ?

      Comment


      • Originally posted by straier View Post
        Αυτό δεν το έπιασα. Το αντίθετο δεν έπρεπε να ισχύει;
        επειδή αυτή τη στιγμή βαριέμαι να γράψω θα σου απαντήσω βάζοντας το σχόλιο κάποιου στο εξής άρθρο του pc gamer

        PC gaming hardware market worth more than $21.5 billion globally, new report says

        The overall demand for PC hardware may be in decline but the market for gaming specific hardware is actually doing quite well, according to a new Jon Peddie Research report (via MCV). The firm pegged the total worldwide market value of PC gaming hardware at more than $21.5 billion, and predicted that it will grow significantly over the next three years.


        "Useless hardware boom?
        So where do you think the PS4 and XB1 are getting their APUs from? Where does the PS4's beloved GDDR5 ram or XB1's GDDR3 ram come from? The hard disks? The X86 architecture?
        Someone must've have paid for and used those tech for years up to a point that Sony and MS can cherry pick the latest ones and cram them into their little plastic boxes.
        "Indies, f2ps, shovelware and no big exclusives."
        Oh, man...the last time I heard this, MMOs instead of f2ps, was during the PC is Dead days when websites are comparing PC vs the PS3 and XB360. Console gamers don't think highly of this genres back then and yet now they are used to push next gen consoles!"
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Δεν βλέπω πώς αυτό απαντά στην ερώτησή μου.
          Η τεχνολογία προχωράει και κάποιος την πληρώνει... Οι κονσόλες δε θα μπορούσαν να κοστίζουν 2000$ ούτως ή άλλως... Ίσα ίσα αν ο πισάς δίνει 500 ευρώ για κάρτα πιο πιθανό είναι να γλυκαθούν και να θέλουν να χρεώνουν παραπάνω τις κονσόλες.
          Παρεμπιπτόντως, οι κονσόλες δεν ήταν πολύ ακριβότερες όταν είχαν custom-made hardware...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Περίεργα το σκέφτεσαι. Η λογική λέει οτι οι κατασκευαστές κονσόλας θέλουν να την έχουν σε μια πολύ λογική τιμή. Οπότε δεν θα πηγαίναν ποτέ με το σκεπτικό: "Στο PC κάνει τόσο, ας το χρεώσουμε και μεις 500", αλλά θα παίρνανε την μέση λύση που θα ταν και η χρυσή τομή μεταξύ απόδοσης/τιμής.

            Οι κατασκευαστές CPUs, GPUs, τώρα, αν δεν υπήρχε το κοινό που θέλει να αγοράσει τις κάρτες τους δεν θα είχαν λόγο να κάνουν τόσο μεγάλη μάχη για το ποιός βγάζει την καλύτερη κάρτα και η τεχνολογία θα προχωρούσε πολύ πιο αργά. Ως γνωστόν PC να μπαίνει στο Ίντερνετ και να παίζει Ταινίες σε 1080p αγοράζεις με 300 ευρώ, όλη η παραπάνω ισχύ υπάρχει μόνο για τους Gamers και αυτούς που κάνουν Editing Video/Μουσικής/Προγραμματισμό κτλ. Ε ο τζίρος που κάνουν οι Gamers αντιστοιχεί στο 99% των πωλήσεων GPUs, CPUs, οπότε χωρίς αυτούς θα υπήρχε πάρα πολύ μικρότερο κεφάλαιο στο R&D's των εταιριών αυτών.

            Το κόστος των κονσολών θα ταν το ίδιο και χωρίς τα PC, αλλά η ισχύ τους θα ήταν αρκετά χειρότερη.

            Comment


            • Παρεμπιπτόντως, οι κονσόλες δεν ήταν πολύ ακριβότερες όταν είχαν custom-made hardware...
              Χαχαχα ναι ελεος, ωρες ωρες δηλαδη απορω με πραγματα που γραφουν οι δημοσιογραφοι-users, λες και το console market ξεκινησε στα τελη του 2013 με τα PS4 και ONE...

              Someone must've have paid for and used those tech for years up to a point that Sony and MS can cherry pick the latest ones and cram them into their little plastic boxes.
              Εmotion Engine and Cell... ring any bells?

              O λογος που γραφονται ολες αυτες οι αηδιες (γιατι για αηδιες προκειται) ειναι επειδη εξαιτιας του 360 και της MS κατα κυριο λογο, η δυτικη κουλτουρα ηρθε στις κονσολες και η ανατολικη στα PC με αποτολεσμα να μην υπαρχει ο διαχωρισμος software που υπηρχε (+ οικονομικες συνθηκες, κοστος υπερπαραγωγων, καταργηση του μοντελου των exclusives). Ετσι ξυπνησαν οι υποστηρικτες της μιας και της αλλης πλευρας και απο κει που πλακωνοντουσαν για το ποιος εχει το καλυτερο software τωρα πλακωνονται για το ποια πλατφορμα ειναι καλυτερη για το gaming γενικοτερα... Και ολα αυτα με επιχειρηματα της πλακας οπως το παραπανω...

              Comment


              • Originally posted by nooto View Post
                Εmotion Engine and Cell... ringing any bells?
                οι οποίες ήταν όπως αποδείχτηκε τελείως ασύμφορες, κοστισαν στην sony ένα τσουβάλι χρήματα και χρησιμοποιήθικαν μόνο απο τις κονσόλες της sony. Και φυσικά ειχαν πολύ δύσκολη αρχιτεκτονική για τους προγραμματιστές.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • τερας η 480 ακομα και σημερα, οπως εγραψα και σε παλαιοτερο ποστ πρακτικα ειναι πιο γρηγορη απο 650 και 750ti, μην ξεχναμε ομως οτι καιει τα αντερα της απο ρευμα και πως οταν βγηκε κοστιζε 600 ευρω στην καλυτερη.

                    η 5850 που βγηκε οκτωβριο του 2009 και επαιζε κοντα στα 250 ευρω μια χαρα κραταει για οποιον δεν εχει το κομπλεξ να μαξαρει οποιο παιχνιδι βγαινει καθε μηνα σε 27αρι μονιτορ, ητανε ομως η πρωτη dx11 καρτα. Μην ξεχναμε πως απο το 2004 μεχρι και το 11 σχεδον ολα τα παιχνιδια τρεχανε σε dx9, το dx10 πηγε απατο και κανενας δεν τολμουσε να βγαλει παιχνιδι που να μην ετρεχε σε dx9 hardware (ποσο μαλλον σε 32bit λειτουργικο, αγκρρρρρ ! ) , 7 χρονια "στασιμοτητας" ειναι παρα πολυς καιρος για τον κοσμο του pc gaming !

                    Comment


                    • Οι custom made κονσολες ηταν ακριβότερες και οι εταιρείες εμπαιναν μεσα σε καθε κομματι, πλεον δεν ισχυει αυτο, η Σονυ χανει ελαχιστα οπως θυμάμαι να ειχα διαβασει και η ms πουλαει με κερδος. Η τιμη της κονσολας εξαρταται πανω απο ολα απο το ποσο θεωρεί η καθε εταιρεία οτι θα πληρωσει ο καταναλωτης για να την αγορασει και αναλογα υπολογίζουν το hardware που θα βάλουν.

                      Το hardware που βαζουν το αγοραζουν απο AMD/Nvidia αναλογα με το ποσα ειναι διατεθειμένες να δωσουν για να μπουν μεσα η να πουλήσουν με κερδος.

                      Το θεμα που εχω εγω ασχετα με τα ποσα καλα και εντυπωσιακα παιχνιδια που θα δωσουν ειναι οτι αποφασισαν να μην pusharoun το hardware πουλωντας με χασουρα, επιχειρηματικα προφανως ειναι πολυ καλη κινηση και το αποδεικνυουν οι πωλησεις απλα εγω προσωπικα θα ηθελα αρκετα καλυτερο hardware. Ειδικα απο πλευρας Χ1 εγιναν τραγικα λάθη τα οποια θα τα κουβαλαει μαζι του μεχρι το τελος της γενιας.

                      Η συγκριση με το pc gaming θα πρεπει να γινεται στην ιδια αναλυση με τα ιδια φιλτρα, εκει οπως βλεπουμε μια midrange καρτα 2 χρονων+ τα παει μια χαρα τη στιγμη που το 2005 high end καρτες δεν εφταναν τα γραφικα του 360. Επισης να τρεχουν 792p και κατι τετοια το 2014 τη στιγμη που το 1080p αρχιζει να φαινεται "λιγο" στους pc gamers ειναι πραγματικα τραγικο.

                      Η κονσολα παει να γινει ενα μεσο αποκλειστικα για casuals οι οποιοι δεν εχουν τις απλες γνωσεις να φτιαξουν ενα gaming pc καθως και ενα Premium item για οσους θελουν να παιζουν τα 2-3 exclusives που βγαζουν.

                      Αποψη μου παντα..

                      Comment


                      • Originally posted by crpl_shepherd View Post
                        η 5850 που βγηκε οκτωβριο του 2009 και επαιζε κοντα στα 250 ευρω μια χαρα κραταει για οποιον δεν εχει το κομπλεξ
                        με την 5850 τερμάτισα το Crysis 3 σε medium settings,1080p με frame rate κοντά στα 60fps μ.ο

                        στις κονσολες ουτε καν low δεν έτρεχε, ειδα την beta του multi και ηταν χάλια συγκριτικά με αυτο που έπαιζα στο pc.
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Originally posted by i Have no Equal View Post

                          Η κονσολα παει να γινει ενα μεσο αποκλειστικα για casuals οι οποιοι δεν εχουν τις απλες γνωσεις να φτιαξουν ενα gaming pc καθως και ενα Premium item για οσους θελουν να παιζουν τα 2-3 exclusives που βγαζουν.

                          Αποψη μου παντα..
                          Λιγο πολυ αυτο, αλλα το θεωρω μια πολυ νορμαλ λυση, ειδικα για σαλονι, δλδ και PC να εχεις αμα δεν το κανεις σωστα δεν ταιριαζει και πολυ στο σαλονι, εκτος και αν δεν σε νοιαζει η αισθητικη.
                          Και φυσικα και hardcore να εισαι, για καποιους exclusive τιτλους οι οποιοι ειναι όμηροι των κονσολων (:troll αξιζει να παρεις και την κονσολα.

                          Σε αυτην την γενια αυτο που πραγματικα δεν μπορω να δεχτω ειναι πως απο την μια πουλανε το hardware με κερδος και ταυτοχρονα βγαζουν εκατομμύρια απο τα royalties και τα online subscriptions.
                          Ενταξει, και στην περασμενη γενια μετα απο καποια χρονια οι κονσολες γινανε κερδοφορες, αλλα τωρα το παρακανανε. Δλδ απο την μια ειναι υγιες αλλα απο την αλλη χανεις το value for money σαν καταναλωτης (εκτος και να αγοραζεις μονο το νεο pr0 καθε χρονο).

                          Comment


                          • Το θεμα που εχω εγω ασχετα με τα ποσα καλα και εντυπωσιακα παιχνιδια που θα δωσουν ειναι οτι αποφασισαν να μην pusharoun το hardware πουλωντας με χασουρα, επιχειρηματικα προφανως ειναι πολυ καλη κινηση και το αποδεικνυουν οι πωλησεις απλα εγω προσωπικα θα ηθελα αρκετα καλυτερο hardware

                            Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχουν οι κονσόλες ανταγωνιστικο hardware ως προς τα pc , δεν λέω να είναι μια γενιά πίσω, αλλά ποια η λογική ? πάντα θα μπορείς να φτιάξεις πιο δυνατό μηχάνημα από μια κονσόλα. Εμένα αυτό που με ανησυχεί στις κονσόλες (από την προηγούμενη γενιά ξεκίνησε αυτό) είναι ότι χάνουν σιγά σιγά την ταυτότητα τους, το κυνήγι του δυνατότερου hardware έχει ως αποτέλεσμα την άνοδο του κόστους παράγωγης και συνάμα την έλλειψη δημιουργικότητας και διαφορετικοτητας, δεν υπάρχει πλέον το ρίσκο από το ΑΑΑ μέρος της βιομηχανίας, ολα τα ίδια και τα ίδια και "bigger better faster stronger", μόνο από την indie σκηνή θα δεις κάτι φρέσκο.
                            Προσωπικά το hotline miami είναι το game που μου άφησε την πιο memorable εμπειρία τον τελευταίο καιρό και δεν νομίζω ότι χρειαζόταν ιδιαίτερο hardware για να τρέξει.

                            Comment


                            • Γιατι ετσι μας ειχαν συνηθισει τα προηγουμενα χρονια, αγοραζες custom τεχνολογία ειτε ηταν καλο αυτο η κακο. H λογικη ειναι να χαρεις κανα χρονο οτι εχεις superior hardware, τωρα ουτε αυτο δεν εγινε με το που βγηκαν ηταν obsolete.. Πρακτικα δεν θα σε εππηρεασει καπου τα exclusive παλι θα τα παιξεις και ουτε θα βγουν πολλα pc games για να δεις τη χαοτικη διαφορα, τα περισσοτερα ΑΑΑ optimize για κονσολες γινονται.

                              Comment


                              • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                                δεν υπάρχει πλέον το ρίσκο από το ΑΑΑ μέρος της βιομηχανίας, ολα τα ίδια και τα ίδια και "bigger better faster stronger", μόνο από την indie σκηνή θα δεις κάτι φρέσκο.
                                Προσωπικά το hotline miami είναι το game που μου άφησε την πιο memorable εμπειρία τον τελευταίο καιρό και δεν νομίζω ότι χρειαζόταν ιδιαίτερο hardware για να τρέξει.
                                η οποία indie σκηνή στο pc έχει την μεγαλύτερη ανάπτυξη.

                                Τhe Hum, horror για pc με unreal engine 4 και με υποστήριξη oculus rift.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X