Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • για 'σένα δουλεύουνε μου φαίνεται... :p

    Comment


    • Originally posted by nooto View Post
      http://www.eurogamer.net/articles/20...episodes-dated

      πρεπει να περιμενουμε μεχρι τον μαρτιο :p χαχαχαχαχαχ
      nioh μονο δεν υπάρχει τίποτα άλλο!

      Comment


      • Μιας και η κουβέντα είναι ζεστή, με αυτούς που θεωρούν ότι το PC είναι απόλυτος κυρίαρχος θα διαφωνήσω για το γνωστό λόγο του ότι προϋποθέτει κάποιος να ασχοληθεί παραπάνω με PC, κάτι που μπορεί να μην του επιτρέπει ούτε ο χρόνος, ούτε το ενδιαφέρον του.

        Πρόσφατο παράδειγμα τα Street Fighter V και Doom που ενώ εδώ τα παιδιά έγραφαν εντυπώσεις, εγώ στη Bιλαρίμπα ακόμα έτριβα (έψαχνα σε forum για τεχνικά θέματα). Για να μην πω για game που έβαλα χθες και κόλλαγε το FMV λες και είχα Pentium II. Αν γινόταν αυτό στις κονσόλες θα γέλαγαν και οι πέτρες.

        Επίσης έχω προσέξει πολλούς στο steam να ξεκινούν ένα νέο game 5+ φορές, δεν νομίζω ότι κόβεται το ρεύμα.

        Λογικό βέβαια να συμβαίνει αυτό με τόση ποικιλία hardware, προς θεού άνθρωποι τα φτιάχνουν. Με λίγη μελέτη και υπομονή έχεις το "απόλυτο" μηχάνημα, αρκεί να σ'αρέσει όμως. Προσωπικά πλέον είμαι PC gamer, από τη μία με έχει εκνευρίσει πάμπολλες φορές από την άλλη θα 'πρεπε να λέω και ευχαριστώ που με mid-range μηχάνημα έχω τόση μεγάλη ποικιλία τίτλων από νέα και παλιές γενιές, απλά αναφέρω και τις 2 πλευρές από την εμπειρία μου και ότι το PC έχει και γκρίζα πλευρά πώς να το κάνουμε, αλλιώς δεν θα υπήρχε βιομηχανία κονσολών απλά.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Originally posted by Ryu_gr View Post
          Μιας και η κουβέντα είναι ζεστή, με αυτούς που θεωρούν ότι το PC είναι απόλυτος κυρίαρχος θα διαφωνήσω για το γνωστό λόγο του ότι προϋποθέτει κάποιος να ασχοληθεί παραπάνω με PC, κάτι που μπορεί να μην του επιτρέπει ούτε ο χρόνος, ούτε το ενδιαφέρον του.

          Πρόσφατο παράδειγμα τα Street Fighter V και Doom που ενώ εδώ τα παιδιά έγραφαν εντυπώσεις, εγώ στη Bιλαρίμπα ακόμα έτριβα (έψαχνα σε forum για τεχνικά θέματα). Για να μην πω για game που έβαλα χθες και κόλλαγε το FMV λες και είχα Pentium II. Αν γινόταν αυτό στις κονσόλες θα γέλαγαν και οι πέτρες.

          Επίσης έχω προσέξει πολλούς στο steam να ξεκινούν ένα νέο game 5+ φορές, δεν νομίζω ότι κόβεται το ρεύμα.

          Λογικό βέβαια να συμβαίνει αυτό με τόση ποικιλία hardware, προς θεού άνθρωποι τα φτιάχνουν. Με λίγη μελέτη και υπομονή έχεις το "απόλυτο" μηχάνημα, αρκεί να σ'αρέσει όμως. Προσωπικά πλέον είμαι PC gamer, από τη μία με έχει εκνευρίσει πάμπολλες φορές από την άλλη θα 'πρεπε να λέω και ευχαριστώ που με mid-range μηχάνημα έχω τόση μεγάλη ποικιλία τίτλων από νέα και παλιές γενιές, απλά αναφέρω και τις 2 πλευρές από την εμπειρία μου και ότι το PC έχει και γκρίζα πλευρά πώς να το κάνουμε, αλλιώς δεν θα υπήρχε βιομηχανία κονσολών απλά.
          Not sure if trolling..

          Comment


          • Όχι βρε εννοώ ορισμένες φορές όταν ξεκινάς για πρώτη φορά ένα game στο PC συμβαίνουν διάφορα θέματα με αποτέλεσμα να κάνεις ξανά και ξανά restart (και πετάγεται κάθε τόσο notification στους φίλους ότι ο τάδε is now playing το τάδε).

            Παρεμπιπτόντως είδα τις προάλλες έπαιζες Contra στο PC. Για δώσ'μας τα φώτα σου, ποια έκδοση είναι;
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Καμια φορα μπαινεις και βγαινεις για αλλους λογους, ξεχασες κατι, ξεκινησες λαθος game, αλλαξες γνωμη κτλπ. δεν σημαινει οτι τρωει crash το game.

              Επαιζα το contra στο NES/alien wars/hard corps co-op Εχω κατεβασει emulators τα εχω περασει στο steam και παιζω στην tv με steam link και DS4/xbone wireless pad, ακομα στη φαση που το σεταρω ειμαι γιατι θελω διαφορετικο configuration για καθε emulator. Παντως ειναι seamless integration παταω το xbox button μπαινω steam big picture παιζω απευθειας, ακριβως οπως θα εκανα σε μια κονσολα, με τη διαφορα οτι εχω τεραστιο library, οτι emulator θελω +τα steam games μου. Περισσοτερο info εδω, και χωρις steam link με hdmi πχ να το χεις η διαδικασια για να τα κανεις add στο steam και να παιζεις σε big picture ειναι ιδια. Αμα το ολοκληρωσω οπως θελω και δεν βαρεθω μπορει να γραψω στο emulators/retro topic.

              Comment


              • Καθόμαστε και τρωγόμαστε για πισιά εναντίον κονσολών ενώ ο πραγματικός εχθρός παραμονεύει εκεί έξω και λέγεται mobile gaming...
                Εν τω μεταξύ αν έχουμε ενοποίηση πλατφορμών θα συμπεριλαμβάνει και τη Νιντέντο; ΟΚ, η Microsoft εύκολα μπορούμε να φανταστούμε να παρατάει το Xbox χάριν του PC (τζάμπα τα λεφτά που έριξε βέβαια), Η Σόνυ ίσως αναγκαστεί να το κάνει (οπότε μάλλον θα πάει για φούντο μετά) αλλά η Νιντέντο θα δεχτεί να κάνει κάτι τέτοιο; Οι επιτραπέζιες κονσόλες της Νιντέντο έχουν σταματήσει να έχουν λόγο ύπαρξης από την εποχή του SNES αλλά εκείνη συνεχίζει ακάθεκτη.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Σε πονάει Straier το Wii ακόμα, που με τα gimmicκια του πήρε την πρωτιά από τους άλλους 2 εεεεε;

                  Μετά ο διάδοχος απλόχερα την έδωσε στους άλλους 2 και έμεινε στο κατώι αλλά Nintendo είναι αυτή οπότε τα πάντα μπορείς να περιμένεις. Βγάζει το Zelda και το καινούριο το Mario και θα αρχίζουν τα media το κουτουρου τους πως τα κατάφερε η Nintendo, η Nintendo παραδίδει μαθήματα και το έχει ακόμα η Nintendo και άλλα τέτοια χιλιοcopαρισμένα κειμενάκια των δημοσιογραφίσκων με ακολουθία δεκάδων καταφατικών βελασμάτων από κάτω διότι τα φώναξαν οι ποιμένες!

                  Εντάξει, ομολογώ έχει την πλάκα του VS αυτό VS το άλλο και γενικά VS στα πάντα από μάρκες σωβράκων μέχρι διαστημοπλοίων αλλά δεν παύει το συμπέρασμα να είναι το ίδιο γιατί οι opinions είναι fixed πριν ξεκινήσουν οι αντιπαραθέσεις. Γι' αυτό Breath of the Wild και nothing else matters!
                  Last edited by Ren_of_Heavens; 01-02-2017, 10:28 AM.

                  Comment


                  • Originally posted by straier
                    Καθόμαστε και τρωγόμαστε για πισιά εναντίον κονσολών ενώ ο πραγματικός εχθρός παραμονεύει εκεί έξω και λέγεται mobile gaming...
                    Δεν είναι αβάσιμο αυτό που λες. Ωστόσο θεωρώ πως το mobile gaming απλώς διέλυσε τις ψευδαισθήσεις πως μια ευρεία μάζα κόσμου μπορεί να γνωρίσει το «σκληρό» gaming· νομίζω πως η μερίδα της αγοράς που επιθυμεί gaming -όπως το γνωρίζουμε όλοι εδώ και τίποτα απλούστερο- πάντοτε θα υπάρχει και πάντοτε θα εξυπηρετείται. Οπότε δεν βλέπω απειλή.

                    Originally posted by Ren
                    το ίδιο γιατί οι opinions είναι fixed πριν ξεκινήσουν οι αντιπαραθέσεις.
                    Μίλα για εσένα αν θες. Πέραν του ότι εκμηδενίζεις το κόνσεπτ του ανθρώπινου διαλόγου, εδώ ειπώθηκαν πράγματα ειλικρινή από τον καθένα και 'γω προσωπικά έμαθα κάτι παραπάνω. (εκτός και αν αναφέρεσαι σε μουλαροαπόψεις, που επίσης λέγονται, αλλά θέλω να πω πως δεν είναι μόνο αυτές)
                    Last edited by Raf; 01-02-2017, 01:11 PM.

                    Comment


                    • Το mobile δε μας απειλει ισα ισα μας βοηθαει. Οι μλκς κι οι αρπαχτες πανε στα mobile. Τα ποιοτικα games σε switch, 3ds. Τα συμπληρωματικα σε xbox, ps, pc.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Mouse and keyboard players are destroying controller users in Overwatch on console

                        "The conventional wisdom is that a mouse and keyboard setup is better for playing shooters than a controller, because mice are inherently faster and more precise aiming devices. That's why, generally speaking, PC and console players are kept separate from one another (and also why Microsoft's recent decision to let Gears 4 PC and console players commingle was noteworthy). But what happens when console players use mouse/keyboard setups in action against other consolers?

                        The question was asked last week on the Overwatch forums, when a poster claimed that "the majority of high level players are using mouse and keyboard on console." The person said they believe it's unfair to other players, but wanted to know what Blizzard's official stance on the matter is—and, if it's considered cheating, "what is being done to protect console players using a controller."

                        "The Overwatch team objects to the use of mouse and keyboard on console. We have contacted both first-party console manufacturers and expressed our concern about the use of mouse and keyboard and input conversion devices," game director Jeff Kaplan replied bluntly. "We have lobbied and will continue to lobby for first-party console manufacturers to either disallow mouse and keyboard and input conversion devices, OR openly and easily support mouse and keyboard for ALL players." "




                        Απο οτι βλεπω παει και το "στις κονσολες ολοι παιζουν με τα ιδια controllers". Αρχισαν να μπαινουν στο παιχνιδι και mouse/kb adapters. Βασικα ειναι μαλακια για οσους παιζουν σε κονσολες, η διαφορα στο skill ισχύει ακομα και με τους περιορισμους.
                        Last edited by Roronoa; 07-02-2017, 10:50 AM.

                        Comment


                        • Αυτα υπαρχουν εδω και καιρο παντως, adapters και τετοια απο την εποχη που επαιζα CoD στο xboxlive εστω και σε πρώιμη εκδοση, xim νομιζω λεγοταν και επαιζε hackusation πολλες φορες αν ειχε καποιος περιεργα καλο aim Απο την αλλη εγω δεν καταλαβαινω αν θες να παιξεις competitive ow με mouse/kb γιατι να μην το κανεις native στο pc να παιξεις με 144hz σαν ανθρωπος και προσπαθείς στην κονσολα, μαλλον για νιωθουν καλυτερα παίζοντας vs gamepad users, ε αυτο ειναι λιγο τραγικο..

                          Comment


                          • Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Αυτα υπαρχουν εδω και καιρο παντως, adapters και τετοια απο την εποχη που επαιζα CoD στο xboxlive εστω και σε πρώιμη εκδοση, xim νομιζω λεγοταν και επαιζε hackusation πολλες φορες αν ειχε καποιος περιεργα καλο aim Απο την αλλη εγω δεν καταλαβαινω αν θες να παιξεις competitive ow με mouse/kb γιατι να μην το κανεις native στο pc να παιξεις με 144hz σαν ανθρωπος και προσπαθείς στην κονσολα, μαλλον για νιωθουν καλυτερα παίζοντας vs gamepad users, ε αυτο ειναι λιγο τραγικο..
                            Προφανως για να εχουν το πλεονεκτημα ναι. Το θεμα εδω ειναι πως υπαρχει επίσημο mouse/kb απο την sony (μεσω third party) που το πουλανε 150$.

                            Comment


                            • Η αλήθεια στο 90% των περιπτώσεων είναι πως δεν έχουν λεφτά για καλό PC, οθόνες κτλ. αλλά μ'αρέσει να την μπαίνετε στους plebs.

                              Comment


                              • Μακαρι να το ανοιξουν εντελως το mouse/keyboard. Οταν θα γινει αυτο θα αρχισω να παιζω και fps στο xbox.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X