Announcement

Collapse
No announcement yet.

Console vs PC vs Cloud gaming (remove amulet of logic before entering)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μιλώντας για τους unboxholics, αυτοί μπορεί να είναι καλή ομάδα, αλλά είναι σκατοχαρακτήρες. Παράδειγμα προς αποφυγήν. Το fanbase δεν έχει ιδέα ποιους ακολουθεί.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Roronoa View Post
      Ωχ, που να ελεγα κατι κακο για τους ιδιους τους unboxholics!
      Δεν τους αγαπώ τόσο πολύ για να θιχτώ, απάντησα στο flame ύφος που επιβάλλει το νήμα... συντονίσου pc master race.

      Tano γιατί σκατοχαρακτήρες; Μια χαρά μιλάνε στα βίντεό τους. Πολύ πιο μετροεπείς από άλλους youtuber που θαρρείς πως μιλάνε μόνο και μόνο για να γουστάρουν τα 15χρονα.

      Comment


      • Βασικα μας λες λοιπον πως"ανάλογα με το παιχνίδι αντίστοιχος τρόπος χειρισμού είναι ιδανικότερος" αλλα μετα λες πως "Όμως ακόμα και εκεί που το keyboard+mouse υπερτερεί (fps, MMO και strategy/ΜΟΒΑ ουσιαστικά) το πληκτρολόγιο ειδικά ΔΕΝ είναι ιδανικός τρόπος χειρισμού γιατί τα κουμπιά κίνησης είναι μπλεγμένα με τα υπόλοιπα κουμπιά του πληκτρολογίου." και "Επίσης μου βγαίνουν φονικές διαθέσεις όταν ακούω για την ανωτερότητα του χειρισμού με ποντίκι-πληκτρολόγιο"

        Κατα την γνωμη σου ποιος ειναι ο ιδανικος τροπος χειρισμου οταν ουτε το keyb/mouse αλλα ουτε το gamepad ειναι ιδανικα (σε αυτα που το keyb/mouse υπερτερει)?

        Και ποιος ειναι ο ιδανικός τρόπος? Εγω καταλαβαίνω οτι απλα δεν εχεις ιδεα και λες οτι σου κατεβει, ειναι σαν να πιασω εγω να κανω windsurf να μην μπορω και να λεω μετα "παιδια η σανιδα δεν ειναι ο ιδανικος τροπος να σερφαρεις ειναι πολυ βαρια και δεν βολευει, αφηστε που και το πανι θα επρεπε να ειναι καπως αλλιως γιατι μαλλον εχει φτιαχτει για βαρκες"

        Λες με λιγα λογια οτι να ναι απο το μυαλο σου επειδη δεν ξερεις, τοσοι comp gamers παιζουν χρονια με kb/mouse και κανεις δεν εχει κανει παραπονα, ερχεσαι εσυ να μας πεις μια αποψη δικη σου η οποια δεν εχει και καμια βαση γιατι δεν παιζεις τα συγκεκριμένα παιχνίδια, ουτε καν σε ικανοποιητικο επιπεδο ετσι ωστε να εχεις αναγνωρίσει τις αδυναμίες που λες αλλα καθολου.. Το kb/mouse ειναι ο ιδανικος τροπος χειρισμου για καποια genres δεν νομιζω οτι χρειάζεται παραπάνω ανάλυση.
        Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ξέρετε να διαβάζετε και απαντάτε σε ό,τι σας κατέβει. Μάθετε τη διαφορά μεταξύ ιδανικού/optimal και ιδανικότερου σε σύγκριση με κάτι άλλο. Τι ακριβώς δεν ξέρω; Πως η χρήση keyboard+mouse έχει επικρατήσει για ιστορικούς λόγους; Σοβαρά τώρα σας είναι τόσο δύσκολο να σκεφτείτε μία πλάκα με πλήκτρα που θα έχουν καλύτερη διάταξη για gaming; Πιστεύετε ότι τα wasd είναι καλώς ανάμεσα σε τόσα άλλα πλήκτρα και αυτή είναι η βέλτιστη διάταξη; Πως δε θα ήταν καλύτερα αν τα πλήκτρα είχαν αναλογική απόκριση; Το γεγονός πως έχουμε συνηθίσει κάτι δε σημαίνει πως δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να γίνει, το ότι μπορώ να γράφω με το πόδι (τυχαίο παράδειγμα) δε σημαίνει πως αυτός είναι ο καλύτερος/ευκολότερος τρόπος να γράφω. Και φυσικά η σανίδα του windsurf δεν είναι ο ιδανικός τρόπος για να πας από το σημείο Α στο Β, είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις windsurf που είναι και ο σκοπός της ύπαρξής της. Εντελώς άκυρο παράδειγμα, το αντίστοιχο σε αυτό που συζητάμε είναι να πεις πως το keyboard είναι ο καλύτερος τρόπος για να χρησιμοποιήσεις keyboard...
        Φυσικά ούτε και τα χειριστήρια είναι τέλεια αλλά η εξέλιξη τους τα τελευταία 30 χρόνια δε συγκρίνεται με αυτήν των πληκτρολογίων που ουσιαστικά δεν έχουν αλλάξει εδώ και 150 χρόνια.

        Δες movement με το "sub-optimal" kb/mouse, αν ζαλιστείς δεν φταίω.. Φυσικα επειδη δεν ξερεις απο movement quake μπορει να νομισεις οτι ειναι ευκολο να γινει και αλλιως. Παντως αν ανακαλύψεις κανα καλύτερο τροπο να εχεις τέτοια ακρίβεια πες τον, μπορει να βγαλεις και λεφτα.

        https://www.youtube.com/watch?v=ZYwAV0BkUiM
        Το ότι δεν είναι εύκολο να γίνει δείχνει πόσο ιδανικός είναι ο χειρισμός με το keyboard;!
        Πάντως, αν θέλω να ζαλιστώ ξέρω πολλούς τρόπους ευχαριστώ, μπορώ απλά να στριφογυρίζω τον δεξιό αναλογικό στο χειριστήριό μου
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Originally posted by Raf View Post
          Tano γιατί σκατοχαρακτήρες; Μια χαρά μιλάνε στα βίντεό τους. Πολύ πιο μετροεπείς από άλλους youtuber που θαρρείς πως μιλάνε μόνο και μόνο για να γουστάρουν τα 15χρονα.
          ρώτα και τον IHNE, ξέρει.

          και γω τους παρακολουθουσα τους unboxholics για ένα χρονικο διάστημα αλλά απο ένα σημειο και μετά ο καρπάς και το χυμα στυλ του με κουρασαν, προτιμω πλέον την ομάδα του Gameover (Kαλλίφας, Καζαντζιδης Σάββας κτλ) τους θεωρώ σαφως πιο ώριμα άτομα.
          Last edited by BigBOSS; 14-05-2017, 01:26 PM.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Originally posted by straier View Post
            Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν ξέρετε να διαβάζετε και απαντάτε σε ό,τι σας κατέβει. Μάθετε τη διαφορά μεταξύ ιδανικού/optimal και ιδανικότερου σε σύγκριση με κάτι άλλο. Τι ακριβώς δεν ξέρω; Πως η χρήση keyboard+mouse έχει επικρατήσει για ιστορικούς λόγους; Σοβαρά τώρα σας είναι τόσο δύσκολο να σκεφτείτε μία πλάκα με πλήκτρα που θα έχουν καλύτερη διάταξη για gaming; Πιστεύετε ότι τα wasd είναι καλώς ανάμεσα σε τόσα άλλα πλήκτρα και αυτή είναι η βέλτιστη διάταξη; Πως δε θα ήταν καλύτερα αν τα πλήκτρα είχαν αναλογική απόκριση; Το γεγονός πως έχουμε συνηθίσει κάτι δε σημαίνει πως δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να γίνει, το ότι μπορώ να γράφω με το πόδι (τυχαίο παράδειγμα) δε σημαίνει πως αυτός είναι ο καλύτερος/ευκολότερος τρόπος να γράφω. Και φυσικά η σανίδα του windsurf δεν είναι ο ιδανικός τρόπος για να πας από το σημείο Α στο Β, είναι ο μόνος τρόπος να κάνεις windsurf που είναι και ο σκοπός της ύπαρξής της. Εντελώς άκυρο παράδειγμα, το αντίστοιχο σε αυτό που συζητάμε είναι να πεις πως το keyboard είναι ο καλύτερος τρόπος για να χρησιμοποιήσεις keyboard...
            Φυσικά ούτε και τα χειριστήρια είναι τέλεια αλλά η εξέλιξη τους τα τελευταία 30 χρόνια δε συγκρίνεται με αυτήν των πληκτρολογίων που ουσιαστικά δεν έχουν αλλάξει εδώ και 150 χρόνια.

            Το ότι δεν είναι εύκολο να γίνει δείχνει πόσο ιδανικός είναι ο χειρισμός με το keyboard;!
            Πάντως, αν θέλω να ζαλιστώ ξέρω πολλούς τρόπους ευχαριστώ, μπορώ απλά να στριφογυρίζω τον δεξιό αναλογικό στο χειριστήριό μου
            Απλα πραγματάκια που μαλλον δεν καταλαβαινεις, το kb/mouse ειναι ο καλύτερος συνδυασμός αυτη τη στιγμή για τα genres που μιλάμε, οι εταιρείες βγάζουν ακόμα πανάκριβα gaming keyboards με την ιδια διάταξη που σημαινει οτι βολεύουν μια χαρα αυτους που πρεπει να βολέψουν(αυτοι που παιζουν αυτα τα games), τον καθε straier που δεν μπορει τα fps δεν τον βολεύει το wasd και φαντάζεται στο μυαλο του κατι καλυτερο/optimal δεν τον έχουν υπολογίσει δυστυχώς. Μην το κουράζεις αλλο απο comp games δεν εχεις ιδέα ουτε καν απο τα genres που λεμε, απλα αυτο που φανταζομαι ειναι οτι δεν εχεις ουτε το basic skill με ms/kb με αποτέλεσμα να μπερδεύεσαι ακόμα και με το wasd και να μας λες για μια υποθετικά καλύτερη διάταξη η οποία είναι μονο στο μυαλό σου.. Το ειπα και πριν αν εχεις εσυ κατι αλλο optimal σαν σκεψη οπως λες προώθησε το σε κανα kickstarter και που ξερεις μπορει να ειναι το επόμενο βήμα στα περιφερειακά, να βγαλεις και πολυ χρήμα και να πουμε οτι ειχες δικιο.

            Τα υπόλοιπα ειναι αμπελοφιλοσοφιες να χαμε να λεγαμε.

            Ο Kαρπας απο unboxholics δεν ειναι που εβριζε users με PM?? Καλά γενικά με gaming ελληνική σκηνή δεν ασχολούμαι καθόλου, plebs ειναι ολοι.

            Comment


            • Ο Straier δεν λέει ότι το wasd δεν βολεύει αν το έχεις συνηθίσει, αλλά δεν είναι optimal. Και προφανώς δεν είναι optimal αφού δεν φτιάχτηκε για gaming.
              Οι εταιρείες βγάζουν τα ίδια keyboards γιατί αυτά έχει μάθει ο κόσμος και αυτά προτιμάει. Ούτε η qwerty διάταξη είναι optimal, αλλά αυτή ξέρουμε, αυτή έχουμε συνηθίσει, αυτή προτιμάμε...optimal όμως δεν είναι.

              Comment


              • Ναι εχω καταλαβει τι λεει αλλα ας μας πει ποιο ειναι το optimal όμως, και εσυ το ιδιο αφου το υποστηρίζεις, ποιο ειναι το optimal και γιατι?

                Comment


                • Το WASD εξαρχής ήταν μια ευκαιριακή, εμπειρική επιλογή πλήκτρων, των πιο κατάλληλων -ή των λιγότερο ακατάλληλων- για χειρισμό, καθώς βρίσκονται αριστερά, έχουν αυτή τη σχετική θέση με τη spacebar, κτλ... Σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί τον καλύτερο τρόπο χειρισμού γενικότερα, μπορεί όμως κάποιος να αμφισβητήσει πως το πληκτρολόγιο, έτσι όπως είναι, είναι το καλύτερο μέσο για να χειριστεί είδη παιχνιδιών που χτίστηκαν πάνω σε αυτό; Και γω κονσολάς είμαι, αλλά θα ήμουν βλάκας αν έλεγα πως παίζω πιο αποτελεσματικά τα FPS με έναν απλό μοχλό.
                  Η κονσόλα από την άλλη έχει την ευελιξία να πειραματιστεί, να βρει τον δικό της τρόπο χειρισμού, και αυτό γενιά με τη γενιά να εξελίσσεται ανάλογα με τις ανάγκες της εποχής, γι' αυτό και έχουμε τόσων ειδών χειριστήρια, και όλοι -μα όλοι- οι ~pC MAster RaCe~ διαθέτουν τουλάχιστον από ένα κονσολικό χειριστήριο, για να μη νιώθουν εκείνοι "plebs" όταν θέλουν να παίξουν με αξιοπρέπεια οποιοδήποτε παιχνίδι δεν είναι FPS, RTS ή cRPG.
                  Last edited by Raf; 14-05-2017, 03:40 PM.

                  Comment


                  • To mk αποτελει τον καλύτερο τροπο χειρισμου για shooters (πρώτου τριτου προσώπου), strategy, crpgs, mmorpgs, mobas, point and clicks adventures και αλλα που ισως μου διαφεύγουν. Πειτε μου εσεις αν υπάρχει ιδανικοτερος τροπος να παιξεις Arma ή Starcraft 2 απ οτι με mk, οι εντολες σε αυτα τα παιχνιδια ειναι τοσες πολλές που δεν χωράνε στα ελάχιστα πληκτρα ενος χειριστηριου. Επισης πολυ μεγαλο αρνητικο για το χειριστήριο ειναι πως δεν προσφέρει πληκτρα συντόμευσης (shortcuts). Για αυτο αλλωστε ας πουμε στην pc εκδοση του Witcher 3 μπορεις να παιζεις με 360 χειριστηριο αλλα σε αφήνει να χρησιμοποιεις και shortcuts ώστε με το m να ανοιγεις χάρτη, με j να δεις quests κτλ ενω με το 360 gamepad πρεπει να πατησεις start να μπεις στο μενου να επιλεξεις πχ map για να δεις τον χάρτη.
                    Last edited by BigBOSS; 14-05-2017, 03:46 PM.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Steam controller γατάκια, και εκεί μπροστά η pcmr..

                      Comment


                      • Originally posted by i Have no Equal View Post
                        Steam controller γατάκια, και εκεί μπροστά η pcmr..
                        αυτο θέλω να το αγοράσω κάποια στιγμή
                        Star Citizen videos Star Citizen gallery

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post
                          To mk αποτελει τον καλύτερο τροπο χειρισμου για shooters (πρώτου τριτου προσώπου), strategy, crpgs, mmorpgs, mobas, point and clicks adventures και αλλα που ισως μου διαφεύγουν. Πειτε μου εσεις αν υπάρχει ιδανικοτερος τροπος να παιξεις Arma ή Starcraft 2 απ οτι με mk, οι εντολες σε αυτα τα παιχνιδια ειναι τοσες πολλές που δεν χωράνε στα ελάχιστα πληκτρα ενος χειριστηριου. Επισης πολυ μεγαλο αρνητικο για το χειριστήριο ειναι πως δεν προσφέρει πληκτρα συντόμευσης (shortcuts). Για αυτο αλλωστε ας πουμε στην pc εκδοση του Witcher 3 μπορεις να παιζεις με 360 χειριστηριο αλλα σε αφήνει να χρησιμοποιεις και shortcuts ώστε με το m να ανοιγεις χάρτη, με j να δεις quests κτλ ενω με το 360 gamepad πρεπει να πατησεις start να μπεις στο μενου να επιλεξεις πχ map για να δεις τον χάρτη.
                          Στη καούρα σας να αποδείξετε κάποια ανωτερότητα πέφτετε σε κρίσιμα λογικά σφάλματα. Εν προκειμένω προσπαθείς να μου παρουσιάσεις σαν δήθεν κατόρθωμα του πληκτρολογίου το γεγονός πως αποτελεί το βέλτιστο μέσο χειρισμού των παιχνιδιών που ιστορικά έχουν χτιστεί πάνω σε αυτό. Στα διπλά στάνταρ δεν πάτε πίσω: συνηθίζετε να επαίρεστε για πράγματα όπως πχ, πως οι κονσολάδες με mk διαλύουν στο Overwatch τους υπόλοιπους, την ίδια στιγμή που όλοι σας έχετε σκάσει λεφτά για το κονσολάδικο αβαντάζ του χειριστηρίου, το οποίο και υποπτεύομαι πως χρησιμοποιείτε συχνότερα απ' όσο προτίθεστε να παραδεχτείτε. Δεν έφταναν όλα αυτά, παρά έχετε την αίσθηση πως επειδή το Steam controller, εν προκειμένω που το αναφέρατε, δεν προήλθε άμεσα από κάποια κονσόλα, αποτελεί οργανικό στοιχείο του PC οπλοστασίου - αγνοώντας το προφανές, πως είναι ένα επιπλέον, κονσολικό περιφερειακό που χρειάζεται ο κομπιουτεράς, επειδή πολύ απλά το πληκτρολόγιο είναι ανεπαρκές.

                          Comment


                          • Εγω το ειπα για καποια games/genres το controller ειναι μονοδρομος, πχ rocket league/fighting games/dark souls και αρκετα αλλα οποτε δεν βλεπω οτι εχω καπου double standards. Δεν γινεται να ειναι κατι καλο σε ολα, δεν ειπα ποτε mk ειναι η ανωτερη επιλογη σε ολα τα games..

                            Comment


                            • Γενικά τα pc προσφέρουν τον καλύτερο χειρισμο σε ολα τα ειδη των παιχνιδιών, έχουνε και mk για εκει που χρειάζεται και διαθετουν τα καλύτερα xειριστηρια, steam controller και χειριστήρια του xbox (για εκει που χρειάζεται). Απο την άποψη χειρισμου το pc ειναι η πληρεστερη πλατφορμα. Σου προσφέρουν την επιλογη να διαλέξεις οτι θέλεις, οποιο πληκτρολογιο και ποντικι θέλεις, οποιο χειριστήριο θέλεις, στις κονσολες ακολουθεις τις προσταγές της χουντας (sony, microsoft, nintendo).
                              Last edited by BigBOSS; 14-05-2017, 04:10 PM.
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Originally posted by BigBOSS View Post
                                Γενικά τα pc προσφέρουν τον καλύτερο χειρισμο σε ολα τα ειδη των παιχνιδιών, έχουνε και mk για εκει που χρειάζεται και διαθετουν τα καλύτερα xειριστηρια, steam controller και χειριστήρια του xbox (για εκει που χρειάζεται). Απο την άποψη χειρισμου το pc ειναι η πληρεστερη πλατφορμα. Σου προσφέρουν την επιλογη να διαλέξεις οτι θέλεις, οποιο πληκτρολογιο και ποντικι θέλεις, οποιο χειριστήριο θέλεις, στις κονσολες ακολουθεις τις προσταγές της χουντας (sony, microsoft, nintendo).
                                Η "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε" απάντησή σου μ' έχει κάνει ήδη να μετανιώσω που μπήκα στην διαδικασία να επιχειρηματολογήσω κάπως σοβαρούτσικα. :p

                                Comment

                                Working...
                                X