Announcement

Collapse
No announcement yet.

Router Help

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Router Help

    Καλησπέρα παιδιά! Έχω πάρα πολύ καιρό να μπω.. γύρω στον χρόνο αν θυμάμαι καλά..
    Πάντως σήμερα χρειάστηκα την βοήθεια ειδικών και με την μια θυμήθηκα το φορουμ!
    Θέλω να κάνω μια ρύθμιση στο ρουτερ του σπιτιου μου ώστε να μπορούν να συνδεθούν μόνο μέχρι 1 pc έχετε ιδέα πως μπορώ να το κάνω αυτό?
    Help please

  • #2
    Εννοείς μέχρι ένα οποιοδήποτε PC τη φορά ή ένα μόνο συγκεκριμένο (πχ το laptop σου); Το 2ο είναι εύκολο να γίνει μέσω MAC Filtering, το 1ο δεν έχει τύχει να το πετύχω πουθενά άλλα έχω μια ιδέα (μπακάλικη ίσως) πως μπορείς να το κάνεις.

    Comment


    • #3
      το πρώτο :/

      Comment


      • #4
        Μόλις δοκίμασα την "μπακάλικη" λύση που είχα στο μυαλό μου και σε εμένα δούλεψε, δεν εγγυώμαι ότι γενικότερα είναι σωστή λύση και θα δουλέψει.

        Στο router υπάρχει ένας τομέας (σε εμένα είναι στο Interface Setup -> Lan) για τον DHCP Server, που υπεύθυνος για τον διαμοιρασμό των IP διευθύνσεων στο δίκτυο σου (αν είναι απενεργοποιημένος πρέπει να τον ενεργοποιήσεις). Κάποιες από τις ρυθμίσεις του DHCP Server είναι οι εξής:
        Starting IP Address (από ποιά διεύθυνση και πάνω θα δίνει στους υπολογιστές που συνδέονται στο δίκτυο σου, πχ 192.168.0.100)
        IP Pool Count (πόσες IP να δίνει, πχ 32)
        Lease Time (για πόση ώρα να δεσμεύει την IP για κάθε PC - σε περίπτωση που ξεσυνδεθεί κάποιο PC να μην δώσει την ΙΡ του σε άλλο για τον χρόνο που λέει)

        Αυτό που έκανα εγώ ήταν να βάλω το IP Pool Count στο 1, άρα ο DCHP δίνει μέχρι μία ΙΡ στο δίκτυο. Με την αλλαγή αυτή το κινητό μου δεν συνδεόταν καν, ενώ το laptop μου έδειχνε ότι συνδεόταν, αλλά δεν έπαιρνε σωστή ΙΡ (γεγονός που δεν του επέτρεπε να επικοινωνεί με το δίκτυο, άρα δεν είχε συνδεθεί στην ουσία).

        Δεν ξέρω και δεν πειραματίστηκα με το Lease Time, το οποίο θα πρέπει μάλλον να το ορίσεις ανάλογα με το αυτό που θες να πετύχεις, έτσι ώστε να μην δεσμεύει την ΙΡ για το laptop σου αν αυτό δεν είναι συνδεδεμένο (πολύ μικρό Lease Time).

        Για δοκίμασε και πες, σου δουλεύει;

        Comment


        • #5
          Με τον παραπάνω τρόπο νομίζω και πάλι ο άλλος θα μπορεί να συνδεθεί με τη static μέθοδο αν ξέρει, βάζοντας manually μια local διεύθυνση.

          Πιο αυστηρός τρόπος θα ήταν να γίνει μέσω firewall settings, ορίζεις το range των local ip που θέλεις να μπαίνουν, βάζεις δηλ. μόνο μία ip, π.χ. 192.168.1.2 και όποιο μηχάνημα προλάβει να την αρπάξει μπαίνει, οι άλλοι τον μπούλο xD. Συγκεκριμένες οδηγίες δεν ξέρω να δώσω, κάθε router είναι διαφορετικό, στο δικό μου δεν πρέπει να υπάρχει καν τέτοια ρύθμιση.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #6
            Δεν μου είχε τις επιλογές που είπες Spahar.. Οπότε απλά κατέληξα στο Mac filtering..

            Comment

            Working...
            X