Announcement

Collapse
No announcement yet.

H κατάσταση του gaming σήμερα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Επιλογή τους ήταν να σκάσουν το χρήμα για να πάρουν skins. Άμα στάξεις 8 εκατομμύρια ευρώ στο LoL στο ίδιο skill θα παραμείνεις.

    Comment


    • #32
      Originally posted by Ground_zero View Post
      Egw den lew oti sto Diablo to kanoun kala, isa isa h perissoterh apogohtefsh mou apo ta Free to play modela proexretai apo to Diablo.
      Αν είχες ασχοληθεί περισσότερο με MOBA και MMO θα είχες διαφορετική άποψη

      Πρόβλημα με το free to play / pay to win υπάρχει όταν επηρρεάζεται η πρόοδος μέσα από το core gameplay. Όταν για να είσαι στο ίδιο επίπεδο με κάποιον υπάρχει είτε ένα απαγορευτικό χρονικό περιθώριο είτε ξερό φράγμα στην πρόοδο. Το αν και πόσα χρήματα ξοδεύει κάποιος δε λέει κάτι. Το pay to win "ποιόν" του Vaynard είναι σωστή παρατήρηση, αλλά ας βάλουμε το PvE του Path of Exile δίπλα στο PvE του Diablo 3, ας γελάσουμε χαιρέκακα με την ψυχή μας και ας δούμε αν και πόσο είναι δυνατό το progress μόνο με τους core μηχανισμούς, χωρίς δηλαδή να πληρώσεις πραγματικά χρήματα για κάποιο "πακέτο" και χωρίς να ασχοληθείς με in-game trading. Από προσωπική εμπειρία, στο Path of Exile (όπου παρεπιπτόντως όλα τα microtransactions είναι cosmetics με την εξαίρεση των stash tabs, δεν κερδίζεις καν χρόνο) είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δυνατό στο merciless. Ένα τέτοιο μοντέλο θα το στηρίξω και θα το επικροτήσω. Προχωρόντας, το League of Legends επίσης δεν κάνει καμία διάκριση απέναντι σε όποιον πληρώνει και όποιον ξεκλειδώνει παίζοντας, πέρα από κάποιο ήπιο χρονικό διάστημα που μαζεύεις IP. Το ίδιο ισχύει και για το World of Tanks, το Smite, το Planetside και διάφορα άλλα MOBA και free to play FPS. Σημειωτέον, μια βρώμα που βγήκε από δηλώσεις στελεχών του MechWarrior Online (του MOBA) που άφησαν υπόνοιες για pay-to-win λογικές οδήγησε σε κατακραυγή.

      Κοντολογίς, μην πυροβολείτε το free to play μαζικά γιατί έχει αρκετές παραλλαγές.

      Το συνδρομητικό μοντέλο από την άλλη μπορεί, υπό προϋποθέσεις, να αντέξει. Το Eve Online είναι κλασσικό παράδειγμα. Το The Old Republic είναι επίσης κλασσικό παράδειγμα (αποτυχίας). Το World of Warcraft έχει κουραστεί θα έλεγα, ενώ παιχνίδια τύπου Guild Wards 2, Tera και άλλα είναι ωραίες εναλλακτικές αλλά με μικρότερο γκελ, πιστεύω.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #33
        Το πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι μόνο τα DLC's όπως είπε ο φάντομας. Είναι ΚΑΙ η συνεχιζόμενη επεισοδιακή πλοκή τους(βλέπε Shadow of the Eternals και Sam & Max 2, κλπ) που αποσκοπά κυρίως στη συγκέντρωση χρημάτων.

        Η βιομηχανία πάει από το κακό στο χειρότερο με το να κυνηγάει το χρήμα κι όχι την ποιότητα. Η βιομηχανία πήγαινε από το καλό στο καλύτερο στις ρετρό εποχές με τις ποιότητες και τις καλύτερες ιστορίες τους(ICO, Shadow of the Colossus, Shenmue, κλπ). Τώρα, δυστυχώς όπως το βλέπω εγώ, αντιγράφουν ο ένας τον άλλον(βλέπε παράδειγμα Dante's Inferno+Castlevania+God of War). Είναι λες και ξέμειναν από ιδέες.

        Παλιά τα πράγματα ήταν καλύτερα. Τώρα είναι όλο και χειρότερα, ΙΜΟ.

        Μιλώντας για Call of Duty, δε θα σχολιάσω, γιατί λίγο πολύ ξέρουμε ότι κανείς μας δεν τα παίζει αυτά. Μόνο τα μικρά παιδιά τα παίζουν. Αν τα βαρεθούν και θέλουν ποιοτικά παιχνίδια, ξέρουν που να στραφούν(σε μας, δλδ). Αρκεί να το πουν οι ίδιοι. Κάποια στιγμή θα το βαρεθούν.
        sigpic

        Comment


        • #34
          Κοντολογίς, μην πυροβολείτε το free to play μαζικά γιατί έχει αρκετές παραλλαγές.
          αυτο ακριβως,

          τωρα για το pay to win σε ενα game που βασιζεται σε loot....αμα θελει καποιος να πληρωσει για items/currency θα βρει τον τροπο να το κανει γιατι παντα θα υπαρχει παραεμποριο , ετσι μπορει να κανει pay to win ενα loot game ειτε αυτο εχει ingame auction house ειτε οχι για να παμε και στην κοντρα poe/d3 or insert random f2p mmo

          Comment


          • #35
            Αν είχες ασχοληθεί περισσότερο με MOBA και MMO θα είχες διαφορετική άποψη
            Egw den exw asxolithei me MOBA kai me MMO ti les wre tito?

            Den exw kamia diaforetikh apopsh, synexizw kai eimai 100% kata twn Free to play ektos kai an ginoun pragmatiko free to play.
            Den yparxei swsth ylopoihsh, oles einai lathos efoson den exw 100% prosvash sta panta xwris na plhrwsw dekara.
            Einai thema hthikhs, pws to lene?
            Den me enoxlei mono to pay to win, me onoxlei to oti den mporw na exw ekeinh thn stolh xwris na plhrwsw.

            - Thelw na agorazw to game kai na mhn ksanaplhrwsw pote tipote exontas prosvash sta panta.
            - Efoson yparxei synexomena kainourio content, eimai ok sto na plhrwnw mhniaia syndromh, alla pali na exw 100% prosvash sta panta mhdenos eksairoumenou.

            Opoiadhpote allh enalaktikh me enoxlei einai h alhtheia.
            Ksekinhsa to Neverwinter aftes tis hmeres kai to parathsa ahdiasmenos apo to poso pay to win einai h logikh aftou tou paixnidiou btw...
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #36
              Αυτά πρέπει να γίνονται όντως αν αγοράζεις το παιχνίδι, όμως αν κάνεις κάτι τέτοιο, τότε δεν μιλάμε για free to play εξ' ορισμού.

              Δεν νομίζω να γίνεται να υπάρξει 100% τζαμπέ game, πρέπει κάπως οι τύποι να βγάλουν τα έξοδά τους. Και μόνο τους servers να βάλεις, τα ποσά είναι τεράστια. Εφ' όσον δεν το κοστολογείς, δεν είναι άσχημο να στηρίζεσαι στους fans σου ώστε να αγοράσουν skins. Εξ' άλλου δεν γίνεται να το απαιτείς κιόλας από τη στιγμή που δεν τους έχεις στάξει δεκάρα και απλά τους τρως badwidth Τουλάχιστον όχι από τη στιγμή που δεν επηρεάζεται το gameplay.

              Με free to play δεν έχω ασχοληθεί (πέραν του Path Of Exile) και από τα λίγα που βλέπω, όντως είναι εντελώς αρπαχτές καταστάσεις, όμως βλέπω και μερικά παιχνίδια που το κάνουν πολύ καλά.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • #37
                Opws eipa kai prin to oti strefontai oloi sto Free to play shmainei oti vgazoun perissotro xrhma me ligoterh douleia kai afto einai o noumero 1 logos pou den to yposthrizw.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #38
                  Αυτό που με ενοχλεί με τη βιομηχανία πλέον είναι ουσιαστικά μια "παράπλευρη απώλεια" της (κατα τα άλλα θεμιτής) εξέλιξης των πλατφόρμων. Οι παιχνιδομηχανές έχουν χάσει ένα κρίσιμο χαρακτηριστικό τους: το plug-and-play. Παλιά είχες τη κονσόλα, είχες και το παιχνίδι, έβαζες το παιχνίδι στη κονσόλα και έπαιζες. Απλά και όμορφα.
                  Patches, μεγάλη καβάτζα για κυκλοφορίες ατελών και αδοκίμαστων τίτλων. Λειτουργίες απαραίτητες για τη πλήρη εμπειρία πλέον απαιτούν internet και αυτό συνέβη αρκετά βεβιασμένα. Γιατί; Επειδή οι δύο απ' τις μεγάλες κονσόλες έχουν σαφή προσανατολισμό το multimedia-entertainment station. DLC βεβαίως-βεβαίως αλλά αυτό είναι λάθος των gamers που έδωσαν το δικαίωμα στις εταιρίες να αποθρασυνθούν. Σωρός απο βερσιόν μιας κονσόλας που καταλήγει σε απογοητευμένους early-adopters. Μπέρδεμα με dashboard και firmwares - π.χ αν αγοράσεις ένα xbox arcade παιχνίδι δε μπορείς να το παίξεις αν δεν αναβαθμίσεις τη κονσόλα σου. Με ενοχλεί (και βλέπω να είμαι απ' τους λίγους) το διαδικτυακό φακέλωμα που όσο περνάει ο καιρός εντείνεται επικίνδυνα. Η λατρεία της βίας στα games που ανθίζει ελέω τεχνολογικής προόδου είναι κάτι που έχει αρχίσει σιγά-σιγά να με ερεθίζει αρνητικά αλλά όπου το έχω αναφέρει εισπράττω αντιρρήσεις. Ο όλος πυρετός του εναλλακτικού χειρισμού δε μπορώ να πω πως με ενοχλεί, απλά με αφήνει αδιάφορα.
                  Απ' την άλλη γίνονται και λαμπρά πράγματα. Η indie σκηνή, η δυνατότητα του καθένα να δημοσιεύσει το παιχνίδι του. Η εξέλιξη του "διπλού" σε ένα πλήρες online multiplayer με τις πιο φροντισμένες υποδομές. Παιχνίδια-μεγαθήρια, απόρροια της γιγάντωσης της βιομηχανίας είναι νόμισμα με δυο όψεις: προτιμώ να βλέπω τη καλή.
                  Τελευταία κυκλοφορεί πολύ η άποψη πως η βιομηχανία περνά ένα μεταβατικό στάδιο που ίσως και να οδηγήσει σε ένα δεύτερο κραχ ή τουλάχιστον σε ένα γερό κομπλάρισμα. Το κοινό είναι αυτό που μπορεί να κατευθύνει τις εξελίξεις αλλά όπως συμβαίνει και συνέβαινε πάντα, παραμένει αχαμπάριαστο.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by Ramparter View Post
                    Οταν ειδα το θεμα περιμενα κραξιμο αλλα χαιρομαι που ειδα οτι Deus εισαι στην αλλη πλευρα του στρατοπεδου.
                    Απαντάω καθυστερημένα γιατί τώρα ευκαίρησα.

                    Κοίτα από την στιγμή που τα τελευταία χρόνια έχω παίξει κάποια παιχνίδια τα οποία διασκέδασα πάρα πολύ και μάλιστα το δήλωσα εδώ θα ήταν εντελώς χαζό από την μεριά μου να ισχυριστώ ότι το gaming δεν πάει καλά σήμερα.

                    Τώρα όσον αφορά τα όσα γράψατε,όλοι κάνατε ωραία ποστ ανεξαρτήτως τι θέση πήρατε.

                    Εγώ πάντως συμφωνώ με τα κακώς κείμενα που γράφει ο enpsty σε γενικές γραμμές,υπάρχουν αυτά τα προβλήματα,όμως υπάρχει τέτοια υπερπροσφορά από τίτλους που είναι πολύ εύκολο να βρει ο καθένας αρκετά παιχνίδια που να ανταποκρίνονται στα γούστα του.

                    Για εμένα δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα την παρούσα στιγμή αλλά φοβάμαι ότι το μέλλον θα φέρει πολλές αλλαγές που δεν είναι καθόλου καλοδεχούμενες.Always online και μπλοκαρισμα των μεταχειρισμένων παιχνιδιών είναι σενάρια που δεν θέλω ούτε να τα σκέφτομαι.Είμαι παραδοσιακός gamer,θέλω το δισκακι που έχω να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανα πάσα στιγμή και όχι να εξαρτώμαι από τους servers μιας εταιρείας όσο καλοι και αν είναι.

                    Τώρα το σύστημα f2p δεν με έχει απασχολήσει ποτέ αφού δεν έχω παίξει ποτέ τέτοιο τίτλο και από ότι βλέπω ούτε πρόκειται.

                    Αλήθεια,πιστεύετε ότι η βία στα videogames χρησιμοποιείται περισσότερο στις μέρες μας από παλιότερα;Πολλοί videogame designers έχουν υποστηρίξει αυτήν την θέση.Εγώ θα υποστηρίξω αυτό που είπα και πριν,ότι υπάρχει μεγάλη ποικιλία και μαζί με τα βίαια παιχνίδια υπάρχουν και αυτά που δεν έχουν καν εχθρούς για να νικήσεις.Αυτά μάλιστα είναι πολύ περισσότερα από ποτέ.Πάντως αυτές τις διαμαρτυρίες δεν τις καταλαβαίνω,πάντα υπήρχαν πολλά παιχνίδια με άπειρη βία.Απλά τώρα με τα HD γραφικά η βία είναι πιο ρεαλιστική και φαίνεται πολύ περισσότερο.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment

                    Working...
                    X