Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σε original PS4 παίζω, δεν αγόρασα pro μιας και δεν έχω 4K τηλεόραση. Του χρόνου, με την ολοκλήρωση του διδακτορικού μου (που συμπέφτουν με τα 30α γεννέθλιά μου ) μάλλον θα κάνω το βήμα για μία 65άρα, αλλά μέχρι τότε θα μείνω με αυτά που έχω . Διάβαζα πάντως ότι το Lite mode του pro δεν έχει frame pacing issues.

    Στα άλλα τι να πω, εγώ ακόμα βρίσκομαι chapter 8 και κάνω λίγες αποστολές από εδώ κι από εκεί. Λογικά όταν ξεμπερδέψω με μερικές θα προχωρήσω, μιας και θέλω πολύ να δω το σενάριο πριν ασχοληθώ με τα πάντα. Με όλα αυτά που ακούω βέβαια μάλλον δεν αξίζει καθόλου η όλη εμπειρία, οπότε ίσως κι απλώς να go with the flow κι όπως μου βγει XD .

    Για αυτό το dungeon που λες ΙΗΝΕ έχω διαβάσει πολλά στο neogaf και οι περισσότεροι το περιγράφουν ως τον απόλυτο πόνο, χωρίς να καταλαβαίνω αν το λένε θετικά ή αρνητικά. Το να μην μπορείς να κάνεις save στο ενδιάμεσο είναι σίγουρα μεγάλη μαλακία, ελπίζω όμως να υπάρχουν shortcuts, όπως είναι το ασανσέρ στα mines κοντά στο Quay. Υπάρχουν; XD

    Επίσης, αν κατάλαβα καλά υπάρχουν δύο εκδόσεις του (regular και sealed νομίζω). Για πες .

    Comment


    • Εφτιαξα το πρωτο video σημερα, εχω βαλει πολλα απο αυτα που λεγαμε σαν demonstration σε actual battle. Προφανως δεν παιζω ετσι σε καθε αντιπαλο αλλα καποιους του εχω μαθει και μου φαινεται σαν rythm game. Μεσα εχει

      Stagger
      Blindstrike
      Linkstrike
      Blink
      Airstep Blink
      Attack Cancel - Riposte
      Και ενα Summon στο τελος για κλεισιμο

      Σε καποια σημεια φαινεται και το θεμα που εχει η καμερα φυσικα, εχω προσθεσει slow motion στα blinks. Πειτε μου αν σας αρεσει

      Comment


      • Πολύ ωραίος . Πολύ κρίμα που δεν είναι τόσο ξεκάθαρο πάντως μέσα στο παιχνίδι. Κι εγώ βγάζω αρκετά σε διαφορά σημεία, αλλά τις μισές φορές είναι απλά κατα τύχη λόγω κάμερας και του χαμού στη μάχη. Θα ήταν ιδανικό αν υπήρχε ένα εναέριο recover μετά από χτύπημα όπως στα ΚΗ, το οποίο να σου έδινε τη δυνατότητα να συνεχίσεις το combo. Το εναέριο blink μου φαντάζει πολύ δύσκολο στην εκτέλεση και λίγο ανούσιο.

        Comment


        • Λίγο που είδα στην αρχή ήταν πολύ ωραίο, αλλά κάτι άκουσα για Summon, που δεν ξέρω πώς αξιοποιούνται μέσα, επομένως το έκλεισα πριν φάω σπόιλερ

          Αργά αλλά σταθερά, μπήκα στο 3ο κεφάλαιο και επιτέλους οδηγάω το αμάξι. Το οποίο αμάξι μόλις παρατήρησα πως μπορείς να το τροποποιήσεις μέχρι αηδίας. Καλή φάση. Εν τω μεταξύ, μόλις άκουσα πως έχει φάρμα για Chocobo, τα παράτησα όλα και πήγα κατ' ευθείαν εκεί. Είναι αγάπη μεγάλη τα Chocobo σε όλα τα παιχνίδια. Τέλος πάντων, ακολουθούσα τα μπλε checkpoints στον χάρτη και έλεγα πως πού θα πάει, σε κάποια φάση θα μου δώσει ένα να καβαλήσω. Τώρα, το πώς έγινε και κατέληξα να παλεύω ένα τεράστιο Behemoth ΝΑ ένα πράμα με το συμπάθιο, ο Θεός και η ψυχή τους το ξέρει.

          Πολύ ωραία γενικά η όλη φάση με το Deadeye Behemoth, από την αρχή ως το τέλος. Με το που τελείωσα, έκανα save και το έκλεισα. Το καλό που τους θέλω τώρα,να μου δώσουν ένα Chocobo χωρίς πολλά πολλά, για να αρχίσω να κόβω βόλτες στον κόσμο. Εκεί είναι που θα ξεχαστώ τελείως και δεν θα τερματίσω ποτέ το παιχνίδι

          EDIT
          Πρέπει να γράψω για το ταξίδι με το αμάξι (πάλι). Η S-E δίνει ρέστα. Και μόνο που σε βάζει να αρμενίζεις έναν τεράστιο, φανταστικό κόσμο και να επιλέγεις τραγούδια από όλα τα FF, είναι instant win για κάποιον που έχει μία βασική γνώση έστω. Για τους καμένους πάλι, είναι ό,τι καλύτερο. Είσαι με την παρέα σου στο αμάξι, κόβετε βόλτες για μία αποστολή να σώσετε το βασίλειό σας, και στο ταξίδι σου έρχονται αναμνήσεις από όλα τα σκηνικά, από όλα τα FF. Πριν λίγο νίκησα ένα boss, και καθώς γυρνούσα πίσω το ράδιο έβαλε το theme του Laguna και το "Maybe I'm a lion", το τραγούδι της τελικής Ultimecia αν θυμάμαι καλά, του FF VIII. Με αφορμή το boss που μόλις νίκησα, μου ήρθαν μνήμες από όοοολη την περιπέτεια που είχα ζήσει τότε πριν 10+ χρόνια, και τα ζόρια που είχα τραβήξει για το κάστρο της Ultimecia, που ήταν η πρώτη φορά που είχα συμβουλευτεί οδηγό επειδή το dungeon ήταν απάλευτο, κλπ.

          Οι τύποι έκαναν κίνηση ματ. Και μάπα να ήταν το υπόλοιπο παιχνίδι, μόνο και μόνο για τα ταξίδια, αξίζει για έναν φαν. Πόσο μάλλον τώρα, που είναι αξιοπρεπέστατο και στους υπόλοιπους τομείς. Κάποιος που δεν έχει παίξει προηγούμενους τίτλους, προφανώς και θα βρει πολλά τραγούδια που θα του αρέσουν από το όλο soundtrack, αλλά η εμπειρία του θα είναι διαφορετική. Και ο νέος στην σειρά, και κάποιος που έχει μία μακρόχρονη επαφή μαζί της, θα παίξουν το ίδιο παιχνίδι, όμως η συνολική εμπειρία πιστεύω πως θα είναι αρκετά διαφορετική.
          Last edited by Phantom Duck; 18-12-2016, 03:33 AM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Ο Ramuh αποκεφάλισε τον Ixion; Καλή φάση! Δεν το είχα προσέξει.
            Μου αρέσει που τα τέρατα είναι τόσο οργανικά. Στο 13 μου την είχε σπάσει που ήταν ρομποτοειδή.
            το "Maybe I'm a lion", το τραγούδι της τελικής Ultimecia αν θυμάμαι καλά
            Είναι το τραγούδι που παίζει όταν κάνει junction στον Griever. Το άλλο λέγεται "The Extreme".
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Ναι αυτό οκ, και το Extreme έπαιξε αμέσως μετά, επομένως you get the point

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Τα end game dungeons αν δεν πας geared ειναι δυσκολα με την εννοια οτι παιρνουν πολυ χρονο να σκοτωσεις τα mobs απο τη στιγμη που εχεις 99 απο καθε healing item δεν φοβασαι για game over, δηλαδη δεν υπαρχει καποια δυσκολια στυλ defiled dungeon στο bloodborne. Εχω κανει 3 και απλα το 1 που παιρνεις 3 καλα weapons φαινόταν απειρο(πηγα με ultima blade μονο για αυτο αργησα), τα αλλα 2 πολυ μικρα. Επισης περιμενα να ειναι "dungeon", ειναι απλα το ιδιο δωματιο με διαφορετικους εχθρους και ενα boss στο τελος. Δεν εχω παει στα 2 τελευταια αλλα νομιζω θα τα βγαλω πολυ ευκολα τωρα που εφτιαξα καλο gear.

                Το meta παντως ειναι crit food 100% max str και zwill crossblades spam face και δουλευει πολυ καλα πεφτουν ολα πολυ γρηγορα, εννοείται θες blind strikes/link strikes και οταν δυναμώσει το party ειναι το πρωτο limit break που πρεπει να κανεις invest AP(999). Attack cancel κτλπ niche φαση imo, καλυτερα κανε warp out αν δεις τα δυσκολα και ξανα warp spam face, περισσοτερο dps θα βγαλεις, επισης για blink recover mp στο end game τα mp δεν ειναι προβλημα καθολου εχεις απειρα.

                Comment


                • Θα το πω, δεν αντέχω άλλο...

                  Το Nier Automata έχει την εξυπνότερη πορεία ανάπτυξης που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια. Έκαναν outsource το battle system κομμάτι του παιχνιδιού στην Platinum, ενώ η Square Enix ανέλαβε το σενάριο, τη δομή του κόσμου και τη διατήρηση όλων αυτών των στοιχείων που έκαναν το πρώτο Nier τόσο αγαπητό στον κόσμο. Για ένα τριτοτέταρτο παιχνίδι τους έδωσαν (φαινομενικά τουλάχιστον) τόση βαρύτητα στο να γίνει σωστή δουλειά και πετσόκοψαν τη ναυαρχίδα των ναυαρχίδων τους. Μόνο η Square-Enix αυτά .

                  Άντε πάω να παίξω λίγο XV τώρα XD .

                  Comment


                  • DP for great justice (λέμε τώρα)

                    Έφυγε η γυναίκα για δουλειά στο Λονδίνο κι αποφάσισα να κοπροσκυλιάσω λίγο. Πάνε όλα τα available hunts στην Leide (τουλάχιστον αυτά που μπορώ να κάνω), όπως και τα Balouve Mines. Τώρα πηγαίνω στα άλλα mines, έξω από την Insomnia. Τελειώνοντας αυτές τις αποστολές μάλλον θα προχωρήσω το παιχνίδι, μιας και έχω χαρεί αρκετά με την πρόοδό μου και με το κομμάτι του κόσμου που εξερεύνησα. Θέλω να αφήσω και κάτι για το end game εξάλλου, πιστεύω τότε θα τη χαρώ περισσότερο την εξερεύνηση. Μεθαύριο κυκλοφορεί και το πρώτο DLC, ας ελπίσουμε ότι το περιεχόμενο θα μας ικανοποιήσει (τα έδωσα και τα 20 λιρόνια για το season pass, πόσο θύμα πλέον είμαι).

                    Αν φτιάξουν την κάμερα το παιχνίδι θα πάρει τουλάχιστον μισό πόντο από εμένα. Επίσης ελπίζω σε βάθος χρόνου να βάλουν παραπάνω ρούχα, βαρέθηκα να τους βλέπω με τα ίδια και τα ίδια. Road trip με ένα ζευγάρι; Ουφ :Ρ

                    Comment


                    • TP FOR MINDFUCK

                      Ρε παιδιά, υπάρχει hard lock XD .

                      Διαβάζω στο neogaf ότι με R1+R3 κάνεις hard lock σε εχθρό................... Περνάω έξω XD

                      Comment


                      • Αυτό υπάρχει και στο πρώτο πρώτο tutorial που σου μαθαίνει τα basics 101 της μάχης, πριν καν ξεκινήσεις το παιχνίδι Μην νιώθεις άσχημα πάντως, μέχρι στιγμής δεν μου έχει χρησιμεύσει και πολύ, αφού όλοι οι εχθροί λίγο πολύ φεύγουν εύκολα. Πιο πολύ σε κάνα boss να το έχω χρησιμοποιήσει.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Πιστεύω ότι κατάφεραν να κάνουν με διαφορά το πιο awkward χειρισμό σε action-oriented RPG.

                          Comment


                          • Χαχαχαχαχα ουτε εγω το ηξερα αυτο Damn πρεπει να ξαναπαιξω τα tutorials (μετα απο 65 ωρες παιχνιδιου ).

                            Πηγα και εγω Altissia btw, τι επος ειναι αυτο ρε γαμωτο, βεβαια εκανα reload και παιζω ακομα το Chapter 8 Δεν μου εχουν μεινει παρα πολλα πραμγατα, για hunts βλεπω ανοιχτα μεχρι το rank 5 που ειμαι τωρα, δεν ξερω πως ανοιγουν τα υπολοιπα (βασικα επρεπε να υπαρχει μια επιλογη να βλεπεις τους tipsters με τα ανοιχτα hunts). Μμμμ το dungeon στα crestholm channels ειναι φαντασικο btw. Εβγαλα και την τριτη βαση των imperials οποτε υποθετω συντομα θα προχωρησω και εγω. Σιγουρα θα υπαρχει πολυ υλικο που δεν το εχω δει μιας και κινουμαι με βαση τα sides αλλα υπαρχουν και αποστολες που ανοιγουν απλα με περιηγηση (οπως αυτη με την τριτη βαση των imperials). Α συνεχιζω και λιγο με races και τη φαρμα μου για upgradable weapons

                            Εμενα παντως αυτο που μου την σπαει μεχρι στιγμης ειναι αυτες η αποστολες με τα rare drops, δεν ξερω i am to old for this shit. Πχ ultima blade και griffon feather aka κανε το hunt 100 φορες και report στον tipster ελεος . Ας μην εβαζαν τετοια πραγματα το παιχνιδι ειναι μεγαλο, δεν υπηρχε αναγκη για τετοιο repetitive υλικο.

                            Ασχετο, το ξερατε οτι η Arianna μπαινει random στο party σας σε μερικες δυσκολες μαχες? Μου εκατσε χθες αυτο που εσκασε σαν dragoon απο τον ουρανο.

                            Τελος Straier τωρα το ειδα και εγω αυτο με τον Ixion, lol epic
                            Last edited by nooto; 19-12-2016, 01:25 PM.

                            Comment


                            • Δεν καταλαβαίνω για τι πράγμα μιλάτε σχετικά με τα repetitive killings, ignorance is bliss I guess .

                              Βασικά είναι αυτό που είπε κάποια στιγμή ο ΙΗΝΕ, το ΧΙΙΙ είχε πολύ επανάληψη στο τι πρέπει να κάνεις για να πάρεις το πλάτινουμ, αλλά το battle system του (ΙΜΟ το καλύτερο όλων των FF) ήταν ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ που δε βαριόσουν (εγώ δε βαρέθηκα ούτε στιγμή για να είμαι ειλικρινής και ίσως ξαναπαίξω το ΧΙΙΙ όταν κυκλοφορήσει για PS4 - θέλω να πάρω το πλατινουμ στο νέο μου προφίλ ). Το XV πιστεύω ότι θα το σιχαθώ στο end game κι όταν ολοκληρώσω όλα τα "ευχάριστα" fetch quests και ξενικήσει το 100% completion/ vanity race.

                              Comment


                              • Ultima blade θελει φαρμ??? LOL απλα, θα περάσεις πολυ καλα αν θες truly end game gear.. Εγω τα εχω σταματήσει ολα και φαρμαρω magitek suit v2 και εχω σιχαθεί τη ζωη μου πραγματικά, εχει πεσει 1 σε 45 kills και θελω 3(μονο για τον noctis αλλοι θελουν 12 για ολο το party lol, στους αλλους θα δωσω τα απλα) μιλας και σε ανθρωπο που εχει >2k ωρες diablo3 οποτε ξερει απο φάρμα και παλι αρχιζω να φλιπάρω..

                                Τα loading times και η μέθοδος που πρεπει να γινει ειναι γτπ κανονικά αλλιως δεν θα ειχα τοσο προβλημα, οκ θελεις το καλυτερο accessory rare drop προφανως αλλα καντο να ειναι fun και challenging οχι constant reloads και αλλα τέτοια. Και στο xiii εριξα αρκετο στα adamantoise και σε ενα behemoth αλλα ηταν fun τουλαχιστον.

                                Comment

                                Working...
                                X