Announcement

Collapse
No announcement yet.

Petals Office

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Petals Office

    Παιδιά, τσεκάρετε αυτή τη δουλειά (και αν θέλει κανείς κάνει και contribute ;) )
    Είναι σουίτα office που έχει αναπτύξει φίλος μου από το μηδέν, με αρκετά ωραίες προσθήκες σε σχέση με τις ήδη διαδεδομένες σουίτες (ms, libre) -δείτε το βίντεο-. Αυτή τη στιγμή παλεύει το παιδί να προωθηθεί και να μαθευτεί όσο μπορεί, και μάλιστα αν μπορείτε κυρίως προωθήστε το σε κάποιον φίλο σας στο εξωτερικό...

    Περιμένω απόψεις



    One toolbar. One window. Multiple Documents. Petals Office is an all-in-one innovative tabbed interface Office Suite. | Check out 'Petals Office' on Indiegogo.
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

  • #2
    Θα το ποστάρω αύριο στο forum της σχολής. Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπιστεύω πως κάτι τέτοιο έχει ιδιαίτερο νόημα ύπαρξης. Αρκετά γενναία απόφαση όμως όπως και να χει να αφιερώσει χρόνο σε τέτοιο Project.

    Comment


    • #3
      Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν πολυπιστεύω πως κάτι τέτοιο έχει ιδιαίτερο νόημα ύπαρξης.
      γιατι το λες αυτο;
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #4
        Originally posted by Somari View Post
        γιατι το λες αυτο;
        Adaptive toolbar, all the tools you need, available when you need them.
        Tabbed Interface, work on different types of documents at the same time.

        Πέρα από αυτά τα 2 έχει κάτι άλλο που να δικαιολογεί το να τα σκάσει κάποιος για να μεταβεί από οffice ή open office σε αυτό;
        Το μόνο που θα μπορούσα να δεχθώ εδώ ως απάντηση είναι ότι θα είναι διαθέσιμο και για tablets αλλά το στοιχείο αυτό και ο ίδιος ο δημιουργός το περνάει σε δεύτερη μοίρα.
        Προσωπικά τα 2 πρώτα τα βλέπω τελείως μικροπράγματα τα οποια τελικά για να τα προσφέρεις μπαίνεις στη διαδικασία να χτίσεις ένα πολύ μεγάλο Project από την αρχή. Και τελικά κοιτώντας το σύνολο και όχι τις λεπτομέρειες, πολύ απλά 1-2-3 προγραμματιστές μόνοι τους δεν μπορούν να συναγωνιστούν σε επίπεδο ανάπτυξης τέτοια projects.
        Όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, αν είχα τέτοιου είδους ανησυχία αυτό που θα έκανα θα ήταν να αναπτύξω κάτι για το open office και όχι να φτιάξω δική μου σουίτα.

        Comment


        • #5
          Συμφωνώ απόλυτα με τον sub, αλλά θα ήθελα να πω ότι αν άφηνε τελείως το desktop κομμάτι και ασχολιόταν 100% με Android development, ίσως να είχαμε κάτι ενδιαφέρον στα χέρια μας. Το office, παρόλα τα προβλήματά του, είναι κάτι παραπάνω από standard πλέον και κανένας δε θα το άλλαζε έτσι εύκολα, πόσο μάλιστα όταν αυτό που του προτείνετε ως αντικατάσταση είναι ένα προϊόν που προέρχεται από κάποιον με μηδαμινό (χωρίς κακή διάθεση) background στο συγκεκριμένο χώρο.

          Για το Android από την άλλη δεν υπάρχει 1 αξιοπρεπές suite το οποίο μάλιστα να τρέχει fluently στο λειτουργικό (έχοντας Nexus 4 και 7, μπορώ να πω ότι το επίσημο πρόγραμμα της Google είναι μέτριο και όχι ιδιαίτερα responsive). Πέταξέ του το σαν ιδέα Somari, νομίζω στη συγκεκριμένη αγορά υπάρχει λόγος ύπαρξης ενός τέτοιου προϊόντος. Για iOS, Mac OS, Windows... όχι .

          Comment


          • #6
            Και για το iOS πάντως δεν έχω βρει καλό office, για excel συγκεκριμένα.. Το numbers αν και το καλύτερο απο όσα δοκίμασα έχει κάποιες ασυμβατοτητες.. Ένα 100% συμβατό ms office θα ήταν ότι πρέπει στο iOS.

            Για desktop και εγω θεωρώ ότι δεν έχει πολύ νόημα η προσπάθεια αν και θα το τσεκαρω να πω τη γνώμη μου..

            Comment


            • #7
              Νομίζω πως διαβάζει το θέμα, οπότε βλέπει το feedback σας... Πάντως sub, αν παρατήρησες, δεν χρειάζεται να "τα σκάσει", αφού θέλει να το κάνει release σαν free for all...
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #8
                Για μενα ποσο καλη ειναι μια σουίτα εξαρτάται απο το excel, εκει ειναι το θεμα. Τωρα στο word και powerpoint οκ οπως και να χει θα τα κανεις με τον ενα η με τον αλλο τροπο, στο excel αν δεν εχεις συμβατότητα και δεν υποστηρίζει ολα τα functions δεν κάνουμε δουλειά..

                Αν δεν δουλέψουμε μια beta βεβαια δεν μπορει να υπάρξει feedback, για εμενα προσωπικά..

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Somari View Post
                  Νομίζω πως διαβάζει το θέμα, οπότε βλέπει το feedback σας... Πάντως sub, αν παρατήρησες, δεν χρειάζεται να "τα σκάσει", αφού θέλει να το κάνει release σαν free for all...
                  Ναι είχα μπερδευτεί λίγο. Αλλά και πάλι για να μπορέσει να στηριχτεί κάποιοι θα πρέπει να τα σκάσουν σε μία εμπορική version. Με αυτά που αναφέρει τουλάχιστον δεν βλέπω το λόγο να το κάνει κάποιος.
                  Γενικά πάντως επειδή αυτό είναι το αντικείμενο μου κιόλας, μία από τις βασικότερες αρχές είναι ότι δεν πας να ανακαλύψεις ξανά τον τροχό εκτός αν σκοπεύεις να τον κάνεις αισθητά καλύτερο. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ακόμα και αν καταφέρεις να καλυτερέψεις κάποιες παραμέτρους του, το πιθανότερο είναι ότι θα χάσεις από κάπου αλλού.

                  Βέβαια μπορεί να έχει στο μυαλό του κάποια πολύ συγκεκριμένα πράγματα που αφορούν πολύ συγκεκριμένο κομμάτι της αγοράς οπότε αλλάζει το πράγμα. Απλά κάτι τέτοιο δεν προκύπτει από όσα παρουσιάζει αλλά και αν ισχύει το feedback ή όποια προώθηση εδώ μέσα είναι άχρηστη.

                  Comment


                  • #10
                    Αν και συμφωνώ κατά βάση με το sub-zero η ιδέα του ενός προγράμματος για όλα και τα κουμπιά στα δεξιά αλλά photoshop δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό αν και είμαι κατά των customizable buttons. Θεωρώ τα ribbons απίστευτη βελτίωση από τα παλιότερα office.
                    Κατά τα άλλα ναι, είναι πολύ δύσκολο να σκεφτώ γιατί να πάει κάποιος από το MS Office ή το OpenOffice σε αυτό.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #11
                      Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο με την εγκυρότητα της ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗΣ. Βίντεο, Χρηματιστήριο, Πρωτοσέλιδα, Οικονομική ενημέρωση
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #12
                        Respect που είναι one man show.
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment

                        Working...
                        X