Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πιστεύετε στο Ταλέντο;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by NickTG
    Θεϊκό δώρο όχι. Άλλωστε ανύπαρκτα πρόσωπα δεν μπορούν να κάνουν και δώρα.
    Δεν εχει δωρο απο τον αγιο βασιλη για σενα φετος.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #17
      Originally posted by NickTG
      Θεϊκό δώρο όχι. Άλλωστε ανύπαρκτα πρόσωπα δεν μπορούν να κάνουν και δώρα.
      myth BUSTED !




      Originally posted by Ramparter View Post
      Δεν εχει δωρο απο τον αγιο βασιλη για σενα φετος.

      Comment


      • #18
        Ο αδερφός μου με το που ασχολείται με ένα μουσικό όργανο που του αρέσει προοδεύει πολύ γρήγορα χωρίς καν να κάνει οποιαδήποτε μαθήματα, όπως για παράδειγμα ηλεκτρική κιθάρα. Ένας γνωστός μας που του ήρθε να ασχοληθεί με ηλεκτρική κιθάρα και άρχισε αμέσως τα μαθήματα είναι απλά fail, και ας μην το ξέρει ο ίδιος (αυτό εδώ σημειώστε το γιατί θα το αναφέρω στην συνεχεια). Ένας άλλος γνωστός μας είχε μανία να γίνει τραγουδιστής, πάθος, όμως όταν τραγουδούσε μας έφερνε όλους σε δύσκολη θέση. Ακόμα και μαθήματα φωνητικής έκανε, αλλα...

        Ο άνθρωπος έχει ένα computer στο κρανίο, που αυτό αρχίζει να γεμίζει πληροφορίες ακόμα και όταν είναι στην κοιλια της μάνας του. Ανάλογα με τα γεγονότα που θα ζήσει, τα πράγματα που θα δει, το πως θα νιώθει σε συγκεκριμένες στιγμές, από όλες τις πληροφορίες που θα συλλέγει με τον καιρό, έτσι θα διαμορφωθεί, μαζί με όλα τα αλλα, και το γούστο του. Εγώ για παράδειγμα τελευταίος ακούω μουσική house/electro house, όμως έχω και την κλασσική μουσική στη ζωή μου σε μεγάλο βαθμό σχετικά με αλλα είδη. Οι λόγοι που ακούω κλασσική μουσική μπορεί να είναι αρκετοί, όμως ένας κύριος λόγος πιστεύω είναι τα cartoons και επεισόδια όπως αυτό:



        Από την άλλη, προσωπικότητες όπως ο Chopin, ο Picasso, ο Beethoven, και πολλοί άλλοι που εμφανίστηκαν κατά καιρούς, είναι τόσο μοναδικές που είναι κάπως αδιανόητο να μην καταλήξεις στο "χάρισμα". Όμως τι θα γινόταν αν κάποιος από αυτούς γεννιόταν σήμερα, σε μια εποχή που ο Justin Bieber είναι το είδωλο?

        Πολλοί serial killers είχαν κοινά χαραχτηριστικά, όπως για παράδειγμα όταν ήταν μικροί έβρεχαν το κρεβάτι τους. Είχα δει και ένα ντοκιμαντέρ με ένα γιατρό που είχε δει και μελετήσει τόσους πολλούς serial killers, που ισχυριζόταν ότι ξέρει την "συνταγή" για να δημιουργηθεί ένας.

        Αν είναι απλά όλα θέμα σκληρής δουλειάς και practice, τότε γιατί αυτός ο γνωστός μας συνεχίζει να είναι τόσο fail χωρίς να το αντιλαμβάνεται καν? Είναι και θέμα νοημοσύνης?

        Προσωπικά, μέχρι αυτή την στιγμή τουλάχιστον, καταλήγω στο ότι όλα παίζουν ρολο. Όσα περνα ο κάθε άνθρωπος τον διαμορφώνουν ναι, όπως φυσικά η σκληρή δουλειά και κυρίως η αγάπη και το πάθος που έχει κάποιος για κάτι, όμως παίζει ρολο και το DNA, τα γονίδια. Ο άνθρωπος είναι άνθρωπος, όμως το σώμα του καθενός είναι διαφορετικό, έτσι και το μυαλό σαν όργανο. Δεν υπάρχει λοιπόν σκέτο χάρισμα ή σκέτες εμπειρίες, όλα είναι αποτελέσματα αλυσιδωτών αντιδράσεων από το ποτε γεννιέται κάποιος, που, τι γονίδια έχει, και τι εμπειρίες θα αποκτήσει.

        Comment


        • #19
          Δεν ξέρω αν μπορεί να το πει κανείς "θεϊκό δώρο", πιστεύω πως κάποιοι εγκέφαλοι και κάποια σώματα είναι φτιαγμένα για να αποδίδουν σε συγκεκριμένες διαδικασίες και πως κάποιοι άνθρωποι έχουν ερεθίσματα που τους βοηθούν να τα καταφέρνουν απέναντι σε συγκεκριμένου τύπου δυσκολίες. Επίσης, μεγάλο ρόλο παίζει το πόσο αρέσει σε κάποιον αυτό που κάνει, το οποίο τον βοηθά να συγκεντρώνεται κατά τη διάρκεια συγκεκριμένων δραστηριοτήτων κι άρα να παίρνει τα βέλτιστα αποτελέσματα.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #20
            Ακριβώς. Απλά το "χάρισμα" το συναντάμε συνήθως στις καλές τέχνες. Κάποιοι έχουν αλλου είδους "χαρίσματα", από snowboarding μέχρι και killing people.

            Comment


            • #21
              Υπάρχει ταλέντο όντως, μια εγκεφαλική προδιάθεση δηλαδή, την οποία νομίζω όλοι έχουμε σε κάτι απλά οι περισσότεροι δε θα την εκμεταλλευτούμε ποτέ.

              Comment

              Working...
              X