Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Metroid: Excellence revisited

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    To Fusion είναι αρκετά πιο βατό όπως το εννοεί ο Ryu αλλά και πολύ χειρότερο παιχνίδι.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #17
      Δεν θέλω να προσθέσω πολλά, άλλωστε τι να πει κανείς, συμφωνώ σε όλα οσα έχει γράψει ο Xeno.
      Απλώς θα γράψω πως όσοι έχετε Wii U είναι μια καλή ευκαιρία να δοκιμάσετε το Super Metroid στην οθόνη του gamepad με headphones. Εντάξει αν το αγόρασε κανείς στην προσφορά με τα 30cents θα είναι πολύ πιο ευτυχισμένος, αλλά και πάλι θεωρώ πως αξίζει. Όπως και να έχει για εμένα αποτελεί τον κορυφαίο 2d action adventure τίτλο με το SotN να ακολουθεί σε μικρή απόσταση.

      Πολύ καλό είναι επίσης το άρθρο του EDGE σχετικά με το Super Metroid
      The latest video game news, reviews and features from the team at Edge Magazine. Subscribe here today.


      EDIT:
      Τα Metroids και ειδικά το Super με τις "κρυφές" κινήσεις της Samus, μεταμορφώνονται όταν παίζονται με speedrun λογική.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        Θεώρησα πολύ cheap το breakable tile (που δεν έχει καν άλλο χρώμα) για την κεντρική πορεία. Δεν είναι ούτε καν γρίφος, απλά πρέπει να μυρίσεις τα νύχια σου ή όπως λέτε να είσαι πονηρεμένος σε αυτή τη λογική και σαρώνεις tile προς tile. Εγώ επειδή δεν γνώριζα αυτή τη λογική και δεν κατάφερα να βρω κάτι (δεν έχω x-ray), γύρισα πίσω και άρχισα να ψάχνω στα τυφλά. Ε, σε αυτό το σημείο το excellence για μένα ακυρώθηκε γιατί έφαγα 3 sessions έτσι.

        Παρόμοιο παράδειγμα το link με το βαρελά στο SOTN, αν και εκεί έχει μια λογική, σε προετοιμάζουν με ένα βαρελά πιο πριν, και τον δεύτερο βαρελά πρέπει να σκεφτείς να τον φέρεις εσύ σε αυτό το σημείο αντί να τον σκοτώσεις με τη μία (όπως κάνεις με το 99,9% των άλλων εχθρών). Αν δεν το σκεφτείς αυτό, good luck, αλώνιζε πέρα δώθε και βγάλε άκρη.

        Στα τωρινά games αυτό το σκηνικό δεν το έχω συναντήσει. Π.χ. κολλάς κάπου; Έχεις περιορισμένο χώρο οπότε κάπου κοντά βρίσκεται η πουστιά. Ή υπάρχει ένα και μοναδικό "διάφανο" ή που σπάει τουβλάκι; Εκεί απλά υπάρχει ένα bonus.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #19
          Ryu καταλαβαίνω απόλυτα τι θες να πεις, μιας και έχοντας παίξει/ τελειώσει το πρώτο Metroid στα early 90s χωρίς οδηγό μαζί με τα ξαδέρφια μου είχαμε τρελαθεί με τα shortcuts, secret paths αδιέξοδα που κρύβει το game- αν και νομίζω πως στο booklet έγραφε πως αν βάλεις βόμβες σε κάποια σημεία μπορεί να βρεις νέα μονοπάτια ή κατι τέτοιο. Εϊναι λογικά η πρώτη σου επαφή με τίτλο της σειράς γι'αυτό έμεινες λίγο άναυδος.
          Σαν μηχανισμός πάντως είναι τυπικός για τη σειρά- δλδ να βάζεις βόμβες, να είσαι πονηρεμένος σε αδιέξοδα πως κάτι πρέπει να κάνεις για να συνεχίσεις. Στο ΝΕS Metroid έχει σημεία- αρκετά πιο ζόρικα από του SNES- που πρέπει να κάνεις συνεχόμενα bomb jumps για να περάσεις. Μην το κάνεις και αγγαρεία βέβαια, αλλά αν μπεις σε αυτή τη λογική- η οποία ξαναλέω είναι πολύ πιο ομαλή στο Super Metroid- θα δεις πως πρόκειται για καταπληκτικό τίτλο.
          Από ένα σημείο και έπειτα κάνεις master τους μηχανισμούς και τον έλεγχο και πας σφαίρα- ακόμη θυμάμαι με τα ξαδέρφια μου που κάναμε διαγωνισμό ποιος θα κρατήσει περισσότερη ώρα με τα bomb jumps
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #20
            Πώς ειναι cheap το breakable tile; Κανεις το λαθος να κρινεις με σχετικη βεβαιοτητα ενα παιχνιδι που δεν εχεις παιξει (ή δοκιμασες να παιξεις για λιγο αν καταλαβα καλα) και δεν εχεις προσπαθησει να μπεις στη λογικη του.

            Αν ειχε αλλο χρωμα θα ηταν σαν να σου χε ταμπελα με βελακι που σου λεει πού να πας. Το metroid δεν ειναι παιχνιδι arcade φιλοσοφιας, ουτε καν παταει ιδιαιτερα στο action στοιχειο. Η εξερευνηση ειναι η ουσια της σειρας και αν δεν υπηρχαν αυτα τα πραγματα δε θα ειχε λογο υπαρξης το Metroid franchise.

            Το οτι αυτο ειναι στην υποχρεωτικη σου πορεια οπως λες κανει τα πραγματα ακομα ευκολοτερα γιατι εκει ξερεις πως πρεπει να προχωρησεις αρα καποιος τροπος θα υπαρχει να το κανεις. Με τη χρηση power bombs / x-ray visor μπορεις μεσα σε 1'' να δεις τα breakable tiles καθε δωματιου και το ιδιο μπορεις να κανεις σε λιγο χρονο παραπανω και με τα laser beams αν ριξεις μερικες βολες προς διαφορες κατευθυνσεις. Σε αυτο το σημειο τα 2 πρωτα που ανεφερα δεν τα εχεις, αλλα και παλι ειναι υποθεση δευτερλεπτων να βρεις την ακρη. Ακομα και αν δεν τη βρεις τι θα κανεις; Θα γυρισεις πισω και θα ψαξεις τα παντα μεχρι να ξανακαταληξεις στο ιδιο δωματιο.

            Θα μου πεις μαλλον πως ουτε αυτο σου αρεσει, αλλα τα παιχνιδια αυτα καθιερωσαν το backtracking, αρα μιλαμε για κατι που αποτελει αναποσπαστο κομματι της φιλοσοφιας τους.

            Προσπαθω να μπω στη λογικη σου αλλα δεν τα καταφερνω, αν δε σε ηξερα θα λεγα πως αρχισες να παιζεις παιχνιδια τα τελευταια χρονια (μιλαω για τη συγκριση που κανεις με τα μοντερνα παιχνιδια - συγκριση που θεωρω ολιγον τι αστοχη).
            Φιλικα τα λεω παντα, μη δημιουργηθει και καμια παρεξηγηση απ' το πουθενα.

            Comment


            • #21
              Επειδη θελω να το παρω για virtual console ξερει κανεις τι παιζει πλεον με το ID? Δηλαδη ειναι πλεον στον λογαριασμο σου τα games σε στυλ Steam η στην κονσολα οποτε αν χαλασει τα χανεις???

              Comment


              • #22
                Νομίζω πως για ακόμη μία φορά η Nintendo πρωτοτυπεί, πάει κόντρα στον ανταγωνισμό και την κοινή λογική και τα games είναι bound στην κονσόλα που τα έχεις κατεβάσει Εκτός κι αν υπάρχει κανά tool μεταφοράς όπως στο 3DS το οποίο είναι μπλέξιμο.
                ΕDIT:
                Μιας και καθόμουν και χάζευα το thread πάλι- ωραίος τρόπος να περνάει κανείς το day off του-ε'ιχα μόνιμα στο μυαλό μου, το παρακάτω λιτό μεν, απίστευτα moody δε intro του τίτλου...

                "The last metroid is in captivity, the galaxy is at peace..."


                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Τραγικο αυτο, εκτος του οτι μπορει να σου χαλασει στην επομενη κονσολα τι θα γινει? Τα αγοραζεις ξανα απο την αρχη?? Γιατι δεν φτιαχνουν ενα συστημα σαν το steam με achievements και τα σχετικα για την virtual console πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω, θα αγοραζα παρα πολλα παιχνιδια εχει τοσα classics.

                  Comment


                  • #24
                    Because Nintendo... Τι ψάχνεις να βρεις τώρα κι εσύ Ε στην επόμενη κονσόλα- που δε βλέπω να αργεί και πολύ- λογικά θα το δούμε το συγκεκριμένο σύστημα.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Xeno View Post
                      Προσπαθω να μπω στη λογικη σου αλλα δεν τα καταφερνω, αν δε σε ηξερα θα λεγα πως αρχισες να παιζεις παιχνιδια τα τελευταια χρονια (μιλαω για τη συγκριση που κανεις με τα μοντερνα παιχνιδια - συγκριση που θεωρω ολιγον τι αστοχη).
                      Φιλικα τα λεω παντα, μη δημιουργηθει και καμια παρεξηγηση απ' το πουθενα.
                      Το θεωρώ cheap γιατί το συγκεκριμένο σημείο κατ' εμέ δεν σε ζορίζει δημιουργικά, π.χ. να απαιτεί τεχνική ή σκέψη. Πλασάρανε ένα tile και άσε τον άλλο να ψάχνεται.

                      Αν σου έδινε κάποιο εργαλείο να σκανάρεις (όντως όπως λες αν είχε απλά άλλο χρώμα θα ήταν γελοίο) ή έστω κάποιο tip στην αρχή του παιχνιδιού του στυλ watch out for breakable tiles θα άλλαζε το πράγμα. Αν δεν είμαι εξοπλισμένος ή ενημερωμένος για τη λογική του παιχνιδιού επόμενο είναι σκαλώσω και να κάνω το γυρολόγο σε 10 διαφορετικά δωμάτια απορώντας πιο δωμάτιο είναι αυτό που προχωράς παρακάτω.

                      Η μόνη δικαιολογία που του δίνω είναι αυτό που είπε ο υπερήφανος κάτοχος Neo-Geo, Burai, ότι σε προειδοποιεί στο manual.

                      Τη σύγκριση με τα νέα παιχνίδια την έκανα για να πω ότι δεν έφτασα σε τέτοια κατάσταση δηλ. άσκοπη περιπλάνηση. Ξέρεις τί και πώς γίνεται και από την πλευρά του το game είναι "καλυμμένο".
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #26
                        Δηλαδη πιστευεις πως τα παιχνιδια οφειλουν να στα δινουν ολα στο πιατο;
                        Αν ετσι κρινεις ενα τετοιο παιχνιδι τι θα ελεγες για ενα point and click adventure δηλαδη;
                        Καποια παιχνιδια ειναι φτιαγμενα για να σκαλωνεις οπως λες και ιδιως παλιοτερα παρα πολλα παιχνιδια ηταν ετσι.

                        Εγω οταν πρωτοπαιξα Zelda δεν ηξερα πως επρεπε να αναψω με το deku stick 2 φωτιες αριστερα και δεξια της πορτας για να ανοιξει η πορτα και εφαγα ποση ωρα για κατι που τωρα μου φαινεται αστειο. Δε με ενοχλησε ποτε αυτο αλλα και οτιδηποτε παρομοιο (ενα παραδειγμα εφερα). Αυτο που ο αλλος το ξερει ηδη και εσενα σε παιδευει για λιγη ωρα (γιατι δεν ειναι κατι παραλογο μην τρελαθουμε) τουλαχιστον οταν το καταφερνεις σου δινει μια αισθηση ικανοποιησης και εξοικειωνεσαι με κατι με το δυσκολο τροπο.. η ελλειψη καθοδηφησης ειναι κατι πολυ θετικο και κατι που τεινει να ξεχαστει πλεον στο gaming.

                        Για να περασεις πανω απο ενα εμποδιο μπορει να σου δωσει καποιος το χερι και να πιαστεις, αλλιως θα φας τα μουτρα σου και θα πεσεις στη λασπη μερικες φορες, αλλα οταν το καταφερεις θα νιωσεις σιγουρα καλυτερα. Καταλαβαινω πως σε ξενισε για καποιο λογο το συγκεκριμενο θεμα, αλλα οσο να ναι πιστευω πως γινεσαι παραλογα σκληρος για κατι πολυ μικρο.

                        EDIT:
                        Επισης το παιχνιδι σου μαθαινει μονο του τα βασικα, shoot blocks, shoot tiles, shoot everything:


                        Πρωτα 10 λεπτα, φτανεις καπου που φανταζει σαν αδιεξοδο για την ωρα και βλεπεις πως υπαρχει κατι κατω απο τα ποδια σου, ποιο το πρωτο πραγμα που θα δοκιμασεις;

                        Πρωτα 20 λεπτα, μπαινεις σε δωματιο το οποιο δεν εχει τιποτα, συν τοις αλλοις ο χαρτης οπως πας αριστερα δε σου δειχνει πως βρηκες τοιχο, αλλα συνεχιζεται τι παιζει;


                        Το παιχνιδι σου δινει τα παντα στο πιατο, απλα δε σου δινει το fast food που χεις μαθει να τρως.

                        Comment


                        • #27
                          Ανάλογα την περίπτωση. Αν ο γρίφος στο adventure ξεπερνάει τα όρια της λογικής θα το παράταγα.

                          Π.χ. στο Braid οι γρίφοι στο main game έχουν ιδανικό επίπεδο δυσκολίας για μένα. Σαν extra έχει κάτι αστέρια που για να τα βρεις πρέπει να είσαι ο Χουντίνι. Αλλά σου λέει το βάζω extra, αν θες ασχολήσου (πέρα από τα όρια της λογικής).

                          Η διαφωνία μας έγκειται στο ότι εγώ δεν το θεωρώ φυσιολογικό "γρίφο" το επίμαχο σημείο στο Metroid, ενώ εσύ (και οι υπόλοιποι απ' ότι φαίνεται) ότι είναι μέσα στα πλαίσια της λογικής.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #28
                            Δες τι εγραψα παραπανω μετα το edit, πιστευω πως ειναι πιο ουσιαστικο απο τα προηγουμενα.
                            Ξαναλεω παντως πως δε θεωρεις φυσιολογικο ενα στοιχειο που αποτελει αναποσπαστο μερος ενος παιχνιδιου και για το αν θα πρεπε να τα βλεπει κανεις αυτα ή οχι τα παραπανω links ελπιζω να καλυπτουν τη θεση μου.

                            Comment


                            • #29
                              Νομίζω πως απλά δεν είσαι εξοικειωμένος με παιχνίδια τύπου Zelda κλπ. Δηλαδή το γεγονός ότι η πόρτα οδηγεί σε ένα δωμάτιο που δεν πηγαίνει πουθενά δε σε υποψίασε; Και η βόμβα σε τι θα χρησίμευε;
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • #30
                                Ο χάρτης είχε ανοιχτεί πολύ, δεν ήταν το μόνο σημείο που σε έβγαζε η πορεία σου (σε αντίθεση με τα 2 σημεία που έβαλε ο Xeno και είναι στην αρχή οπότε περιορίζεις τις τυφλές (και ανούσιες από ένα σημείο και μετά κατά την γνώμη μου) βολές στους τοίχους).

                                Ε, και επειδή έκανα το λάθος να μην υποψιαστώ κάτι εκεί γύρισα πίσω και έψαχνα αλλού και αυτό το σημείο τη γλύτωνε για πολύυυυ ώρα. ΟΚ ήταν αρκετά μικρό το δωμάτιο αλλά δεν ήμουν της λογικής ρίχνε βόμβες παντού για να ανοίγεις την πορεία σου. Τώρα το έμαθα αλλά επειδή με κούρασε θα το πιάσω αργότερα το game μιας και έχει πολλά στοιχεία που μ' αρέσουν.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X