Likes Likes:  3
+ Reply to Thread
Page 3 of 3
FirstFirst 1 2 3
Results 31 to 36 of 36

Thread: Super Metroid: Excellence revisited

Αρρώστια straier's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    οπότε περιορίζεις τις τυφλές (και ανούσιες από ένα σημείο και μετά κατά την γνώμη μου) βολές στους τοίχους).
    Γι' αυτό σου είπα πως δεν είσαι συνηθισμένος σε τέτοια παιχνίδια. Σε μένα και πολλούς άλλους φαίνεται απόλυτα λογικό να ψάχνεις κάθε σπιθαμή του χάρτη με ότι εργαλεία έχεις ανά πάσα στιγμή, είναι σημαντικό (αν όχι το σημαντικότερο) και αναπόσπαστο μέρος του gameplay, αν βγάλεις την εξερεύνηση τι μένει; Να σκοτώνεις εχθρούς και το platforming; Στο συγκεκριμένο παιχνίδι αυτά μάλλον είναι το δευτερεύοντα.
    Αντικειμενικότητα είναι η παραίσθηση ότι μπορεί να υπάρχει παρατήρηση χωρίς παρατηρητή...
    Quote Originally Posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Quote Originally Posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

Αρρώστια Deus's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Στην όλη συζήτηση θα προσθέσω και κάτι ακόμα.Παιχνίδια όπως το super metroid δεν έχουν σχέση με την τελευταία μόδα στα videogames που θέλουν το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 100 τοις εκατό για την πλάκα.Η λογική του είναι η εξερεύνηση και με ότι συνεπάγεται αυτό,όποιος εξερευνεί περισσότερο είναι και πιο ισχυρός και στο τέλος το ποσοστό ολοκλήρωσής του θα είναι και καλύτερο.Στην τελική είναι και μικρό και τα πολλαπλά playthroughs θα έχουν και νόημα γιατί κάθε φορά θα υπάρχει και κάτι ακόμα να βρεις.

Πάντως θα το βάλω στο πρόγραμμα να το παίξω,παρόλο που λετρεύω την σειρά (metroid prime ένας από τους αγαπημένουν τίτλους εβα) αυτό το αμέλησα και θέλω να το παίξω καθώς από ότι διαβάζω περιέχει όλα όσα θα ήθελε ένας φαν της σειράς.

Tidy!

Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

Παιχτούρα thunderjohn's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Όσον αφορά το level design η Nintendo κάνει συχνή χρήση της λογικής "ξαναέλα στο ίδιο δωμάτιο με καινούργιες ιδιότητες και θα βρεις κάτι καινούργιο" στα games της. Μπορεί να το δει κάποιος ακόμα και σε Mario τίτλους, που επέστρεφες με τα caps για επιπλέον αστέρια, και στο OOT με το scarecrow song. Η αλήθεια όμως είναι ότι στα Metroid η υλοποίηση αυτού του σχεδιασμού είναι σε πολύ ξεχωριστό επίπεδο.

Δυστυχώς με το game δεν εχω ασχοληθεί αρκετά, οπότε δε μπορώ να εκφέρω ασφαλή άποψη. Το κακό σ'αυτήν την υπόθεση είναι ότι παίζοντας κάποιο game ετεροχρονισμένα χάνεις μέρος της μαγίας του και της πρωτοτυπίας του. Παράδειγμα, βλέποντας κανείς τα λιβάδια του OOT θα ενθουσιαστεί από το μέγεθος του κόσμου που έχει να εξερευνήσει.Αν έχει παίξει όμως πρώτα το San Adreas δε νομίζω οτι θα του φανεί ιδιαίτερο. Σίγουρα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί με τους εκάστοτε τίτλους με ιδιαίτερη ευαισθησία και retro διάθεση.

Τώρα από τα Prime το πρώτο ήταν τεχνικά και αρτιστικά τέλειο. Μπορεί να χρειάστηκαν 2 γεννιές αλλά το game άξιζε την αναμονή. Από την άλλη το δεύτερο δε μου άρεσε ιδιαίτερα γιατί βρήκα τους μηχανισμούς light/shadow broken.

4. Likes Ryu_gr liked this post
    Αρρώστια Phantom Duck's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Είχα κάνει κάποια posts στην γενική συζήτηση περί Metroid αλλά λέω να συνεχίσω εδώ. Κατ' αρχάς να πω πως δουλεύω με zsnes και Dual Shock 3, και το μόνο θέμα που είχα ήταν λίγο screen tearing που διορθώθηκε άμεσα όταν ενεργοποίησα το v-sync, επομένως παίζω 100% κομπλέ. Έχει κάποια φίλτρα διαθέσιμα, αλλά δεν μου φάνηκαν αναγκαία, παίζει μια χαρά και σκέτο. Save states χρησιμοποιώ εξαιρετικά σπάνια, κυρίως σε σημεία που πρέπει να κάνω ένα άλμα για κάποιο μυστικό, και αν το χάσω πρέπει να φάω ξανά λίγη ώρα μέχρι να ανέβω στο επίμαχο σημείο. Σημεία αγγαρείας δηλαδή, που όμως είναι πολύ λίγα.

Μέχρι στιγμής το ρολόι γράφει περίπου 7,5 ώρες, όμως κλασικά έχω φάει περισσότερες, με ψόφους, ψάξιμο για ώρα και τελικά να το κλείνω χωρίς save, κλπ. Έχω εμφανίσει όλες τις περιοχές. Από γενικά stats έχω 9 health tanks, 3 reserve tanks, 120 πυραύλους και από καμιά 25αριά σούπερ πυραύλους και σούπερ μπόμπες. Λέω στο περίπου, επειδή εδώ πέρα δεν αναπληρώνονται η ζωή και τα όπλα σου παρά μόνο στο αρχικό save point. Στην αρχή με ξένισε λίγο, όμως το παιχνίδι βγήκε μια χαρά μέχρι στιγμής, κυρίως λόγω των προσεχτικά τοποθετημένων εχθρών που πολλές φορές χρησιμεύουν κυρίως για να αναπληρώνεις ό,τι όπλα θα χρειαστείς στην συνέχεια. Επίσης έχω 4/5 beams, 2/2 suits, 2/4 misc, 2/3 boots.

Πολύ ωραίο παιχνιδάκι. Φαινομενικό θα έλεγα, ειδικά για την εποχή του. Βέβαια, ξαναδιαβάζοντας τα posts από την αρχή, θα συμφωνήσω με τον Ryu πως το σημείο με την μπόμπα που μιλούσατε όντως ήταν άκυρο. Και εμένα που μέχρι πρότινος δεν είχα καμία μα καμία σχέση με την σειρά, με ξένισε πολύ η όλη ιδέα. Δηλαδή πού κολλάει αυτό, να πετάς μπόμπες για να ανοίξει καμία τρύπα μπας και βρεις την συνέχεια του χάρτη; Στην συνέχεια βέβαια σου γίνεται δεύτερη φύση, έως και εμμονή πολλές φορές, αλλά δεν παύει να μου φάνηκε πολύ κουλό όταν το πρωτοείδα. Σε αυτό το σημείο να πω πως αν δεν είχα τερματίσει 100% το AM2R, το Super θα με παίδευε αρκετά, με την άσχημη έννοια. Οκ, βρίστε όσο θέλετε, έτσι νιώθω, τι να κάνομεν τώρα :p

Κατά τ' άλλα, το μόνο σημείο του παιχνιδιού που πλέον φαίνεται ετεροχρονισμένο, είναι ο χάρτης, το ότι δηλαδή δεν σου δείχνει ξεκάθαρα πού υπάρχουν πόρτες. Θα μου πείτε πως οκ, νουμπά Phantom, κάτσε ψάξε και βρες πού πρέπει να πας. Ε όχι, δεν πάει έτσι. Να εξερευνήσεις, δεν λέω. Εδώ ο ίδιος με το που παίρνω καινούργιες δυνάμεις, πιάνω τον εαυτό μου να πηγαίνω στην αρχή και να ξαναχτενίζω τον χάρτη με άλλη οπτική. Αλλά το να ψάχνω όοοολον τον χάρτη μέχρι να βρω μία φανερή πόρτα που απλά την έχασα, και να αλωνίζω σε όλον τον πλανήτη σαν την άδικη κατάρα, ε αυτό με κουράζει και μου φαίνεται ανούσιο.

Προφανώς το κατάλαβαν, και το βελτίωσαν στους μετέπειτα τίτλους, όχι μόνο Metroid αλλά και λοιπά Metroidvania παιχνίδια. Βέβαια για να μην ακούγομαι άδικος, το Super Metroid βελτίωσε κατά τεράστιο βαθμό πράγματα που πιο πριν απλά δεν υπήρχαν. Έφτιαξε μία σχολή από το τίποτα. Ενώ είχα ανεβασμένες προσδοκίες, το παιχνίδι με διασκεδάζει άπειρα. Αν το είχα παίξει στην εποχή του, πιστεύω πως θα είχα πάθει πλάκα με το όλο στήσιμο. Ο μόνος λόγος που είμαι τόσο αυστηρός (κυρίως με τον χάρτη), είναι επειδή το κρίνω με τα σημερινά στάνταρ, τα θεμέλια των οποίων όμως, έθεσε το ίδιο το παιχνίδι.

Από την μία είμαι άδικος μαζί του, όμως από την άλλη, το ότι με κάνει να αισθάνομαι πως ασχολούμαι με έναν σημερινό αντί για έναν ρετρό τίτλο, νομίζω πως είναι δικαίωση για το παιχνίδι.
    Last edited by Phantom Duck; 01-09-2016 at 02:03 AM.

6. Likes Ryu_gr liked this post
    Αρρώστια Phantom Duck's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Τέρμα και το Super Metroid, να είναι καλά ο zsnes. Έβαλα το run στο R2, δούλευε και ο αναλογικός για όποτε με κούραζε ο σταυρός, πολύ κομπλέ. Το ρολόι γράφει 10+ ώρες, όμως σίγουρα μου πήρε πολύ περισσότερο. Πολύ ωραίος, μεγάλος, χορταστικός τίτλος, τίγκα στα μυστικά. Δεν νομίζω πως έχω να πω πολλά περισσότερα πέραν όσων είπα ήδη. Το ευχαριστήθηκα πολύ.

Το παιχνίδι ήταν πρωτοποριακό, γι' αυτό και κρίνεται ως τέτοιο από όλη την κοινότητα. Το θέμα είναι να είμαστε αρκετά ανοιχτόμυαλοι και να μην το θεοποιούμε, από την στιγμή που είχαν παραμείνει κάποια θεματάκια που εξελίχθηκαν σε μετέπειτα Metroidvania τίτλους τα επόμενα χρόνια. Αναφέρομαι κυρίως στον χάρτη, όπου δεν σου έδειχνε πρωτίστως πού υπάρχουν πόρτες και πού τείχη, και δευτερευόντως αν είναι ξεκλείδωτες, ανοιχτές, ειδικές, κλπ. Υπήρχαν και μερικά ακόμα θεματάκια, όμως αν είχαν φτιάξει τον χάρτη όπως παρουσιάζεται σε μετέπειτα τίτλους, θα μιλούσαμε για αριστούργημα.

Το μοναδικό πραγματικά αρνητικό που έχω να του προσάψω, είναι πως αν αποθηκεύσεις το παιχνίδι στο τελευταίο save point και θέλεις να ψάξεις τον χάρτη για 100%, τότε bad luck, πάμε φτου κι απ' την αρχή. Δεν σε αφήνει να γυρίσεις πίσω, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να νικήσεις τον τελικό και να δεις τους τίτλους τέλους. Ο οποίος τελικός, αν ξεμείνεις από πυραύλους και έχεις χάσει και το charge beam, απλά δεν νικιέται. Δύσκολο, αλλά με μία γύρα στο διαδίκτυο είδα αρκετές περιπτώσεις. Εκεί που λες πως οι devs έχουν τοποθετήσει και το παραμικρό πίξελ σε συγκεκριμένη και ψαγμένη θέση, σου πετάνε ένα game breaking point στο τέλος. Το έκαναν προφανώς για δραματικούς λόγους, όμως ήταν πραγματικά πολύ άσχημη κίνηση, μεγάλο μείον. Ειδικά από την στιγμή που πριν 3 δωμάτια είχε άλλο save point που σου επιτρέπει να γυρίσεις κανονικά στον υπόλοιπο πλανήτη. Το τελευταίο απλά δεν έπρεπε να υπάρχει. Ευτυχώς την ψυλιάστικα την δουλειά και δουλέψανε save states.

Μιλώντας για τον τελικό πάντως, η μάχη ήταν εξαιρετική. Έλεγα μήπως είχα μαζέψει υπερβολικά πολλούς πυραύλους, όμως τελικά δεν μου φτάσανε κιόλας. Γενικά στα τελευταία δωμάτια του παιχνιδιού, ήταν έπος πραγματικά. Και μόνο για αυτά, άξιζε που έπαιξα το παιχνίδι. Η όλη φάση με τον καταιγισμό των εξωγήινων, ήταν όλα τα λεφτά.

Στο τέλος, μου έβγαλε πως ολοκλήρωσα με 79%. Η αλήθεια είναι πως σε αντίθεση με το AM2R, εδώ δεν θα κυνηγήσω το 100%. Δεν θυμάμαι ποια power ups έχω πάρει και ποια όχι, και ο χάρτης δεν σου τα δείχνει. Είναι και που δεν ξέρεις αν θα βρεις τοίχο ή πόρτα, και γενικά όλη αυτή η άσκοπη τρεχάλα με κουράζει.

Αν είχα παίξει το Super Metroid στην εποχή του, πιθανόν να το θεωρούσα best game ever. Με τα σημερινά δεδομένα όμως, ο μοναδικός άλλος Metroid τίτλος που έχω παίξει (το AM2R που σας έχω πρήξει :p), για εμένα είναι ανώτερο σαν συνολική εμπειρία. Το Super είναι καλύτερο ως level design, όμως το άλλο κερδίζει στις λεπτομέρειες. Πιστεύω βέβαια πως θα έπαιξαν ρόλο και οι απαιτήσεις, μιας και το AM2R το έβαλα απλά για να δω τι fan-made παιχνιδάκι κατάφεραν να φτιάξουν, ενώ για το Super Metroid είχα ακούσει πως είναι best Metroid, best game ever, GOAT, κλπ. Ίσως αν παίξω μερικούς ακόμα τίτλους, και περάσει και λίγος καιρός, να κατασταλάξω σε άλλη άποψη, όμως προς το παρόν θα κάνω ένα μεγάααααλο διάλειμμα από οτιδήποτε Metroid έχει βγει. Την δόση μου την πήρα και με το παραπάνω. Μόλις περάσουν αρκετοί μήνες, τα ξαναλέμε :p
    Last edited by Phantom Duck; 11-09-2016 at 05:54 PM.

8. Likes Ryu_gr liked this post
    Senior Member Hazuki's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Ασυγχώρητος, τώρα θυμήθηκες να παίξεις supa metroid! Στη πυρά!

+ Reply to Thread