Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχω φάει φρίκη με το BBS οπότε μέχρι να το περάσω λέω να πιάσω τίποτε άλλο,βλέπε FF1 για παράδειγμα.Θα μπορούσα να το ψάξω στο γκουγκλ,αλλά προτιμώ να ρωτήσω εδώ.Μπορώ να αλλάξω jobs κατά τη διάρκεια του τίτλου ή θα πρέπει να μείνω στην αρχική μου επιλογή;Αν δεν μπορώ,για πείτε ένα ιδανικό build.Warrior,White Mage είναι τα στανταράκια,οι άλλοι 2;Σκέφτομαι για Monk & Red Mage αντί για Thief & Black Mage.
    Carpe diem

    Comment


    • Το Χ το θεωρώ εξαιρετικό παιχνίδι αλλά κάποια απίστευτα σπαστικά minigames που είναι μάλιστα απαραίτητα για completion έχουν αφήσει ιστορία, οι πεταλούδες και οι κεραυνοί είναι άνετα τα χειρότερα. Τους κεραυνούς θυμάμαι ότι τους είχα καταφέρει, τις πεταλούδες όμως όχι.

      Σχετικά με την ανάπτυξη χαρακτήρων, το ΙΧ είχε πάρα πολύ καλή, όλοι σχεδόν οι χαρακτήρες είχαν παρελθόν το οποίο μάλιστα αναλυόταν μέσω flash backs και cutscenes και η ανάπτυξή τους ήταν θεωρώ πολύ καλή. Στο 13 επίσης όλοι οι χαρακτήρες αναλύονταν αλλά το πόσο πετυχημένη είναι αυτή η ανάλυση είναι άλλο θέμα.

      Αλταηρ πολύ καλό party με το οποίο εγώ τελείωσα το παιχνίδι είναι knight, white mage, black mage, monk. Αν δεν θέλεις black mage όμως μπορείς στην θέση του να βάλεις thief, στην αρχή ξεκινάει αδύναμος αλλά όσο προχωράει το παιχνίδι γίνεται πολύ καλός χαρακτήρας. Γενικά υπάρχουν πολλοί αποτελεσματικοί συνδυασμοί για να βγάλεις το παιχνίδι.

      Εντιτ: Ποιο google, εδώ ρώτησε ότι θέλεις, και θα κινείται το φορουμ και καλύτερες απαντήσεις θα πάρεις, υπάρχουν πολλά άτομα εδώ που είναι βετεράνοι της σειράς.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • Χμμ πολύ καλό build.Ίσως χρησιμοποιήσω το ίδιο.Λίγο που το έψαξα,το build που σκεφτόμουν είναι καλό,αλλά έχει προβληματάκια.Βέβαια από τα καλύτερα που βρήκα και μου άρεσε αρκετά,είναι 2 warriors,1 Black mage,1 White Mage,αλλά δε θέλω το ίδιο job 2 φορές.Για πείτε γνώμες και οι υπόλοιποι.Άλλωστε μέχρι αύριο που θα το ξεκινήσω,μπορεί να έχω αλλάξει γνώμη.
        Carpe diem

        Comment


        • Eimai kai egw me to Deus gia ff1.
          Fighter / Black belt / Black mage / White mage.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Altair αν θυμαμαι καλα τα Jobs δεν αλλαζουν απο τη στιγμη που διαλεγεις (υπαρχει ενα optional upgrade στις κλασεις αργοτερα στο παιχνιδι αλλα τομ τι γινεται ο καθενας ειναι fixed αναλογα με την προηγουμενη του κλαση). Γενικα για πρωτο run το average build ειναι warrior, white mage, black mage και απο κει και περα παιξε αναμεσα σε thief και monk (εγω ειχα thief).


            Στο 13 επίσης όλοι οι χαρακτήρες αναλύονταν αλλά το πόσο πετυχημένη είναι αυτή η ανάλυση είναι άλλο θέμα.
            Ναι αν κατσεις να το σκεπτεις, στην μετα VII εποχη το XIII ειναι το πιο character driven και προσπαθει να αναπτυξει ισα ολους τους χαρακτηρες (απλα δεν το κανει σωστα ).

            Παιδια οσοι ασχολειστε τωρα, το Χ σε επιπεδο remake πως σας φαινεται? Εχει γινει καλη δουλεια?

            Comment


            • Ναι είναι πάρα πολύ καλό remaster. Έχει πέσει δουλειά σε όλους τους τομείς από τα γραφικά μέχρι και την μουσική και γενικά τα δύο remaster τις square (αυτό και το Kingdom Hearts) μου φαίνονται καταπληκτικά όχι σαν το αρρωστημένο Devil May Cry HD.

              Γιατί τόσο θέμα με τις πεταλούδες; Τρελή ξεπέτα τους έριξα, ενώ στους κεραυνούς έριξα καντήλια.

              Comment


              • Κι εμένα μου αρέσει πολύ το remaster, αλλά μην περιμένεις αλλαγές επιπέδου remake. Η σκηνοθεσία και το voice acting θα σου φανούν προχειροδουλειές, αλλά συνολικά το παιχνίδι παίζει όπως έπαιζα πάντα, δηλαδή αξιοπρεπέστατα και με κάποιες αρκετά καλές στιγμές.

                Προσωπικά το απολαμβάνω πάαααααρα πολύ, αλλά πιστεύω ότι αν δεν το έπαιζα με παρέα, θα παρατούσα το platinum quest πάρα πολύ γρήγορα.

                Comment


                • Γιατί τόσο θέμα με τις πεταλούδες; Τρελή ξεπέτα τους έριξα, ενώ στους κεραυνούς έριξα καντήλια.
                  Milame gia tis defteres petaloudes, poloi den kseroun oti yparxoun defteres petaloudes kan.
                  Ean kai esy milas gia tis defteres tote pistevw pws aplws htan thema tyxhs.
                  Einai dynaton na tis vgaleis kai me thn mia an sou katsei.

                  Egw perasa efkola tous keravnous apo thn allh.
                  Skoteiniasa to dwmateio, eixa parea na milame gia na mhn variemai kai opote astrafte to dwmateio patousa to koympi.
                  To reaction time pou sou dinei apo thn lampsh mexri na pesei o keravnos einai yper arketo.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Και για τις δύο μιλάω, εννοείται πως δεν το έβγαλα με την μία αλλά υπάρχει ένα pattern που μπορείς να μάθεις και να το βγάλεις άνετα. Τώρα που το σκέφτομαι πρώτα έβγαλα τις δεύτερες πεταλούδες.

                    Comment


                    • Mou fenetai tha metaferw to Blog mou siga siga edw

                      Nomizate oti o Yasumi Matsuno den asxoleitai me FFXIV?
                      Much Mislead
                      Wriste kai to User Intrface pou xrhsimopoiei.




                      Sygekrimena o Matsuno kai o CEO ths Level-5 htan parontes sto special event tou FFXIV pou egine sto Tokyo prin apo merikes hmeres.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Ερώτηση για τις πανοπλίες: ποιος συνδυασμός abilities πιστεύετε ότι είναι ο καλύτερος;

                        Για αρχή, σκέφτομαι να βάλω σε όλους Auto-Phoenix (όπως κι έχω κάνει, ελπίζω να μην το μετανιώσω) και Break HP limit (δεν τα έχω βάλει ακόμα αυτά).

                        Από εκεί και ύστερα σκόπευα να βάλω σε όλους Ribbon, μέχρι που είδα ότι θέλει 99 dark matters, τα οποία δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάτσω να τα μαζέψω (μόνο 1 φορά θα μπορέσω να το κάνω, όταν πιάσω όλα τα τέρατα και πάρω την αντίστοιχη ανταμοιβή).

                        Πολλοί λένε για auto-protect και auto-haste, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν σαν ικανότητες, δεδομένου ότι σου δίνουν ένα μερικό προβάδισμα που με το χρόνο χάνεται, πόσο μάλιστα με ένα dispel ή ένα KO.

                        Auto-med φαντάζει επίσης καλό, ιδιαίτερα στην περίπτωση που το έχει αυτός που έχει το ribbon (λογικά Yuna).

                        Εν πάση περιπτώσει, τα φώτα σας .

                        Edit: Μόλις διάβασα ότι τα auto-# μένουν μόνιμα, οπότε μάλλον αξίζει και με το παραπάνω το auto-haste και auto-protect. Βέβαια ίσως το auto-phoenix σε όλους να είναι περιττό.

                        Edit2:

                        Για να δώσω μία καλύτερη εικόνα, σκέφτομαι τον παρακάτω συνδυασμό:

                        Auto-Phoenix
                        Auto-Protect
                        Auto-Haste

                        ο οποίος θα εφαρμοστεί σε όλους. Σε Rikku ήδη έχω το Master Thief και στη Yuna (ή σε κάποιον άλλον) θα βάλω το Ribbon. Με ανησυχεί η έλλειψη status protection στους υπόλοιπους χαρακτήρες.

                        Comment


                        • Auto haste είναι must παντού.

                          Τώρα:

                          Τα dark aeons έχουν πιθανότητα να ρίξουν πανοπλία με break hp limit ΚΑΙ ribbon μαζί. Πολύ σπάνιο drop αλλά αξίζει πραγματικά και θα κερδίσεις αρκετό χρόνο. Δοκίμασε να πάρεις ένα από τον dark Valefor που φεύγει με ένα perfect attack reels και μετά από yojimbo που κάνει reset κάθε φορά.

                          Τα break hp limit και auto phoenix είναι πάρα πολύ καλά για τις μάχες με τα dark aeons δεν θα έχεις κανένα θέμα εκτός βέβαια από το behamut που πρέπει να πας διαβασμένος.

                          Αν κυνηγήσεις penace:

                          auto protect όπως έγραψες ποιο πριν και οπωσδήποτε defence +20. Επίσης μπορείς να αντικαταστήσεις το break hp με auto potion και να κουβαλάς μόνο Χ.

                          Ξέχασα. Να πας πολύ προετοιμασμένος στον penace. Εγώ έπαιζα rikku αντί yuna γιατί τα mix είναι τέρμα broken και να μάθεις τα Hyper Mighty G, Ultra null all και final elixir για healing σε περίπτωση που κάνεις την αλλαγή. Αξίζει πάρα πολύ και δεν θα κάνεις κάτι περιττό άμα ανεβάσεις rikku γιατί από ότι έχω καταλάβει πας για platinum.

                          Comment


                          • Προτείνεις δηλαδή διαφορετικό set πανοπλιών για Dark Aeons και Penance;

                            Τους ανεβάζω όλους ταυτόχρονα, γιατί έτσι κι αλλιώς θέλω να ολοκληρώσω σε όλους όλο το grid, οπότε δε δίνω περισσότερο βαρύτητα σε κάποιον.

                            Ως τώρα έχω μάθει σε όλους auto-phoenix, αλλά προτίμησα να συμβουλευτώ εσάς και κανέναν οδηγό πριν προχωρήσω στις υπόλοιπες ικανότητες, για να μη χάνω χρόνο και αντικείμενα τσάμπα.

                            Χωρίς ribbon πιστεύεις δε βγαίνει το Penance και τα Dark Aeons;

                            Comment


                            • Αν όχι ribbon πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε κάτι για το petrify γιατί σε σπάνε αμέσως. Τώρα το ribbon δεν αποτρέπει armor και mental break που είναι πολύ επικίνδυνα γιατί άμα δεν τα βγάλεις το επόμενο χτύπημα κάνει ένα ωραίο 99999. Οπότε να έχεις dispel ή σε ετοιμότητα (μην χρησιμοποιήσεις το αντικείμενο με το dispel πάνω σου γιατί κάνει και ζημιά.

                              Πάντως ναι τα aeons θέλουν auto phoenix και break limit ενώ ο Penace ΠΟΛΥ armor.

                              Comment


                              • Egw xrisimopoihsa panoplies me ta ekshs:
                                BREAK HP LIMIT
                                RIBBON
                                AUTO PROTECT (Vasiko giati oles oi fisikes epitheseis tou antipalou meiwnontai sto miso)
                                AUTO PHOENIX (an kai einai kalh afth h texnikh giati den spatalas turn gia na anasthseis
                                sympaixth, anakalhpsa oti to AUTO HASTE einai kalyterh texnikh gia ton PENANCE syngekrimena.
                                Parola auta outos i allws tha xrisimopoieis HYPER MIGHTY GUARD opote vale edw oti apo ta 2
                                theleis)
                                AUTO HASTE: (Den exw panwplies me Auto Haste sto party mou kai eilhkrina exw metaniwsei giafto. An mou ksanadinotan h efkairia, tha ekana 4 panoplies me Auto Haste kai 3 me Auto phoenix)
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X