Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy Series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by nooto View Post

    Παντως ειναι αιωνες μπροστα απο το IV που καταλαβαινες οτι επαιζες κατι παλιο... Δεν περιμενα να υπαρχει τετοια αποσταση αναμεσα σε τιτλους που κυκλοφορησαν κοντα σχετικα και στην ιδια κονσολα- γενια κονσολων.
    Πάρα πολύ σωστός, το final fantasy 6 είναι όντως πολύ κοντά στα ff του psone, τα 4 και 5 ήταν αρκετά πιο απλά όσον αφορά την αφήγηση και τους διαλόγους, είναι ξεκάθαρο ότι οι της square ωρίμασαν ως δημιουργοί. Θα μπορούσε μάλιστα να πει κανείς ότι η μεγάλη συνεισφορά του 7 δεν είναι τόσο το storytelling, αφού οι βάσεις είχαν ήδη τεθεί με το final fantasy 6, αλλά το ότι κατέστησε το είδος γνωστό σε πάρα πολύ κόσμο με αποτέλεσμα να αρχίσουν πολλοί να ασχολούνται με τα jrpgs αλλά και με τα rpgs γενικότερα.

    Νοοτο τα relics είναι όντως πάρα πολύ ωραίο σύστημα και μάλιστα όσο προχωράς το παιχνίδι θα αποκτάς όλο και περισσότερα και σύνθετα με αποτέλεσμα να μπορείς να κάνεις πολύ ωραίους συνδυασμούς.

    Σχετικά με τους χαρακτήρες, το final fantasy 6 έχει ίσως το καλύτερο καστ που έχω δει σε παιχνίδι. Πέραν από το ότι όλοι είναι ένας και ένας και έχουν ενδιαφέρον υπόβαθρο, το σενάριο του παιχνιδιού δεν εστιάζει μόνο σε έναν, όπως γίνεται στα περισσότερα rpg εκεί έξω, αλλά αφιερώνεται χρόνος σε όλους. Έτσι, νιώθεις ότι βλέπεις μια ιστορία που έχει πολλούς κεντρικούς ήρωες και όχι μόνο έναν που έχει πολλούς φίλους που απλά συμπάσχουν μαζί του. Πραγματικά είναι ένα από καλύτερα όλων των εποχών και φυσικά παίζεται άνετα ακόμα και σήμερα.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Εγώ διαφωνώ εν μέρει Είναι αναμφισβήτητα φοβερό παιχνίδι, αλλά λόγω των limitations και του hardware( βασικά όχι τόσο πολύ λόγω αυτού) και- κυρίως- της μετάφρασης( πιθανώς και λόγω του περιορισμού των χαρακτήρων) δημιουργείται σε αρκετά σημεία ένα αθώα χαριτωμένο αποτέλεσμα όπως το κλασικό "i'll put you to sleep" Επίσης οι χαρακτήρες όντως αναλύονται αρκετά, αλλά η ανάπτυξη αυτών και των backstories τους νομίζω πως είναι ανώτερη στα VII και IX( στο VIII είναι χωρίς να κάνω spoiler λίγο διαφορετικά τα πράγματα) Δεν το συζητάμε είναι κορυφαίο game και το να το βάζω κι εγώ δίπλα- δίπλα με μεταγενέστερους τίτλους το αδικεί και λόγω διαφορετικών μέσων έκφρασης των ιδεών που είχαν στη διάθεσή τους στη Squaresoft. Αν σκεφτεί κανείς τι ζητήματα διαχειρίζεται το παιχνίδι και το είχαν δει εφήβοι gamers την εποχή είναι φοβερό. Σε σημεία μάλιστα έχει πιο συναισθηματικά φορτισμένες σκηνές από ότι το VII( ασχέτως αν εγώ προτιμώ το VII για δικούς μου λόγους) Ωστόσο το σενάριο βασίζεται πάρα πολύ στην ανάπτυξη και το συναισθηματικό δέσιμο με τους χαρακτήρες( σαφώς με τα αρκετά βασικά σε ορισμένους backstories και τα πιο ανεπτυγμένα σε άλλους), χτίζει πάλι έναν villain με πολύ μοναδικό τρόπο μεταφέροντας επιρροές από άλλες πηγές( σκάω δε λέω τπτ άλλο)και εν τέλει αυτό νομίζω είναι η ουσία της σειράς. Δεδομένων των μέσων που είχαν στη διάθεσή τους της συγκεκριμένη εποχή, έκαναν πραγματικά μαγικά και έκαναν μία υπέρβαση και στο gaming imho- κι ας μην ήμουν εκεί τη δεδομένη χρονική στιγμή αλλά και να ήμουν δεν νομίζω να είχα την ωριμότητα να το διαπιστώσω.

      Έπιασα τον εαυτό μου αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του εν εξελίξει διπλού playthrough των 15 και 6 να αναπολεί στιγμές από όσους τίτλους της σειράς έχω παίξει( ακόμη και το 13) και νομίζω ότι κατάλαβα πως πάντα το βασικό ατού της σειράς πέραν των rpg gameplay μηχανισμών ήταν και η ανάπτυξη των χαρακτήρων( γιατί ως επι το πλείστον αδιάφορους χαρακτήρες σπάνια μπορείς να πεις ότι συναντούσες στη σειρά ακόμη και αν το σενάριο έμπαζε- δλδ ακόμη σχεδόν όλα τα ονόματα και χαρακτήρες από τα games της σειράς ενώ σε άλλα games που έχω τελειώσει πχ Suikoden, Star Ocean, Τales δε θυμάμαι παρα ελάχιστα ) Βασικά το σενάριο, for all i care, μία τετράδα/ ομάδα ηρώων/ πολεμιστών που να αναζητά την πηγή του κακού και να φέρει ένα balance στον κόσμο να ήταν δε θα είχα κανένα πρόβλημα( oh wait... ) Όχι τπτ άλλο είδα και την έκδοση του Final Fantasy I για το PSP και θυμήθηκα το δικό μου πρώτο playthrough στο GBA και πόσο πολύ μου είχε αρέσει. Κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ και με τα Dissidia να πάρει ο διάολος :S

      Σκάω σας έπρηξα xD

      ΕDIT:
      Και κάτι ακόμη. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ η Square να έχει κάνει remake τίτλους από το 1 εώς το 4 και για τα V και VI( εντάξει ειδικά για το 6 γτ με το 5 δεν έχω καν ασχοληθεί όπως ξαναέγραψα)να υπάρχουν αυτές οι τραγικές mobile εκδόσεις... Δεν θα ήθελα να τα κάνουν πλήρως 3D( imho για το 6 θα χανόταν τελείως η ουσία) αλλά έστω ένα remake a la PSP FFs ή ακόμη και basic chibi 3D των DS FFs( ιδιαίτερα του 4) Ντροπή απλά...
      Last edited by Sinclair; 17-01-2017, 11:43 PM.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Αχ είπατε τόσο ωραία πράγματα που αισθάνομαι ότι θέλω οπωσδήποτε να γράψω κάτι για ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια όλων των εποχών, χωρίς όμως να έχω να προσθέσω κάτι μετά από αυτά τα posts .

        Ας αρκεστώ στο να πω ότι στα μάτια μου το 6 πραγματεύεται πιο "γήινα" θέματα όσον αφορά στο συναισθηματικό υπόβαθρο και την ανάπτυξη των χαρακτήρων, εν αντιθέσει των 7 και 8 που το πάνε στο περίπλοκο/ ψυχολογικό/ ζητήματα ταυτότητας. Δεν μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες ούτε καν σε spoilers γιατί δεν ξερω τι έχετε δει ως τώρα ή τι θυμάσαι Κώστα, αλλά σκηνές όπως η ιστορία του Locke στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, ο shadow, τα πάθη του cyan και η Terra μου έμειναν πάρα πολύ έντονα και δε νομίζω ότι έχουμε δει κάτι αντίστοιχο στη σειρά.

        Επίσης θεωρώ ότι ενώ το 6 έκανε ένα τεράστιο βήμα μπροστά σε αφήγηση και σενάριο, το 5 ήταν αυτό που όρισε τις βάσεις για ώριμα και περίπλοκα συστήματά μάχης.

        Comment


        • Τέλος το Final Fantasy VI στις 72 ώρες πρπ( μάλλον συμπεριλαμβάνονται και τα ενοχλητικά loading times της PSone έκδοσης )

          Θα προσπαθήσω να μην κάνω spoil καθώς το παίζει και ο nooto και είναι κρίμα να χαλάσω την εμπειρία όποιου, όποτε αποφασίσει να ασχοληθεί. Λοιπόν η σειρά που είχα γράψει πιο πάνω για πολλοστή φορά θα αλλάξει με το VI να προσεγγίζει το VII, ναι, ίσως πάνω και από το ΧΙΙ( μέχρι να κυκλοφορήσει τον Ιούλιο βέβαια και να ξαναλλάξει) Κατά τη διάρκεια του δέυτερου playthrough είχα αρκετά σκαμπανεβάσματα, ίσως γιατί το ξεκίνησα κοντά στα τέλη Δεκέμβρη σε ταξίδι που ήμουν και το τελείωσα ένα μήνα μετά με παράλληλο playhthrough με το XV( 8o chapter θα το τελειώσω και αυτό εντός της εβδομάδας εκτός απροόπτου)οπότε κάπου επήλθε ένα overdose, ενώ τις τελευταίες 7-8 ημέρες παίζω ανελλιπώς το 6 και αυτή τη φορά έπεσε πολύ leveling και grinding/ farming καθώς έκανα uncurse και την shield( aka 255 μάχες)

          Αυτό που μου έμεινε για πολλοστή φορά από τη σειρά, είναι το καταπληκτικό characterisation και η πιο ώριμη στροφή στο storytelling που ξεκίνησε με το VI( δεν έχω παίξει το V οπότε οι όποιες συγκρίσεις αφορούν κυρίως το IV) Σχεδόν όλοι οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέροντα backstories και χαίρουν ίσάξιας προσοχής με το τρίο των Celes, Terra, Locke να κρατάνε τα πρωτεία φυσικά. Εξαιρούνται οι bonus χαρακτήρες, τους οποίους μάλιστα δεν είχα βρει στο πρώτο playthrough ενός εξαιρουμένου. Η αλήθεια είναι πως 14 χαρακτήρες playable είναι πάρα πολλοί, αλλά με κάποιο τρόπο η Squaresoft τα κατάφερε και έδωσε ένα αξιομνημόνευτο σύνολο.

          Τώρα για τον main villain δεν ξέρω τι να πω. Ο Kefka( εντάξει αυτό το ξέρουνε και οι πέτρες και γίνεται αντιληπτό από τις πρώτες ώρες του τίτλου)είναι μαζί με τον Sephiroth ο πιο memorable villain της σειράς. Δεν ξέρω τι ακριβώς χάθηκε στη μετάφραση( son of a submariner etc)αλλά προφανώς μιλάμε για την j εκδοχή του Joker. Με μια διαφορά, ο Kefka δεν έχει origin story με αποτέλεσμα να αποτελεί έναν ψυχοπαθή, power hungry villain που απλώς θέλει να καταστρέψει τον κόσμο και να χορέψει πάνω στο πτώμα του just for the fun of it. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο απλώς θα αναφέρω πως όσα εκτυλίσσονται στις τελευταίες στιγμές του τίτλου πριν την τελική μάχη είναι για σεμινάριο και ίσως ξεπερνάνε σαν δομή την final boss fight του 7( το βλέπω όσο πιο αντικειμενικά μπορώ αυτή τη στιγμή και είναι αρκετά δύσκολο να το παραδεχθώ )

          Το game μου φάνηκε και είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Την πρώτη φορα που είχα ασχοληθεί πολλά πράγματα πέρασαν και δεν ακούμπησαν( έπαιζα για κάποιο λόγο πολύ βεβιασμένα και δεν αφομοίωνα πολλά πράγματα, εδώ στο τέλος δεν είχα elixirs και x potions )ενώ το ότι το playthrough το είχα απλώσει πάρα πολύ δεν βοήθησε. Αυτή τη φορά προτίμησα το Ragnarok sword, έκανα uncurse τη shield, έκανα αρκετό leveling up στο Dino Forest( πέσανε και τρία economizers τα δύο σε συνεχόμενες battles ποιος στη χάρη μου, δεν έπαιζα τζοκερ )ενώ το Locke, Celes, Terra, Relm ήταν στα 73-75 level με τους υπόλοιπους να κινούνται στη σφαίρα των 60-65, έκανα όλα τα sidequests ενώ τα κατάφερα και έχασα και ένα επιπλέον summon και μάλλον θα πρέπει να κάνω λίγο backtracking. Επιπρόσθετα στο συγκεκριμένο playthrough χρησιμοποίησα ελάχιστα τον Cyan ενώ συμπάθησα πάρα πολύ τον Gau.( αν ξανακούσω όμως το theme από τo Veldt θα βάλω τα κλαμματα) Επίσης τα Espers όσο όμορφα σχεδιασμένα είναι άλλο τόσο ελάχιστα τα χρησιμοποίησα πλην του Phantom.

          Αυτή τη φορά ασχολήθηκα και με το Colosseum και έχω να πω πως το είχα αδικήσει στην αρχή( την προηγούμενη φορά πέρασε και δεν ακούμπησε) Θέλει tactical σκέψη αλλά η ΑΙ ώρες ώρες κάνει τα δικά της. Χαρακτήρας που έχει dance moves να σκοντάφτει πέντε φορές συνεχόμενα και να πεθαίνει( εντάξει να είναι καλά το reset)

          Gameplay wise υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα και βάθος στο battle system, αλλά με τους κατάλληλους συνδυασμούς και λίγη προσοχή μπορεί να μην σε ακουμπάει σχεδόν τίποτα( όπως πρπ και στο Final Fantasy VII) Το καλό είναι πως εδώ ο κάθε χαρακτήρας έχει κάποιες inherent abilities που κάνουν τη διαφορά και μπορείς να τις εξελίξεις αν και για μερικά πράγματα απαιτείται guide( πχ missable enemies για τον Gau, Lores για Strago, endmove για Sabin αν και νομίζω πως ξεκλειδώνει και στο 70 level etc) Πολύ ωραίες πινελιές στον Edgar με το toolset ειδικά με το Chainsaw που φοράει τη μάσκα του Jason ορισμένες φορές. Εδώ να σημειώσω πως στα sprites των χαρακτήρων έχει γίνει καταπληκτική δουλειά.( έχουνε γεράσει καλύτερα και από τα αντίστοιχα μοντέλα του VII, άτιμη αντικειμενικότητα xD ) Επίσης το Mode 7 δίνει ρέστα εδώ. Ελεύθερη κίνηση στο overworld με aiship, chocobo... Aν είχα παίξει το game όταν κυκλοφόρησε θα είχα ξετρελαθεί.

          Γενικά σαν σύνολο μου θύμισε πόσα πράγματα αγαπάω στη συγκεκριμένη σειρά και μιλάω χωρίς να έχω κάποιο νοσταλγικό δεσμό με το συγκεκριμένο game( όπως συμβαίνει με το 7) Αν και εξαίρεση αποτελεί η μουσική του τίτλου, γιατί θέλοντας και μη οι περισσότεροι θα έχουν ακούσει έστω το main theme προτού ασχοληθούν( και προφανώς είναι από τις κορυφαία και πιο memorable OSTs σαν σύνολο ανεξαρτήτως genre ever) Εδώ να προσθέσω πως η αισθητική του εισαγωγικού video αλλά και του video που ξεκλειδώνει μετά τον τερματισμό της Psone version είναι φανταστική και θα ήθελα να δω ακόμη και σήμερα ένα FF όπου τα σχέδια του Amano θα απεικονίζονται σε 3D( νομίζω κάτι τέτοιο θα ήταν φοβερό σε περίπτωση που η Square προόριζε το 6 για remake, αλλά κομμάτάκι δύσκολο)

          Όταν με το καλό το τελειώσει και o nooto κάνουμε και μια πιο αναλυτική συζήτηση, μην του το χαλάσουμε το playthrough έστω και κατά λάθος.

           
          Η τελευταία μάχη και το πώς σιγά σιγά ανεβαίνεις για να αντιμετωπίσεις τον Kefka ήταν από τις πιο αξιομνημόνευτες σκηνές, ανεξαρτήτως genre αλλά και medium. Και μιλάμε για game 20 ετίας
          Last edited by Sinclair; 01-02-2017, 10:41 AM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Παρα πολυ ωραιες εντυπωσεις . Εγω βρισκομαι περιπου στις 20 ωρες αυτη τη στιγμη (πηγαινω καπως αργα λογω πιεσμενου χρονου αλλα θα ξελασκαρω καπως απο τα μεσα του φεβρουαριου και μετα) και ειμαι στο σημειο που,

             
            ο Kefka εχει μπει φυλακη και η Empire κανει ειρηνη με τους Returners και τον υπολοιπο κοσμο μετα το ανοιγμα της πυλης που βγαινουν οι Espers. Τωρα με Locke, Shadow, Celes και Terra πηγαινουμε μαζι με τον General Leo με το καραβι για τους συναντησουμε.


            Υποθετω πως απο τη στιγμη που λεει ο Sinclair για 70+ ωρες

             
            κατι θα γινει στον κοσμο ή θα ανοιξει και δευτερος χαρτης (οπως στο IV) γιατι αυτη τη στιγμη, απο την ωρα που πηρα το αεροπλοιο εχω ταξιδεψει σχεδον παντου και εχω δει νομιζω ολες τις πολεις και περιοχες.


            Btw θυμαμαι που καποια reviews του XIII το παρομοιαζαν με το VI λογω του οτι ο χρονος των χαρακτηρων ισομοιραζεται. Ναι καμια σχεση αλλα οντως ειναι πολυ εντπωσιακο το γεγονος οτι υπαρχει αυτη τη στιγμη ενας αψογος ισομοιρασμος στο character development των χαρακτηρων και στην ουσια μιλαμε για παιχνιδι χωρις καθαρο πρωταγωνιστη.

            Απο κει και περα εντυπωσιακο ειναι, το ξαναλεω, το ποσο full fledged Final Fantasy ειναι σαν παιχνιδι, πολλες φορες σκεφτομαι οτι ειναι το VII πριν το VII, δεν ξερω και εγω πως ειναι το V αλλα υπαρχει χαοτικη αποσταση με αυτο που εκαναν στο IV ειτε σεναριακα, ειτε σε θεματα συνολικου structure και δομης. Το συστημα μαχης του ας πουμε ειναι φανταστικο και παροτι μου φαινεται περιεργο που το λεω, ειναι διασκεδαστικο παρα τα random encounters (με λιγα λογια μετα απο καθε major event θελω παντα να τεσταρω τα νεα αντικειμενα-abilities που παιρνω κλπ). Οσο για τα διαφορα events, παροτι ειμαι νωρις υποθετω, καποιες απο τις σκηνες μαλλον θα θεωρουντα απο τις πιο memorable στην ιστορια των video games, θα δω αφιερωματα μετα το τελος.

             
            πχ η σκηνη στην οπερα, το backstory της Terra, συνολικα το υπεροχο soundtrack κλπ


            Για τον Kefka περιμενω να δω πως θα εξελιχθει, παντως και εγω ηθελα να πω οτι ειναι κατι σαν τον j joker, το παιχνιδι εχει απομακρυνθει λιγο απο την αναπτυξη του το τελευταιο 10ωρο, αλλα οπως ειπα περιμενω κατι μεγαλο να σκασει τωρα.

             
            φανταστικη βεβαια η σκηνη με τον δηλητηριο στο καστρο και ο θανατος της οικογενειας του Cyan. Θελω να δω τωρα αν ο Emperor οντως εννοει την ειρηνη μιας και η σκηνη με το παρελθον της Terra δειχνει οτι ειναι επισης flawed και corrupted παροτι ο Leo τον εμπιστευεται.


            Σε συγκριση με το VII, ο Sephiroth μεχρι τωρα θεωρω οτι χτιζεται καλυτερα ως καποιος που πρεπει να φοβασαι και δεν πρεπει να αγγιζεις (παντα τον ειχα στο μυαλο μου ως το αντιστοιχο του friezer στο dragonball που γενικα χτιζεται σαν οντοτητα πολυ πριν δεις ποιος ειναι), ενω εδω η πορεια μοιαζει καπως με αυτη του XV που γενικα δεν μπορεις να καταλαβεις ξεκαθαρα ποιος ειναι ο major villain (ειναι πιο complex και cryptic σε ενα βαθμο). Btw Sinclair περιμενω εντυπωσεις και εκει οταν το τελειωσεις, πιστευω θα σου αρεσει παρα πολυ η τροπη που παιρνει το σεναριο.

            Συνεχιζουμε και θα ανανεωσω συντομα, τελος να σημειωσω οτι το παιχνιδι ειναι οντως πανεμορφο, ειδικα στην οθονη του vita και σε runs που ειδα τελικα την εκδοση του android, θεωρω οτι καλα εκανα και επελεξα την psone. To art του Amano δεν παιζεται για να πω την αληθεια (μα καλα γιατι εβαλαν στην android rpg maker art ) και το μονο που θα ηταν αρκετο imo και τελειο, μια hd εκδοχη οπως τα I, II, IV στο psp. Στα αρνητικα θα εβαζα και εγω οντως τα loading times, κατα την εναλλαγη των menu ή στις μαχες αλλα ok τι να κανεις. Να πω κλεινοντας οτι κοιταω που και που το guide του IGN για να μην χασω τιποτα μεγαλο αλλα με πολυ προσοχη μη φαω και κανα τρελο spoiler.
            Last edited by nooto; 01-02-2017, 12:36 PM.

            Comment


            • Περιμένω εντυπώσεις μετά από αυτό που θα δεις να εκτυλίσσεται οσονούπω. Το μόνο άσχημο- θα το διαπιστώσεις κι εσύ σε λίγο- είναι η μετάφραση/ ελεύθερη απόδοση που έγινε στο localization του jap script( ας πούμε το die δεν αναφέρεται πουθενά σαν λέξη μέσα στο σενάριο με την έννοια της δολοφονίας με αποτέλεσμα ορισμένες σκηνές να χάνουν σε αντίκτυπο) Βασικά θα σου πρότεινα τον guide του bover_87 από το gamefaqs που είναι και spoiler free ως επί το πλείστον αλλά βοηθάει πάρα πολύ για να μην χάσεις κάποια πράγματα( κράτα και δύο saves καλού κακού, εγώ κατέληξα με 5 saves στο τέλος) Εγώ τον χρησιμοποίησα αρκετά πιστά γιατί ήθελα και τα Rages του Gau( που οκ κάποια στιγμή καταντάει απίστευτα βαρετό να τα μαζέψεις όλα)αλλά θα σε βοηθήσει για sidequests( που ορισμένες είναι λίγο cryptic), κρυφές cut scens που μπορεί να χάσεις και τέλος για missable key items και characters.

              Ναι ο Sephiroth είναι κάτι διαφορετικό. Μην περιμένεις κάτι ανάλογο σε ανάπτυξη χαρακτήρα για τον Kefka. Ο Κefka απλώς υπάρχει και είναι ψυχοπαθής, θα δεις ωραία σκηνικά στην πορεία δε θα σου το χαλάσω.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Καταρχάς να πω ότι ευχαριστιέμαι απίστευτα να διαβάζω τις εντυπώσεις σας απ’ το FFVI. Όλο λέω κι εγώ να το κάνω replay κάποια στιγμή αλλά, λόγω έλλειψης χρόνου, τελικά το μόνο που κάνω είναι να ακούω ξανά και ξανά το καταπληκτικό του soundtrack με το οποίο και έχω πάθει μια μίνι-ψύχωση τα τελευταία χρόνια lol.

                Πέρα απ’ την αφήγηση και το characterization, πάντως, θα πρόσθετα ότι το VI έκανε επίσης το μεγάλο βήμα σε επίπεδο setting. Παρότι και πριν το VI υπήρχαν κάποια στοιχεία που εμπλούτιζαν τη σειρά (βλέπε αερόπλοια), όλα λίγο-πολύ έμεναν στο τυπικό μεσαιωνικό σκηνικό. Το VI ήταν το πρώτο Final Fantasy που, με επιρροές από εποχή Μπαρόκ, Βιομηχανική Επανάσταση κλπ, ξέφυγε απ’ το τυπικό μεσαιωνικό στήσιμο και γενικά τόλμησε να "δέσει" αρκετά διαφορετικά στοιχεία ώστε να δώσει κάτι πραγματικά ιδιαίτερο (προσέγγιση που, κατ’ εμέ, βρήκε τη κορύφωσή της στο καταπληκτικό setting του VIII).

                Το έχω απωθημένο να δω κάποια στιγμή τον κόσμο του VI σε ένα remake, ακόμα και χωρίς production values επιπέδου AAA. Κάτι σε στυλ REmake, με φοβερά pre-rendered backgrounds, κι ένα αναβαθμισμένο script επιπέδου War of the Lions / Let Us Cling Together θα μου ήταν αρκετό

                Σε ό,τι αφορά το OST πάντως, πραγματικά νομίζω ότι αποτελεί την κορυφαία δουλειά του Uematsu. Έχει και το αγαπημένο μου Piano Collections που, αν και απουσιάζουν κάποια κομμάτια που θα ήθελα να ήταν μέσα (βλέπε Forever Rachel), υπάρχει αυτή η καταπληκτική εκτέλεση του Phantom Forest που παίζει πια να την έχω ακούσει πάνω από 1000 φορές.


                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment




                • "Τέλος, το προσωπικό της εταιρίας θέλει να επαναφέρει και το Final Fantasy VI σε μορφή Remake, το οποίο μπαίνει στον πάγο, επειδή το Final Fantasy VII Remake είναι ακόμη στο δρόμο της ανάπτυξης."
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Μια που είμαστε όλοι σε ffvi mood ποσταρω ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ retrospective από το kotaku. Απλά ένα από τα καλύτεραα αφιερώματα που έχω διαβάσει για videogames.Αυτό το άρθρο μου θύμισε μερικές από τις καλύτερες στιγμές gaming που είχα δει ποτέ, ειλικρεινά πολύ δύσκολα θα βρεθεί καλύτερο retrospective από αυτό. Όσοι αγαπάτε την σειρά διαβάστε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Εννοείται πως περιέχει spoilers, όσοι δεν το έχετε παίξει μην το ανοίξετε καν.

                    In the first few minutes of Final Fantasy VI, just when you think you’ve got a sense of the game’s rhythm, everything changes. Your amnesiac hero Terra, who you’ve been controlling for half an hour and are probably assuming will be your protagonist for the long haul, falls down a hole and passes out. And then you meet…


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Μετα απο κανενα 10ημερο απουσιας λογω καποιων deadlines ξανα επιασα το παιχνιδι και εχω περασει στο δευτερο μισο μετα απο 28 περιπου ωρες.

                       
                      Το τι impact ειχε στον κοσμο που επαιξε το παιχνιδι στην εποχη του ειλικρινα δεν μπορω να το φανταστω. Το γεγονος οτι το insane side kick του αυτοκρατορα γινεται ο κεντρικος villain του παιχνιδιου και περι τα μεσα καταφερνει και καταστρεφει τον κοσμο (ναι νικαει ο κακος ) με το υπολοιπο game να εξελισσεται post apacalyptic ειναι κατι που υποθετω πως κανεις δεν ηταν ετοιμος να το δει τοτε... κανεις δεν ειναι ετοιμος να το δει και σημερα... Παιδια ειχατε πολυ δικιο στα οσα λεγατε για τις ομοιτητες που εχει το ΧV και τωρα μπορω να καταλαβω γιατι ειχατε ως παραπονο που το τελευταιο κεφαλαιο στο τελευταιο κραταει τοσο λιγο.

                      Περα απολα τα αλλα ειναι ενα σωρο events που ειναι τοσο φανταστικα, το γεγονος οτι η celes ξυπναει σε εναν κατεστραμενο κοσμο, μονη της με τον Cid και στη συνεχεια αυτος πεθαινει... οκ τι να πω, ειλικρινα τους βγαζω το καπελο


                      Θελω να προχωρησω λιγο ακομα και κανω ενα recap τωρα που ξαναπιανω το παιχνιδι. Οι εντυπωσεις μου ειναι θετικοτατες μεχρι τωρα, το μονο που μου τη σπαει ειναι μερικα events που εχουν time (βλεπε πχ αυτο με τον sabin και την Celes) που λογω των random encounters μου φαινονται εκνευριστικα. Θα κανω συντομα αναλυτικο post, μεχρι τοτε παρτε το the day after που το ακουω και ανατριχιαζω πραγματικα μετα τα οσα εχουν συμβει στον κοσμο...

                      Comment


                      • Είναι έπος και έχεις ακόμη να δεις, ειδικά τώρα που το game ανοίγει.

                        Σχετικά με το spoiler
                         
                        Τον Cid μπορείς να τον σώσεις. Και στα δύο playthrough δεν ήξερα πως μπορεί να σωθεί, το είδα σε guide στο τελευταίο playthrough αφού είχα περάσει εκείνο το σημείο. Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, νομίζω πως το canon είναι ο θάνατος- έστω φαίνεται πιο τραγικό. Btw να τσεκάρεις ένα spoiler free guide για missable cutscenes στο World of ruin. Προσθέτουν πάρα πολύ στην όλη εμπερία και την πρώτη φορά είχα χάσει πάρα πολλά.


                        Τα καλύτερα έπονται ειλικρινά.

                        EDIT:
                        Για το 2ο που γράφει ο Παναγιώτης
                         
                        Εγώ αυτή τη φορά τον έσωσα. Την πρώτη είχα ξενερώσει απίστευτα που τον έχασα. Φοβερό climax το dungeon πριν το World of Ruin btw. Ειδικά όταν εμφανίζεται ο Atma "My name is Atma. I am pure energy and as ancient as the cosmos" Πόσο badass.
                        Last edited by Sinclair; 18-02-2017, 09:54 PM.
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        •  
                          τον έσωσες τον shadow xD ??


                          Συμφωνώ με Κώστα, τώρα ξεκινάνε τα καλά ;) . You're in for a treat.

                          Comment


                          • Evans

                             
                            Αν εννοεις να τον περιμενω στο floating continent ναι το εκανα, κατα τυχη βεβαια, μου εβγαλε την επιλογη να πηδηξω αλλα ηθελα να δω αν εχω ξεχασει τιποτα και τη δευτερη φορα που επεστρεψα μου το εβγαλε σαν επιλογη να τον περιμενω.


                            Δυστυχως μπορεις να χασεις πραγματα ρε γαμωτο και δεδομενης της τροπης που παιρνουν τα πραγματα προτιμουσα να μην κοιταω μεχρι τωρα guides γιατι αν ετρωγα κανεναν spoiller για αυτα που γινονται θα ειχα ξενερωσει. Τωρα νιωθω καπως πιο free για να πω την αληθεια. Btw Sinclair το guide που ποσταρες ειναι φανταστικο, στην αρχη νομιζα οτι ειναι απο αυτα που εiναι γραμμενα σε text στο gamefaqs και ελεγα ψαξε βρες τωρα αλλα αυτο ειναι πολυ καλα δομημενο και easy του search. Θα προσπαθω να το κοιταω εδω και εκει ωστε να μην χασω τιποτα σημαντικο.

                            Comment


                            • Ναι και μην αγχώνεσαι είναι κατά 99% spoiler free. Και ό,τι spoiler υπάρχει δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικό plot wise.( συνήθως σε προειδοποιεί πριν από boss fight ή για missables/ sidequests, προσωπικά δεν με απασχολεί αλλά κάποιος μπορεί να θεωρήσει ότι του χαλάει την εμπειρία) Εμένα γι'αυτό το playthrough με βόλεψε πάρα πολύ. Εσύ ειδικά αν δεν ασχολείσαι με Rages, Lores etc δεν θα έχεις πρόβλημα και πιστεύω θα σου αρέσει να δεις τα περισσότερα cut scenes( ορισμένα αναπτύσσουν πολύ τους χαρακτήρες και σε κάνουν να τους συμπαθείς ακόμη περισσότερο)
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Πόσοι από εδώ μέσα έχετε παίξει το Dissidia; Πώς σας φαίνονται η Terra και ο Kefka στο παιχνίδι σε σχέση με το Dissidia; Όταν το είχα παίξει με είχε χαλάσει απίστευτα το πως τους είχαν παρουσιάσει. Ειδικά ο Kefka στο FFVI είναι ένα σατανικό, ανήθικο, ανισόρροπο, ημίτρελο καθίκι που του αρέσει να ντύνεται φανταχτερά, στο Dissidia τον έκαναν κλόουν-κλώνο του Joker. Αλλά και η Terra μεταμορφώθηκε από ένα από τα ισχυρότερα πλάσματα στον κόσμο που έχει βέβαια τα θέματά του με την ταυτότητα και την ηθική του σε γλυκιά και ντροπαλή δεσποσύνη.
                                Δεν είναι πως δεν υπήρχαν καθόλου αυτά τα στοιχεία στο FFVI αλλά είναι σα να πήραν μία πτυχή των χαρακτήρων, να την τράβηξαν στο μέγιστο και να τους έκαναν εντελώς επίπεδους, αγνοώντας όλα τα άλλα στοιχεία που τους έκαναν περίπλοκους και συνεπώς πιο ανθρώπινους.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X