Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ντοίνγκ τώρα μου το 'βγαλε. Τι στο διάολο τυφλός ήμουν και δεν το βλέπα;

    Thanks anyway

    Comment


    • #32
      Βασικά δε νομίζω να είναι 75%, έχω χάσει γύρω στο 10% life αυτή τη στιγμή και έχω πεθάνει άπειρες φορές. Δε ξέρω γιατί στο wiki λέει 75%.

      Comment


      • #33
        ναι τωρα που το λες....πρεπει εχουνε κανει λαθος στο darksouls wiki...δεν το ειχα τσεκαρει γιατι εχω γυρω στα 125 effigies


        edit: 25 οχι 125 typo

        Comment


        • #34
          Για οσους ενδιαφερονται βαζω παρακατω και ενα μικρο promo απο το official guide με περιγραφη απο τον ENB (ο τυπος που εκανε τα lore videos για το Dark). Απο την κοινοτητα του παιχνιδιου συμμετεχουν οι ENB και GermanSpy στην συγγραφη (btw τα καναλια τους εχουν απιστευτο υλικο και analysis για τα πρωτα παιχνιδια) και λογω ENB αυτη τη φορα το guide εχει και in depth lore αναλυση.


          Τελος βαζω και το unboxing των Unboxholics για την collectors του παιχνιδιου.

          Comment


          • #35
            Παίρνω πίσω ότι είπα για δυσκολία λόγω health reduction, ίσως φταίει που πήγα πρώτα στο Forest Of Fallen Giants αντί για το Heide's Tower of Flame, αλλά τώρα είμαι στο Lost Bastille και μέχρι στιγμής είναι πολύ-πολύ πιο εύκολο από το πρώτο. Ειδικά τα bosses μέχρι τώρα είναι περίπατος. Για όσους το έχουν προχωρήσει/τελειώσει πως το συγκρίνετε σε δυσκολία σε σχέση με το 1;

            Comment


            • #36
              Εγώ μάλλον σήμερα θα το ξεκινήσω.
              Περίμενα να έρθει και μετά συνειδητοποίησα πως μου κάηκε το PS3...
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #37
                Originally posted by Enpsty View Post
                Παίρνω πίσω ότι είπα για δυσκολία λόγω health reduction, ίσως φταίει που πήγα πρώτα στο Forest Of Fallen Giants αντί για το Heide's Tower of Flame, αλλά τώρα είμαι στο Lost Bastille και μέχρι στιγμής είναι πολύ-πολύ πιο εύκολο από το πρώτο. Ειδικά τα bosses μέχρι τώρα είναι περίπατος. Για όσους το έχουν προχωρήσει/τελειώσει πως το συγκρίνετε σε δυσκολία σε σχέση με το 1;

                περιμενε λιγο εισαι πολυ νωρις ακομα το παιχνιδι εχει 30 περιοχες πανω κατω

                θανατοι απο το design του κοσμου σαφως λιγοτεροι, δεν υπαρχουν εδω ουτε cave of giants ουτε anor londo και blight town να σου δωσουν απογνωση εχει να κανει ομως και με καποιους αλλους παραγοντες που σου δινουνε αυτη την αισθηση: περισσοτερα bonefires και teleports απο την αρχη,μικροτερες περιοχες,εμπειρια απο τα προηγουμενα

                Comment


                • #38
                  Παιδιά έχω μία απορία. Έχω δύο όπλα που εναλλάσω.
                  Ένα hammer (βάρος 3) που κάνει 182 physical damage και άλλα 101 bonus από scaling. Σύνολο 283.
                  Έχω και ένα sword (βάρος 4) που κάνει 122 physical και 90 bonus και 72 lightning και 21 bonus σύνολο 305. Παρόλ' αυτά το hammer κάνει πιο πολύ damage. Σε όλους τους εχθρούς και όχι μόνο σε όσους έχουν ligtning resistance.
                  Και τα δύο έχουν παρόμοιο βάρος (το σφυρί είναι ελαφρύτερο) και καταναλώνουν την ίδια stamina.
                  Άλλαξε κάτι στο τρόπο που τα υπολογίζαμε ή δεν θυμάμαι καλά;

                  Comment


                  • #39
                    το hammer μαλλον θα κανει καλυτερο scaling συμφωνα με τα στατιστικα σου, τσεκαρε τα parameter bonus modifiers στα στατιστικα των οπλων κατω κατω στην καρτελα, θα λενε S,A,B,C or D

                    Comment


                    • #40
                      Λογικό είναι. Έχω προχωρήσει ελάχιστα αλλά πιστεύω πως είναι όπως στο πρώτο Dark Souls.
                      Το pure damage είναι πάντα καλύτερα από 2 είδη damage αν ο εχθρός δεν έχει τρελά resistances γιατί ο τρόπος που υπολογίζεται η ζημιά παίρνει υπόψιν του το defense του εχθρού σε κάθε είδος επίθεσης.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #41
                        συνηθως ναι, ειναι λιγα τα οπλα που εχουνε μεγαλα modifiers σε πανω απο ενα stat

                        για την ακριβεια μονο ενα απο οσα εχω βρει το sun sword , ξεκιναει με Β σε str και dex οταν το πας +10 γινεται Α,Α το ονειρο σε καθε quality str/dex build!!

                        στο ds2 βεβαια μπορεις να προσθεσεις στοιχεια με infuse και αλλαζεις το scaling οποτε εχεις παρα πολλες επιλογες

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by Vaynard View Post
                          το hammer μαλλον θα κανει καλυτερο scaling συμφωνα με τα στατιστικα σου, τσεκαρε τα parameter bonus modifiers στα στατιστικα των οπλων κατω κατω στην καρτελα, θα λενε S,A,B,C or D
                          Άφου μου λέει πόσο κερδίζω από το scaling, μόνο την πρόσθεση έχω να κάνω, σωστά; Και στο σύνολο κερδίζει το sword, παρόλο που το hammer κάνει πιο πολύ damage στην πράξη. Εκεί κόλλησα.

                          Originally posted by straier View Post
                          Λογικό είναι. Έχω προχωρήσει ελάχιστα αλλά πιστεύω πως είναι όπως στο πρώτο Dark Souls.
                          Το pure damage είναι πάντα καλύτερα από 2 είδη damage αν ο εχθρός δεν έχει τρελά resistances γιατί ο τρόπος που υπολογίζεται η ζημιά παίρνει υπόψιν του το defense του εχθρού σε κάθε είδος επίθεσης.
                          Δεν θα 'πρεπε το defense του κάθε εχθρού να υπολογίζεται όπως και το attack; Δλδ. πόσο def έχεις στα physical, πόσο στα magic, πόσο στα fire κτλ. Δεν θα έπρεπε να βρω λοιπόν κάποιους εχθρούς που έχουν καλύτερο defense στo physical και χειρότερο στο lightning οπότε το sword να κάνει περισσότερο damage; Όμως σε όλους τους εχθρούς το hammer κάνει πιο πολύ ζημιά.
                          Πως γένεν αυτό;


                          Α και κάτι άλλο. Όπλα που αναβαθμίζονται με twinkling titanites πάνε μέχρι το +10;

                          Comment


                          • #43
                            αν η φορμουλα δεν εχει αλλαξει απο τα προηγουμενα μπορεις να βρεις το dmg σου με τις παρακατω εξισωσεις (χωρις να υπολογιζουμε τα resistances των εχθρων)

                            ExtraDamage = ( BaseDamage × Scaling ) × StatRating

                            AttackRating = BaseDamage × ( 1 + Scaling × StatRating )

                            το scaling range σε ευρος:

                            S 140% 200%
                            A 100% 139%
                            B 75% 99%
                            C 50% 74%
                            D 25% 49%


                            For scaling in Dark Souls II, see Parameter Bonus (Dark Souls II). For scaling in Dark Souls III, see Parameter Bonus (Dark Souls III). The Parameter Bonus rating, also known as Scaling, is a gameplay mechanic in Dark Souls. It indicates the level of bonus damage one can do with a weapon, based on the associated stats. This rating can be S, A, B, C, D or E (in order from most to least bonus for the associated skill). Strength and Dexterity will increase the physical damage while Intelligence and



                            αν δεν θες να μπλεξεις με ολους αυτους τους υπολογισμους κρατα απλα στο μυαλο σου οτι για να εκμεταλευτεις οπλα με scaling επιπεδου Α or S σε καποιο stat πρεπει να ανεβασεις αυτο το stat αρκετα (πανω απο 40-50) αλλιως χανεις το potential του,

                            πχ αν το str σου ειναι στο 20 ενα οπλο με base dmg 200 και scaling B στο str θα κανει περισσοτερο dmg απο ενα οπλο με base dmg 130 και scaling A στο str


                            αλλα σιγουρα εχουνε αλλαξει καποια πραγματα γιατι πχ πλεον το fire και το lighting dmg κανουνε scaling με int/faith

                            Comment


                            • #44
                              ναι τα twinkling πανε μεχρι +5

                              edit: επισης υπαρχουνε soft caps και hard caps στα στατιστικα δυο breakpoints που ακολουθουν diminishing returns

                              Comment


                              • #45
                                Thanks. Ούτε εξετάσεις να έδινα.

                                Comment

                                Working...
                                X