Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pokemon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pokemon

    Όλοι έχουμε παίξει, άλλοι λίγο άλλοι πολύ σε άλλους δεν άρεσε και μερικοί παίζουν ακόμα και σήμερα. Προσωπικά ήταν η πρώτη μου επαφή με turn based rpg κάτι που δεν ήξερα καν τι ήταν τότε. Έχω μείνει στην πέμπτη γενιά (pearl,diamond) και αυτό όχι γιατί βαρέθηκα να ασχολούμαι αλλά γιατί δεν έχω βρει ακόμα τη διάθεση να ξεκινήσω την Black.

    Ποια είναι λοιπόν η δική σας εμπειρία με Pokemon.

  • #2
    Πολυ καλα games, εχω καποια παραπανω ως προς μερικους μηχανισμους αλλα αυτο που με κουραζει παντα στο τελος ειναι το ποσο αργα κινουνται τα μενου, τα text και το συμπαν γενικοτερα. Θες μισο λεπτο για μαχη που θα μπορουσε να διαρκεσει 10 δευτερα.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #3
      Η πρώτη μου ενασχόληση με τη σειρά έγινε το 1999,με την κόκκινη κασσέτα,τότε που όλος ο κόσμος ασχολιόταν με το Dreamcast.Ακόμα θυμάμαι που είχα πάει σε γνωστή τότε αλυσίδα που πλέον έχει κλείσει και πήρα την κόκκινη κασέτα με το Gameboy Color.Θυμάμαι ο υπάλληλος μου είπε να μην παίζω τέτοια παιδικά παιχνίδια και να πάρω το Dreamcast.Ωραίες εποχές.
      Αν και είχα παίξει αρκετά τότε,δεν ξανασχολήθηκα παρά μόνο πριν ένα χρόνο που μου ήρθε πάλι η όρεξη για κάτι παρόμοιο.Από τότε,έχω τελειώσει μόνο 2 τίτλους της σειράς (Leafgreen,Soulsilver) και με την πρώτη ευκαιρία θα ασχοληθώ και με επόμενους γενιές.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Κι εγω επαιξα πρωτη φορα τη κοκκινη πολυ λιγο ομως στα πεταχτα. Αφου πηρα το Color μετα απο λιγο καιρο αγορασα την Yellow (μαλιστα σε 3μερο που ημασταν στην Αιγινα οικογενειακως, τη βρηκα σε ενα μαγαζι με μικρη ποικιλια τιτλων), πρεπει να ταν καλοκαιρι του 2000.

        Νομιζω ειναι η μονη που τερματισα. Αργοτερα αγορασα την Crystal, τη λατρεψα, μ αρεσαν πολυ οι βελτιωσεις απο τη πρωτη στη δευτερη γενια, αλλα τελικα δε πρεπει να την τελειωσα.

        Επομενος σταθμος το Pokemon Collosseum, που δε θα αγοραζα ποτ αλλα κερδισα σε διαγωνισμο της nortec. Καουτσικο και εθιστικο στην αρχη αλλα με λιγοτερο βαθος, το προχωρησα ομως αρκετα. Μ αρεσαν πολυ τα 2 pokemon που σου δινε στην αρχη, Espeon & Umbreon. Ειδικα το Espeon ειναι το αγαπημενο μου.

        GBA δεν ειχα για Ruby, Sapphire & Emerald οποτε συνεχισα με Pearl στο DS. Πολυ καλη στην αρχη αλλα κλασσικα οταν ερχεται η ωρα του τρελου grinding για να πας στα τελικα σταδια την αφησα.

        Δοκιμασα Black & White αλλα δεν με κρατησαν αρκετα.

        Το επομενο καψιμο ηταν η SoulSilver, πολυ καλο remake της δευτερης γενιας αλλα οπως εγραψα και στο αλλο ποστ, η αργη ταχυτητα με κουρασε στο τελος και τ αφησα λιγο μετα απ'οταν πηγα στην Kanto.

        Τελος περυσι ξεκινησα σε android emulator την Emerald μια που ηταν η γενια που χα πηδησει. Μ αρεσε αρκετα, εβαζα και double speed στον emulator και ηταν οτι επρεπε για το κινητο μεσα σε συγκοινωνιες κλπ. Ισως τη συνεχισω.

        Btw ενας pokemon κλωνος σε mobile platforms θα εκανε θραυση, χαμενη ευκαιρια απο τη Nintendo.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • #5
          Εγώ ξεκίνησα από τη δεύτερη γενιά με silver που αποτελεί μέχρι και σήμερα την αγαπημένη μου έκδοση. Γι αυτό και καίγομαι τόσο πολύ να πάρω μια soul silver κάποια στιγμή. Την είχα διαλύσει κάπως την κασέτα, ήμουν μικρός και δεν ήξερα και αγγλικά και κόλλαγα συνέχεια σε διάφορα σημεία και έκανα grinding σαν τρελός. Μπορεί να μην την ξέρω τόσο απ' έξω όσο ξέρω την generation 1 αλλά και πάλι είναι η αγαπημένη μου.

          Ποιο μετά πήρα και μια κόκκινη και από κει και πέρα κούτσα κούτσα μάζεψα όλες τις κασέτες για το color. Μετά τρίτη γενιά άργησα λίγο να παίξω γιατί και δεν είχα Advance και όταν πήρα προτίμησα μια leaf green. Ακόμα δυστυχώς βέβαια μου λείπει η Fire Red και η Emerald και πρέπει κάποτε να τις κυνηγήσω για καθαρά συλλεκτικούς λόγους.

          Από ds και πέρα η μόνη επαφή που έχω είναι με την Pearl ενώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την Black που έχω και για να πω την αλήθεια δεν ενθουσιάστηκα τόσο με την Pearl αλλά κάτι μου λέει ότι την Black θα την γουστάρω πολύ. Από εκεί και πέρα ίσως τρέξω και την συλλογή για DS.

          Comment


          • #6
            Η Pearl μ αρεσε πολυ οταν αρχισα να τη προχωραω, αντικειμενικα ηταν εξελιγμενη σε σχεση με τα παλιοτερα, ισως αξιζει αλλη μια ευκαιρια.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • #7
              Και γω στο μακρινό παρελθόν είχα τερματίσει την Yellow λόγω Pikachu, σε emulator, έβλεπα σαν πιτσιρικάς το καρτούν και μου άρεσε γενικά η φάση. Είχα αρχίσει και την Gold αλλά δεν την τελείωσα λόγω του ότι δεν είχαν μεταφράσει όλο το ROM τότε.

              Μετά σταμάτησα να παίζω και σε συνδυασμο με την έλλειψη ανανέωσης και τα φτωχά γραφικά παρά τις τόσες συνέχειες με έκαναν να τα θεωρώ αρπαχτές, οπότε πήγα στην πλευρά του hater

              Βέβαια πολλές από τις σειρές που μ'αρέσουν κάνουν milking , απλά τα Πόκεμον δεν μου κάνουν πλέον κλικ οπότε δεν ασχολούμαι πια.
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • #8
                Παίξε Soulsilver.Πολύ ωραία και προσεγμένη έκδοση.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Stamathsa na asxoloumai me Pokemon meta thn Saphire epeidh apo ekei kai ystera phra grammh oti prokeitai gia to idio paixnidi me kalytera grafika (oxi arketa kala omws) kai oti afto den prokeitai na allaksei sto mellon

                  Ksekinhsa me thn blue kai thn eixa parei gia RPG epeidh ekeinh thn epoxh mono RPGs epaiza

                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Καλά αν κάτσω και γράψω αναλυτικά με ότι έχω ασχοληθεί θα νυχτώσουμε οπότε πάμε μία επιγραμματικά.Πρώτη μου επαφή(αγαπημένη μου) η yellow.Επόμενος προορισμός η silver,crystal από 2η γεννιά.Η πιο γεμάτη γεννιά με 2 χάρτες.Ακολουθεί το πέρασμα απ'το n64 και pokemon stadium 1,2.Sapphire,Ruby,leaf green με την Sapphire να αποτελεί το πρώτο ολοκληρωμένο pokedex.Μετά pearl,soulsilver και ακολούθως black(Japanese version ολοκληρωμένη!).Πλέον ασχολούμαι με την Y που είναι εξαιρετική αν και με λίγες ελλείψεις καθώς η μετάβαση στα σχεδόν 3d γραφικά είναι θεαματική.Πέρασα και όλα μου τα pokemon από εποχής Sapphire και μετά.Ενδιάμεσα ξέχασα να αναφέρω τα pokemon coloseum,xd.Πολύ εθιστικά αν και κουραστικά από ένα σημείο και μετά.Εννοείται με ότι ασχολήθηκα το τελείωσα τουλάχιστον το βασικό game!
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • #11
                      Και γω πήρα την Blue τις πρώτες μέρες που κυκλοφόρησε και είχα πάθει την πλάκα μου. Οπότε έχω τερματίσει 3-4 φορές την Blue, 1-2 φορές την Red, 2-3 φορές την Yellow, 2-3 φορές την Gold και 1-2 την Silver και άλλες 2-3 φορές ακόμα την Crystal. Ύστερα τερμάτισα την Sapphire και πρέπει να είχα γράψει και κανα 300ωρο. Ήταν η μοναδική κασέτα που δεν μου σβήστηκε ποτέ το Save. Πήρα και την LeafGreen και την τερμάτισα και αυτή, αλλά ήταν σίγουρα η λιγότερο ενδιαφέρον έκδοση και τερμάτισα και επίσης ένα Pokemon Game που χε βγει για το GC και δεν θυμάμαι καν το ονομά του.

                      Παρατηρώ πάντως οτι έχω παίξει σχετικά λίγες σειρές παιχνιδιών, αλλά άμα πορωθώ με κάτι είναι το μόνο που ασχολούμαι. Τα πόκεμον είναι μετά το CounterStrike η σειρά που χω ρίξει τις περισσότερες ώρες. Και μαζί με τα Civilization οι τρείς σειρές που φάει πάνω απο 1000 ώρες. Φακ μαι λάιφ.

                      Comment

                      Working...
                      X