Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Mario 3D Land

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Super Mario 3D Land

    Ηρθε η ωρα να διορθωσουμε μια μεγαλη παρατυπια. Δεν υπαρχει θεμα για αυτον τον εξαιρετικο τιτλο στο forum. Ενα game που ηθελα να παιξω απο τη πρωτη στιγμη που παρουσιαστηκε και που τελικα περασαν σχεδον 3 χρονια για να το αποκτησω.

    Το περιεργο ειναι οτι οσες φορες ετυχε να το δοκιμασω ειτε σε stand ειτε σε κονσολα καποιου αλλου, δε μου εκανε πολυ κλικ.

    Anyway το εβαλα σημερα για πρωτη φορα το πρωι και δε ξεκολλουσα, αν δεν επρεπε να φυγω για δουλεια ακομη θα παιζα!

    Εβγαλα 7 πιστες και δηλωνω υπερενθουσιασμενος!! Μου εκανε εντυπωση οτι ειχε μολις 5 πιστες ο πρωτος κοσμος, ξερω βεβαια οτι εχει μεγαλο post game. Παντως ξεκινησαμε πολυ καλα! Γελασα οταν ειδα το πρωτο boss, θεοι!!! Μονο που περιμενα ο Toad να μου πει οτι η πριγκηπισσα ειναι σε αλλο καστρο lol

    * Ισως ειναι αργα για dedicated topic αλλα και παλι νομιζω οτι ειναι καλυτερα να εχει το δικο του θεμα κι ας ειναι σχεδον αδειο παρα να χανονται αποψεις σε generic threads! Θα εμπλουτισω το θεμα με καταλληλο υλικο αργοτερα.

    edit
    Αρχικα ειχα γραψει οτι εβγλα 5 πιστες, μετα το αλλαξα σε 6, τελικα ηταν 7. Ξεκινας και δε το αφηνεις...
    Do a barrel roll!

  • #2

    Comment


    • #3
      Ξερεις οτι μπορω να κανω edit το ποστ σου και να γραψω ποσο πολυ σ' αρεσει το μικρο μου πονυ και να μαζευεις λουλουδια την ανοιξη;

      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Που να παίξεις και το 3D World.

        Comment


        • #5
          Δεν είμαι σίγουρος αν σοβαρολογεί ή τρολλάρει πάντως.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • #6
            To 3D Land είναι παιχνιδάρα.Πραγματικά ο ορισμός του pick up n play.Το πρόβλημα είναι ότι όντως δεν μπορείς να ξεκολλήσεις με τίποτα.Το post game του είναι επικό και πολύ δύσκολο.Πραγματικά ήθελα να σπάσω την κονσόλα ώρες ώρες.Ακόμα να βγάλω τα πάντα.Έχω μείνει στον τελευταίο τελευταίο κόσμο,κι εκεί πρέπει να έχεις συγκεκριμένο αριθμό νομισμάτων για κάθε πίστα οπότε κάπου εκεί εκνευρίστηκα και το άφησα.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Originally posted by straier View Post
              Δεν είμαι σίγουρος αν σοβαρολογεί ή τρολλάρει πάντως.
              Το θεμα δεν αφορα Sony τιτλο οποτε δεν υπαρχει εδαφος για trolling.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #8
                Δεν πείθομαι τόσο εύκολα.
                Φτιάξε ένας let's play για απόδειξη.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  Απο 2-2 στη 4-2 παιζοντας παλι το βραδυ! Μα ποσο uber ειμαι;

                  Ενα επιπεδο με δυσκολεψε λιγακι, η 2-4 νομιζω. Παρατηρω οτι με κουραζει λιγο το XL λογω βαρους οταν παιζω ξαπλωτος.

                  Straier εισαι ατυχος, δεν εχει record video το 3DS και δε μπορω να σου δειξω πως παιζουν οι pro.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #10
                    Straier εισαι ατυχος, δεν εχει record video το 3DS και δε μπορω να σου δειξω πως παιζουν οι pro.
                    Δεν πειράζει καλύτερα με κάμερα για να καταγράφει και τα rage πετάγματα του 3DS στον τοίχο όταν φτάσεις στον ανάποδο κόσμο...
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #11
                      Οχι spoilers please

                      Θα γουσταρα κανα let's play αλλα με καμερα δε λεει καθολου.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #12
                        Εφτασα τελευταια πίστα. Απαλευτη μου φαίνεται. Τον bowser πως σκατά τον περνας.

                        edit
                        Τον περασα τελικα! Δεν ηταν η τελευταια. Περασα και τη τελευταια, δε ξερω πως Ειχαν ξεχασει να βαλουν σημαιακι check point πριν τη τελικη μαχη

                        Τουλαχιστον για καποιο λογο τις πιο παλουκοπιστες καταφερα να τις περασω με ολα τα coins!
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #13
                          Εν τελει το εβγαλε κανεις το παιχνιδι 100%;
                          Το συζητουσα με τον Ramparter προ ημερων οταν μου πε πως πηρε 3DS και ετσι εκανα boot το παιχνιδι να θυμηθω γιατι δεν το τελειωσα. Ειδα πως εβγαλα ολες τις πιστες (μαζι με τον αναποδο κοσμο που λεει και ο Straier) με ολα τα αστερια και δεν εγινε τιποτα. Μαλλον θα θελει να κανεις και το ιδιο με τον Luigi πραγμα που ακουγεται απαλευτο και στην τελικη τι γινεται κιολας στο τελος; Μια επιπλεον πιστα;

                          Δε νομιζω να ξανασχοληθω, αλλα οκ δεν πειραζει... Ωραιο παιχνιδι παντως αν και θυμαμαι πως δε δυσκολευτηκα σχεδον καθολου για να φτασω ως εκει που εφτασα.. Τωρα απλα δε βρισκω νοημα στο να το ξαναπιασω απο το μηδεν.

                          Comment


                          • #14
                            Late to the party I know αλλα τελειωσα και εγω τον τιτλο με ολα τα αστερια παιζοντας και τους κανονικους και τους special κοσμους. Το μονο που δεν εχω κανει ειναι να ανοιξω τον crown world (λογικα θα γινει τις επομενες μερες) γιατι μου μενουν καμια 10ρια ακομα επιπεδα για να βγουν με τον Luigi. Overall φανταστικο game με πολυ ωραιες ιδεες, οτι πρεπει για φορητο δεδομενου του μεγεθους των επιπεδων και πραγματικη απολαυση γενικα. Επιπλεον αν και δεν εχω 3d υποθετω οτι θα χρησιμοποιει πολυ το effect (ειδικα σε καποια σημεια κανει μπαμ) και θα ανεβαζει την ολη εμπειρια ακομα πιο ψηλα.

                            Απο κει και περα, το παιχνιδι εχει 90% στο metacritic και για να πω την αληθεια δεν μπορω να καταλαβω ακριβως το γιατι . Οπως ειπα ηταν μια πολυ πολυ ευχαριστη εμπειρια συνολικα, με μονες παραφωνιες ισως τον αριθμος των bosses που ειναι 3 και επαναλαμβανονται για καμια 10ρια φορες, το στοιχειο της επαναληψης δεδομενου οτι το section με τον luigi θα μπορουσε να μην υπαρχει καν (ο χαρακτηρας ειναι πολυ ομοιος με τον mario και δεν βρισκω τον λογο να πρεπει να επαναλαβεις ολο το παιχνιδι με τοσο ''ιδιο'' χαρακτηρα) και τελος το ολο ασαφες structure που οι 8 κοσμοι δομουνται απο επιπεδα που δεν εχουν καποια συγκεκριμενη θεματικη αλλα πχ ενα θεμα που βλεπεις σε μια πιστα του w1 μπορει να το δεις ξανα σε πιστα του w6 (αυτο δεν ειναι αντικειμενικο αρνητικο απλα δεν ταιριαζε τοσο με το γουστο μου). Επισης το στοιχειο που μου εκανε εντυπωση ειναι αυτο που ειχε πει και ο Miyamoto για τον τιτλο και ισχυει, το παιχνιδι ειναι 3d αλλα στην πραγματικοτητα παιζει σαν 2d και εχει πεσει αρκετη μελετη στο πως θα υλοποιηθει αψογα κατι τετοιο. Απο την αλλη πλευρα δεν θα ελεγα οτι σαν τιτλος -παροτι πολυ καλος- κανει κατι το πραγματικο ιδιαιτερο ωστε να παρει τοσο καλες βαθμολογιες. Με αλλα λογια περασα πολυ καλα αλλα απο την αλλη δεν ειδα κατι καινουργιο ουτε αισθανθηκα μη οικια παροτι ειχα να ασχοληθω με mario παρα πολλα χρονια.

                            Θα ηθελα να ακουσω πως βλεπουν το παιχνιδι και βετερανοι της σειρας και πως συγκρινεται γενικα με αλλα mario (μιας και ok πλεον δεν θα ελεγα οτι ειμαι και το πιο σχετικο ατομο).

                            Αυτα θα ψηνομουν να δω μετα απο αυτο ξανα και το 64, ειχα ασχοληθει πριν απαρα πολλα χρονια με την original εκδοση αλλα δεν καταφερα να πιασω στα χερια μου ποτε αυτη του ds. Αν το βρω σε καλη τιμη θα το τσιμπησω σιγουρα μιας και το 3d land μου ανοιξε καπως την ορεξη (btw καποια απο τα references που καταφερα να πιασω και εγω ηταν πολυ απολαυστικα και με χιουμορ).
                            Last edited by nooto; 18-09-2017, 08:21 PM.

                            Comment


                            • #15
                              To Super Mario 3d Land είναι πολύ καλό παιχνίδι με πολύ καλά σχεδιασμένες πίστες αλλά έχει ένα βασικό πρόβλημα. Το ότι δεν έχει τίποτα που δεν έχει δει όποιος έχει παίξει άλλα παιχνίδια Mario. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν κατάφερα να το τελειώσω και το άφησα στον τρίτο κόσμο.

                              Για όποιον θέλει να δει ένα platform game με πρωταγωνιστή τον Mario θα προτείνω το Mario 3d world, φαινομενικά είναι στο ίδιο στιλ αλλά, σε αντίθεση με το 3d land, είναι γεμάτο στις εκπλήξεις και στις καινοτομίες. Η κάθε πίστα είναι ξεχωριστή, το έχω αφήσει στον έβδομο κόσμο και δεν έχω νιώσει ότι επαναλαμβάνεται καθόλου, είναι ο ορισμός του διασκεδαστικού και γεμάτου έξυπνες και ευρηματικές πίστες παιχνιδιού. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον μπορεί να το παίξει... Είτε έχει την κονσόλα είτε όχι αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment

                              Working...
                              X