Announcement

Collapse
No announcement yet.

Games απωθημένα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Games απωθημένα

    Games που μας άρεσαν τρελά αλλά δεν τα είχαμε.

    Είναι games σε κονσόλα που δεν έχετε;

    Είναι games που δεν κυκλοφόρησαν εκτός Ιαπωνίας;

    Είναι arcades που δεν κυκλοφόρησαν στις κονσόλες;

    Είναι πολύ σπάνια και δεν μπορείτε να τα βρείτε ή είναι πανάκριβα;


    Τελικά τα αποκτήσατε ή σας έμεινε απωθημένο;


    Ξεκινάω με το Street Fighter II. Ποιος fan δεν ονειρευόταν να έπαιζε ότι ώρα ήθελε το game φαινόμενο της τότε εποχής;

    Η μεταφορά του arcade στις κονσόλες, ακόμα και οι "φτωχές" στου SNES, Mega Drive, φαινόταν σαν αμβροσία. Παρότι είχα νοικιάσει την κασέτα στο Mega Drive και έπαιζα σε ένα φίλο την τούμπανο έκδοση του 3DO δεν το απόκτησα ποτέ παρά αρκετά χρόνια αργότερα.

    Η έκδοση του Xbox, Street Fighter Anniversary collection είναι η αγαπημένη μου.

    Virtua Cop 3. Είμαι fan της σειράς και το έχω δει να παίζει μόνο σε βίντεο. Είδικα το bullet-time που έχει με πωρώνει αλλά μένω με την όρεξη. Δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο συμβατό κατά τα άλλα hardware του Xbox.

    Πολλά τζιμάνια έχουν καταφέρει να αντικαταστήσουν το 64ΜΒ τσιπ μνήμης της κονσόλας με 128ΜΒ και με custom iso και firmrware να το τρέξουν με 100% επιτυχία, ακόμα και με light-gun.
    Δεν έχω ασχοληθεί με τη διαδικασία καθώς η συγκόλληση που απαιτείται με αποθαρρύνει.

    Δικό σας τώρα.
    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    Μικρος ηθελα πολυ να παιξω yoshi's island. Θυμαμαι διαβαζα στα σαΐνια το κομικ, ειχα δει και καποιο review αν θυμαμαι καλα και το ηθελα οπωσδήποτε, ειδικα απο οταν το επαιξα λιγο σε ενα stand, ηταν ο διακαής ποθος μου.
    Η διαφήμιση ειχε κανει την δουλεια της αλλα δεν ειχα snes και δεν ειχα και λεφτα γιατι ημουν πιτσιρικας.


    Ε, καποτε το επαιξα και το τερματισα σε emulator, το ειχα ξεπερασει βεβαια μεχρι τοτε

    Comment


    • #3
      Δε θέλει και πολύ σκέψη. Ico, Shadow of the Colossus, Red Dead Redemption, Okami αν και το έπαιξα αρκετά.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #4
        Phantasy Star 2 gia mena.
        Hthela toso poly na paiksw afto to game otan eimoun mikros, pou diavasa ton odhgo strathgikhs tou Gamepro kai htan san na to epaiza
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ground_zero View Post
          Phantasy Star 2 gia mena.
          Hthela toso poly na paiksw afto to game otan eimoun mikros, pou diavasa ton odhgo strathgikhs tou Gamepro kai htan san na to epaiza
          Αχχχ τι μου θυμισες, ειχα ριξει πολυ διαβασμα στους οδηγους στρατηγικης, ισως ειχα περισσοτερα απωθημενα απο οσα νομιζα

          Comment


          • #6
            Εγώ πολύ πρόσφατα πάντως κατάφερα να ξεπεράσω (ή καλύτερα ικανοποιήσω) ένα από τα μεγαλύτερα απωθημένα μου: την πλήρη ολοκλήρωση του FF X .

            Άλλο μεγάλο απωθημένο είναι η ολοκλήρωση της σειράς Suikoden, το να εμβαθύνω στη σειρά Dragon Quest, να παίξω το Persona 2 και να ασχοληθώ με πολλά platforms των GameBoy, SNES και Megadrive.

            Comment


            • #7
              Final Fantasy Tactics PSP (που θα μου πάει...)
              Red Dead Redemption (το μοναδικό που δεν βγήκε ποτέ σε PC...)
              Kingdom Hearts (αυτά τα έπαιξα και καραγούσταρα, όλα καλά)
              Grand Theft Auto 5 (έρχεται η ώρα)

              Comment


              • #8
                Phantasy Star 2 gia mena.
                Hthela toso poly na paiksw afto to game otan eimoun mikros, pou diavasa ton odhgo strathgikhs tou Gamepro kai htan san na to epaiza
                Υπήρχε gamepro το 1990; Τελικά το έπαιξες; Με σημερινά δεδομένα το θεωρώ εντελώς απάλευτο. Τουλάχιστον έχω παίξει (και τερματίσει) το 4.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #9
                  To epaiksa se emulator gia PC prin xronia.

                  Prosfata prospathisa na to ksanapaiksw thn PSP ekdosh, alla to parathsa.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #10
                    Πολυ ωραιο θεμα

                    Σε καποιες περιπτωσεις εκανα και εγω αυτο που εκανε τοτε ο g0, πχ διαβαζα τον οδηγο του final fantasy VII / VIII στο GAMES νομιζοντας οτι ετσι μπορουσα να νιωσω σαν να το παιζω

                    Λογω κατοχος N64 και κατοικος ευρωπης ειχα (και εχω) ΑΠΕΙΡΑ απωθημενα, crash bandicoot - medievil - carmaggedon - road rash - virtua cop - soul blade - bushido blade - ninja shadow of darkness - conker's bad fur day - banjo tooie - winback - hybrid heaven - soul reaver - blood harvest - SCARS - mischief makers κλπ κλπ

                    Επισης θυμαμαι ενα μεσημερι που ειχα παει στο star games club στο παγκρατι που μολις ειχανε φερει dreamcast οι τρελαρες εισαγωγη απο ιαπωνια, εβλεπα τα γραφικα στο sonic's adventure και ειχα μεινει καγκελο, αργοτερα οταν ηρθε στο υπολοιπο ελλαδισταν θυμαμαι τα γραφικα που εβγαζε στο house of the dead 2 στα multirama, ειχα συνηθισει τοτε στα πολυγωνα του N64 που ητανε ολο το χερι ενα μονοκομματο τουβλο και ταχα χασει !
                    χρονια αργοτερα το επαιξα στο wii αλλα δεν ητανε το ιδιο

                    Comment


                    • #11
                      Κι εγώ έχω πολλά,όπως πχ να βρω χρόνο να παίξω αρκετούς τίτλους από τη συλλογή μου,αλλά πέραν αυτού,αυτό που μου έχει μείνει τεράστιο απωθημένο,ήταν,είναι και θα είναι να πάρω αυθεντικό στο ΠΣ1 το Castlevania Symphony of the Night.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #12
                        Αυτο με τους οδηγούς νομιζω το κάναμε ολοι λιγο πολυ.
                        Απο εκει και πέρα λιγο πολυ εχω καταφέρει ο,τι τίτλο ήθελα να τον αποκτήσω μετα απο πρπ 10 χρονια collecting. Τωρα υπάρχουν απλώς τρύπες οι οποίες κοστίζουν €€€ για να καλυφθούν. Όπως πχ το Μ.U.S.H.A. για το Genesis, το Wild Guns για το SNES...
                        Ενα game που ειχα ολοκληρώσει και ήταν απωθημένο ήταν το Dragon Force για το Saturn. Διάβαζα το- δισέλιδο αν θυμάμαι καλα- review του GAMES(εποχές που ήταν αξιόλογο)και ζήλευα που δεν ειχα Saturn...
                        Αλλο απωθημένο ήταν το Killer Instinct στο SNES μέχρι που κατάφερα και μ το πήραν δώρο Xmas το 1995 μαζι με το Super NES. Χάζευα το intro άπειρες φορές και άκουγα το cd με τις ωρες. Σίγουρα ειναι το fighting game που εχω ξοδέψει τις περισσότερες ωρες- περισσότερες και απο το super sf 2 στο SNES...
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #13
                          Νομίζω ότι τα περισσότερα μεγάλα απωθημένα μου τα ικανοποίησα τελικά μέσω emulation, κυρίως, τη προηγούμενη δεκαετία.

                          Υπάρχουν, βέβαια, κάποια που δε θα πραγματωθούν ποτέ. Θυμάμαι πχ που έβλεπα στο GamePro τα πρώτα screenshots από τίτλους και tech demos του Dreamcast. Κάποιο απ' αυτά ήταν ένα tech demo του Scud Race. Περίμενα λοιπόν ότι, τόσο το Scud Race, όσο και το Daytona 2, θα κυκλοφορούσαν για Dreamcast αλλά τελικά δεν βγήκαν ποτέ. Άλλο απωθημένο ήταν να παίξω Planet Harriers και F-Zero AX στο arcade cabinet.

                          Νομίζω ότι τα τελευταία μεγάλα απωθημένα μου είναι να παίξω κάποια στιγμή Planescape: Torment και Final Fantasy XII.

                          Υ.Γ. Το Phantasy Star II αξίζει για το επικό plot twist στο τερματισμό :p
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment

                          Working...
                          X