Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αποσπάσματα ταινιών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αποσπάσματα ταινιών

    Έμπνευση που μου ήρθε βλέποντας post του Christop στη μουσική.

    Σκηνές από ταινίες/σειρές που μας έκαναν εντύπωση, ακόμα και αρνητική, και θέλουμε να τις μοιραστούμε.

    Το θέμα είναι φυσικά spoiler-friendly.

    Ξεκινάω με τη σκηνή για την οποία έχουμε μιλήσει σίγουρα πιο παλιά:

    Εισαγωγή BLADE!

    Ο μαύρος πεθαίνει πρώτος; Δε νομίζω!!

    Ποιος δεν έμεινε όταν είδε να ανοίγουν τα... λουτρά και να το ζούνε τα vampires; Άααρωστη σκηνή. Πολύ πετυχημένη ατμόσφαιρα και φυσικά ξεχωρίζει το γνωστό techno κομμάτι!



    Δικό σας τώρα. Θέλω να οργιάσει το thread.
    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    Θα βάλω κάτι που συζητούσαμε πρόσφατα.


    Πολύ καλή σκηνή πραγματικά.
    Carpe diem

    Comment


    • #3
      Πολύ ωραία η σκηνή από το Blade, κρίμα που δε θυμάμαι τίποτα άλλο από τις ταινίες...
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #4
        H kalyterh skhnh se opoiadhpote tainia ever:

        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          sigpic

          Comment


          • #6


            καιαιαιαιαι



            αυτές οι δύο μου ήρθαν πρώτες στο μυαλό.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              η σκηνη που καθορισε μια γενια (μεσα απο τα memes )



              honorable mention

              sigpic

              Comment


              • #8
                To ecstasy of gold einai arikta demeno me thn eikona tou duel, pragmatika mia apo tis poio kalogyrismenes skhnes olwn twn epoxwn, no wonder its tarantinos favorite.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Στη μονομαχία του "Για μια χούφτα δολλάρια" μου αρέσει πολύ (σοβαρά) το άκυρο μοντάζ που δείχνει την έρημο και τα βουνά στο βάθος αλλά έχει κόψει τους δύο άνδρες, δε φαίνονται στην άκρη Αυτό κάνει τη σκηνή καλύτερη κατά τη γνώμη μου.

                  Να και μια σκηνή από το μάστορα Michael Mann. Collateral.

                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • #10
                    Έχει πολλές σκηνές αλλα δε θέλω να κάνω κάτι spoiler οπότε θα βάλω το intro το οποίο θεωρώ πως δενει απόλυτα με την ατμόσφαιρα της ταινίας και της δίνει τον απαραίτητο ρυθμό. Ειναι και το ost των goblin από άλλο πλανήτη. Δεν ξαναγύρισε τόσο καλή ταινια ο Ιταλός όσο και να του έχω αδυναμία...


                    Ήθελα να βάλω και την τελευταία σκηνή από το Escape from New York, αλλα δεν τη βρίσκω. Μεγάλη μούρη ο Plissken και το μινιμαλιστικό ost του Carpenter σπέρνει...
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • #11
                      Mias kai to aneferes:



                      Epishs den vriskw olh th skhnh alla tespa:

                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #12
                        Γιατί φοράει κραγιόν;
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #13
                          Omg straier.... den exeis dei to big trouble in little china? jesus....

                          Ton filaei h gomena kai tou afinei kragion.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14
                            Ολόκληρη η σκηνή με το μωρό στο children of men. Είχα πάει σινεμά, έχοντας διαβάσει πολύ καλές ξένες κριτικές αλλά μη έχοντας δει ούτε ολόκληρο trailer για την ταινία. Πολύ καλή ταινία, καταπληκτική σκηνοθεσία, κινηματογράφηση για σεμινάριο και σκηνή για ανθολογία. Πιστεύω δεν έχει κανένα νόημα να βάλω κάποιο βίντεο γιατί ουσιαστικά η σκηνή χτίζεται συγκλονιστικά σε όλη την ταινία και αποτελεί την καρδιά και την ψυχή της.


                            ......................... tears in rain. Απλά respect και ανατριχίλα.




                            Full Metal Jacket, όλες η σκηνές του sergeant hartman ήταν αυτοσχεδιασμος του ηθοποιού (ο οποίος το έκανε και στην πραγματική ζωή του σαν επάγγελμα) κάτι απίστευτα παράξενο για ταινία του αυταρχικά τελειομανή Kubrick




                            Sergio Leone at his best. Απλά, μακρόσυρτα, μαστέρικα, πρώτη σκηνή ταινίας, άντε γεια


                            Comment


                            • #15
                              Εντάξει μία και μία οι σκηνές που έβαλες solid...

                              Άλλη μία απίστευτη σκηνή- επίσης από τις top imo συνευρέσεις μεγάλων ονομάτων ever( και φυσικα η ταινία είναι τοπ)
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X