Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πουλημένοι!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πουλημένοι!

    Καθώς έψαχνα για ειδήσεις και άρθρα χθες, έπεσα πάνω σε αυτό το άρθρο του Eurogamer. Με αφορμή ένα επιστημονικό ντοκιμαντέρ στη τηλεόραση, μια γνωστή φράση από παλιά παιχνίδια της Nintendo, και κάποιο χαρακτηριστικό του Destiny που δεν προσδιορίζεται ακριβώς, ο αρθρογράφος ξεκινάει έναν υπαρξιακό προβληματισμό σχετικά με το άθροισμα της ανθρώπινης γνώσης, τον αναπόφευκτο χαμό του είδους μας και τα videogames ως καθρέφτης μιας γενικότερης κατάστασης.
    Τελειώνοντας το κείμενα, βρέθηκα σε αμηχανία. Δεν μπορώ να πω πως η σύνδεση μεταξύ του Destiny και των φιλοσοφικών στοχασμών (σε ένα άρθρο με υπότιτλο "What Destiny tells us about life, the universe, and everything.") μου έγινε ξεκάθαρη. Υπέθεσα, ως αφελής που είμαι, πως κάποιος βρήκε ένα βάθος στο lore του Destiny που δεν έγινε αντιληπτό από άλλους.

    Μέχρι που είδα τα σχόλια.

    »Please, just stop with the Destiny non-articles. It is an average game. There are thousands you could be talking about.
    I think it's about time EG told us if they're being paid for these.

    »I for one am so glad that this low-budget indie game gets so much unpaid coverage on Eurogamer!! Pure jurnalizms.

    »Ok, this is now beyond ridiculous.

    »
    Stop it now, it's just not funny anymore

    Πάνω απ'τα μισά σχόλια, και τα περισσότερα από τα θετικά ψηφισμένα, κινούνται σε αυτό το κλίμα. Χωρίς να έχω ασχοληθεί εκτεταμένα με τον ξένο ειδικό τύπο, ήταν η πρώτη φορά που ανακαλύπτω κάποια χτυπητή περίπτωση δημοσιογραφικής διαφθοράς (και όχι περιβόητη όπως το συμβάν με το Kane & Lynch και το GameSpot). Γνωρίζοντας το μέγεθος της σελίδας και τα συμφέροντα που γεννάει αυτός ο παράγοντας, θεωρώ αδύνατο να πρόκειται για σύμπτωση ή για απλό αστείο η υπερβολική κάλυψη ενός και μόνο τίτλου. Το Destiny διέθεσε γιγαντιαία διαφημιστική καμπάνια. Δε βλέπω γιατί το Eurogamer να μην μετείχε στη μεγάλη μοιρασιά, θυσιάζοντας για λίγο την αξιοπρέπειά του.

    Ποιοι κατά τη γνώμη σας είναι οι πουλημένοι του χώρου; Ποιοι ξένοι, αλλά και έλληνες δημοσιογράφοι (γιατί όχι), πιστεύετε πως χρηματίζονται; Σε ποιες σελίδες τέλοσπάντων να σταματήσουμε να πηγαίνουμε;

  • #2
    Σχεδον ολοι οι μεγάλοι imo, επισης και οι users δεν ειναι να τους εμπιστεύεσαι και πολυ με τοσα fanboys και ασχετοσύνη που παιζει. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις streams/videos η να ρωτησεις καποιον που συμφωνεις με το γουστο του αν θες γνωμη για ενα VG. Ολος ο τυπος και τα user reviews ειναι ενα μεγαλο αστειο. Ελληνες δημοσιογραφοι στον χωρο δεν υπαρχουν ειτε θα ειναι τιποτα πρωην μεταφραστές του gamepro(shots fired.. ) η attention whore τσουλακια..

    Γενικα η αποψη μου για τον ξενο και Ελληνικο τυπο δεν ειναι και η καλυτερη..

    Comment


    • #3
      σχετικά με αυτό σε αλλο φόρουμ έγραψα

      μου παν
      #"θελεις να κανουμε μια αντιστοιχη λιστα με console exclusives να δουμε τι βαθμους θα παρουν?

      ειπα
      #"ποια τα πληρωμένα reviews;no thanks"

      εννοειται πως οι βαθμολογιες για κάποια παιχνίδια πισω απο τα οποία έχει πέσει πολύ χρήμα και ΠΡΕΠΕΙ να πετύχουν ειναι υπερβολικές και εκτος πραγματικότητας.

      το καλυτερο ειναι αυτό που ειπε ο IHNE, να δεις stream/videos ή γνώμες άλλων παιχτών. Αυτο το ρόλο παιζει πχ και το steam user reviews.

      Δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα Red Orchestra 2 στο metacritic ειναι 76/100 ενώ στο steam τα καλυτερα λογια λεει το 93% των παιχτών που το αγόρασαν. Το ίδιο και για Arma III 74/100 metacritic και 90% στο steam απο τους παιχτες.

      Αρα περισσοτερη βαρύτητα πρέπει να δινεται στις γνωμες απλών παιχτών παρά στα πληρωμένα gaming sites.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #4
        Για ελλαδα δεν ξερω αν παιζει διαφθορα, σε περιπτωσεις εχω παρατηρησει μονο fanboyσμο (υγιη και μη) που περναει σε αρθρα (οποτε αμφιβαλλω αν ειναι paid), αλλα στο εξωτερικο σιγουρα θα πεφτει χρημα, αν οχι cash σιγουρα θα πεφτουν πιεσεις απο την στιγμη που διαφημίζουν παιχνιδια ενoς publisher.

        Νομιζω αυτο το αρθρο του eurogamer ειναι μια αποπειρα για διαφήμιση του destiny που δεν τους βγηκε, μιλαμε για τελειως αλλου αρθρο. Απο την αλλη μπορει να βγηκε μεσα απο τον χαμο του hype που προκληθηκε απο τα λεφτα που εριξαν για την διαφημηση του destiny.
        Σιγουρα ειναι αποτελεσμα χρηματων, αμα δεν ειχε πεσει τοσο τρελο promotion για το παιχνιδι ωστε να γινει τοσο δημοφιλες (απο τα 500m τα 400 δεν θα ηταν για διαφημηση?) κανεις δεν θα ειχε ασχοληθει τοσο.

        Comment


        • #5
          Αν δεν υπηρχε πουλημενος ειδικος τυπος μονο η Nintendo θα χε επιβιωσει. Το ψεμμα ξεκινησε απο το πρωτο PlayStation που η Sony το χαριζε κοσμο με τη προυποθεση οτι οπου σταθουν κι οπου βρεθουν θα μιλανε γι αυτο και θα λενε ποσο πιο ωριμα games εχει κι οτι ο Super Mario ειναι για παιδια.
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Χαχαχαχα το άρθρο είναι έπος!

            Comment


            • #7
              Nα θυμήσω εδώ την περίπτωση του Grand Theft Auto IV. Όλοι θυμόμαστε τα 10αρια που ειχε πάρει απο το 95% των σχετικών gaming sites αλλά φυσικά όταν το παίξαμε η συντριπτική πλειοψηφεια των μελών του φόρουμ υποστήριζε πως αν και ήταν πολύ καλό παιχνίδι δεν άξιζε με τίποτα όλα τα 10αρια που πήρε.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • #8
                Νομιζω οτι το αρθρο μαλλον ειναι ειρωνικο γιατι μιλαμε για το eurogamer.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #9
                  Τραγικό το άρθρο αλλά μπορεί να αποβεί χρήσιμο για να διασκεδάσει κανείς αν το πάρει ως κάτι αστείο.

                  Τώρα όσον αφορά για το πόσο πουλημένος είναι ο τύπος πιστεύω πως ναι, τα μεγάλα sites ως έναν βαθμό τα παίρνουν. Για τα gamespot και ign είμαι σίγουρος, το eurogamer το συμπαθώ αλλά ώρες ώρες γράφει άκυρα άρθρα όπως αυτό που παρέθεσε ο Ραφ. Όσον αφορά για την δική μας δημοσιογραφία δεν πιστεύω ότι λαδώνονται. Αυτό δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μας, αλλά γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να ασχοληθεί κανείς με εμάς, είμαστε πραγματικά πάρα πολύ μικρή αγορά και δεν πρόκειται να στάξει χρήματα καμία μεγάλη εταιρεία στους δικούς μας δημοσιογράφους για να επηρρεάσουν το τι γράφεται στις δικές μας σελίδες.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by i Have no Equal View Post
                    Σχεδον ολοι οι μεγάλοι imo, επισης και οι users δεν ειναι να τους εμπιστεύεσαι και πολυ με τοσα fanboys και ασχετοσύνη που παιζει. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις streams/videos η να ρωτησεις καποιον που συμφωνεις με το γουστο του αν θες γνωμη για ενα VG. Ολος ο τυπος και τα user reviews ειναι ενα μεγαλο αστειο. Ελληνες δημοσιογραφοι στον χωρο δεν υπαρχουν ειτε θα ειναι τιποτα πρωην μεταφραστές του gamepro(shots fired.. ) η attention whore τσουλακια..

                    Γενικα η αποψη μου για τον ξενο και Ελληνικο τυπο δεν ειναι και η καλυτερη..
                    Δηλαδή που υπάρχουν δημοσιογράφοι; Και βασικά πως τον ορίζεις τον δημοσιογράφο όταν μιλάμε για video games; Από την στιγμή που ο τίτλος του gamer δεν δίνεται από χαρτί κάποιας σχολής, στο υπόλοιπο κομμάτι, ο μεταφραστής που το λες ειρωνικά, είναι ότι πιο κοντινό ίσως στη συγκεκριμένη δουλειά.
                    Άσε που η ταμπέλα του δημοσιογράφου, στο κομμάτι του review τουλάχιστον δεν λέει και πολλά πράγματα ως προς την ουσία. Για το ειδησεογραφικό κομμάτι τώρα, έτσι όπως γίνεται τουλάχιστον δεν χρειάζεται "δημοσιογράφο".

                    Γενικότερα από τη στιγμή που "άνοιξε" το internet και ξεφύγαμε από τα κλασσικά περιοδικά, επόμενο ήταν να πάρει "πόστα" και κόσμος που υπό κανονικές συνθήκες δεν θα το άξιζε. Βέβαια γνώμη μου είναι ότι το σύνολο του "ειδικού τύπου" στην Ελλάδα τουλάχιστον, παρά το ότι έχει και περιπτώσεις που ρίχνουν αισθητά το επίπεδο, συνολικά είναι σε πολύ καλύτερη μοίρα σε σχέση με το κοινό του. Αν κάτσεις δλδ και διαβάσεις comments σε άρθρα, σε ένα 80% περίπου αυτών θα νομίζεις ότι γράφουν αμοιβάδες.

                    Comment


                    • #11
                      Δημοσιογραφος δεν εννοούσα απλα να καταγραφει και να μεταφερει τις ειδησεις οκ τετοιοι υπαρχουν γιατι δεν ειναι και κατι ιδιαιτερα δυσκολο, εγω εννοουσα τους δημοσιογραφους-κριτικούς/ξερολες που μας εχουν κατακλύσει..

                      Αυτοι λοιπον εχοντας μηδενικες γνωσεις πραγματικα γυρω απο τα video games(ξερεις ποιους λεω.) κανουν εκπομπες/streaming/αρθρα και αλλα τετοια και θεωρούνται αν μπορω να το πω "δημοσιογραφοι" ενω δεν ειναι.

                      Comment


                      • #12
                        Λες ότι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα δημοσιογράφοι και ότι το πολύ πολύ να είναι πρώην μεταφραστές του gamepro. Μα προφανώς δεν είναι το πρόβλημα ότι δεν υπάρχουν δημοσιογράφοι γιατί αυτή η δουλειά ξεφεύγει πολύ από αυτά που θα χαρακτήριζε κάποιος ως πλαίσια της δουλειάς ενός δημοσιογράφου. Το αν κάποιος κρίνει video games ενώ είναι άσχετος με το αντικείμενο αυτό είναι άλλη ιστορία. Πάντως όπως υπάρχουν άσχετοι, έτσι υπάρχουν και άτομα που είναι μία χαρά σχετικοί και γράφουν πολύ καλά-κατατοπιστικά κείμενα.

                        Από εκεί και πέρα προφανώς και κάποιοι είναι άσχετοι με το αντικείμενο και μου έρχονται στο μυαλό σε αυτή την κατηγορία τόσο "δημοσιογράφοι" όσο και δημοσιογράφοι. Αυτό που θέλω να πω είναι να μην κολλάμε στις ταμπέλες που στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχουν καμία ουσία κιόλας.

                        Και επειδή έγινε και μία αναφορά για βαθμολογίες σε μερικά παιχνίδια, σκεφτείτε ότι ο reviewer έχει ένα πολύ μικρό χρονικό διάστημα ακριβώς στην περίοδο κυκλοφορίας ενός τίτλου για να κρίνει και να βαθμολογήσει. Έτσι όπως έχει γίνει η κατάσταση πλέον, πάρα πολλοί τίτλοι αλλάζουν δραματικά στην πορεία τους οπότε προφανώς και δεν μπορεί να αποτυπωθεί πλήρως η ποιότητα μέσα από τις βαθμολογίες.

                        Comment


                        • #13
                          Για δειξε μου ενα κατατοπιστικο κειμενο απο Ελληνα δημοσιογραφο για ενα παιχνιδι που θα μου πει κατι που δεν ξερω και φυσικα να ειναι και επαγγελματιας σε mainstream site και οχι χομπιστας.. Εγω οσες φορες εχω κανει προσπάθεια να διαβασω το παραμικρό απο τα Ελληνικα sites τα εκλεισα αμεσως.. Ναι στην Ελλαδα τα περισσοτερα ειναι copy/paste μεταφραση απο τον ξενο τυπο με 2-3 σαλτσες δικες μας σαν να γραφουμε εργασια στη σχολη, αυτα τουλαχιστον απο τα λιγα που εχει τυχει να εχω διαβασει. Αν υπαρχουν τα ατομα που λες που γραφουν ωραια και κατατοπιστικα κειμενα δινω περισσοτερες πιθανοτητες να ειναι χομπιστες για αυτο να γραφουν με μερακι και να κατεχουν το αντικειμενο.

                          Το θεμα ειναι οτι τα Vgs δεν ειναι ταινιες να κατσεις 1:30 ωρα να τη δεις και να βγαλεις review σε πολλα μπορει να χρειαστει να παιξεις και 30-40 ωρες το λιγοτερο για να κρινεις. Εκτος λοιπον οτι αρκετοι ειναι ασχετοι με το αντικείμενο η το genre του παιχνιδιου εχουν και λιγο χρονο να κανουν το review οποτε καταλαβαινεις ποσο αξιόπιστα ειναι, απλα για τη μαζα να μαζεψουν τα clicks και τελος.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Δημοσιογραφος δεν εννοούσα απλα να καταγραφει και να μεταφερει τις ειδησεις οκ τετοιοι υπαρχουν γιατι δεν ειναι και κατι ιδιαιτερα δυσκολο, εγω εννοουσα τους δημοσιογραφους-κριτικούς/ξερολες που μας εχουν κατακλύσει..

                            Αυτοι λοιπον εχοντας μηδενικες γνωσεις πραγματικα γυρω απο τα video games(ξερεις ποιους λεω.) κανουν εκπομπες/streaming/αρθρα και αλλα τετοια και θεωρούνται αν μπορω να το πω "δημοσιογραφοι" ενω δεν ειναι.

                            Εγώ δεν ξέρω!
                            Γιατί δεν γράφετε ονόματα? Θα σας κρατήσουν κακία? :wha:
                            I'm back bitches... Version 2.0

                            Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                            Comment


                            • #15
                              Ο sub είχε πει να μη γράφουμε ονόματα όταν είχαμε πιάσει παρόμοια κουβέντα στο chat.. Δεν είναι δύσκολο να τους μάθεις πάντως, δες διάφορα YT video που βάζει ο crpl στο chat να πάρεις μια ιδέα..

                              Comment

                              Working...
                              X