Announcement

Collapse
No announcement yet.

Assassin's Creed Unity

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Assassin's Creed Unity

    Ο νέος τίτλος του ετήσιου franchise είναι εδώ.Οι κριτικές που έχει λάβει ως τώρα δεν είναι και ότι καλύτερο,ενώ έχει ακουστεί ότι υπάρχουν πολλά θέματα σχετικά με framerate drops,bugs,glitches κλπ.
    Έβαλα κι έπαιξα λίγο την αρχή.
    Πρώτες εντυπώσεις:
    Το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κανείς είναι η λεπτομέρεια των χαρακτήρων και τα facial expressions.Από κει κι ύστερα,τα γραφικά ως εκεί που έχω δει,είναι υπέροχα.Το παλάτι στην αρχή του τίτλου είναι απίστευτα σχεδιασμένο,μοιάζει να είναι ιστορικά ακριβές,που λογικά θα είναι, και το πλήθος κόσμου στην πόλη τεράστιο.
    Στην μία αποστολή που έπαιξα,παρατήρησα τα εξής:
    Το σύστημα μάχης είναι βελτιωμένο,ενώ στον τρόπο περιήγησης στην πόλη έχουν αλλάξει κάποια πράγματα χωρίς να είναι τόσο απλοποιημένο όσο παλιότερα.Μου άρεσε αρκετά ο τρόπος που περνάς κάτω/πάνω/ανάμεσα από εμπόδια,γίνεται ομαλότατα πατώντας ένα πλήκτρο ενώ τρέχεις.Επίσης υπάρχει ένας μηχανισμός last known position όπως είχαμε δει στο πρόσφατο Hitman Absolution ίσως και αλλού αν δεν με απατά η μνήμη μου.
    Όσον αφορά framerate drops είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν,και υποθέτω πως το απαίδευτο μάτι μου δεν τα πρόσεξε,όμως ακόμα κι έτσι,ως τώρα,μόνο θετικές είναι οι εντυπώσεις μου.
    Όσον αφορά την ιστορία του τίτλου,μου αρέσει που χτίζει σιγά σιγά την προσωπικότητα του πρωταγωνιστή και ξεκινάει από παιδάκι για να φτάσει ενήλικας.
    Περί της γενικότερης υπόθεσης με templars,assassins,abstergo κλπ κλασσικά ο τίτλος έχει ξεφύγει και δε νομίζω ότι πρόκειται σύντομα να επιστρέψουν εκεί.Και αυτό,ΙΜΟ,είναι το μόνο αρνητικό ως τώρα.

    Believe (η στην συγκεκριμένη περίπτωση don't believe) the hype.
    Carpe diem

  • #2
    Η πλάκα είναι Altair ότι μόνο εσύ θα το πάρεις τλχ. για την ώρα οπότε λέγε περισσότερα μπας και αλλαξοπιστήσουν μερικοί.

    Comment


    • #3
      Κάτσε να δούμε αν πρέπει να αλλαξοπιστήσουν ή όχι γιατί κακά τα ψέμματα ο τίτλος έχει προβλήματα.Εγώ έχω παίξει ελάχιστα και δεν τα είδα,αλλά όσοι έχουν ασχοληθεί περισσότερο έχουν δει και τα λένε.Και δυστυχώς δεν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά.Η αλήθεια είναι ότι απλά ήρθε σήμερα και δεν μπορούσα να περιμένω να το δοκιμάσω,όμως από κει και πέρα,και μιας κι έχω κάποιες εκκρεμότητες,λέω να περιμένω,αν αντέξω,να βγει κάνα patch.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Λίστα με όλα τα προβλήματα του τίτλου,τι φτιάχνεται,τι έχει φτιαχτεί και τι λύσεις υπάρχουν μέχρι να φτιάξουν,για όλες τις πλατφόρμες.

        Ουσιαστικά μόνο τα framerate issues με καίνε πλέον από αυτά που δεν έχουν φτιαχτεί και λένε ότι αν είσαι offline πιθανόν φτιάχνουν.Αύριο με βλέπω να το συνεχίζω λοιπόν.
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
          Η πλάκα είναι Altair ότι μόνο εσύ θα το πάρεις τλχ. για την ώρα οπότε λέγε περισσότερα μπας και αλλαξοπιστήσουν μερικοί.
          ε λογικό να μην παίρνει ο κόσμος μισοτελειωμένα παιχνίδια γεμάτα προβλήματα.

          το 53% των user reviews στο steam ειναι αρνητικά και λένε "not recommended"

          Mε αυτά και με αυτά η Ubicrap χαλάει ακόμη περισσότερο την εικόνα της με επακόλουθο και την πτώση των μετοχών της.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • #6
            "Εν τέλει αυτό που καθορίζει το πρώτο next-gen Assassin’s Creed δεν είναι το κακό framerate και το να εστιάζουμε τόσο πολύ εκεί αλλοιώνει την ουσία και την «παικτική» αξία του Unity. Μπορεί να μένει στάσιμο σε σημεία και να διατηρεί κάποια κλισέ, όμως αδιαμφησβήτητα πραγματοποιεί τα αναγκαία βήματα που πρέπει να γίνουν τώρα για την πρόοδο της σειράς στη νέα –ή υπάρχουσα πλέον- γενιά. Γραφικά που χορεύουν σε next-gen ρυθμούς, gameplay πιο στιβαρό από ποτέ, με δίκαιες τροποποιήσεις, τέλειο level design, μοναδικά σκοτεινή ατμόσφαιρα που δεν ξαναείδαμε σε Assassin’s Creed, συνθέτουν ένα πολύ αξιόλογο σύνολο."
            8/10
            Βρείτε ειδήσεις για Τεχνολογία, Βιντεοπαιχνίδια, Ταινίες, Τηλεοπτικές Σειρές, Επιστήμη, Anime, Gaming, Cinema, Netflix, Κινηματογράφος, TV, PC Hardware, Science, Έκτακτη Επικαιρότητα, περισσότερα στο unboxholics.com


            Εν ολίγοις,αν εξαιρέσουμε τον τεχνικό τομέα,που φτιάχνει σύντομα με patches ο τίτλος είναι μια χαρά.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              User scores στο metacritic

              PC (600 ratings): 2.0
              XBOX ONE (500 ratings): 3.2
              PS4 (700 ratings): 4.2

              για τα



              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • #8
                Περιμένουμε να δούμε την γνώμη του Altair που παίζει αυτή την στιγμή και έρχεσαι και γράφεις τις πίπες σου μια ζωή. Πήγαινε να γράψεις για κάνα από τα fps που παίζει με τους φίλους σου και κάνετε σαν τα 5χρονα.....

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Grimmtak View Post
                  Περιμένουμε να δούμε την γνώμη του Altair που παίζει αυτή την στιγμή και έρχεσαι και γράφεις τις πίπες σου μια ζωή.
                  Πιπες αυτή τη στιγμή γράφεις εσύ που ισως σου διαφεύγει οτι το παιχνίδι τρώει το κράξιμο της αρκουδας ΠΑΝΤΟΥ, απο steam και metacritic μέχρι gaming forums απο τους παιχτες. Που θα μου πεις οτι γράφω πιπες μια ζωή, για συμαζέψου λιγο, εγώ τουλάχιστον έγραψα για το lore ενος παιχνίδιου και πήρα likes, εύγε και εκτιμηση απο άτομα που δεν με γνωρίζουν με emails και με άλλους τρόπους. Και έρχεσαι εσύ και λες για πιπες, με ποιο δικαιωμα; ειναι ψέματα τα user score που παρέθεσα; εγώ σου ειπα ποτε οτι γράφεις πιπες οταν διαφωνώ με κάτι που έγραψες;

                  Ο Αλταήρ ας γράψει την αποψη του, αλλα μη μου πεις οτι πραγματικα ενδιαφέρεσαι για το παιχνίδι και στηρίζεσαι μόνο στην άποψη του Αλταήρ που οσο ναναι ειναι και fan της σειράς με ένα ολοκληρο διαδύκτιο να βουίζει για το παιχνίδι.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #10
                    Όλος ο κόσμος λέει ότι το παιχνίδι είναι για τα μπάζα και το έχουμε δει όλοι ότι είναι κατεστραμμένο. Έρχεσαι εσύ εδώ και ανεβάζεις αυτές της φωτογραφίες για ποιο λόγο; Κάθεσαι μετά και λες για το user score.... έχεις ασχοληθεί ποτέ να δεις τι γραφούν εκεί μέσα όσοι βάζουν τα μηδενικά;

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Grimmtak View Post
                      Έρχεσαι εσύ εδώ και ανεβάζεις αυτές της φωτογραφίες για ποιο λόγο; Κάθεσαι μετά και λες για το user score.... έχεις ασχοληθεί ποτέ να δεις τι γραφούν εκεί μέσα όσοι βάζουν τα μηδενικά;
                      γιατι προσεβλήθικες; γιατι έτσι θέλω την έβαλα και δεν νομιζω να υπάρχει προβλημα αφου δεν προσβάλω κάποιον. Οτι θέλω γράφω οτι θέλω βάζω χωρις να προσβάλω κάποιον.

                      φυσικα και εχω διαβασει γιατι βαζουνε μηδενικά, θελοντας να δειξουν την ενοχληση τους και οτι δεν προτεινουν το παιχνίδι. Αμα διορθωθούνε τα προβλήματα που έχει θα ειναι playable, τώρα ειναι σε "beta φάση".
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #12
                        Αν δείτε τα ρηβιούς παικτών,τύπου κλπ όλοι κάνουν λόγο για προβλήματα τεχνικής φύσεως,τα οποία όμως φτιάχνουν,οπότε για ποια σκουπίδια μιλάμε;Εδώ τα BF4 & Sims ήταν σε χειρότερα χάλια,αλλά δεν έγινε τόσος ντόρος.Γιατί άραγε;Οι βαθμολογίες χρηστών ήταν,είναι και θα είναι για τα σκουπίδια,από τη στιγμή που αναλώνονται στο να γράφουν για τα τεχνικά προβλήματα καθώς και το framerate drop.
                        BigBOSS αν θες να τρολλάρεις τράβα αλλού,εδώ μιλάμε για τον τίτλο και μόνο.Τα προβλήματα θα φτιάξουν και στο τέλος αυτό που θα παραμείνει είναι η συνολική εμπειρία από τον τίτλο.Και αν δεις,ΟΛΑ τα ως τώρα ρηβιούς στο Μετακρίτικ που τόσο εμπιστεύεσαι,από επαγγελματίες δημοσιογράφους και όχι κάτι άκυρους που γράφουν το μακρύ τους και το κοντό τους,δεν έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ αρνητικό ρηβιού.Μόνο καλά και μέτρια.
                        Για το παιχνίδι έχω πει την ως τώρα εμπειρία μου,όταν το προχωρήσω περισσότερο θα πω κι άλλα.

                        edit:Για ΠΣ4 ούτε ένα αρνητικό,για Χ1,ΕΝΑ.Ένα=κανένα.

                        Και άσε εμένα,εγώ είμαι φαν όπως είπες.Διάβασε ρηβιούς που δεν αναλώνονται στον τεχνικό τομέα,αλλά σε όλα τα υπόλοιπα.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Δηλαδή τα μηδενικά που έπαιρνε το Mass Effect 3 επειδή δεν τους άρεσε το τέλος ήταν σωστά ε;

                          Comment


                          • #14
                            Το παιχνιδι τρωει κραξιμο οπως πρεπει αλλα για συγκεκριμενους λογους. Τα προβληματα του τα ξερουν ακομη κι αυτοι που δεν ενδιαφερονταν για το game. Αν καποιος θελει να μαθει περα απ' αυτα εναν fan θα ρωτησει. Γι' αυτο εχουμε το forum.

                            ΥΓ: Δε θελω να το παιξω σοβαροφανης BB, κι εγω τρολλαρω και χαβαλεδιαζω ασυστολως αλλα εχει ενα point σ'αυτο που λεει ο Grimmtak, αλλο που κι αυτος δε κρατηθηκε και μπηκε στην επιθεση πρωτος.

                            Προτεινω να χαλαρωσετε κι οι δυο.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Το θέμα δεν είναι ποιος εκφράστηκε απότομα, αλλά ποιος προκαλεί τέτοιες αντιδράσεις και ο ΒΒ το κάνει ασταμάτητα εδώ και χρόνια, με τα τελείως ανούσια posts του πάνω σε θέματα που δεν τον ενδιαφέρουν καν.

                              Τώρα ρε ΒΒ κόψε κι εσύ κάτι, ένα αφιέρωμα στα ελληνικά έγραψες (με τον nooto αν δεν κάνω λάθος, μην ξεχνάμε τα δίνουμε kudos στους άλλους) για μία σειρά παιχνιδιών, δεν ανακάλυψες και κάτι. Ελπίζω να μη το βάζεις και στο βιογραφικό σου .

                              Comment

                              Working...
                              X