Announcement

Collapse
No announcement yet.

Assassin's Creed Unity

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Καταρχήν ο Scatman δεν έφυγε, τον σκότωσε ο Judge Dredd

    Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω μαζί σου, στο κάτω-κάτω ο Boss δεν προσέβαλε και κανέναν απλά είπε τη γνώμη του για το παιχνίδι με υποτιμητικό στυλ, θέλοντας να κάνει πλάκα ταυτόχρονα. Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό. Οκ προσέβαλε τη Ubi, αλλά νταξ δεν έχουμε δα και μερίδιο. Θα μπορούσε απλά να αγνοηθεί το post του.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #47
      6 ώρες και κάτι μετά,είπα να σταματήσω να παίζω αυτή τη μούφα που λέγεται AC Unity.Από τις 04:30 είπα θα σταματήσω για να πέσω να κοιμηθώ μια φορά σαν άνθρωπος...καλά κρασιά,τώρα σταμάτησα κι αυτό με το ζόρι γιατί είδα πολλά πράγματα,σχεδόν όλες τις περιοχές,και θέλω να αφήσω και τίποτα για όταν το προχωρήσω.
      Προβλήματα υπάρχουν,αλλά ειλικρινά τίποτα που να επηρεάζει την απόλαυση που αποκομίζει κάποιος από τον τίτλο.Το framerate έπεσε 1-2 φορές ναι,αλλά ήταν σε σημεία που γίνονται πολλά πράγματα μαζεμένα.Δεν μπορώ να το εξηγήσω,αλλά δεν εννοώ τη δράση του τίτλου.Πχ βίντεο,αναβάθμιση χαρακτήρα,trophy pop up,tutorial pop up γίνανε σχεδόν ταυτόχρονα κάποια στιγμή.Από κει και πέρα γιια να το τσεκάρω μάλιστα,όπου έβλεπα πλήθος κόσμου έτρεχα και χοροπηδούσα σαν τρελός μέσα,έκανα μάχες κλπ,τίποτα,όλα σταθερά.
      Ο τίτλος έχει προβληματάκια,ναι,αλλά τίποτα που να μπορεί να στερήσει από κάποιον την απόλαυση της ενασχόλησης μαζί του.Μάλιστα,σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με τη σειρά,θα μπορούσα άνετα να το προτείνω για να δει περί τίνος πρόκειται.Και πιστεύω πως κάποιος που δεν έχει ξανασχοληθεί,θα μείνει με το στόμα ανοικτό.Διάολε,μέχρι κι εγώ έμεινα σε κάποιες φάσεις.Για να μην αναφερθώ στο fan service που σε κάποια σημεία ανατρίχιασα.
      Το animation του χαρακτήρα είναι εξαιρετικό και πλέον το parry λειτουργεί όπως στη σειρά Arkham,Οι μάχες έχουν γίνει πιο δύσκολες,και το stealth αποτελεί την καλύτερη μετουσίωσή του σε όλη τη σειρά.
      Το Παρίσι είναι πανέμορφο,γεμάτο λεπτομέρειες παντού.Αλλά οκ,για κάποιον μυημένο στη σειρά,τα εξωτερικά περιβάλλοντα δε θα του φανούν τόσο πολύ όσο τα εσωτερικά.Υπάρχουν όλα τα κτίρια και μνημεία και μέσα σφύζουν από ζωή.Είτε αυτό είναι παράγκα ενός ξυλουργού κι ενός αμαξά,είτε είναι ένα μεγαλεπήβολο παλάτι με πλήθος κόσμου να χορεύει και να συζητάει ενώ ο εσωτερικός διάκοσμος είναι γεμάτος αγάλματα,πίνακες,πολυελαίους και άλλα.
      Από κει και πέρα,οι δραστηριότητές μας,πέρα από τις μάχες εναντίων των Templars περιλαμβάνουν random events και λογής λογής αποστολές,όπως να βρεις χειρόγραφα,εκτέλεση στόχων κλπ.Επίσης υπάρχουν άπειρα collectables τα ποία όμως με έκπληξή μου διαπίστωσα πως κάποια όσο και να τα ψάχνεις,απλά δεν είναι εκεί.Ο λόγος;Βρίσκονται υπογείως,στις κατακόμβες,που τρέχουν κατά μήκος ολόκληρης της πόλης.Μιλάμε για ένα τεράστιο περιβάλλον,με άπειρα πράγματα να βρεις και να κάνεις,καθώς και άπειρα πράγματα να κάθεσαι να χαζεύεις με τις ώρες.Για παράδειγμα τα viewpoints βρίσκονται στα υψηλότερα σημεία της πόλης και σου δίνουν μια πανέμορφη πανοραμική θέα.
      Το σύστημα free run είναι επίσης βελτιωμένο,και πλέον η κάθοδος από ψηλά σημεία γίνεται ευκολότερα.
      Η ιστορία αν και προβλέψιμη και ολίγον τι κλισέ,έχει ενδιαφέρον,όπως και οι χαρακτήρες που συναντάμε, οι οποιοι αποτελούν από τους πιο ενδιαφέροντες της σειράς από την εποχή του AC2.

      Ο τίτλος φυσικά και δεν είναι τέλειος.Έχει μεγάλους χρόνους φόρτωσης,όπως και οι προηγούμενοι τίτλοι,με τη διαφορά όμως,ότι εδώ δεν ελέγχεις τον χαρακτήρα,αλλά απλά βλέπεις μια μπάρα να γεμίζει.Επίσης,έχει 4 ειδών σεντούκια και 4 ειδών "νομίσματα" για αναβαθμίσεις,αγορές κλπ,με αποτέλεσμα να γίνεται πιο περίπλοκο απ'όσο χρειάζεται.

      Γενικά,ως εδώ που έχω φτάσει,τον προτείνω ανεπιφύλακτα τον τίτλο.
      Θα δούμε στη συνέχεια.

      edit:Ξέχασα να αναφέρω,πως οι περιοχές του Παρισιού είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους.Χωρίζονται άτυπα σε 2 ενότητες.Την πρώτη,που μένουν οι πληβείοι και η εγκληματικότητα ανθίζει,και τις πιο εύπορες όπου υπάρχει μεγαλύτερη στρατιωτική δύναμη και βρίσκονται τα παλάτια και οι δούκες.
      Carpe diem

      Comment


      • #48
        Yesterday, the PS4 version of Assassin’s Creed: Unity received a huge 2GB update. This highly anticipated update for Ubisoft’s open world game was meant to fix its performance issues, however it seems that the patch did more – or should we say removed more – than that. For starters, we can confirm – after witnessing … Continue reading Rumor – Ubisoft Downgrades Assassin’s Creed: Unity’s Visuals After Latest Update [UPDATE] →


        Φήμες θέλουν τα γραφικά να γίνανε χειρότερα μετά το νέο update.
        Altair αν το κατεβάσεις για δες αν ισχύει.

        Comment


        • #49
          Θελει pc master race pixel perfect eyes για να καταλαβεις σιγουρα διαφορα, ενας peasant πως να το καταλαβει ολα καλα του φαινονται..

          Comment


          • #50
            Δεν παίζει αυτό Enpsty.Αλλά έστω πως ισχύει.Και;Τα γραφικά του τίτλου παραμένουν εξαιρετικά,πλήθος κόσμου υπάρχει παντού και το παιχνίδι τρέχει σχεδόν τέλεια.
            Ας μην αναλωθούμε άλλο στον τεχνικό τομέα,έληξε αυτό.Οτιδήποτε σχετικό με gameplay δεκτό,τα υπόλοιπα σε κάποιο θέμα τεχνικής φύσεως.
            Let's keep it clean.

            edit:Με λίγο ψάξιμο,ισχύει,μόνο στο σπίτι του Arno,στο οποίο να πω την αλήθεια δεν έχω πάει ξανά από τότε που άρχισα το παιχνίδι.Πρόκειται για bug κι εμφανίζεται μόνο εκεί.Κατεβάστε τις τσουγκράνες και τους δαυλούς.
            Carpe diem

            Comment


            • #51
              Δεν ασχολούμαι με τον τίτλο, μα σαν τρίτος δε βλέπω γιατί να μη συζητιούνται τα τεχνικά προβλήματα εφ' όσον υφίστανται ακόμη.

              (αν και μεγαλύτερο θέμα συζήτησης είναι ακριβώς το ότι υφίστανται ακόμη...)

              Comment


              • #52
                Ναι altair δεν ειναι δικο σου το topic sorry κιολας, εκτος αν θες να γραφεις μονος σου μιας και κανεις αλλος δεν το παιζει..

                Comment


                • #53
                  Το προτιμώ η αλήθεια είναι.Όπως έγινε στο θέμα του Second Son.Δε με χάλασε καθόλου.

                  Και ναι,είναι δικό μου.Εγώ το άνοιξα.My precious.

                  Επίσης Ραφ,όχι,λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω,τέτοια θέματα δεν υφίστανται πλέον.Όχι περισσότερα απ'ότι σε άλλους τίτλους με ανοικτό κόσμο τουλάχιστον.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #54
                    Επίσης Ραφ,όχι,λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω,τέτοια θέματα δεν υφίστανται πλέον.Όχι περισσότερα απ'ότι σε άλλους τίτλους με ανοικτό κόσμο τουλάχιστον.


                    Έλεος, δεν θα απογοητευτώ αν λυθούν τα προβλήματα του Unity, δεν είμαι ο κακός εχθρός της σειράς. Χαλάρωσε.

                    Comment


                    • #55
                      Βασικά το πήρες πολύ βαριά κι εγώ απλά συνηθίζω να χρησιμοποιώ τη φράση "λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω" και στον προφορικό λόγο.Δεν το εννοούσα όπως το εξέλαβες.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • #56
                        Έπαιξα το πρώτο assassination του τίτλου.Wow.
                        Με το που ξεκινάς την αποστολή,σε ενημερώνει το παιχνίδι ότι υπάρχουν 10 είσοδοι,1 μυστική είσοδος και από κει και πέρα το τι θα κάνεις επαφίεται σε σένα και μόνο.Δεν υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή.Μόνο εύκολη και δύσκολη,αλλά όλα εξαρτώνται από σένα,να βρεις τι δουλεύει στο στυλ σου.Θα μπεις μέσα και θα σφάξεις τους πάντες;Θα σκαρφαλώσεις από κάπου ψηλά;Θα μπεις από το υπόγειο;Θα κλέψεις το κλειδί και θα μπεις από πίσω;Ότι θες κάνεις.Και άντε μπήκες.Τώρα;Πως θα εκτελέσεις το στόχο σου;Εδώ,σε αντίθεση με προηγούμενους τίτλους της σειράς,σου λέει πως το assassination πρέπει να γίνει με το hidden blade και όχι όπως να'ναι και μετά να σου δείχνει στο βίντεο ότι τον καρφώνεις έτσι.
                        Στην αποστολή που έπαιξα υπήρχαν 2 τρόποι.Είτε ο κλασσικός του air assassinate είτε o hiding spot assassination.Ο πρώτος είναι εύκολος.Ο δεύτερος όμως παρουσιάζει το πιο μεγάλο ενδιαφέρον.Ακολουθεί SPOILER για την εν προκειμένω αποστολή.
                         
                        Προτού μπεις μέσα,σου δίνεται η δυνατότητα να σκοτώσεις προαιρετικά έναν npc ο οποίος θα εξομολογήσει το στόχο,οπότε δολοφονώντας τον και παίρνοντας τη θέση του,μπορείς να μπεις μέσα στο θάλαμο εξομολόγησης και να περιμένεις το θύμα σου.

                        Ελπίζω να έχει κι άλλες τέτοιες αποστολές και σε επόμενους τίτλους να έχει ακόμα περισσότερες με ακόμα πιο πολλές επιλογές και πιο ευφυώς δοσμένες.Μακάρι.
                        Επίσης δοκίμασα την πρώτη SPOILER
                         
                        warp mission.Βρέθηκα λοιπόν στην Bel Epoque σε ένα πανέμορφα σχεδιασμένο Παρίσι,με τον Πύργο του Άιφελ να δεσπόζει επιβλητικός.
                        Πολύ ωραίο platforming, θα ήθελα όμως περισσότερο challenge,σαν τα Tombs στα AC2 & Brotherhood.Ίσως φταίει το ότι απλά αποτελούσε το tutorial,μετά μπορεί να δυσκολεύει.
                        Τελείωσα επίσης με όλα τα viewpoints και σχεδόν ολόκληρες
                         
                        τις Βερσαλλίες
                        .Ένα σεντούκι μου έμεινε,αλλά είναι κλειδωμένο και είμαι ακόμα χαμηλό level για να το ξεκλειδώσω.
                        Κάτι που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση,είναι πως σε όλο το παιχνίδι ως τώρα δεν έχω δει στρατιώτες στις οροφές.Υπάρχουν σε μπαλκόνια,αλλά ως τώρα δεν έχω δει σε οροφές.Και δεν μπορούν να σε ακολοθήσουν όπως παλιά,κάτι που μου φαίνεται λογικό και μου κακοφαινόταν στα προηγούμενα.
                        Πλέον,έχοντας ξκελειδώσει όλο το χάρτη,έχω να πω πως το Παρίσι είναι τεράστιο και δεν ξέρω αν όντως ισχύει ότι το φτιάξανε σε αναλογία 1:1.
                        Ο χάρτης πλημμυρίζει από εικονίδια:αποστολές,side missions,collectibles,σεντούκια,γρίφοι (με τους οποίους δεν έχω ασχοληθεί ακόμα γιατί είναι μανίκι).Μου άρεσε πολύ το ότι ο χάρτης είναι τρισιδάστατος και δεν βλέπεις απλά τετράγωνα από πάνω,αλλά περιστρέφεται κιόλας.
                        Πήρα επίσης ένα νέο αντικείμενο το οποίο ενώ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο,για κάποιο λόγο το καταευχαριστιέμαι.Λέγεται phantom blade και σου επιτρέπει να εκτοξεύεις βέλη στο στόχο σου,αθόρυβα και διακριτικά.

                        Αυτά για την ώρα,θα επανέλθω.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #57
                          Τέλος μετά από περίπου 26 ώρες.94% οι αποστολές,59% το συνολικό παιχνίδι.

                          Εντυπώσεις:

                          + Πολύ καλή ιστορία,ωραίοι και συμπαθείς χαρακτήρες.
                          - Δεν προχωράει καθόλου την εκτός Animus ιστορία και είναι εντελώς τραγική.
                          + Μετά από 3 patches,δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα και όσα υπάρχουν είναι πράγματα που έχουμε δει και σε άλλους τίτλους ανοικτού περιεχομένου.
                          - Τεράστια loading times.Στα παλιότερα,είχες τον assassin κι έτρεχες σε μια οθόνη,ανούσιο,αλλά δε βαριόσουν.Εδώ,απλά κοιτάς μια μαύρη οθόνη.
                          + Έχει ανέβει η δυσκολία στις μάχες,και οι εχθροί είναι πιο έξυπνοι από ποτέ...
                          - ...παραμένουν όμως πιο κουτοί κι από λάχανο σε σημεία.
                          + Το animation του χαρακτήρα και γενικά οι κινήσεις του,είναι πιο βελτιωμένες από ποτέ.
                          + Ο τεχνικός τομέας του τίτλου,όσον αφορά τα γραφικά και την απεικόνιση εξωτερικών και εσωτερικών χώρων είναι άψογη.
                          + Ο χάρτης είναι γεμάτος δραστηριότητες και collectibles με αποτέλεσμα να μας προσφερεται ο πιο πλούσιος τίτλος της σειράς
                          - όμως για κάποιον βετεράνο της σειράς καταντάει κουραστικό να κάνει τα ίδια πράγματα ξανά και ξανά ενώ και ο χάρτης,όταν ανοίξουμε όλες τις περιοχές,γεμίζει ασφυκτικά.
                          + Οι main missions είναι εξαιρετικές και αποτελούν τις καλύτερες που έχουμε δει στη σειρά,έχοντας μια πιο ανοικτή προσέγγιση.
                          + Πιο πολλά στοιχεία stealth.


                          Εν κατακλείδι,αν κάποιος θέλει να δει μόνο έναν τίτλο της σειράς,θα του πρότεινα,ανάλογα με το θέλει έναν από τους παρακάτω:AC2,AC4,AC Unity.
                          Ναι ο τίτλος ήρθε ελλιπής στην αγορά με πολλά προβλήματα,αλλά από τη στιγμή που έχουν αυτά φτιάξει,ο τίτλος είναι εξαιρετικός και άνετα θα μπορούσα να τον προτείνω σε κάποιον που θέλει να πάρει μια γεύση από τη σειρά.Και ο μόνος λόγος για τον οποίο,θα μπορούσα να το προτείνω πάνω από το 2,είναι σε περίπτωση που κάποιος δεν θέλει να μπει στη μέση μιας ιστορίας αλλά θέλει να δει κάτι εντελώς αυτόνομο.Επίσης,να πω εδώ,πως στην παρούσα φάση,ακόμα περιμένουμε το 4ο patch το οποίο θα φτιάξει τα framerate issues.Προσωπικά μιλώντας,πλην ελαχίστων εξαιρέσεων δεν είχα πρόβλημα με αυτά.
                          Carpe diem

                          Comment

                          Working...
                          X