Announcement

Collapse
No announcement yet.

Biohazard Remaster HD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Thank you!

    Αν έχει λέει? Μα βασικά αυτό ήταν το main problem! Για παράδειγμα δες την φάση στο 37:40 με το mini boss και θα πάρεις μια ιδέα:



    Να πω ότι για περισσότερη δυσκολία έπαιξα πάλι με τον σταυρο (!!!), κάτι που το έκανε πολύ πιο δύσκολο σε στιγμές όπως αυτήν στο video καθώς σε συνδυασμό με την έλλειψη auto-aim βασικά είναι madness.

    Comment


    • #32
      Το real survival είναι αν δεν κάνω λάθος χωρίς auto aim και αυτό είναι το γαμάτο της υπόθεσης. Ποιο ρεαλιστικό έται και πιο αγωνιώδες.Το μαχαίρι και η μη δυνατότητα άλλου οπλισμού τρώγεται αλλά το invisible enemy πως στο καλό παλεύεται;

      Comment


      • #33
        Φιλε παλεύετε πιο εύκολα από το μαζοχιστικό που έκανα εγώ. Στο Invisible Mode νομίζω υπάρχει επιλογή για easy και με τα First Aid Spray και τα item boxes που συνδέονται δεν θα υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα.

        Comment


        • #34
          Οπως εγραψα και σε αλλο topic, εχω ξαναπιασει το παιχνιδι για ενα playthrough με την Jill. Για οσους δεν εχουν ασχοληθει με τον τιτλο να πω εδω οτι ειναι κατα τη γνωμη μου ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων, ειδικα αν το δει κανεις σημερα. Για την ακριβεια το REmake εχει γερασει τοσο καλα (ειδικα μηχανικα) που θα μπορουσε να αποτελει εναν high polished indie τιτλο που κυκλοφορησε σημερα και ολοι θα καναμε praise το ποσο φρεσκο ειναι και ποσους μηχανισμους και απο ποσα ειδη ανακατευει. Survival στοιχεια (πρεπει να εχει γινει ανακατανομη σε σχεση με την original εκδοση που δεν την θυμαμαι να ειχε τοσο λιγα supplies εκτος αν επαιζα τοτε σε μικροτερες δυσκολιες), puzzle elements, adventure, mircromanagement, backtracking metroid μορφης και και και. Επιπλεον αξιζει κανεις να δει ξανα την original version για δει ποσο restructure εχει γινει στο σχεδιασμο πολλων περιοχων ετσι ωστε το περιβαλλον να ειναι πιο υποβλητικο και μεγαλυτερο σε κλιμακα...

          Για την HD version (παιζω σε ps4), ειναι ομορφη γενικα, υπαρχει αναπεναληπτη ατμοσφαιρα, εχουν προστεθει διαφορα επιπλεον εφε κλπ αλλα συνεχιζω να πιστευω οτι η definitive εκδοση ειναι στο gamecube και σε crt. Ο λογος ειναι οτι δυστυχως εκει στην capcom δεν μπηκαν στον κοπο να δωσουν σε HD αναλυση τα prerendered backrounds με συνεπεια να ειναι ιδια με αυτα της gamecube εκδοσης και stretched λογω της διαφορετικης αναλογιας στις ιντσες με αποτελεσμα καποιοι απο τους χωρους να φαινονται θολοι και να δημιουργουν ''θορυβο'' σε αυτο που εισπραττει ο παικτης.

          Να συμπληρωσω (αν και δεν θυμαμαι αν ειναι νεα προσθηκη) οτι υπαρχουν νεα controls (+την επιλογη για classic) που διωχνουν τον tank χαρακτηρα που ειχε το παιχνιδι (ολο παταει στους αναλογικους, τοσο για περαπατημα οσο και τρεξιμο αναλογα με την πιεση που ασκει ο παικτης με τις μανουβρες να γινονται με τον δεξι αναλογικο) κανοντας το πολυ πιο ευκολο στο χειρισμο και smooth καθως παιζεις.

          Συνεχιζω, πιθανον να κανω ενα ακομα post εντυπωσεων οταν τελειωσω και ισως προχωρησω και στο zero που ειχε μεσα η συλλογη πριν εν τελει ασχοληθω με το 7 που εχω πολυ μεγαλη αγωνια να δω τι εχουν κανει δεδομενων των πολυ καλων reviews.
          Last edited by nooto; 24-05-2017, 09:45 AM.

          Comment


          • #35
            Δυστυχώς με λίγυσε και το παράτησα.

            Μια ο περιορισμένος χώρος στο inventory, μία ότι έπρεπε να πας στο μπαούλο να κάνεις ανακατανομή, μία το ψεύτικο πλέον loading των πορτών, δεν άντεξα.

            Κάποιος ίσως το δει σαν σκόπιμο design παιχνιδιού για να σε βάλει σε οργανωτική σκέψη, εγώ το βλέπω σαν κατάλοιπα ενός, μεγαλειώδους video-game μεν, παλαιού δε. Δεν γίνεται δηλ. να πρέπει να δεσμεύεις 2 slots (αναπτήρα και βενζίνη) για να εξολοθρεύσεις τα ζόμπι ή π.χ. να έχεις full inventory και να μην μπορείς να βάλεις τις σφαίρες κατευθείαν στο όπλο ή να κάνεις drop item.

            Συγκεκριμένα το άφησα στην αρχή κοντά, όταν έπρεπε να δώσεις ένα αντίδοτο σ'ένα τύπο. Τόσα δωμάτια να πας και να έρθεις, η ενδιάμεση καθυστέρηση ήταν μεγάλη (παλαιό). Από την άλλη υποστήριζε 2 σενάρια, αν έκανες γρήγορα τον έσωζες, αλλιώς πέθαινε (μεγαλειώδες).

            Στο επιβλητικό θα συμφωνήσω, έχει απλά άπαιχτη ατμόσφαιρα, για αυτό μου έδωσες πάτημα να του δώσω άλλη μια ευκαιρία, πρόκειται για δυνατή εμπειρία.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #36
              Καλύτερο Resi ever, τι να λέμε τώρα. Το ξανατελείωσα πριν κάτι μήνες πριν πιάσω το 7.
              Αθάνατο game.

              Comment


              • #37
                Κοιτα, εγω ετσι ακριβως το βλπεω, σαν σκοπιμο σχεδιασμο. Σε εναν βαθμο και σε οτι αφορα το REmake, ειναι κιολας δεδομενου οτι οι crimson heads δεν υπηρχαν στην original εκδοση οποτε οι developers με την εισαγωγη του αναπτηρα και της βενζινης ηθελαν στην πραξη να σε βαλουν σε αυτο το τρυπακι. Το inventory ειναι περιορισμενο, τα πυρομαχικα ειναι λιγα οποτε σχεδιαστικα και σε καθε στιγμη του παιχνιδιου εχεις στο μυαλο σου τα εξης: Αν διαλεξεις να σκοτωσεις τους εχθρους, κερδιζεις ασφαλη περιηγηση για καποιο χρονικο διαστημα εως αυτοι να επιστρεψουν δυνατοτεροι, αν δεν τους σκοτωσεις κερδιζεις οτι δεν θα αντιμετωπισεις τους crimson heads αλλα δεν μπορεις να κανεις ελευθερο exploration και εισαι παντα με την αγωνια του τι θα συμβει, αν τους σκοτωσεις και χρησιμοποιησεις την βενζινη και τον αναπτηρα πρεπει να κανεις μεγαλυτερα runs για να κανεις refill, να επιλεξεις να καψεις τους πιο σημαντικους γιατι επισης τα καυσιμα ειναι περιορισμενα και φυσικα να καταναλωσεις 2 slots στο inventory (αν παιζεις με την jill, ο chris εχει 2 slots λιγοτερα by default ). Οποτε θελω να πω οτι δεν υπαρχει περιοχη που την καθαριζεις και μετα εισαι ελευθερος, πρεπει να εισαι συνεχεια στην τσιτα και να επιλεγεις προοπτικη αναλογα με την σημασια της περιοχης, του ποσες φορες θα ξαναπερασεις απο κει κλπ. Αυτο κατα τη γνωμη μου βοηθαει παρα πολυ στην ατμοσφαιρα του τιτλου και στην αισθηση μιας μονιμη απειλης. Το δε placement των αντιπαλων ειναι αριστουργηματικο αν κατσεις και το προσειξεις για να το αξιολογησεις σχεδιαστικα.

                Προσωπικα προτεινω να του δωσεις ξανα μια ευκαιρια, σε αυτα τα παιχνιδια παιζει ρολο καπως και το mood της περιοδου που τα πιανεις, θεωρω πως σιγουρα θα σε κερδισει...

                Comment

                Working...
                X