Announcement

Collapse
No announcement yet.

Uncharted 4 A Thief's End

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Έκατσα και το είδα όλο το 15λεπτό trailer σε 1080p HD. Τα γραφικά είναι πολύ καλά για το σύνολό του. Δεν δείχνει τόσο περιορισμένο gameplaywise όσο τα προηγούμενα Uncharted και τα facial expressions είναι πάρα πολύ πιστευτά, το animation του χαρακτήρα είναι πολύ fluid και γενικά η Naughty Dog όπως και η Rockstar δείχνουν προσοχή σε τέτοιες λεπτομέρειες. Το έκανε με το Uncharted 3, το ανέβασε με το The Last of Us και με το Uncharted 4 δείχνει να το ανεβάζει πολύ ψηλότερα. Μόνο το Ryse έχει τόσο πιστευτά facial expressions αλλά είναι πιο linear από το Uncharted 4 και δυστυχώς τα combat animations είναι choppy.Πιστεύω ότι και το Rise of the Tomb Raider όταν βγει με το καλό θα παρουσίασει κάτι ανάλογο.

    Comment


    • #17
      Λοιπον μολις τελειωσα τον τιτλο οποτε θα ηθελα να γραψω καποια πραγματα.

      Ξεκινωντας απο τον οπτικο τομεα, δεν ξερω τι ακριβως εκανε η ND αλλα το οπτικο αποτελεσμα αυτου του παιχνιδιου προσωπικα δεν το εχω δει σε κανενα αλλο τιτλο μεχρι σημερα. Το ξερω οτι δεν εχω τεραστια επαφη με το τι γινεται στα PC αλλα το σιγουρο ειναι πως σε σχεση με το τι γινεται αυτη τη στιγμη στις κονσολες, ο συγκεκριμενος τιτλος ειναι πολυ πολυ μακρια (σε σημειο που σου φαινεται περιεργο...). Να αναφερω επιπλεον οτι εδω δεν εχουμε το masking που ειχαμε στα προηγουμενα παιχνιδια που πετυχαιναν απιστευτα γραφικα για τα δεδομενα του ps3 δινοντας ομως κλειστα επιπεδα και γραμμικο level design, εδω η ND προσφερει εναν ημιγραμμικο κοσμο, ανοιχτου σχεδιασμου, στα επιπεδα του The Last of Us για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης (ειναι αρκετα κοντα στο reboot της σειρας Tomb Raider). Περα απο το ποσο ομορφο φαινεται συνολικα (να συμπληρωσω οτι το single palyer τρεχει σταθερα στο 30 και το multi στα 60) εχουν χρησιμοποιηθει τεχνολογιες που προσωπικα δεν εχω δει πουθενα αλλου (τεχνικες φωτισμου οπου τα συνεφα καθως κινουνται επηρεαζουν δυναμικα το πως φωτιζεται το επιπεδο, physics, εφε φωτιας-εκρηξεων κλπ) και ειδικη αναφορα πρεπει να γινει στο collision detection που ειναι οτι καλυτερο και ρεαλιστικοτερο εχω δει ποτε (ο τροπος που ο χαρακτηρας αλληλεπιδρα με το περιβαλλον καθως κινειται μεσα στη βλαστιση ή μικρες λεπτομεριες οπως το φιλι που δινουν 2 χαρακτηρες και βλεπεις τις μυτες τους να λυγιζουν καθως ακουμπουν η μια την αλλη). Overall ειναι ο πρωτος τιτλος που εμεινα πραγματικα εντυπωσιασμενος απo τη δουλεια που εχει γινει δεδομενου οτι οπως ανεφερα υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος στοιχειων που σε επιπεδο κονσολας τουλαχιστον ειναι ολοκαινουργια...Τελος σε οτι αφορα τα facial expressions, την ηθοποιια και την σκηνοθεσια, ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κατι εφαμιλλο ειτε στο pc ειτε τις κονσολες (ειναι jaw breaking).

      Σε επιπεδο αφηγησης το παιχνιδι μου αρεσε παρα πολυ, εχει τον τονο των προηγουμενων παιχνιδιων αλλα η ND χρησιμοποιησε στοιχεια απο το The Last of Us κανοντας τον τιτλο πιο ωριμο και κατα κατι πιο βαρυ. Υπαρχουν ακομα over the top σκηνες, trademark της σειρας αλλα θα ελεγα οτι το παιχνιδι ειναι σαφως πιο προσγειωμενο, τουλαχιστον απο το Among Thieves και Drake's Deception. To σεναριο ειναι συνολικα πιο πλουσιο, πιανει διαφορα θεματα και προσφερει πληθωρα συναισθηματων οποτε τα στοιχεια που δανιζεται ο τιτλος απο το TLoU προσφερουν παρα πολυ στο τι θελει να πετυχει και να δωσει στον παιχτη.

      Το level design και η δομη οπως ανεφερα και πριν εχουν πιο ανοιχτη μορφη, επιδρωντας θετικα στο gameplay και δινοντας μια φρεκαδα τοσο στο gunplay οσο και στην εξερευνηση που εδω εχει πολυ περισσοτερο νοημα. Κατι που θα ηθελα να σημειωσω ωστοσο ειναι το εξης, το παιχνιδι χωριζεται σε platforming-exploration-puzzle (που εδω εχουν πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα απο τα προηγουμενα παιχνιδια, θα ελεγα ακομα και σε επιπεδο του 60-70%), στα shooting galleries και εχει εισαχθει και το stealth mode. Σε οτι αφορα το stealth, ειναι σχετικα απλο και πολυ λειτουργικο, ουσιαστικα επεκτεινει μια δομη που υπηρχε ηδη στη σειρα αλλα της αφαιρει την scripted λογικη και τη εισαγει σαν main gameplay mechanic. Το προβλημα ειναι οτι απο το 30-40% που μενει για το κομματι των αναμετρησεων, την μεγαλη πλειοψηφια μπορεις να την παιξεις με stealth (υπαρχει μονο ενας συγκεκριμενος αριθμος set pieces που δεν μπορεις να ασκησεις stealth) οποτε υπαρχει περιπτωση να τελειωσει καποιος τον τιτλο χωρις να ασχοληθει με το shooting. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε προβλημα στο ballance μιας και το stealth imo ειναι παντα καλυτερη προσεγγιση και παροτι το gunplay ειναι το καλυτερο της σειρας και επιτελους εχει φτασει σε πολυ καλα επιπεδα και το level design (λογω της ανοιχτης δομης και της μεγαλυτερης πολυπλοκοτητας στα mechanics) το ανεβαζει ακομα ενα επιπεδο, εν τελει ο τιτλος σου αφαιρει το κινητρο να ασχοληθεις σοβαρα. Εγω επαιξα το παιχνιδι full stealth αλλα το επομενο playthrough θα ηθελα να μην το χρησιμποιησω καθολου και να παιξω περισσοτερο με guns μιας και τελικα θεωρω οτι δεν απεκτησα τελειως σαφη εικονα. Αυτο ειναι το μονο αρνητικο σχολιο που εχω δεδομενου οτι οι περισσοτεροι παικτες, εξαιτιας του πως ειναι φτιαγμενο το παιχνιδι, πιθανον να το δουν καπως μονοπλευρα, με ευθυνη του παιχνιδιου και οχι δικια τους. Απο κει και περα ολοι οι shooting μηχανισμοι εχουν ερθει στο επιπεδο των καλυτερων τιτλων του ειδους, το platforming ειναι λιγοτερο auto (ισως στο επιπεδο του tomb raider) και το παιχνιδι γενικοτερα ειναι πιο ανοιχτο, ενα στοιχειο που πιστευω το ηθελαν ολοι ειδικα απο εναν τιτλο με exploration setting. Αν επρεπε να το περιγραψω σε μια γραμμη θα ελεγα οτι δανειζεται πολλα στοιχεια απο το TR (που με τη σειρα του πηρε απο το Uncharted ) κρατωντας ωστοσο εντονα τη δικη του ταυτοτητα, δινοντας εν τελει ενα συνολο ανωτερο απο τα παιχνιδια του ps3.

      Overall για αυτη την εταιρια δεν ξερω τι να πω, εξελισσεται σε μια απο τις σημαντικοτερες σε αυτη τη βιομηχανια και δεν σταματαει ποτε να εξελισσεται. Οι κατοχοι ps4 εννοειται οτι πρεπει να δουν τον τιτλο και σαν παιχνιδι δινει μια νοτα αισιοδιοξιας για το που εν δυναμει μπορουν να πανε τα πραγματα αν ο develper εχει μερακι και ορεξη για το κατι παραπανω. Θα ασχοληθω πιθανον λιγο με το multi και σκεφτομαι να αγορασω το collection για να κανω ενα μικρο marathon πριν παω για το crushing. Αυτα
      Last edited by nooto; 13-08-2016, 03:00 PM.

      Comment


      • #18
        Άψογο ποστ!

        Το παιχνίδι το έχω και εγώ και το ξεκίνησα αλλά το άφησα γιατί με απορρόφησε εντελώς το witcher 3. Τώρα όμως που το τελείωσα και ησύχασα θα το ξαναξεκινήσω από την αρχή. Από το λίγο που το έπαιξα πάντως μου αρεσε πάρα πολύ και, από το λίγο που είδα, μου φαίνεται ότι είναι το καλύτερο της σειράς. Το πιστολίδι έχει γίνει ακόμα καλύτερο και τα γραφικά είναι απλά τα καλύτερα που έχω δει σε κονσόλα.

        Νοοτο ψήνεσαι να κανονίσουμε multiplayer; Ο εβανς είναι μέσα, όποιος άλλος το έχει από εδώ μέσα ας δώσει το παρόν για να οργανωθούμε.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #19
          Το προβλημα ειναι οτι απο το 30-40% που μενει για το κομματι των αναμετρησεων, την μεγαλη πλειοψηφια μπορεις να την παιξεις με stealth (υπαρχει μονο ενας συγκεκριμενος αριθμος set pieces που δεν μπορεις να ασκησεις stealth) οποτε υπαρχει περιπτωση να τελειωσει καποιος τον τιτλο χωρις να ασχοληθει με το shooting. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχουμε προβλημα στο ballance μιας και το stealth imo ειναι παντα καλυτερη προσεγγιση και παροτι το gunplay ειναι το καλυτερο της σειρας και επιτελους εχει φτασει σε πολυ καλα επιπεδα και το level design (λογω της ανοιχτης δομης και της μεγαλυτερης πολυπλοκοτητας στα mechanics) το ανεβαζει ακομα ενα επιπεδο, εν τελει ο τιτλος σου αφαιρει το κινητρο να ασχοληθεις σοβαρα. Εγω επαιξα το παιχνιδι full stealth αλλα το επομενο playthrough θα ηθελα να μην το χρησιμποιησω καθολου και να παιξω περισσοτερο με guns μιας και τελικα θεωρω οτι δεν απεκτησα τελειως σαφη εικονα. Αυτο ειναι το μονο αρνητικο σχολιο που εχω δεδομενου οτι οι περισσοτεροι παικτες, εξαιτιας του πως ειναι φτιαγμενο το παιχνιδι, πιθανον να το δουν καπως μονοπλευρα, με ευθυνη του παιχνιδιου και οχι δικια τους.
          Δε θα μπορούσα να εκφράσω καλύτερα αυτό το συγκεκριμένο κομμάτι του παιχνιδιού. Να σημειώσω μόνο πώς ο τρόπος που έγω προσέγγισα τα διάφορα set pieces είναι ένα ασυνάρτητος συνδυασμός full guns blazing με δυναμική εναλλαγή σε stealth. Αν με βλέπατε να παίζω το παιχνίδι θα απορούσατε πώς εγώ ασχολούμαι με τη βιομηχανία σχεδόν 25 χρόνια, μιας και φαινόταν ότι έπιανα χειριστήριο για πρώτη φορά στη ζωή μου :Ρ . Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον όμως η εναλλαγή μεταξύ του stealth και του shooting, παρά το να ακολουθείς είτε τη μία, είτε την άλλη οδό. Προς τη μέση/ τέλος του παιχνιδιού (στη ζούγκλα του νησιού) για παράδειγμα έκανα ένα δυναμικό ντου, σκοτώντας τους μισούς στρατιώτες και όταν ήμουν έτοιμος να χάσω, άρχισα να περιφέρομαι γύρω γύρω έως ότου με χάσουν και μετά τους σκοτώσω με stealth. Αυτή η "ελαφρότητα" (ή πιο arcade?) προσέγγιση στο stealth μου άρεσε, μιας και δε σε αναγκάζει να παίξεις απολύτως τεχνικά, αντιθέτως μάλιστα, σου δίνει επιλογές εκεί που τα προηγούμενα παιχνίδια σε περιόριζαν.

          Overall θεωρώ ότι είναι με διαφορά ο καλύτερος τίτλος της σειράς, αλλά το 2 θα έχει πάντα μία ξεχωριστή θέση για μένα. Ήταν ο πρώτος "cinematic" action τίτλος που έπαιξα που ήταν πραγματικά άρτιος στα όλα του. Πέραν τούτου, την αφήγηση στο 4 τη βρήκα λίγο φτωχή: προσπάθησαν τόσο πολύ να εισάγουν στοιχεία από τον τρόπο γραφής του the last of us, που καταλήξαμε να έχουμε μία προσπάθεια απόδοσης πολυεπίπεδων χαρακτήρων σε ένα παιχνίδι που δε χρειαζόταν απαραιτήτως "βάθος" στους πρωταγωνιστές του.

          Πάντως το κλείσιμο το βρήκα πολύ συγκινητικό, όχι τόσο γιατί το σενάριο με άγγιξε, όσο γιατί μία σειρά που μου αρέσει πάρα (μα πάρα) πολύ ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Οι διάφορες αναφορές στα προηγούμενα παιχνίδια της σειράς (τα οποία τα παίζουμε εδώ και 8 χρόνια εδώ που τα λέμε) μου κάθησαν πολύ καλά και με έκαναν να θελήσω να τα ξαναπιάσω από την αρχή. Ίσως σε κανά χρονάκι από τώρα να ρίξω ένα μαραθώνιο Uncharted .

          Εδώ να αναφέρω ότι με τον αδελφό μου παίζουμε συχνά πυκνά multi: nooto, ψήσου να μπούμε όλοι μαζί.

          Comment


          • #20
            Άμα μπείτε multi στείλτε και από δω.

            Comment


            • #21
              Λοιπόν, χωρίς πολλά πολλά, ψήνεστε αύριο να παίξουμε multi uncharted 4; Gamers odyssey vs the world φάση.:p Στις 10 για να βρεθούμε είναι καλά;


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • #22
                Ας μιλάμε με μέρες :Ρ .

                Παρασκευή εγώ ίσως να μην μπορώ τόσο αργά, γιατί παίζει να βγω (συμβαίνει κι αυτό που και που).

                Πέμπτη βράδυ ή Παρασκευή πρωί-μεσημέρι λογικά μπορώ ανετότατα.

                Μπορούμε να σκεφτούμε κανέναν πιο efficient τρόπο να οργανώνουμε ματσάκια; Ή να οργανωνόμαστε στο χαλαρό μέσω φόρουμ;

                Comment


                • #23
                  Το έχω ξεκινήσει κι εγώ εδώ και λίγες ημέρες και είμαι στο chapter με το τζιπ. Εντάξει τεχνικά ο τίτλος είναι άλλο επίπεδο, ό,τι πιο όμορφο έχω δει μέχρι τώρα. Τα animations, τα facial exrpessions ακόμη και ο τρόπος που μεταφέρονται οι εκφράσεις/ κινήσεις/ των voice actors είναι ΑΑΑ, ξεπερνώντας ακόμη και το The Last of Us αλλά και το LA Noire( φανταστικά facial expressions και voice acting) Από εκεί και πέρα και μένα μου έχει κάνει μέχρι στιγμής εντύπωση του πόσο απλωμένα μεταξύ τους είναι τα shooting/ action sections... Έχω την αίσθηση πως οι παλιότεροι τίτλοι ήταν πολύ πιο ισορροπημένοι( τουλάχιστον μέχρι στιγμής)μεταξύ shooting/ platforming. Απλώς νομίζω πως εδώ μπαίνει και ο παράγοντας της προώθησης του σεναριού μέσω του βαδίσματος, χαζέματος των σκηνικών και των διαλόγων σαν τρίτο κομμάτι στο gameplay. Δεν με χάλασε ιδιαίτερα, αλλά είναι στιγμές που θα ήθελα λίγο περίσσοτερο δράση. Επίσης νομίζω πως το stealth, αν και καλύτερα υλοποιημένο από το πρώτο Uncharted που έχωκαι σχετικά πρόσφατο από το ΗD Remaster, ειναι λίγο imba μηχανισμός γιατί καθαρίζεις ολόκληρη περιοχή στο τσακ μπαμ- απλώς ρίχνει αναμενόμενα τους ρυθμούς, καθώς πρέπει να κάνεις mark τους εχθρούς και να παρακολουθείς τα patrol patterns πριν τους την πέσεις. Από την άλλη όταν σε εντοπισουν έχει πλάκα το πώς ξαφνικά κάνουν ντου από παντού Με λίγα λόγια το outpost, μπορεί να έχει 4-5 εχθρούς αλλά αν σε πάρουν χαμπάρι σκάνε μύτη σε χρόνο μηδέν άλλοι 3-4 τουλάχιστον... Επίσης αυτό το πράγμα με τους εχθρούς που τους γαζώνεις με uzi ή machine gun και δεν νιώθουν τπτ αν δεν αδειάσεις ένα γεμιστήρα πάνω τους, καταντάει λίγο αστείο- αλλά οκ Uncharted παίζουμε πάμε για headshots xD Μου αρέσει μέχρι στιγμής πολύ και η υλοποίηση του grappling hook καθώς μετατρέπει τις εκάστοτε arenas σε playground, οπότε πλέον κινείσαι, κάνεις platforming πυροβολείς εν κινήσεις και ελαχιστοποιείς το cover σε σχέση ειδικά με τον πρώτο τίτλο που έχω και πιο πρόσφατο. Ωστόσο μέχρι στιγμής εξακολουθώ να πιστεύω πως το δεύτερο Uncharted για κάποιο λόγο τα έκανε όλα σωστά- με λίγα λόγια σε πετούσε σε ένα rollercoaster με συνεχή σκαμπαναβέσματα σε μεγαλή ταχύτητα που έπεφτε με το τέλος του τίτλου( έχω να παίξω τον τίτλο από την κυκλοφορία του αλλά αυτή την αίσθηση μου είχε αφήσει) Επίσης το gunplay όπως έιπανε και τα παιδιά, αν εξαιρέσουμε αυτό το βασικό handgun που είναι λες και ρίχνεις με αεροβόλο, είναι πολύ βελτιωμένο.
                  Σαφέστατα είμαι νωρίς ακόμη για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, αλλά τα γράφω σαν πρώτες εντυπώσεις. Επίσης αν και έψαχνα σπιθαμή προς σπιαθμή τους treasures, πλέον αποφάσισα να τους αφήσω για άλλο playthrough, πολλώ δε μάλλον που στην περιοχή με το τζιπ ψιλοχάθηκα( btw θεικός ο χειρισμός του τζιπ ενώ και η προσοχή στη λεπτομέρεια είναι απίστευτη)
                  Περισσότερα εν καιρώ
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #24
                    Αυτό το σημείο το προσπαθούσα stealth στην αρχή αλλά επειδή έχανα είπα να το γυρίσω full guns blazing... Έπαιζα στο hard

                    Comment


                    • #25
                      Tίτλοι τέλους και από εμένα.

                      Ειλικρινά, όπως ξαναέγραψα, πρέπει να είναι το πιο όμορφο game στο PS4. Η ιστορία έχει το closure(?) που πρέπει. Επίσης το game μετά το κεφάλαιο με το τζιπ, νομίζω πως ανεβάζει αρκετα στροφές. Το μόνο άσχημο είναι αυτό που είπαν και τα παιδιά, δλδ παρατήρησα μια ανισορροπία ανάμεσα στην εξερεύνηση και το shooting. Επιπρόσθετα το stealth, σε κάνει πολύ Big Boss, μπορείς να καθαρίσεις με λίγη προσοχή ολόκληρες περιοχές χωρίς να πέσει ούτε ένας πυροβολισμός( γενικά το ΑΙ στα συγκεκριμένα τμήματα είναι απλώς λειτουργικό) Σε ένα σημείο που μπορούσες να το προσεγγίσεις και με stealth, απλώς όταν με εντόπιζαν βούταγα στο νερό, εξαφανιζόμουν για λίγο, κάνανε reset οι εχθροί το patrol pattern και πάλι από την αρχή. Ακόμη ένα αρνητικό είναι πως το enemy AI στις μάχες είναι σχεδόν αλάνθαστο. Ούτε μια σφαίρα τους αν είσαι εκτός cover δεν πάει χαμένη, όλες βρίσκουν στόχο.

                      ΩΣΤΟΣΟ. Νομίζω πως εδώ το gameplay του Uncharted έχει την καλύτερη υλοποίησή του. Υπάρχει πολλή πίεση πάνω στον Nathan. Το cover σχεδόν πάντα είναι δυνατόν να καταστραφεί από τα εχθρικά πυρά και ως εκ τούτου πρέπει να είσαι συνέχεια εν κινήσει. Γενικά δεν υπήρχε κάποιο σημείο να με δυσκολέψει- εννοείται πως έχασα αρκετές φορές στο normal( γενικά η δυσκολία ήταν όπως έπρεπε στο συγκεκριμένο επίπεδο για πρώτο playthrough)ειδικά σε ένα σημείο που σκαρφαλώνεις ενώ προστατεύεις κάποιον( ε δε θα κάνω και spoiler) Ειδικά από ένα σημείο και μετά οι μάχες με τους full armoured enemies ήταν απολαυστικότατες. Χαρακτηριστικό σκηνικό, να ξεμένω σχεδόν από σφαίρες, ντου με aim from the hip στον πιο ευάλωτο εχθρό( ή και melee) και στη συνέχεια αφού πάρω το όπλο του να τρέχω με evade( φαντάζομαι βέβαια πως στο crushing θα είναι εφιάλτης, αν κρίνω και από τα προηγούμενα αλλά δεν πρόκεται να το δοκιμάσω γιατί δε θα το διασκεδάσω)

                      Αν και μου φάνηκε πως το game ξεκινούσε ιδανικά( από τις καλύτερες εισαγωγές σε game)στη συνέχεια κάνει μια μικρή κοιλιά, αλλά ανεβάζει στροφές γρήγορα. Επίσης, διάβαζα για επιρροές από το The Last of Us... Η αλήθεια είναι πως το game, σε κάποια σημεία προωθεί τη δράση μέσω walking dialogues ενώ έχει και extra διαλόγους που μπορείς να ενεργοποιήσεις σε συγκεκριμένα σημεία, όπως στο Last. Προσωπικά, φοβόμουν για πιο ώριμο, δακρύβρεχτο storyline και ευτυχώς διαψεύστηκα πανηγυρικά. Το game είναι ό,τι θα περίμενε κανείς σεναριακά από τη σειρά, με όλα τα κλισέ και τα twists που περιμένεις από το είδος.( πχ Indiana Jones, Tales of Golden Monkey etc) Ακόμη και η τελευταία μάχη μου άρεσε πάρα πολύ, κι ας ήθελα κάτι πιο πολύ στο στιλ του δεύτερου τίτλου.

                      Ο τίτλος και για μένα, είναι στην παρούσα φάση must own για κάτοχο του PS4. Τώρα όταν υπεισέρχεται και το προσωπικό κριτήριο, νομίζω πως προτιμώ το Uncharted 2: Among Thieves. Δεν ξέρω γιατί, νομίζω πως ο συγκεκριμενος τίτλος είχε πετύχει την απόλυτη ισορροπία ανάμεσα σε shooting/ platforming και ήταν ένα rollercoaster που δε σε άφηνε να ηρεμήσεις λεπτό. Βέβαια σαν gameplay, ειδικά με τους πιο ανοιχτούς χάρτες και την χρήση του grappling hook αλλά και το πολύ καλό gunplay, είναι καλύτερο το 4. ΒΕΒΑΙΑ, θα ήθελα να μην ήταν η χρήση του grappling hook τόσο πολύ scripted. Γενικά νομίζω πως προσπάθησε να ενσωματώσει στοιχεία από το Tomb Raider reboot, όμως εκεί υπήρχε η αίσθηση της εξερεύνησης, δεν ήταν δλδ τόσο πολύ scripted( δλδ δεν έχεις την άνεση να κυνηγήσεις treasures και να εξερευνήσεις μια περιοχή που άφησες λίγα μέτρα πίσω σου, ή συμβαίνει το χειρότερο να σκοτώνεσαι όταν πέφτεις από λίγα μέτρα γιατί πας κάπου απαγορευμένα, ενώ πριν είχες κάνει ένα μεγαλύτερο άλμα και επιβίωσες) Προσωπικά έχω αποδεχτεί τους συγκεκριμένους συμβιβασμούς της σειράς και δεν με ενοχλούν.

                      Τώρα σχετικά με το σενάριο και τα setpieces
                       
                      Το τέλος ήταν πολύ συγκινητικό, ειδικά όταν κάποιος έχει παίξει τους προηγούμενους τίτλους, αν και πατάει πολύ πάνω στο πρώτο. Ειδικά στο σημείο με τη φωτογραφία που ανακαλύπτει η μικρή από το Drakes Fortune η συναισθηματική φόρτιση χτύπησε κόκκινο. Τώρα κάτι διάβασα για συνέχεια με την Cassie. Προσωπικά μιλώντας, δε θα το ήθελα. Νομίζω πως η Elena με τον Drake έχουν το closure τους, όπως και ο Sam με τον Sully. Βεβαια αν θέλουν- που θα θέλουν γιατί όχι- μπορούν να ασχοληθούν με ενδιάμεσες περιπέτειες του κουαρτέτου, πλέον.
                      Ο Sam προσωπικά, συνυπολογισθείσης της ομοιότητας με τον Bruce Springsteen, μου άρεσε σαν χαρακτήρας. Γενικά νομίζω πως η προσθήκη του στο cast έγινε όσο πιο ανώδυνα γινόταν( όσο περίεργο και αν φαίνεται βέβαια το ότι ο Nate δεν ανέφερε τπτ στους προηγούμενους 4 τίτλους) Η Nadine ήταν πολύ cool χαρακτήρας και ο Rafe ο κλασικός ποντικομούρης εχθρός που μας αρέσει να μισούμε
                      Όσον αφορά τα setpieces, ήταν εντυπωσιακότατα. Ωστόσο μάχη σαν αυτή στο τρένο στο δεύτερο Uncharted δεν υπήρξε. Βέβαια υπήρξαν κάποιες πολύ δυνατές στιγμές, όπως όταν κατεβαίνεις με το τζιπ την πλαγιά και σε κυνηγούν τα τεθωρακισμένα, όταν πηδάς από τζιπ σε τζιπ και σε μηχανή για να προλάβεις τον Sam, ή προς το τέλος με το τεθωρακισμένο και τα rpgs.
                      Last edited by Sinclair; 11-09-2016, 01:19 AM.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #26
                        Λέω κι εγώ,δεν υπάρχει θέμα;Το ξεκίνησα,εντυπώσεις όταν το προχωρήσω.Αν ψηθείτε για κάνα multi πείτε μου.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                          Είδα ότι χρωστάω εντυπώσεις,οπότε εν τάχει,μιας και τα έχετε πει ήδη καλύτερα από μένα,καιρό πριν.

                          Ο τίτλος είναι καταπληκτικός σε όλα.Όμορφα γραφικά,πολύ καλό soundtrack,εξαιρετικό character development,εξωπραγματική προσοχή στη λεπτομέρεια (κλασσική Naughty Dog) κι ένα πιο ώριμο και σοβαρό σενάριο από τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς.Το gunplay, αν και με αλλαγμένο χειρισμό που φοβόμουν ότι θα δυσκολευτώ να συνηθίσω,έχει βελτιωθεί πολύ,ενώ παράλληλα η χρήση του γάντζου στις μάχες προσδίδει ένα επιπλέον βάθος.Οι χαρακτήρες εξαιρετικοί για μια ακόμα φορά,ενώ η ηθοποιία σε ορισμένα σημεία έκανε ηθοποιούς σε ταινίες να κοκκινίζουν από ντροπή.Πολλά και τα easter eggs,ειδικά στο σπίτι του Nathan,καθώς και στον επίλογο.Τα περιβάλλοντα πολύ καλοσχεδιασμένα και,επιτέλους,με μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών κίνησης και προσέγγισης,κάτι που στα προηγούμενα ειδικά σε platform sections ήταν αρκετά περιορισμένα.Αυτό που μου άρεσε πάρα πολύ,ήταν η αναλογία shοoting/platformin που ήταν πιο ισορροπημένη ενώ μου άρεσαν και οι γρίφοι αρκετά.Κάτι irrelevant,αλλά μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται,τα trophies του μου φάνηκαν πιο δύσκολα κι εκνευριστικά,βλέπε On Porpoise.Κατά τ'άλλα ένας εξαιρετικός τίτλος,που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να χάσει κανένας κάτοχος PS4.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #28


                            Μας λένε κι ευχαριστώ να πούμε,αντί να τους το πούμε εμείς.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #29
                              Δεν μου αρέσει το uncharted γιατι έχει καρτουνίστικο φωτισμό και η δράση του αντιγράφει τις παιδικές ταινιες ντίσνεϊ και το Ιντιάνα Τζοόυνς του απολιθωμένου σπίλμπεργκ .

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by majorfox View Post
                                Δεν μου αρέσει το uncharted γιατι έχει καρτουνίστικο φωτισμό και η δράση του αντιγράφει τις παιδικές ταινιες ντίσνεϊ και το Ιντιάνα Τζοόυνς του απολιθωμένου σπίλμπεργκ .
                                Where's the banhammer?
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X