Announcement

Collapse
No announcement yet.

Στρατός!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
    Και μετα παω ασσηρο για την ασκηση.
    Ωχ εκεί ήμουν εγώ τους τελευταίους 4,5 μήνες! Το στρατόπεδο δεν υπάρχει, "στρατόπεδο φάντασμα", φαντάσου ένα στρατόπεδο σαν την Αυλώνα σε έκταση με 100 στρατιώτες.


    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Οι πρώτες έντεκα αυτές ήμερες στον στρατό πέρασαν πολύ εποικοδομητικά καθώς έμαθα πολλά πράγματα ενώ, παράλληλα, μπόρεσα να ξεδιαλύνω κάποια άλλα που ομολογώ ότι είχα λίγο μπερδεμένα το μυαλό μου.

      Αφού κατανόησα την ευεργετική αντίληψη της «στρατιωτικής πειθαρχίας», κι ότι όταν έχεις το look του ναζί με το κεφάλι ξυρισμένο και κουρεμένο είσαι, αντικειμενικά, πειθαρχημένος, ενώ όταν αφήνεις λίγο μουσάκι είσαι, αντικειμενικά πάλι, απείθαρχος.

      Αφού είδα το φως το αληθινό στην αξία της «υποταγής στους ανωτέρους μου».

      Αφού έμαθα για τους υποχθόνιους γείτονες που θέλουν πάση θυσία το κακό μας.

      Αφού έμαθα για κάποιους "μύθους" στα περί εμφυλίου.

      Αφού μου ξήλωσαν το πάνω κουμπί της παραλλαγής για να μη τη φοράω όπως οι κακοί οι Τούρκοι, μετατρέποντας με έτσι, με μια κίνηση, σε 100% ατόφιο, παραδοσιακό, εγχώριο προϊόν.

      Αφού μου έμαθαν για το μεγαλείο της ιεραρχικής δομής.

      Αφού μου κατέστησαν σαφές ότι πάσα αμφισβήτηση των από πάνω ισούται με απειθαρχία, κι ότι όσο είμαι υποταγμένος είμαι, στη πραγματικότητα, πειθαρχημένος.

      Αφού έμαθα τη διαφορά ανάμεσα στο «πήρανε τον Loggo στρατιώτη» και το «πήγε ο Loggo στρατιώτης». Κι ότι εμένα τελικά (όπως κι όσοι πήγατε, άλλα κι εσείς που θα πάτε) δε με πήραν στρατιώτη, αλλά πήγα. Και ότι «είναι δικαίωμά μου να πάω στρατιώτης και κανείς δε μπορεί μου το στερήσει» όπως χαρακτηριστικά διαλαλούσε, με στόμφο, από το μισοχαλασμένο μικρόφωνο ο αντιστράτηγος που φέρανε να μας μιλήσει.

      Αφού τέλος πάντων ήμουν πειθαρχημένος για 11 ήμερες, «Ύψωσα τη δεξιά» κι ορκίστηκα στον, παμμέγιστο, δημιουργό των πάντων να είμαι καλό παΐδι, υποταγμένος και να φιλάω το έθνος φωνάζοντας (υπό τον ήχο εμβατηρίων ανάλογης αισθητικής βεβαίως) το παρακάτω έπος:

      Ορκίζομαι να φυλάττω πίστιν εις την Πατρίδα.
      Υπακοήν εις το Σύνταγμα, τους Νόμους και τα Ψηφίσματα του Κράτους.
      Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου,
      να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγας των.
      Να υπερασπίζω, με πίστιν και αφοσίωσιν,
      μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου, τας Σημαίας.
      Να μην τας εγκαταλείπω, μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ'αυτών.
      Να φυλάττω δε ακριβώς τους Στρατιωτικούς Νόμους,
      και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος Στρατιώτης.


      Όλα έβγαιναν, αυθόρμητα, μέσα από τη καρδιά μου.
      Πραγματικά.

      Αφού τελειώσαμε με τα του όρκου, μας έβαλαν να φωνάξουμε όλοι μαζί δυνατά:

      ΖHΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ
      ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ
      ΖΗΤΩ ΤΟ ΤΑΓΜΑ

      Και η σεμνή τελετή έλαβε σιγά σιγά τέλος με τη μεγαλειώδη παρέλαση που ακολούθησε.

      Γενικά ήταν γαμάτα, ανυπομονώ να γυρίσω και να μάθω κι άλλα πράγματα.



      Σε άλλη νότα...

      Το στρατόπεδο είναι μέσα στη φύση και το τοπίο είναι πραγματικά υπέροχο, πολύ ευχάριστο διάλειμμα από το, απαίσιο, «συνθετικό» περιβάλλον της μεγαλούπολης. Τα παιδιά στο λόχο είναι κομπλέ κι όταν έχουμε λίγο χρόνο, που δεν είχαμε πολύ μέχρι στιγμής δηλαδή, περνάμε καλά.

      Τρίτη βράδυ πρέπει να είμαι ξανά Γιάννενα, ως στρατιώτης πλέον, και με εξόδους αυτή τη φορά. Δυστυχώς το στρατόπεδο είναι αρκετά έξω από τη πόλη και η μετακίνηση θα είναι λίγο προβλημα.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • Kala entaksei aftes tis malakies me ta koumpia se mena den tis kanane (se kapoious allous nai) alla ola psarwtikes malakies einai.
        Otan ola ginoun ena shnitheio kai arxiseis na ksexwrizeis ti einai alhthino kai ti theatro, tha diavaseis afto to post ksana kai tha gelaseis.
        Apo ekei kai ystera kala na pernas enweitai ekei mesa kai ekmetalefsou oso mporeis ton elefthero xrono sou
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Το φαϊ καλο;
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Originally posted by Loggo
            Αφού τέλος πάντων ήμουν πειθαρχημένος για 11 ήμερες, «Ύψωσα τη δεξιά» κι ορκίστηκα στον, παμμέγιστο, δημιουργό των πάντων να είμαι καλό παΐδι, υποταγμένος και να φιλάω το έθνος φωνάζοντας (υπό τον ήχο εμβατηρίων ανάλογης αισθητικής βεβαίως) το παρακάτω έπος:

            Ορκίζομαι να φυλάττω πίστιν εις την Πατρίδα.
            Υπακοήν εις το Σύνταγμα, τους Νόμους και τα Ψηφίσματα του Κράτους.
            Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου,
            να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγας των.
            Να υπερασπίζω, με πίστιν και αφοσίωσιν,
            μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματός μου, τας Σημαίας.
            Να μην τας εγκαταλείπω, μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ'αυτών.
            Να φυλάττω δε ακριβώς τους Στρατιωτικούς Νόμους,
            και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος Στρατιώτης.


            Όλα έβγαιναν, αυθόρμητα, μέσα από τη καρδιά μου.
            Πραγματικά.

            Αφού τελειώσαμε με τα του όρκου, μας έβαλαν να φωνάξουμε όλοι μαζί δυνατά:

            ΖHΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ
            ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ
            ΖΗΤΩ ΤΟ ΤΑΓΜΑ

            Και η σεμνή τελετή έλαβε σιγά σιγά τέλος με τη μεγαλειώδη παρέλαση που ακολούθησε.
            Ρε φίλε πραγματικά θα ήθελα να είμαι εκεί να μπορώ να σε βλέπω, να βλέπω το πρόσωπό σου να είναι έτοιμο να βάλεις τα γέλια αλλά να πρέπει να κρατηθείς
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Ποια γελια, εγω ειμαι σιγουρος οτι σε καποια φαση βουρκωσε.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Pantws ekmhstireftike pws oute apeksw emathe ton orko, oute ton eipe (anoigokleine to stoma) opote apo kapou ton diavase gia na ton grapsei.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Originally posted by Ground_zero View Post
                  Pantws ekmhstireftike pws oute apeksw emathe ton orko, oute ton eipe (anoigokleine to stoma)
                  Όντως αυτό έκανα, δεν έβγαινε με τίποτα ο όρκος. Απλά επειδή ήμουν μπροστά, αναγκάστηκα να λέω κάποιες λέξεις αλλαγμένες κλπ, ώστε να μη με πάρουν πρέφα. Ψαγμένα πράγματα λέμε.

                  Το φαί της πρώτης μέρας, δε ξέρω αν ήταν για ψάρωμα ή όχι, ήταν ένα πλαστικό κουτάκι με ένα άμορφο πράγμα που έμοιαζε σαν μπιφτέκι, χωρίς ακριβές σχήμα όμως. Έσπασαν όλα τα πλαστικά πιρούνια στη προσπάθεια να πιαστεί. Μασούλαγες 10 ώρες μέχρι να το καταπιείς και τελικά ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΕΥΣΗ. Συνοδευόταν από τρεις καμένες πατάτες κι ένα κομματάκι τυρί φέτα, μαζί με ένα κομμάτι ψωμί.

                  Στη πορεία το φαγητό έγινε καλύτερο αλλά κάποια πιάτα δε τρωγόντουσαν με τίποτα. Κάποια άλλα που ήταν κατεψυγμένα, όπως η πίτσα προχθές, ήταν καλούτσικα. Γενικά οι περισσότεροι τρώνε στο ΚΨΜ, αλλά εγώ δε χαλάω χρήματα για φαγητό, παρά μόνο για τσιγάρα και καφέ, αλλιώς δε βγαίνω με τίποτα. Είσαι τόσο κουρασμένος και πεινασμένος όμως που το φαί θα το φας θες δε θες. Κάποιοι δεν έτρωγαν και λιποθύμησαν, δεν είναι να κάνεις μαλακίες με τόση κούραση. Όταν πεινάς πολύ το φαί γίνεται καλύτερο.

                  Το μόνο πιάτο που πραγματικά έλεγε ήταν τα καλαμαράκια. Όπως επίσης και μια πατεντούλα, πρόγευμα, σάντουιτς χαλβά-ψωμιού Δε μου γέμιζε το μάτι, αλλά τελικά μου άρεσε πολύ. Από την άλλη μπορεί να ήταν και η πείνα, ψήνομαι πάντως να το δοκιμάσω και στο σπίτι.

                  Νίκο άσε, στην αρχή έριχνα multiple facepalms, μετά από τόσες μέρες πρόβα όμως το πήρα στη πλάκα. Γενικά δε μπορούσα να γελάσω γιατί ήμουν και πρώτη σειρά και θα φαινόμουν εύκολα. Στο σημείο όμως της ορκωμοσίας που οι παπάδες έψελναν τα δικά τους και φτάνουν στο περιβόητο σημείο «Νίκας τοις…», με τον ένα παπά να λέει βασιλεύσι και τον άλλο, ταυτόχρονα, ευσεβέσι…

                  Ε εκεί παραλίγο να φύγουν και facepalms και γέλια και όλα.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Nomizw pws kaneis plaka me to vasilefsi, den mporei na egine tetoio lathos.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Κι όμως μιλάω σοβαρά!
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Diskolevomai poly na to pistepsw, mporei na akouses kai lathos
                        Alla outws h allws tsampa diafwnia kanoume...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Originally posted by Ground_zero View Post
                          Nomizw pws kaneis plaka me to vasilefsi, den mporei na egine tetoio lathos.
                          Δεν είναι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ λάθος.
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Twra pleon einai lathos, kapoios prepei na einai vasilikos gia na to pei kai to katalavainei o kosmos, eidika sto strato... kala mporei kai na egine den lew, alla poly xontro lathos pantws..
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • LOL ρε συ, δεν έχω λόγο να σου πω ψέματα, όντως έγινε. Μέχρι να φύγουμε με τα παιδιά το κάναμε χαβαλέ. Μπορεί να το μπέρδεψε ο ένας επειδή τρέχανε τους ψαλμούς λόγω βροχής, έγινε πάντως και ήταν τέλειο.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment


                              • Originally posted by Ground_zero View Post
                                Twra pleon einai lathos, kapoios prepei na einai vasilikos gia na to pei kai to katalavainei o kosmos, eidika sto strato
                                E ayto ennoo,kai ws gnostwn oi papades...
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X