Announcement

Collapse
No announcement yet.

Doom

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doom

    Ανοίγω εδώ θέμα για το παιχνίδι, μεταφέροντας ένα post που είχα κάνει και αλλού. Έχει περάσει αρκετός καιρός από τότε που έκανα το post, τώρα είμαι κοντά στο τέλος και θεωρώ το νέο DOOM από τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών και μκράν το καλύτερο single player fps από την εποχή του Halo 3. Θα γράψω περισσότερα τις επόμενες ημέρες αλλά γενικά πιστεύω ότι είναι ένας τίτλος που πρέπει να τον δουν όλοι ανεξάρτητα από το αν τους αρέσει το genre. Είναι από αυτά τα παιχνίδια που το gameplay που προσφέρουν είναι τοσο pure που ξεπερνάει τα όρια που θέτει το είδος. Παραθέτω το post μου

    Λοιπον τελικα απο τα παιχνιδια που ηθελα να παιξω αυτον τον καιρο, αποφασισα να αγορασω το DOOM. Σαν μικρη ιστορικη αναδρομη θα πω οτι παροτι ξεκινησα να παιζω vg μεσα απο κονσολες (atari και μετα master system), την δεκαετια του 90 ο πατερας μου ειχε παρει τον πρωτο του υπολογιστη ο οποιος επαιρνε δισκετες και ειχε ασπρομαυρη οθονη . Το πρωτο παιχνιδι που επαιξα εκει ηταν το Blake Stone: Aliens of Gold, ηταν το πρωτο μου fps και mind blowing τοτε που ημουν και παιδακι. Ετσι τα fps εγιναν ενα απο τα ειδη που παρακολουθω μεχρι σημερα, οχι απαραιτητα την competitive μορφη τους, αλλα γενικα ως εμπειριες. 2 χρονια αργοτερα κοντα στο 94 αποκτησαμε καινουργιο υπολογιστη, με εγχρωμη οθονη και ηχεια και τοτε ηταν που ηρθα σε επαφη με το πρωτο Doom, το πως ειχα νιωσει γενικα δεν περιγραφεται. Ηταν γενικα κατι απο αλλο πλανητη. Απο κει και επειτα αρχισα να παρακολουθω τα παιχνιδια της id, επαιξα το πρωτο Quake στο Saturn με το εκπληκτικο port (ετσι το θυμαμαι τουλαχιστον ) που ειχε κανει η Lobotomy, καθως και το Quake 2 στον Pentium 2 ενος φυλου μου τοτε. Ηταν εποχες που δεν ξερω εμενες με το στομα ανοικτο και ισως λογω και της ηλικιας ειναι κατι που σημερα δεν μπορεις να νιωσεις τοσο ευκολα.

    Τωρα τα χρονια περασαν και ηρθαν η Rare και αργοτερα η Bungie οποτε τα πραγματα πηραν αλλη κατευθυνση διοτι πολλοι ακολουθησαν και το ειδος σε μεγαλο ποσοστο απομακρυνθηκε απο αυτη τη φιλοσοφια. Να πω πως τοτε που το trend αυτο φαινοταν να αρχιζει να παιρνει τα ηνια, κοντα στο 2004, ειχα παιξει το Doom 3 που imo ειναι καταπληκτικο παιχνιδι και πραγματικο διαμαντι, αλλα η ολη αλλαγη της φιλοσοφιας του ειδους πιθανον να του εκλεψε λιγο απο τη δοξα που επρεπε να εχει καθως το κοινο μετατοπιζοταν αλλου. Ωστοσο προσωπικα θα το προτεινα ανεπιφυλακτα, ειδικα σημερα που τα περισσοτερα fps εχουν μια δομη που πλεον εχει οδηγησει σε καθαρο κορεσμο του ειδους (console προσσεγγιση και mechanics με cover λογω του regeneration).

    Που κολλανε ολα αυτα? Βαζοντας το Doom στο ps4 και ξεκινοντας να παιζω στο Hard, δεν μπορουσα να περασω την εισαγωγικη περιοχη για καμια ωρα περιπου. Εκει καταλαβα ποσο το ειδος εχει αλλαξει ολα αυτα τα χρονια και ποσο μακρια ειναι τα παιχνιδια του τοτε με τα παιχνιδια του σημερα. Το Doom ειναι κατι σαν το Bloodborne των fps, δεν υπαρχει regeneration και δεν μπορεις να παιξεις με cover και αλλες τετοιες προσσεγγισεις που ειναι στανταρ στα σημερινα παιχνιδια. Πρεπει να κινεισαι συνεχεια και να εισαι επιθετικος διοτι το health ειναι collectible ενω μπορεις να το παρεις και απο glory kills (πεφτει απο εχθρους απο ειδικη mellee επιθεση οταν αυτοι ειναι ετοιμοι να πεθανουν). Οι εχθροι δεν προσπαθουν να καλυφθουν απο τα πυρα σου και να περιμενουν να βγεις απο το cover. Στην πεφτουν με αριθμους και δεν τους νοιαζει αν θα πεθανουν. Τα οπλα δεν πεφτουν απο τους εχθρους που σκοτωνεις με αποτελεσμα να εχεις πρακτικα απειρο ammo οποτε πρεπει να κινηγας το ammo μεσα στο επιπεδο ή και παλι να εισαι επιθετικος (τα chainsaw kills δινουν ammo, οποτε η προσσεγγιση συνολικα ειναι ακριβως ιδια με το health regain του bloodborne). Το level design δεν δινει μια ευθεια που οι εχθροι ερχονται απο μπροστα αλλα καθετα mazes που οι εχθροι ερχονται απο παντου...Κατα συνεπεια, εβαλα το παιχνιδι στο normal, επαιξα κανενα 2ωρο, επιασα την λογικη, εσβησα το save μου και το ξαναρχισα στο hard

    Το παιχνιδι γενικα ειναι επος και πιστευω οτι θα το λατρεψουν οι φιλοι της old school λογικης. Για το gameplay θα περισσοτερα εν καιρω, ηθελα να σημειωσω περισσοτερο τις πρωτες εντυπωσεις μου και λιγοτερο να περιγραψω, μιας και δεν εχω ασχοληθει και ιδιαιτερα μεγαλο χρονικο διαστημα... απλα να σημειωσω οτι το παιχνιδι εχει φανταστικη μουσικη επενδυση και τρεχει στα 60 fps και στις κονσολες ενω δειχνει υπεροχο overall.

    Θα υπάρξει ανανέωση και πιθανόν και video. ΠΑΙΧΤΕ τον τιτλο!!!!!!

  • #2
    Πώ τί μας κάνεις! Ο τρόμος επιστρέφει και είναι αναπόφευκτος, οπότε ας το απολαύσουμε!
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      Γενικά έχω ακούσει καλά λόγια για το single player του και κακά λόγια για το multi του, που πρέπει να είναι κονσολοάθλιο και χωρίς καμία σχέση με αυτό που θα περιμέναμε ή παίζαμε παλιά. Το ότι έδωσαν ωραία εμπειρία στο single player, πάντως, κάνει το παιχνίδι να αξίζει τα λεφτά του.
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #4
        To έχω βάλει τώρα να κατεβάζει το update στο PS4. Μετά την τριλογία Peace Walker- Ground Zeroes- Phantom Pain φαίνεται να είναι ό,τι ακριβώς χρειάζομαι. Να ξέρεις nooto με τα δικά σου σχόλια αλλά και αλλών χρηστών το hype είναι στο θεό

        Επίσης το alternative cover είναι απίστευτο tribute στο original Doom.
        Attached Files
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          Παραθέτω και εγω την ως τωρα εμπειρία μου απο την ενασχόληση με τον τιτλο.

          Μόλις μπήκα στην Κόλαση. Τόσο όσον αφορά τον τίτλο και την ατμόσφαιρά του, όσο και τo level στο οποίο βρίσκομαι

          Ο τίτλος είναι πραγματικά ένα tribute στα FPS των 90s. Γρήγορο gameplay, καμμία σχέση με το tactical cover gameplay των πιο σύγχρονων shooters. Αν παραμείνεις παραπάνω από δευτερόλεπτο στο ίδιο σημείο είσαι καταδικασμένος. Ο τίτλος σου επιβάλλει τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό, πετώντας στον κάλαθο των αχρήστων τις διδαχές των FPS των τελευταίων πολλών ετών. Εδώ ακόμη και στο hurt me plenty επίπεδο δυσκολίας( normal), οι εθχροί μοιράζουν πόνο απλόχερα.

          Τα όπλα μέχρι στιγμής είναι ένα και ένα, από το shotgun και super shotgun( αγαπημένα), το φανταστικό plasma rifle και assault rifle μέχρι το rocket launcher και το imba αλυσοπρίονο. Το μόνο όπλο που δεν χρησιμοποιώ παρά ελάχιστα είναι το handgun, παρότι το έχω αναβαθμίσει. Και εδώ μπαίνει ο νέος μηχανισμός κατευθείαν από το Metroid Prime. Adventure στοιχεία και verticality σε τίτλο του είδους, με πολύ καλή υλοποίηση. Platforming sections με σφιχτό χειρισμό- οκ το Argent Tower δοκιμάζει λίγο τις αντοχές, ιδιαίτερα αν πας για τα collectibles και τα secrets- πάρα πολλά secrets σε κάθε επίπεδο, δίνουν νέα ώθηση στον τίτλο. Παράλληλα αν και οι εχθροί εκ πρώτης φαίνονται ανδρείκελα άνευ IQ που απλώς επίτιθενται, στην πορεία αλλάζουν αρκετά πράγματα. Οι Imps σκαρφαλώνουν σε κολώνες και βρίσονται μόνιμα εν κινήσει, προσπαθώντας να σε πετύχουν με fireballs( οι charged πονάνε... πολύ...), οι Hell Knights επιτίθενται κατά μέτωπο και είναι bullet sponges, οι Summoners τηλεμεταφέρονται για να μην τους πετύχεις εύκολα, ενώ άλλοι εχθροί φέρουν energy shields. Γενικά εδώ δε μιλάμε τόσο για το κλασικό cover AI, αλλά για patterns που πρέπει να μάθεις και να σου γίνουν δεύτερη φύση για να επιβιώσεις, χρησιμοποιώντας όπλα που ταιριάζουν στην κάθε περίσταση on the fly. Επιπρόσθετα έχουμε upgrades τόσο για την power suit του Marine που προσθέτουν διάφορα perks( πχ αυξηση της ταχύτητας, της αποτελεσματικότητας των grenades and so on), σφαίρες που απορροφώντας τις μπορεις να αυξήσεις health, armor ή ammo. Επίσης υπάρχουν runes( κάποια κρυμμένα) που σε τοποθετούν σε arenas με challenges( σκότωσε 30 εχθρούς με το shotgun χωρίς να τελειώσει ο χρόνος) που είναι αρκετά arcade νοοτροπίας και με συνεχώς αυξανόμενη πρόκληση. Υπάρχει και λειτουργία automap α λα Metroid Prime που βοηθά πάρα πολύ στην ανακάλυψη των μυστικών.

          Σε όλα αυτά να προστεθούν οι άριστοι FPS μηχανισμοί, η απουσία reloading που συνεπάγεται ιλιγγιώδη ταχύτητα( οκ reloading υπάρχει απλώς γίνεται αυτόματα και δεν πρέπει να συμβεί την ακατάλληλη στιγμή είναι δλδ θέμα tradeoff στο dmg του super shotgun)και τα gore kills που πέρα από υπέρ του δέοντος απολαυστικά προσθέτουν στη στρατηγική, καθώς κερδίζεις με αυτό τον τρόπο health ή και ammo με τη χρήση του chainsaw.

          Το μόνο αρνητικό που μπορώ να προσάψω είναι η εξερεύνηση για τα secrets/ collectibles/ upgrades που ρίχνει κάπως τους ρυθμούς και μπορεί να δημιουργήσει μία αίσθηση frustration όταν χάνεσαι στα, ομολογουμένως, τεράστια levels. Το level design είναι πολύ καλό, αλλά tο map interface θα μπορούσε να είναι καλύτερο( 3D περιστρεφόμενο στα χνάρια του Prime) Επίσης δε μου άρεσε το ότι ενώ στα πρωτα levels μπορείς να επιστρέψεις μέχρι την αρχή του level για να αναζητήσεις τα όποια collectibles λείπουν, σε επόμενα levels αποκόβεσαι από ολόκληρα τμήματα με αποτέλεσμα να υπάρχουν missables. Οκ δεν είναι κάτι το τραγικό, δεδομένου ότι είναι διασκεδαστικό να επιστρέφεις και να μοιράζεις πόνο με τα upgrades σου σε εχθρούς που σε ταλαιπώρησαν, απλώς το αναφέρω.

          Γενικά ο τίτλος είναι φανταστικός, είναι το παιδί των 90s FPS, Metroid Prime και Splatterhouse. Μπράβο στην id που πέταξε στα σκουπίδια το οικτρό CoD like prototype και επανέφερε το Doom στις ρίζες του, ανανεώνοντας στην πορεία και το είδος. Περαιτέρω εντυπώσεις μόλις το προχωρήσω.

          Χαρακτηριστικό του χιούμορ του τίτλου. Σου λέει ένα AI που σε καθοδηγεί, "προσεκτικά αφαίρεσε τον φακό από την συσκευή κάνοντας την ελάχιστη δυνατή ζημιά". O Marine μόλις πατάς το κουμπί για interaction, ρίχνει μια κλωτσιά και μια γροθιά καταστρέφοντας τη συσκευή.


          Πολυ΄θετική εντύπωση μου έκανε από τη συσκευασία του game το alt cover που είναι φόρος τιμής στο παλιό Doom, καθώς και τα Art prints και το T-shirt που συνόδευαν την έκδοση. Τα art prints έρχονται σε δικό τους κουτάκι με το λογότυπο του Doom και το T-Shirt σε δική του πλαστική θήκη.( δυστυχώς είχαν παραλάβει μόνο Large και καθόλου medium)
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Κώστα μεγάλη ατυχία για το μπλουζάκι, σου έστειλα pm με τη διεύθυνσή μου για να μην πάει χαμένο.

            Όταν ακούω να μιλάς για Splatterhouse, Doom (ακόμα και Metroid Prime που δεν τόσο εκλεπτισμένος χαχ) πωρώνομαι λέμε!
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #7
              Χα χα θα το πάω για στένεμα!

              Σε όποιον έκαναν κλικ οι αναφορές τίτλων που έκανα και γενικά γουστάρει 90s style FPS πρέπει να παίξει τον τίτλο.

              Χθες όπως έγραψα μπήκα στην Κόλαση και η αποστολή πραγματικά κάτι που δεν είχα αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής. Πάρα πολλοί εχθροί, απίστευτο τρέξιμο και αρκετό αλλά διασκεδαστικό challenge. Έχανα και έκανα restart στο καπάκι χωρίς να ενοχλούμαι καθόλου. Ο nooto έχει δίκιο- για πολλοστή φορά- ο τίτλος είναι ανάσα δροσιάς για το είδος και το gameplay καταιγιστικό. Το gunplay είναι καταπληκτικό. Υπάρχουν upgrades για κάθε όπλο που προσθέτουν ειδικές κινήσεις όπως πχ sniper mode για το assault rifle αλλά και mini missiles Μπορείς να έχεις μόνο ένα upgrade ενεργοποιημένο αλλά το animation της εγκατάστασης είναι καταπληκτικό. Επίσης μπορείς να αναβαθμίσεις τις ιδιότητες του κάθε upgrade ξοδεύοντας tokens που κερδίζεις, με το τελευταίο upgrade ωστόσο να απαιτεί να κάνεις κάποιο challenge πχ να σκοτώσεις μια σειρά από εχθρούς με συγκεκριμένο τρόπο( πχ το charge shot του shotgun απαιτεί για το τελικό upgrade να σκοτώσεις 5 mancubus με το charge shot του shotgun)

              Και επειδή είδα πως σου αρέσει και σένα το Splatterhouse, σε παρόμοια φάση τσεκάρετε οι fans τα Lollipop Chainsaw και Shadows of the Damned. Πήγαν άκλαφτα σε πωλήσεις αλλά είναι άψογα games και τα δύο. Επίσης βρίσκονται πάμφθηνα πλέον οπότε βουρ. ;)
              Last edited by Sinclair; 14-07-2016, 09:50 PM.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #8
                Πολυ ωραιος Burai!!! Ήμουν εκτος τις τελευταιες 10 μερες αλλα γενικα εχω τελειωσει το παιχνιδι και ειμαι ενα βημα πριν το platinum. Μολις ξεμπερδεψω και με αυτο τις επομενες ημερες θα κανω αναλυτικο post. Παντως γενικα θα ελεγα οτι ειναι τιτλος απιστευτη εκπληξη και ενα πραγματικο εργο τεχνης σε ολα του με τρομερη ενερχηστρωση. Btw βαλτε λιγο το παρακατω video και δειτε απο το 2.42-3.23. Ειναι απο το review του AJ και γελασα παρα πολυ οταν το ειδα, γενικα δινει και μια καλη εικονα για την φανταστικη μουσικη του τιτλου (και το λεω εγω που γενικα δεν μου αρεσουν αυτοι οι ηχοι)

                AngryJoe goes to HELL to take Revenge for Umbrella Corps wearing the Armor of a GOOD Game! DOOM!Shirts/Stuff ► http://kottonzoo.com/angryjoe/Twitch ► http://...

                Comment


                • #9
                  gia pc den uparxei kapoia download link torrent?

                  www.twitter.com/ogiwrgos

                  Comment


                  • #10
                    Τα πράγματα έχουν στριμωχτεί για τα torrent-άδικα αλλά σίγουρα θα βρεις αν ψάξεις, ειδικά όσο το piratebay είναι ακόμα εκεί έξω.
                    Στο forum μας δεν επιτρέπεται η διάδοση τέτοιων links.

                    Προσωπικά κάποια στιγμή θα αγοράσω ένα κλειδί από γνωστά μέρη όπως εδώ: http://www.cdkeys.com/pc/games/doom-pc-cd-key-steam
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Προσφέρει μέσα στις 2 πρώτες πίστες ότι θέλει ο λαός: Δαίμονες, καραμπίνα, το πριγιόνι και αυτόματο.

                      Όπως αναφέρθηκε οι μηχανισμοί ενθαρρύνουν το επιθετικό παίξιμο (για να πάρεις ενέργεια πρέπει να σκοτώσεις) ενώ αν μένεις στάσιμος μετράς δευτερόλεπτα από το restart checkpoint.

                      Οι fans του arcade θα γουστάρουν: Πολύ καλή συμπεριφορά εχθρών (μου άρεσε που οπισθοχωρούσαν και ανέβαιναν σε υψόμετρο ή άλλαζαν θέση), χορταστικές εκρήξεις, περισσότερη εξόρμηση στον Άρη, προσεγμένα γραφικά.

                      Για αυτούς που το σκέφτονται, πρόκειται για ένα fast paced arcade shooting που βασίζεται στην ατμόσφαιρα και τα γραφικά. Αν για παράδειγμα έτρεχε στα 30 fps με μέτρια γραφικά απλά θα ήταν μέτριο. Και το λέω γιατί το έζησα:

                      Για τους κατόχους PC αν έχετε πρόβλημα με fps drop στο restart checkpoint η λύση είναι εδώ (solution 1):
                      Hello, first my specs. i5-2400 GTX 770 ACX SC 8GB RAM Win 10 64-bit Drivers: 368.22 Essentially I usually have a healthy 60+ fps, however in very smoky areas it drops to 30fps this is especially true in the lava areas of the third level. I played a lot with with the settings both resolution scale and a bunch of others. Nothing really seems to make a dent aside from Virtual Textures however I set that to Low or Medium anyway.

                      PC master/troubleshooter race

                      Βonus το wallpaper του Revenant που αγαπάμε!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #12
                        Επέστρεψε και το Chaingun!
                        Ελάτε να τα πάρετε!

                        Θα το βρείτε στην κόλαση.
                        Attached Files
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #13
                          Πάρα πολύ ωραία ποστ παιδιά, με ψήσατε για τον τίτλο και ίσως μελλοντικά να το τιμήσω!

                          Εδώ να πω πως μου έλειψαν τα παλιά καλά fps, αυτά που είναι της λογικής doom, quake, duke nukem,serious sam κτλ κτλ. Μου αρέσει το γρήγορο gameplay τους και το ότι οι πίστες είναι γεμάτες με μυστικά ενθαρρύνοντας έτσι την εξερεύνηση. Τα shooters των τελευταίων χρόνων που έχουν το στοιχείο της τακτικής, τύπου halo και call of duty, παρόλο που αναγνωρίζω την ποιότητά τους και το τι έχουν προσφέρει στη βιομηχανία, με έχουν κουράσει και δεν είναιι του γούστου μου. Προτιμώ την προσέγγιση του doom.

                          Εδώ να πω πως η τιμή του παιχνιδιού έχει πέσει πολυ΄στην ελληνική αγορά, πλέον σε όλα τα μαγαζιά το πουλάνε για 30 ευρώ, όποιος ενδιαφέρεται να το αγοράσει τώρα είναι η ευκαιρία.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Συνεχίζω campaign στο ultra violence και ευτυχώς μετά από αναβάθμιση των όπλων και perks μπορώ να πω αντιμετωπίζω λίγο πιο άνετα τους καταιγιστικούς εχθρούς (στις πρώτες πίστες έπαιζε πολύ συχνά death, παίζει και τώρα αλλά πιο αραιά).

                            Αποκλειστικά για το GO έκανα record ένα gameplay βίντεο σε μια προχωρημένη πίστα με ένα set piece που δείχνει τη λογική του παιχνιδιού που αναφέρθηκε στα πιο πάνω posts (συνεχής κίνηση, κατάλληλη χρήση όπλων, glory kills κτλ). Κλείστε τα φώτα και απολαύστε τρόμο!

                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • #15
                              Μιας το ανέφερε ο [MENTION=121]Enpsty[/MENTION], ανεβάζω 2 φωτογραφίες για το hype του frenetic gameplay του DOOM.

                              1) Όπλο Ελάτε να τα πάρετε: Πρέκας edition
                              2) Doom guy classic pose
                              Attached Files
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment

                              Working...
                              X