Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τα βιντεο σας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Υπάρχει κάποιος στο forum μας που να ασχολείται με video editing και να έχει φτιάξει κάποιες αξιοπρόσεκτες δουλειές? Σε αλλα Ελληνικά forums έχω δει, συγκεκριμένα σε Anime.

    Comment


    • #92
      Originally posted by Aion View Post
      Υπάρχει κάποιος στο forum μας που να ασχολείται με video editing και να έχει φτιάξει κάποιες αξιοπρόσεκτες δουλειές? Σε αλλα Ελληνικά forums έχω δει, συγκεκριμένα σε Anime.

      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #93
        "
        Originally posted by Aion View Post
        που να ασχολείται με video editing και να έχει φτιάξει κάποιες αξιοπρόσεκτες δουλειές?
        "

        Comment


        • #94
          Ωπα ρε επαγγελματια, δηλαδη εχεις κανει κατι καλυτερο;
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #95
            Nai ti akrivws enweis aksioprosektes douleies?
            An enweis AMV den eimaste anime forum...

            Edw tha deis kyriws Game videos, Game reviews, Gameplay epideikseis, Top 10 lists kai egw exw kanei kai kapoia GMV.

            An psaxneis video editing symvoules ktl ktl yparxoun arketa atoma pou gnwrizoun, eksartatai kai apo to programma pou xrhsimopoieis.

            Pantws tha sou elega na rikseis mia matia sto kanali pou exoume sto youtube, pistevw pws exoume kanei arketa aksioprosekta pragmata analoga me to ti endiaferetai kaneis na dei veveaia.

            Ean exeis na proteineis kati pou thes na deis gia na prospathisoume na to kanoume pes mas, akoume.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #96
              Μπα, ειμαστε πολύ n00bs, ούτε καν στον Michael Bay δεν έχουμε δουλέψει ακόμα...
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #97
                Originally posted by Somari View Post
                Ωπα ρε επαγγελματια, δηλαδη εχεις κανει κατι καλυτερο;
                Δηλαδή για να μπορώ να ρωτήσω πρέπει να είμαι επαγγελματίας η να έχω κάνει έστω κάτι καλύτερο? Έλεος, καλά μονος σου τα σκέφτεσαι αυτά?

                Όπως και να έχει, ναι, έχω κάνει, και μπορώ να κάνω πολύ ανωτερα από αυτό το... πράμα που μου έδειξες.

                Προς το παρόν όμως, για να υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης, αρκέσου με δυο που έφτιαξα πριν χρονια όταν δεν ήξερα σχεδόν τίποτα και χρησιμοποιούσα και εγώ το movie maker και έψαχνα να βρω τρόπους να μάθω πως να κάνω και ego όμορφα videos σαν αυτά που κατέβαζα online.




                Δυστυχώς δείγμα πρόσφατης δουλειάς μου δεν έχω καθώς το YouTube το έκανε block λόγο copyright, όμως κανε υπομονή...

                Ground_Zero, τα Anime τα ανέφερα ως παράδειγμα. Μια καλή δουλειά φαίνεται ανεξάρτητος θέματος. Πάντως για τα videos σου με τις... πρωτότυπες επιλογές τραγουδιών, ίσος σου έχω μια απάντηση αργά η γρήγορα.

                Comment


                • #98
                  Ωπα δηλαδή ορίζεις εσύ σαν ποιότητα τον...συγχρονισμό με τον ήχο; Πάω πάσο τοτε, απλά στο "πράγμα" που σου έδειξα, θα ήθελα να μου βγάλεις τα έστω τα 15 τελευταία δευτερόλεπτα, απλά.

                  Αλλά ακόμα και στο θέμα του συγχρονσμού, πιστεύω πως σου ρίχνω άνετα (φαντάζομαι δεν έκανες τον κόπο να το κοιτάξεις από το 0.53 και έπειτα; )
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by Aion View Post
                    Προς το παρόν όμως, για να υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης, αρκέσου με δυο που έφτιαξα πριν χρονια όταν δεν ήξερα σχεδόν τίποτα και χρησιμοποιούσα και εγώ το movie maker και έψαχνα να βρω τρόπους να μάθω πως να κάνω και ego όμορφα videos σαν αυτά που κατέβαζα online.
                    ’Αλλη φορα να γράφω τα πράγματα δυο φορες για σιγουριά? Αρχές 2000 είναι τα videos. Ο συγχρονισμός δεν είναι απαραίτητα ποιότητα, όμως σίγουρα είναι κάτι. Όμως όπως και να έχει, και να ήμουν ο πιο άσχετος στο να δημιουργό ακόμα και τώρα ένα music video, δεν παύει το δικό σου να είναι noob/κακοφτιαγμένο. Δεν είναι ντροπή, όμως εσύ προσπαθείς να το ντροπιάσεις.

                    Comment


                    • Den einai kai tromera texniko na kaneis ena video na teriazei me thn mousikh.
                      Ola eksartontai apo to ti endiaferei ton kathena na dei.
                      Sto kanali mas yparxoun asteia videos , video pou teriazoun thn mousikh me thn eikona kai videos epidikshs pou den sygxronizoun thn mousikh aplos thn exoun gia na ginei poio endiaferon to video.

                      Den mporeis na peis omws pws ena combo video h ena review gia paradeigma den einai aksioprosexta ephdh den exoun effects kai fast editing se sygxronismo me thn mousikh.

                      Egw den eimai opados tou fast editing, thelw h mousikh na teriazei me diakritikes alages sthn eikona xwris entona epitidevmena cuts, oxi oti me enoxloun se alla videos alla den thelw ta dika mou na einai etsi.

                      Tha sou dwsw kapia paradigmata:

                      Το δευτερο μερος του αφιερωματος στα Final Fantasy απο τον Ground_zero για το Gamers OdysseyThe sequel to Final Fantasy Tribute for Gamers Odyssey


                      Επιδειξη του πως νικησα τον "Vanitas Sentiment", το πρωτο μυστικο Boss στο Kingdom Hearts: Birth by sleep.Απο τον Ground_zero για το Gamers Odyssey.Το τραγου...


                      To πρωτο απο μια σειρα τριων μουσικων βιντεο που εχουν σαν θεμα μερικα απο τα καλυτερα cutscenes του Final Fantasy XI.Απο τον Ground_zero για το Gamers Odyss...


                      Afta eixa na pw, twra eipame to skill tou kathenos den exei kai poly sxesh me to ti thelei na dei o allos, pes akrivos ti thes na deis na sou poume an exoume thn ikanothta na to kanoume.
                      Chekare epishs kai ta ypoloipa videos tou kanaliou.












                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Ωραία, ακούω διορθώσεις / επισημάνσεις, γιατί δεν καταλαβαίνω... Το μοναδικό κακό που βλέπω εγώ στο βιντεο είναι ενα desync του 2ου slideshow το οποίο στο source .wmv τρέχει μια χαρά, είναι πρόβλημα του swf encoding... Για πες μάστορα τι άλλο είναι χάλι;
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Ground_Zero, τα videos αυτά με μια γρηγορη ματια είναι απλά gameplay που συνοδεύονται με μουσική, αυτό κυρίως... Ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό. Συγχρονισμός μέχρι κάποιο βαθμό πρέπει να υπάρχει πιστεύω.

                          Αν κάποιος βάλει 5-6 clips κάποιου παιχνιδιού και ρίξει μια μουσική από κάτω που τον εκφράζει, δεν είναι κακό, απλά τεχνικά είναι πολύ απλό και δεν δείχνει κάτι πέραν από την διάθεση κάποιου που είχε την όρεξη να το κάνει.

                          Δεν παίζουν ρολο μονο τα εφέ (που αισθητά όμως λείπουν από τα videos που δείχνετε) ή οι γρήγορες αλλαγές, είναι και η σωστές αλλαγές, η ποιότητα του video, και αλλα που ούτε εγώ δεν ξέρω (τουλάχιστον να τα ονομάσω, αλλα μπορώ να καταλάβω) καθώς δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο από ερασιτεχνικά. Το τίτλο του μάστορα άλλος μου τον έδωσε.
                          Originally posted by Somari View Post
                          Ωραία, ακούω διορθώσεις / επισημάνσεις, γιατί δεν καταλαβαίνω... Το μοναδικό κακό που βλέπω εγώ στο βιντεο είναι ενα desync του 2ου slideshow το οποίο στο source .wmv τρέχει μια χαρά, είναι πρόβλημα του swf encoding... Για πες μάστορα τι άλλο είναι χάλι;
                          Με μια ματια που έριξα τώρα σε ολόκληρο το video, απλά φαίνεται cheap. Το καταλάβεις αυτό έντονα από την αρχή άλλωστε, είναι πολύ noob. Κανένα ιδιαίτερο εφέ, η κάτι που να αποδεικνύει ότι επενδύθηκε κάποιος χρόνος, ότι έγινε κατάχρηση κάποιας γνώσης, η αλλαγές απλά κουτσοτεριαζουν, etc.... Κομμένες άσχημα εικόνες και videos, κακό rendering και επιλογή φιλε-type, κύριος δουλειά ότι νάνε της πλακας. Δεν είναι κακό αυτό όμως αν το δεις από αστεία άποψη, ότι το έκανες για την παρέα, για πλακα. Το να θέλεις όμως να χαραχτηρίζεσαι ο τύπος που ασχολείται με video editing είναι σαφώς ανέκδοτο.

                          Ώρες κάποιον που ασχολείται περισσότερο με αυτά αν θέλεις, και ρώτησε τον, ίσος βοηθήσει περισσότερο.

                          Να ένα που βρήκα με στο τσάκα τσάκα τώρα μόλις. Δεν έχει ιδαίτερα γρήγορες αλλαγές και μεταξωτές κορδέλες, ΑΛΛΑ...



                          Ελπίζω να είσαι ικανός να κατανοήσεις την... ΜΙΚΡΗ διαφορα.

                          Comment


                          • Somari nice video btw.Δεν το είχα δει τότε.Πολύ ωραίες συμφοιτήτριες έχεις.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Originally posted by Altair View Post
                              Somari nice video btw.Δεν το είχα δει τότε.Πολύ ωραίες συμφοιτήτριες έχεις.
                              Θες κονε παλιοφούστη; χαχα

                              Ρε η κάρτα είναι ακόμα στο συρτάρι μου, τι θυμήθηκα...

                              Με μια ματια που έριξα τώρα σε ολόκληρο το video, απλά φαίνεται cheap. Το καταλάβεις αυτό έντονα από την αρχή άλλωστε, είναι πολύ noob. Κανένα ιδιαίτερο εφέ, η κάτι που να αποδεικνύει ότι επενδύθηκε κάποιος χρόνος, ότι έγινε κατάχρηση κάποιας γνώσης, η αλλαγές απλά κουτσοτεριαζουν, etc.... Κομμένες άσχημα εικόνες και videos, κακό rendering και επιλογή φιλε-type, κύριος δουλειά ότι νάνε της πλακας. Δεν είναι κακό αυτό όμως αν το δεις από αστεία άποψη, ότι το έκανες για την παρέα, για πλακα. Το να θέλεις όμως να χαραχτηρίζεσαι ο τύπος που ασχολείται με video editing είναι σαφώς ανέκδοτο.
                              Λοιπόν τότε, ας αυτο-δικαιολογηθώ. Το source μου ήταν ελάχιστο, αλλιώς ΔΕΝ θα έβαζα και slideshows...Επίσης ήταν σε vob, και ο WMM μου έπαιζε διάφορα κόλπα από vob --> wmv (ώστε να τα περάσω μετά στον adobe / το καταλαβαίνεις στις σκηνές της αρχής που όταν δείχνει την αποστολή οι διάφορες ελλείψεις κάνουν μισο sec για να ξεκινήσουν το playback) Συμφωνώ για το ταίριασμα, αλλά μετά από σχεδον μια μέρα, δεν είχα διάθεση να επενδύσω περισσότερο χρόνο. Επίσης... Κανένα εφφέ; Εδώ ακόμα και motion tracking έχω χρησιμοποιήσει για τις τελευταίες σκηνές... και ειδικά η τελευταία σκηνή (το logo) έγινε με λεπτομέρεια frame-by frame...

                              Δεν διαφωνώ πως μερικά σημεία τα πέρασα στο ντούκου, ΑΛΛΑ δε μπορείς να πεις πως δεν υπάρχει γνώση, ακόμα και ας μην την "καταχρήστηκα"

                              Ισως αν διαφοροποιήσουμε τις έννοιες audio video-collag-ing και audio video-maniputaing να μείνουμε ευχαριστημένοι και οι 2, αν καταλάβω τι εννοείς ακριβώς βάσει του τελευταίου video (που όντως έχει πολύ καλή performance στο collage-ing)
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Δεν θα'λεγα όχι.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X